Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Jaki RAM do laptopa?

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie

Brak odpowiedniej ilości pamięci mocno obniża prędkość działania komputera, w tym systemu operacyjnego i aplikacji. Jeśli zauważasz taki problem, warto rozważyć wymianę pamięci RAM na kości o większej ilości pamięci. Zanim jednak przystąpisz do samodzielnej wymiany kości, musisz wiedzieć, że różnią się one typem, częstotliwością taktowania, opóźnieniem oraz przepustowością. Ponadto kości pamięci do laptopów są wyraźnie mniejsze, niż kości spotykane w komputerach stacjonarnych. Dlatego nawet jeśli masz doświadczenie w wymianie pamięci w stacjonarkach, do wymiany kości pamięci w laptopach powinieneś podejść ostrożnie. Podpowiadamy zatem, jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie oraz jak wybrać kości pamięci do laptopa. Sprawdź także Ranking pamięci RAM – polecane pamięci DDR4 i DDR5.


Polecane pamięci RAM


Spis treści:

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć RAM (random-access memory – pamięć o dostępie swobodnym) to pamięć komputera, umożliwiająca tymczasowe przechowywanie uruchomionych programów i ich danych.

Większa ilość pamięci RAM pozwoli na jednoczesne uruchomienie większej ilości aplikacji bez zawieszania się komputera i spadków wydajności. RAM jest typem pamięci ulotnej, a więc takiej, której zawartość jest bezpowrotnie tracona po odcięciu zasilania – w przeciwieństwie do pamięci trwałej (dyski twarde, pendrive), które nie wymagają energii do przechowywania danych.

Jak wybrać pamięć RAM do laptopa?

Aby zwiększyć pamięć RAM w laptopie, należy kupić odpowiednie kości pamięci. Przy wyborze odpowiednich kości pamięci RAM należy zwrócić uwagę na poniżej omawiane najważniejsze cechy.

Pamięć RAM do laptopa – najważniejsze cechy:

 • system 32 czy 64 bitowy
 • typ odpowiedni do laptopów, czyli SO-DIMM
 • standard pamięci: DDR2, DDR3 czy DDR4
 • częstotliwość taktowania pamięci
 • pamięć z obsługą ECC

Pamięć RAM a system operacyjny w laptopie

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Najpierw zacznij od zidentyfikowania systemu operacyjnego, jaki posiadasz. Czy jest to system 32 czy 64 bitowy. Dla pamięci RAM jest to istotna różnica, ponieważ 32-bitowy system pozwoli na wykorzystanie jedynie do 3GB pamięci. 32-bitowy system nie rozpozna większej ilości i nie pozwoli na korzystanie z niej, nawet jeśli zainstalujemy więcej RAM.

64-bitowy system pozwala teoretyczne na wykorzystanie nawet do 256GB i więcej pamięci, jednak nie istnieją jeszcze kości o tak dużych pojemnościach. Do codziennej pracy wystarcza współcześnie 8 lub 16GB, profesjonaliści i gracze mogą potrzebować 32, a czasami 64GB RAM.

Jak wybrać pamięć RAM do laptopa?

Jaki typ pamięci RAM?

Zanim zaczniesz czytać instrukcję jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie wybierz pamięć, którą będziesz chciał zamontować w swoim komputerze. Istotną cechą RAM jest rozróżnienie na pamięci DIMM i SO-DIMM. Pamięci DIMM mają większe wymiary i są przeznaczone do stacjonarnych komputerów PC. W laptopach wykorzystuje się mniejsze pamięci SO-DIMM. Kupując RAM do laptopa zwróć więc uwagę, czy jest to pamięć typu SO-DIMM.

Jaki standard pamięci – DDR2, DDR3 czy DDR4?

Kolejną ważną cechą jest typ – standard pamięci. Obecnie w najnowszych laptopach stosowane są pamięci DDR4. Starszy, jednak wciąż funkcjonujący to DDR3. Najstarsze laptopy mogą posiadać DDR2. Wybór jest ściśle zależny od gniazd jakie posiada twój laptop.

Pamięci DDR2, DDR3 i DDR4 nie są kompatybilne. Mają nieco inne ułożenie pinów, przez co niemożliwe jest ich zamienne stosowanie. W kwestii technicznej, pamięć RAM DDR3 do laptopa posiada mniejszą przepustowość i pobiera o 20% więcej energii niż nowocześniejsze DDR4.

Częstotliwość taktowania pamięci

Pamięci charakteryzują się również różnymi częstotliwościami taktowania – wyrażonymi w MHz, oraz opóźnieniami – oznaczonymi jako CL (cycle latency). Przy wyborze RAM warto pamiętać, że im wyższa częstotliwość tym lepiej, natomiast opóźnienia i czasy dostępu powinny być jak najniższe. Różnice mogą być jednak odczuwalne dopiero przy profesjonalnych zastosowaniach, lub w wymagających grach, choć nawet wtedy zyski wydajności mogą być ledwie widoczne.

Pamięci z obsługą ECC – czy warto?

Niektóre kości opatrzone są dopiskiem ECC (Error Correction Code). Jest to technologia pozwalająca na wychwytywanie i korygowanie błędów pamięci, związanych z przekłamaniami jednego i dwóch bitów. Kości wyposażone w ECC są droższe, ale i bardziej niezawodne. Z tego powodu są częstym wyborem w przypadku serwerów, od których oczekuje się stabilności i nieprzerwanej pracy. Pamięć z obsługą ECC do działania wymaga kompatybilnej płyty głównej, BIOS oraz procesora. W przypadku domowego laptopa kości ECC to jedynie zbędny wydatek, który nie wpłynie na lepsze działanie urządzenia.

jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

Wiesz już czym różnią się poszczególne pamięci i jaka pamięć RAM będzie najlepsza do Twojego laptopa. Czas na identyfikację czy w swoim laptopie możesz samodzielnie rozszerzyć pamięć RAM lub wymienić kości na większe.

Warianty rozszerzenia lub wymiany pamięci

Zależnie od laptopa jaki posiadasz, możesz spotkać się z jednym z pięciu wariantów na rozszerzenie lub wymianę pamięci. Będzie to decydowało o tym, jaką pamięć RAM powinieneś kupić – ile kości i jakiej pojemności – aby odpowiednio zwiększyć ją w laptopie.

Laptop ma wbudowaną pamięć RAM na płycie:

 • jedno gniazdo, które może być wolne lub zajęte
 • dwa gniazda: jedno zajęte i jedno wolne

Laptop nie ma wbudowanej pamięci RAM na płycie:

 • tylko jedno gniazdo zajęte
 • jedno gniazdo jest zajęte i jedno gniazdo wolne
 •  dwa gniazda zajęte

Czy można samodzielnie zwiększyć pamięć RAM?

W niektórych laptopach kości pamięci posiadają swoją własną przegródkę, do której dostęp blokowany jest przez klapkę w obudowie i zaledwie jedną lub dwie śrubki. W innych modelach może być konieczne odkręcenie całej tylnej pokrywy obudowy, a w jeszcze innych gniazda pamięci mogą znajdować się pod klawiaturą. Szczegóły odnośnie umieszczenia gniazd pamięci RAM dla swojego modelu laptopa znajdziesz w instrukcji, na stronie producenta lub w wideoblogach.

Są też modele laptopów, szczególnie nowoczesne ultrasmukłe ultrabooki, w których rozszerzenie pamięci jest bardzo trudne w warunkach domowych i najlepiej zlecić tę czynność autoryzowanemu sprzedawcy lub serwisowi.

Wymiana pamięci RAM w laptopie

A może czas na porządek w systemie operacyjnym?

Nie musisz od razu wymieniać pamięci RAM w laptopie, jeżeli sprzęt zaczął wolniej działać. Jeśli nie jesteś pewny, czy to wina pamięci, zacznij od porządków. Po wciśnięciu kombinacji klawiszy „ctrl”, „alt” i „delete” wybierz z menu opcję Menedżer zadań. Na głównym ekranie otwartego okna zobaczysz listę aktualnie działających programów, w tym zasoby komputera, jakie aktualnie zużywają.

To tutaj właśnie możesz sprawdzić, który program zajmuje najwięcej pamięci RAM. Zobaczysz też, które programy uruchamiają się automatycznie przy starcie systemu – one również odpowiedzialne są w dużej mierze za opóźnianie działania komputera. Sprawdź także, z których aplikacji już nie korzystasz i po prostu je odinstaluj.

Jak wymienić pamięci RAM w laptopie?

 1. Wyłączenie laptopa i wyjęcie baterii – przed przystąpieniem do wymiany pamięci w laptopie należy wyłączyć laptopa i wyjąć baterię. W innym razie ryzykujemy fizyczne, trwałe uszkodzenie. Ponadto ingerowanie we włączony sprzęt może być niebezpieczne.
 2. Wypięcie wymienianej kości pamięci – po dostaniu się do wnętrza można przystąpić do wymiany kości pamięci. Jeśli posiadamy już zainstalowaną pamięć i chcemy ją wyjąć, wystarczy delikatnie odgiąć nóżki trzymające kość, a ta powinna odskoczyć do góry. Wtedy można ją bezpiecznie wypiąć.
 3. Instalacja nowej pamięci – analogicznie postępujemy przy instalacji pamięci. Wystarczy umieścić kość w jednym z dostępnych gniazd i docisnąć, aż do zatrzaśnięcia nóżek. Umieszczona w ten sposób pamięć jest gotowa do pracy. Specjalne wcięcie w pinach kości daje gwarancję, że nie włożysz pamięci odwrotnie niż powinieneś, ani że włożysz kość niekompatybilnego typu.
 4. Złożenie i włączenie laptopa – po umieszczeniu wybranych kości w gniazdach pamięci, złóż laptopa i włącz go. System operacyjny powinien automatycznie wykryć dokonane zmiany. Możesz to sprawdzić w ustawieniach systemu w zakładce SYSTEM – Informacje.

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (14 głosów)

Czytaj więcej