Jaka chłodziarka do wina? Jak wybrać lodówkę do wina?

Wina wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Takie warunki stwarzają specjalne chłodziarki do wina. Jaka chłodziarka do wina będzie odpowiednia do jego codziennego przechowywania? A jaką chłodziarkę do wina kupić, aby przechowywać je nawet kilkanaście lat?

Chłodziarka do wina do zabudowy czy wolnostojąca?

Pierwszym kryterium, przy wyborze, jaka chłodziarka do wina sprawdzi się najlepiej – jest zastosowanie i sposób zabudowy. Tutaj mamy do wyboru:

  • chłodziarki do zabudowy – jeśli nasza winiarka do zabudowy ma znajdować się w kuchni, to będziemy mogli wpasować ją do innych urządzeń gospodarstwa domowego, a nawet całkowicie ukryć.
  • chłodziarki wolnostojące (winiarki) – są nieco tańsze od ich odpowiedników do zabudowy. Wybierane są zazwyczaj, gdy mają znajdować się osobnym magazynie kuchennym lub domowej piwnicy

Jaka pojemność chłodziarki do wina?

Pojemność chłodziarki do wina można dostosować do aktualnych oraz przyszłych potrzeb. Możemy wybierać małe chłodziarki o pojemnościach od 16l do 500 litrów.

  • małe chłodziarki do wina: 16l na sześć butelek, 23l na osiem butelek
  • średnia chłodziarka do wina: 33l na 12 butelek, 48-52l na 18 butelek
  • duża chłodziarka do wina: od 60l do 122l
  • bardzo duże chłodziarki do wina: powyżej 150l

Oczywiście liczba litrów pojemności nie zawsze przekłada się bezpośrednio na ilość butelek, które zmieścimy w komorze. Dla ułatwienia można przyjąć, że w komorze o pojemności około trzystu litrów zmieścimy około stu butelek 0,75 wina. Winiarka podblatowa lub wolnostojąca mała chłodziarka do wina, pomieści ich kilkanaście lub ewentualnie kilkadziesiąt.

jaka chłodziarka do wina

Jak działa chłodziarka do wina ze strefami temperatur?

Gdy wino stoi w lodówce lub w barku przez kilka miesięcy, to nic szczególnego się z nim nie stanie. Ale niektóre wina przechowywane są kilka, a nawet kilkanaście lat. W ciągu takiego czasu nawet różnica jednego stopnia w temperaturze otoczenia ma znaczenie podczas przechowywania.

Białe wino lubi temperaturę w przedziale od dziesięciu do dwunastu stopni Celsjusza.

Czerwonym należy zapewnić wyższe temperatury – od czternastu do siedemnastu stopni.

Jaka chłodziarka do wina sprawdzi się do przechowywania dwóch gatunków wina o zupełnie innych wymaganiach? Producenci winiarek wyposażają niektóre swoje modele w komory podzielone na specjalne strefy temperatur. System ten jest dość prosty – na najniższych półkach panuje najniższa temperatura, a im wyżej, tym jest ona wyższa.

W niektórych modelach chłodziarek dla każdej strefy możemy ustawić inną wartość temperatury. Taka chłodziarka do wina dwustrefowa to już bardzo profesjonalne urządzenie.

Rodzaj drzwi w chłodziarce – jakie ma znaczenie?

Wino lubi ciemność. Chłodziarka, w której chcemy przechowywać wino przez długie lata, powinna posiadać drzwi zapewniające całkowitą ciemność wewnątrz komory.

Jednak w przypadku przechowywania butelek bardzo efektownie wyglądają chłodziarki ze przeszkolonymi drzwiami.

Najlepiej, jeśli szklane drzwi będą posiadać filtr UV oraz odpowiedni stopień przyciemnienia.

Rodzaje półek w chłodziarkach

Jakie znaczenie mają półki w chłodziarce? Wino nie lubi drgań, a silnik każdej chłodziarki takie drgania wytwarza. Półki nowoczesnych chłodziarek do wina powinny więc te drgania tłumić, szczególnie w przypadku dłuższego przechowywania.

Kolejną istotną kwestią jest swoboda w przestawianiu poszczególnych półek. Nigdy bowiem nie wiadomo, jaką wielkość i jaki kształt będą miały butelki, które będziemy chcieli w przyszłości przechowywać w komorze chłodziarki.

Ciekawostką są też półki, które zatrzymują rozlaną ciecz i nie pozwalają jej ścieknąć na znajdujące się poniżej butelki.

jaka chłodziarka do wina

Klasy energetyczne winiarek

Chłodziarka do wina domowa lub profesjonalna pracuje całą dobę. W tym przypadku nawet nieco mniejsze zużycie energii ma wpływ łączne oszczędności w całym roku. Aktualnie w sklepach znajdziemy przede wszystkim chłodziarki o klasie A lub A+.

Inwestycja w nieco droższy sprzęt o wyższej klasie energetycznej może nam się zwrócić w perspektywie pięciu lat.

Jaki filtr powietrza wybrać?

Przechowywane przez wiele lat wino jest wrażliwe na jakość powietrza. Wpływa ona przede wszystkim na szczelność korka. To z kolei powoduje, że aromat wina stopniowo wydobywa się z butelki i jest bezpowrotnie tracony. Jeszcze gorzej, gdy zapachy z otoczenia przenikają do trunku. Dlatego też lodówka z winiarką powinna być wyposażona w specjalistyczne filtry powietrza.

W tańszych modelach można spotkać zwykłe filtry oparte na specjalnej włókninie, która zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Nie blokuje ona jednak skutecznie zapachów. Warto więc zastanowić się nad kupnem chłodziarki do wina wyposażonej w filtr węglowy. Filtr ten eliminuje niekorzystne aromaty i odpowiednio dba o atmosferę wewnątrz komory urządzenia.

Jakie oświetlenie najlepsze?

Na smak i aromat wina ma wpływ także oświetlenie. Wiemy już, że wino powinno być przechowywane w ciemności. Lodówka do wina powinna zapewnić nam dobrą widoczność, ale światło zapalające się podczas otwarcia drzwi nie powinno być zbyt jaskrawe.

Najlepiej, jeśli będzie ono wystarczające jedynie do sprawnego odszukania interesującej nas butelki. Dobrym rozwiązaniem są świetlówki LED. Są one energooszczędne i bardzo żywotne.

Rodzaje zabezpieczeń w chłodziarkach

Lodówka z chłodziarką do wina może posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Przede wszystkim jest to mechanizm zamykania drzwi chłodziarki. Powinny się one zamykać automatycznie. Nowoczesna chłodziarka czy lodówka powinna być też wyposażona w alarm akustyczny, który w porę powiadomi nas o braku zasilania, otwartych drzwiach lub zbyt wysokiej temperaturze wewnątrz.

jaka chłodziarka do wina

Chłodziarka do wina czy lodówka – co wybrać?

To, czy wybrać chłodziarkę do wina czy lodówkę zależy od celu w jakim przechowujemy wina, czasu jaki zamierzamy je przechowywać i ilości przechowywanych butelek. Warto przy tej okazji ponownie przypomnieć o różnych temperaturach serwowania i przechowywania win białych i czerwonych.

Jeśli nie gromadzimy dużych zbiorów, a wino pijemy dość regularnie i nie stoi ono dłużej niż kilka tygodni, to można przechowywać je w specjalnej komorze lodówki. Jeśli jednak nastawiamy się na dłuższe przechowywanie, warto zainwestować w profesjonalną chłodziarkę do wina.

Dodatkowe funkcje chłodziarek

Chodziarki do wina mogą być wyposażone w szereg ciekawych funkcji dodatkowych, które mogą zdecydowanie ułatwić podjęcie decyzji, jaka chłodziarka do wina najlepiej odpowie na Twoje oczekiwania. Oto najciekawsze z nich:

  • elektroniczne sterowanie – sterowniki elektroniczne utrzymują stałą temperaturę oraz informują o wszelkich zmianach. Nowoczesne urządzenia z elektronicznym sterowaniem wyposażone są również w wyświetlacze LCD.
  • wyświetlacz LCD – duży i czytelny wyświetlacz LCD gromadzi w jednym miejscu informacje o wszystkich kluczowych parametrach chłodziarki do wina
  • zabezpieczenie przed dziećmi – wino należy zabezpieczyć je przed dziećmi. Po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji przycisków nie będzie możliwe przypadkowe otwarcie lub wyłączenie chłodziarki.
  • kamienie z lawy wulkanicznej – wilgotność we wnętrzu chłodziarki to sprawa bardzo istotna dla jakości wina. Kamienie z lawy wulkanicznej znakomicie pochłaniają wilgoć i stopniowo uwalniają ją ponownie, co pomaga regulować wilgotność we wielu chłodziarkach do wina.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej