Jak zwiększyć zasięg WiFi w domu?

Kłopoty z Internetem w domu lub firmie bywają różne. Jednym z częstszych jest słaby zasięg Wi-Fi w przestrzeniach oddalonych od routera. Jeśli więc Twój Internet działa wolno lub zacina się, ponieważ zakres routera jest zbyt mały, dowiedz się jak zwiększyć zasięg Wi-Fi. Podpowiadamy, co wpływa na słaby zasięg routera i radzimy, jak poradzić sobie z tym problemem. Być może warto rozważyć zastosowanie wzmacniacza sygnału Wi-Fi lub ustawić router w innym miejscu? Przeczytaj nasz poradnik. Warto zorientować się również Jaki router WiFi wybrać.

Spis treści:


Polecane routery


Dlaczego router ma słaby zasięg WiFi ?

Na początek przedstawimy najczęstsze powody słabego zasięgu. Przede wszystkim może to być kwestia materiałów, z których wykonane są ściany i strop. W blokach, w których ściany wykonane są z żelbetu kłopoty z zasięgiem to istny koszmar. Ale też i w domach bywa nie lepiej, jeśli ściany są grube, a pokoi jest wiele.

Kolejna sprawa to zakłócenia wywoływane przez inne sieci WiFi. Ważna jest także liczba użytkowników danej sieci, a także jakość routera i naszej karty sieciowej. Wymieniać można by długo. Co więc mamy zrobić, by poprawić zasięg Wi-Fi?

Jak zwiększyć zasięg WiFi?

Jak poprawić zasięg WiFi w domu? Co poprawi zasięg?

Lokalizacja, czyli gdzie postawić router?

Przede wszystkim zastanówmy się nad lepszym umiejscowieniem routera. Czasem wystarczy naprawdę niewiele przesunąć router WiFi lub zainstalować w sąsiednim pokoju, żeby sytuacja zdecydowanie się poprawiła. Szukając dogodnej lokalizacji, zacznijmy od sprawdzenia miejsc w centralnej części naszego domu.

Do badania korzyści wynikających z różnych lokalizacji bardzo przydatne są proste aplikacje do analizy siły sygnału WiFi. Bez trudu znajdziesz je w sieci i zainstalujesz w swoim smartfonie.

Wzmacniacz sygnału WiFi – jak działa?

Jeśli masz duży dom, to niestety nawet najlepiej ustawiony router nie da rady obsłużyć wszystkich zakamarków z odpowiednią prędkością transferu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zakup i instalacja wzmacniacza sygnału. Jak działa wzmacniacz sygnału? Ekspander zasięgu odbiera sygnał z głównego routera, odpowiednio go wzmacnia i przekazuje dalej.

Brzmi skomplikowanie? Nie martw się! To rozwiązanie jest prostsze niż Ci się wydaje. Wzmacniacz sygnału Internetu możesz kupić w elektromarketach, a nawet bezpośrednio u niektórych dostawców Internetu. Niektóre z takich urządzeń po prostu podłączasz do gniazdka elektrycznego i po wykonaniu kilku prostych czynności możesz cieszyć się zwiększonym zasięgiem.

Więcej w artykule Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Jak wybrać repeater WiFi?

Przed zakupem sprawdźmy jednak dokładnie parametry, jakimi może się pochwalić dany wzmacniacz WiFi. Jeśli w domu mamy bardzo szybki Internet, a nasz repeater ma słabą przepustowość, to może się okazać, że będzie on powodem spadku szybkości działania sieci. Taki wzmacniacz sygnału WiFi będziemy musieli wymienić na lepszy model.


Wzmacniacze sygnału WiFi


Wymiana karty sieciowej – kiedy?

Jeśli router mamy ustawiony w odpowiednim miejscu, a zasięg sieci nadal pozostawia wiele do życzenia, to czas przyjrzeć się temu problemowi od drugiej strony. A więc nie od strony nadajnika sygnału, a od strony jego odbiornika. Czyli naszego komputera stacjonarnego lub laptopa. Za odbiór sygnału odpowiada antena i karta sieciowa. Jeśli nie radzi sobie z właściwym odbiorem, to warto zastanowić się nad jej wymianą na bardziej wydajny model.


Wewnętrzne karty sieciowe


Jeśli nie chcesz wymieniać karty sieciowej lub nie da się jej wymienić, jest też alternatywne rozwiązanie. Możesz kupić zewnętrzną kartę sieciową. Jest to niewielkie urządzenie, które najczęściej podłączane jest do portu USB. Instalacja takiej karty jest bajecznie prosta – na pewno poradzisz sobie samodzielnie. Często wystarczy jedynie włożyć kartę do portu i zainstalować dołączone sterowniki.


Zewnętrzne karty sieciowe


Zmiana kanału WiFi

Warto wiedzieć, że sieć bezprzewodowa działa w oparciu o nadawanie sygnału na wielu kanałach. Doskonale widać to po zainstalowaniu w dowolnym urządzeniu przenośnym aplikacji do analizy siły sygnału. Router, który otrzymaliśmy od naszego operatora, nadaje na jednym z tych kanałów.

Niestety jednak jest spore prawdopodobieństwo, że w pobliżu naszego mieszkania inna osoba ma router, który pracuje na tym samym kanale. Wtedy sygnały zakłócają się nawzajem. Jak więc zmienić kanał? Nie zrobimy tego raczej samodzielnie. Ale wystarczy zadzwonić do pomocy technicznej naszego operatora i zgłosić taką potrzebę. Nie powinno być z tym większego problemu. Często operator robi to zdalnie – bez wizyty w naszym mieszkaniu.

Transmitery sieciowe WiFi – co to jest?

Osobom nieco lepiej znającym się na technologicznych nowinkach, można też polecić transmitery sieciowe, czyli powerline. Technologia ta umożliwia powiększenie zasięgu sieci Wi-Fi lub LAN poprzez wykorzystanie sieci elektroenergetycznej. Transmiter PLC to małe urządzenie, które wkłada się do gniazdka elektrycznego. Rozwiązanie takie jest dość drogie, ale bardzo efektywne.


Transmitery


Jak działa wzmacniacz sygnału GSM?

Czasem zdarza się też, że mieszkamy w miejscu, do którego nie dociera żaden dostawca Internetu. Na szczęście jednak nadal możemy korzystać z Internetu dzięki dostawcy telefonii komórkowej. Jeśli jednak i ten sygnał jest słaby wewnątrz domu, to możemy zastosować wzmacniacz sygnału GSM. Takie urządzenie istotnie wzmocni i polepszy jakość transmisji danych. Zniweluje przy okazji też szumy i zakłócenia w połączeniach telefonicznych.

Jak zwiększyć zasięg wifi - wzmacniacz

Nowatorskie rozwiązanie, czyli Systemy Mesh

W ostatnim czasie na popularności zyskują systemy Mesh. Są one nowatorskim rozwiązaniem, które skutecznie zapewnia szybsze i niezakłócone działanie WiFi w domu. Co więcej oprócz zwiększenia wydajności i prędkości sieci, system Mesh umożliwia doprowadzenie sygnału sieci nawet do tzw. martwych stref w domu.

Systemy Mesh składają się z nadajników sygnału, które rozmieszcza się w domu. Są proste w obsłudze, mają możliwość konfiguracji za pomocą smartfonu, a dodatkowo są atrakcyjne wizualnie. Urządzenia Mesh znajdują zastosowanie zarówno w domu, jak i w biznesie.

Więcej informacji w artykule System mesh – co to jest i jak działa?


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 (5 głosów)

Czytaj więcej