Jaka drukarka do zdjęć? Najlepsza drukarka fotograficzna – ranking 2024

Jaka drukarka do zdjęć za 1500 zł?

Drukarka to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie pracy. Wraz z rozkwitem pracy zdalnej urządzenia te stały się niemal koniecznością, a z czasem zaczęto na nowo odkrywać radość z albumów i kolaży, powstałych ze zdjęć z rodziną i przyjaciółmi. Do tego sprawdzą się nie tylko przenośne drukarki, z których drukujesz bezpośrednio z telefonu, ale także zwykłe drukarki kolorowe, na których można drukować zdjęcia. Może okazać się to tańsze i wygodniejsze, a jednocześnie odbitki nie będą ustępowały pod względem jakości zdjęciom z fotolabu.

Dobre drukarki da się kupić nawet w okolicach 300-500 złotych, a wydając dwa razy tyle możemy postawić na biurku urządzenie o naprawdę szerokiej funkcjonalności. Jaka drukarka do zdjęć do użytku domowego będzie najlepsza? Która sprawdzi się jako profesjonalna drukarka fotograficzna? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule. Jeżeli to Twoja pierwsza drukarka lub chcesz kupić urządzenie, które posłuży Ci przez lata i będzie jednocześnie tanie w eksploatacji, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jaką drukarkę wybrać. Zachęcamy także do spojrzenia na nasz Ranking drukarek, w którym umieściliśmy również nieco droższe i bardziej zaawansowane modele.


Najlepsze kolorowe drukarki


Dobra drukarka do zdjęć – TOP 7

W tym rankingu znajdziesz:

Canon Pixma TS5350 to drukarka do zdjęć ze skanerem w przystępnej cenie, która może pochwalić się sporymi możliwościami. Zapewnia kolorowe wydruki w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi. To urządzenie wielofunkcyjne z Wi-Fi, dzięki czemu bardzo łatwo sparować ją ze smartfonem czy tabletem. Dzięki aplikacji Canon PRINT można cieszyć się nie tylko dostępem do treści z urządzenia mobilnego, ale też wygodnym drukowaniem zdjęć z Google Drive, OneDrive czy serwisów społecznościowych takich jak Facebook, czy Instagram.

Drukarka wyposażona jest w podajnik papieru mieszczący 100 arkuszy. Drukować można na papierze zwykłym, fotograficznym, samoprzylepnym i magnetycznym. Nie zabrakło także funkcji automatycznego drukowania dwustronnego.


Canon PIXMA MG3650S to niewielka, tania drukarka do domu. Zastosowano w niej technologię druku atramentowego – dzięki temu drukarka zapewnia wysoką jakość wydruku przy zachowaniu wydajności. Oprócz tego zapewnia łatwe uzupełnianie wkładów. Cechuje ją wydajność i ekonomiczność. Canon PIXMA MG3650S umożliwia drukowanie zdjęć od rozmiaru 4 x 6 cali, pozwala na drukowanie dwustronne  i ma łączność WiFi. To urządzenie wielofunkcyjne: pozwala również na kopiowanie i skanowanie dokumentów. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że doskonale odnajdzie się w domu, sypialni lub biurze.


Brother DCP-T520W to bardzo uniwersalna drukarka do domowego użytku zapewniająca funkcje drukowania, kopiowania oraz skanowania. Rozdzielczość wydruku wynosi tutaj aż 6000 x 1200 dpi, a urządzenie obsługuje gramaturę papieru od 64 do 220 g/m², w związku z czym można używać także papieru fotograficznego. Brother DCP-T520W korzysta z interfejsu USB 2.0, ale posiada również moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Zastosowany przez producenta system pojemników do samodzielnego napełniania tuszem, zapewnia zrównoważone koszty eksploatacji, a także prostą obsługę. W tej ostatniej pomaga też wbudowany wyświetlacz LCD oraz przejrzysty panel kontrolny.


HP DeskJet 3762 WiFi Atrament Apple AirPrint™ Instant Ink to wielofunkcyjna drukarka do 500 zł, która ma 3 funkcje: drukowania, kopiowania i skanowania. Dzięki łączności Wi-Fi oraz technologii Apple AirPrint pozwala na drukowanie z urządzeń mobilnych. Dzięki tej opcji możesz drukować zdjęcia bezpośrednio ze smartfona czy tabletu. Wszystko to bez konieczności pobierania oraz instalowania sterowników. Wystarczy kupić odpowiedni papier do zdjęć i włożyć do podajnika, by móc cieszyć się świeżo wydrukowanymi fotografiami w niezwykle dobrej jakości.


Epson L4266 to drukarka fotograficzna, która umożliwia drukowanie zdjęć w wielu różnych formatach, cechując się przy tym rozdzielczością 5760 x 1440 dpi. System 6 kolorów gwarantuje wierne odwzorowanie barw na papierze oraz wysoką wydajność. Na uwagę zasługuje także szybkość pracy – na wydrukowanie zdjęcia 10 x 15 cm urządzenie potrzebuje jedynie 12 sekund. Wykorzystana w drukarce głowica Micro Piezo, w połączeniu z tuszami Epson, zapewnia odbitki o dobrej jakości, ale też ponadprzeciętnej trwałości. Bezproblemowa obsługa oraz łączność przewodowa (USB 2.0), jak i bezprzewodowa (Wi-Fi) to kolejne zalety tego urządzenia.


Epson EcoTank L1800 to propozycja wysokobudżetowa kierowana dla osób, które chcą w domu cieszyć się wydrukami w profesjonalnej jakości. To 6-kolorowe urządzenie wielofunkcyjne zapewniające łatwe drukowanie zdjęć w popularnych formatach i bez białych ramek. Na szczególną uwagę zasługuje wierność kolorów oraz wysoką szczegółowość obrazów nawet przy największych formatach (rozdzielczość 5760 x 1440 dpi). Drukarka świetnie nada się nie tylko do użytku domowego, ale także do firmy ze względu na ilość dostępnych formatów nośników (od A6 do aż A3+, a także formaty niestandardowe). Bez problemu wydrukujesz na niej baner o długości 1m. Głowica drukująca Micro Piezo oraz tusze Epson gwarantują wysoką jakość i trwałość odbitek. Ta profesjonalna drukarka fotograficzna drukuje szybko (do 2,6 str./min) i tanio (dzięki systemowi stałego zasilania w tusz).


Ta zasilana sieciowo drukarka o wadze mniej niż 6 kg doskonale sprawdzi się zarówno do domu, jak i do biura. Nadaje się zarówno do drukowania zdjęć, jak i dokumentów oraz skanowania czy nawet wysyłania faksów. Drukarkę możesz kupić za mniej niż 500 zł – w zamian otrzymasz bardzo dobre parametry druku, a także aż 4 funkcje. Skaner CIS jest płaski i kolory, a prędkość druku w kolorze to aż 7 stron na minutę. Dzięki łączności bezprzewodowej i możliwości podłączenia do konta HP drukowanie zdjęć ze smartfona czy komputera będzie dziecinnie proste.


Drukarka do zdjęć – najważniejsze cechy

  • Rodzaj drukarki: atramentowa lub termosublimacyjna (polecane do zdjęć)
  • Rozdzielczość druku: tanie drukarki do zdjęć minimum 1200 dpi, modele powyżej 1000 zł miminum 1440 dpi
  • Obsługa wielu formatów
  • Ilość kolorów
  • Parametry określające obsługiwaną gramaturę papieru
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth lub NFC

Poza wspominaną łącznością bezprzewodową istotną cechą drukarki okazuje się wbudowany ekran LCD oraz intuicyjny panel sterowania. Dzięki tym elementom można szybko dobrać odpowiednie parametry wydruku czy odczytać prezentowane przez urządzenie komunikaty i odpowiednio na nie zareagować.

Rodzaj drukarki

Zastanawiając się, jaka drukarka do zdjęć do domu sprawdzi się najlepiej, warto postawić na drukarkę atramentową.

Drukarka atramentowa do zdjęć nie będzie kosztowała majątku, a jednocześnie zapewni dobrą jakość drukowanych zdjęć.

Wybierając drukarkę atramentową do zdjęć, zyskujemy również możliwość wydruku wszelkiego rodzaju dokumentów. Zobacz: Jak wybrać drukarkę atramentową?

Najlepiej pod względem jakości drukowanych zdjęć oraz ich trwałości wypadają drukarki termosublimacyjne.

Drukarki termosublimacyjne są mniej popularne, przede wszystkim z racji wąskiej funkcjonalności ograniczającej się właśnie do fotografii. Zobacz: Jak wybrać drukarkę przenośną?

Dlaczego drukarki laserowe rzadko są wybierane do zdjęć?

Drukarka laserowa wypada najlepiej podczas wydruku dokumentów, zdjęcia mają za to słabszą jakość (przy tym pułapie cenowym). Plusem są tu za to niższe koszty eksploatacji.

Rozdzielczość druku

Jednym z najważniejszych parametrów, na które powinno się zwracać uwagę w specyfikacji technicznej każdej drukarki, jest rozdzielczość druku. Trzeba kierować się przy tym prostą zasadą, im będzie ona wyższa tym lepiej powinny prezentować się drukowane dokumenty i zdjęcia.

W tańszych modelach, minimalny parametr rozdzielczości powinien wynosić przynajmniej 1200dpi, natomiast w tych kosztujących więcej niż 1000 zł, rozsądnym minimum będzie 1440dpi.

Obsługa wielu formatów

Drukarka do zdjęć powinna umożliwiać obsługę wielu formatów. Najnowsze modele pozwalają drukować zdjęcia bez obramowania w typowych formatach foto takich jak: 9×13, 10×15, 13 x 18, A4, A3.

Odpowiednio dobre urządzenie sprawdzi się także jako drukarka do zdjęć do dokumentów.

Gramatura papieru

Nastawiając się na drukowanie zdjęć nie tylko na zwykłym, ale również na fotograficznym papierze, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry określające obsługiwaną gramaturę papieru. Ten pierwszy cechuję się gramaturą do około 100g/m2, a w przypadku fotograficznego gramatura może dochodzić do około 200g/m2.

Drukarka fotograficzna – jakie tusze?

Tusze do drukarek fotograficznych muszą gwarantować nie tylko wysoką jakość wydruków, ale też dużą trwałość. Zdjęcie wydrukowane na drukarce nie powinno utracić swojej jakości nawet przez kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak oczywiście pamiętać, że równie istotny jest sam papier do drukarki. Ten również powinien być w miarę możliwości najwyższej jakości.

Nie mniej ważna jest ilość kolorów. Drukarka do zdjęć oprócz standardowych czterech atramentów (CMYK – błękitny, purpurowy, żółty i czarny) powinna oferować jeszcze co najmniej dwa, na przykład jasnopurpurowy i jasnobłękitny.

Producenci coraz częściej decydują się też na wprowadzenie dodatkowego tuszu czarnego, oznaczanego najczęściej jako „fotograficzny”, który bardzo korzystnie wpływa na jakość zdjęć.

Drukarki fotograficzne mogą mieć 6 lub 8, a te z wyższej półki cenowej nawet 12 pojemników z tuszami. Tutaj zasada jest prosta – im więcej tym lepiej. Każdy kolejny tusz poszerza bowiem paletę barw, a co za tym idzie, nasze zdjęcia są wierniej odwzorowane.

Łączność bezprzewodowa

Nie jest tajemnicą, że bardzo często korzystamy z laptopów, tabletów, a zwłaszcza smartfonów, na których przechowujemy mnóstwo zdjęć.

Chcąc je szybko wydrukować przyda się drukarka z łącznością bezprzewodową Wi-Fi, a najlepiej Bluetooth i NFC.

Łączność NFC sprawia, że wystarczy przyłożyć smartfona do drukarki i dokonać błyskawicznego parowania urządzeń.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.8/5 (22 głosy)

Czytaj więcej