Jaka dmuchawa do liści? Jak wybrać? Poradnik

23.10.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dmuchawy ogrodowe do liści to sprzęt niezwykle popularny na zachodzie Europy i coraz bardziej popularny w Polsce. Jeśli masz dom z ogrodem i jesienią tracisz mnóstwo czasu na usuwanie za pomocą grabi opadłych liści z twojego trawnika, to jest to doskonałe rozwiązanie.

Jaka dmuchawa do liści sprawdzi się najlepiej przy jesiennym sprzątaniu ogrodu?

W tym poradniku, dowiesz się:

 • Rodzaje zasilania w dmuchawach do liści
 • Podstawowe parametry dmuchawy – co warto wiedzieć?
 • Dodatkowe funkcje dmuchawy ogrodowej
 • A może odkurzacz do liści?

Rodzaje zasilania w dmuchawach

Na początek odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie – jak ma być zasilana nasza dmuchawa. Każdy rodzaj zasilania ma swoje wady i zalety. Należy przyjąć, że są trzy podstawowe sposoby zasilania: akumulatorowe, sieciowe i spalinowe.

Dmuchawa do liści akumulatorowa

Najpopularniejsze są dmuchawy wyposażone w akumulator, który zasila je podczas pracy w dowolnym miejscu. Bez wątpienia ich zaletą jest duża swoboda podczas pracy. Nie ogranicza Cię kabel, który co chwila należy przełączać w inne miejsce.

Wadą jest przede wszystkim duża waga urządzenia. Z tego też powodu takie modele są częściej wybierane przez mężczyzn niż przez kobiety. Pewną niedogodnością jest też ograniczony czas pracy takiego urządzenia.

Jeśli masz duży ogród, może się zdarzyć, że nie zdążysz oczyścić go w całości, gdyż czas pracy na naładowanym akumulatorze często wynosi około kilkunastu minut.

Zasilana sieciowo, czyli dmuchawa do liści elektryczna

Popularne są także dmuchawy zasilane sieciowo. Pracują one cicho, więc nasi sąsiedzi nie będą się denerwować nadmiernym hałasem. Są też znacznie lżejsze i mniejsze od dmuchaw akumulatorowych. Z ich utrzymaniem bez kłopotu poradzi sobie nawet drobna kobieta. Ich waga to około 2-3 kg.

Oczywiście musimy być przygotowani na to, że podczas pracy będzie się za nami ciągnął kabel elektryczny. Jednak z drugiej strony urządzenie będzie działać stabilnie i bez większych ograniczeń czasowych.

A może silnik spalinowy? Dmuchawa do liści spalinowa

Jeśli w Twoim ogrodzie masz dużo drzew i zalegają pod nimi sterty liści, potrzebujesz urządzenia o dużej wydajności. Taką wydajność zapewni Ci dmuchawa ogrodowa z silnikiem spalinowym. Jest ona dość ciężka i głośna, ale za to podmuch, który generuje, w mig poradzi sobie z każdą stertą liści. Urządzenie takie będzie sobie radzić również z sypkim śniegiem, kawałkami gałęzi, czy darni.

Gdy już zdecydujemy się, jaka dmuchawa ogrodowa będzie dla nas najlepsza ze względu na jej zasilanie, możemy zacząć zastanawiać się nad jej innymi, ważnymi parametrami.

Moc silnika i prędkość przepływu powietrza

Gdy już zdecydujemy się, jaka dmuchawa ogrodowa będzie dla nas najlepsza ze względu na jej zasilanie, możemy zacząć zastanawiać się nad jej innymi, ważnymi parametrami.

Zacznijmy od mocy urządzenia. Tu sprawa jest jasna – im większa moc, tym mocniejszy podmuch i wydajna praca. Oczywiście za mocą silnika idzie hałas, który on generuje, oraz cena dmuchawy. Pamiętajmy, że nie zawsze jest nam potrzebna olbrzymia dmuchawa do liści o potężnym silniku. Do małych ogrodów, które sprzątamy tylko raz na jakiś czas, bez kłopotu wystarczy nam silnik o mniejszej mocy.

jaka dmuchawa do liści

Parametrem powiązanym z mocą silnika jest prędkość przepływu powietrza zadeklarowana dla danego modelu. Im większa jest to prędkość, z tym większą siłą powietrze uderzy w liście i inne leżące przedmioty. Do poniższych prac ogrodowych zalecana jest następująca prędkość przepływu powietrza:

 • Sprzątanie lekkich, wyschniętych liści: ok. 200 km/h
 • Mokre liście i małe gałązki: od 200 do 300 km/h
 • Pozostałe cięższe zadania: ponad 300 km/h

Obszar podmuchu dmuchawy

Jednak prędkość przepływu powietrza, to tylko jeden z dwóch elementów tworzących całość obrazu efektywności danej dmuchawy. Cóż bowiem z tego, że powietrze wylatuje z olbrzymią prędkością, skoro jego strumień jest bardzo wąski? Dobra dmuchawa do liści powinna objąć swoim podmuchem znaczny obszar. I tu dochodzimy do drugiego parametru, jakim jest objętość przepływu powietrza.

 • objętość w granicach 200 m3/godz – mniejsze i tańsze dmuchawy,
 • objętość przepływu powietrza dochodzącą nawet do 800 m3/godz – droższe i bardzo wydajne urządzenia, taką dmuchawą błyskawicznie oczyścimy nawet bardzo duży obszar terenu.

jaka dmuchawa do lisci

Dodatkowe funkcje dmuchawy

Po ustaleniu optymalnej dla nas mocy i wydajności dmuchawy, czas zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, które może posiadać nasza dmuchawa ogrodowa.

Blokada obrotów

Jedną z dodatkowych funkcji dmuchawy jest blokada obrotów. Funkcja ta daje nam możliwość ustawienia stałej wydajności pracy urządzenia, dzięki czemu nie musimy przez cały czas kontrolować jej mocy.

Zabezpieczenie przeciw przegrzaniu

Zwróćmy też uwagę, czy nasza dmuchawa ogrodowa posiada zabezpieczenie przeciw przegrzaniu. Gdy urządzenie pracuje przez długi czas na najwyższych obrotach, może dojść do nadmiernego nagrzania się silnika – szczególnie w przypadku dmuchaw elektrycznych. Zabezpieczenie przed przegrzaniem wykryje zbyt wysoką temperaturę i w odpowiednim momencie wyłączy silnik.

Wylot powietrza odpowiadający użytkownikowi

Sprawdźmy również, czy wylot powietrza znajduje się w miejscu, które nam odpowiada. Jeśli tak nie jest, to zobaczmy, czy istnieje możliwość jego ustawienia zgodnie z naszymi preferencjami.

Pojemność akumulatora

W przypadku dmuchaw zasilanych z akumulatora koniecznie sprawdźmy też jego pojemność. Może się bowiem okazać, że dmuchawa do liści, która kusiła nas niską ceną, na jednym ładowaniu może pracować bardzo krótki czas. Kolejna sprawa to czas ładowania akumulatora. Dobrze by było, gdyby czas ten nie przekraczał kilku godzin.

jaka dmuchawa ogrodowa

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając dmuchawę?

Zwróćmy też uwagę na ergonomię użytkowania. Dobrze, jeśli będziemy mieli możliwość regulacji długości rury dmuchawy. Jest to ważne, ponieważ długość rury powinna być różna dla różnych zadań, które chcemy wykonać.

 • długa rura, znajdująca się tuż przy ziemi – precyzyjne sprzątanie,
 • krótka rura – prace wymagające dużego zasięgu i wydajności.

Możliwość regulacji rury jest również ważna w przypadku, gdy z dmuchawy będzie korzystać kilka osób o różnym wzroście. Osobie niższej łatwej będzie posługiwać się rurą krótszą. Osobie wyższej odwrotnie.

Mówiąc o ergonomii użytkowania nie sposób pominąć też tematu uchwytu i szelek dołączonych do urządzenia. Pamiętajmy, że dmuchawa ogrodowa nie jest urządzeniem lekkim. Niewygodny uchwyt szybko sprawi, że praca stanie się niewygodna i męcząca. Z kolei szelki sprawią, że ciężar dmuchawy lepiej rozłoży się na całe ciało i nasze ręce będą mogły odpocząć.

Na sam koniec sprawdźmy też, ile miejsca zajmuje nasza dmuchawa ogrodowa na czas jej przechowywania. Część urządzeń ma na przykład zdejmowaną dyszę, dzięki której zajmują one znacznie mniej przestrzeni.

Najczęściej kupowane dmuchawy do liści

Odkurzacz do liści czy dmuchawa?

Dmuchawy doskonale sprawdzają się do oczyszczania dużych powierzchni takich jak chodniki czy drogi dojazdowe. W dużych ogrodach pozwalają na szybkie zdmuchnięcie liści w jedno miejsce, aby łatwiej było je zebrać.

odkurzacz czy dmuchawa do liści

Odkurzacze ogrodowe również doskonale sobie poradzą z oczyszczaniem ogrodu. Ich plusem i wyróżnikiem jest metoda wciągania liści bezpośrednio przez rurę do worka.

Przeczytaj również poradnik Jaki odkurzacz ogrodowy do liści kupić?

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!