Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Jaki RAM do laptopa?

07.03.2018 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wymiana pamięci RAM na kości o większej wartości pamięci, jest jednym z prostszych sposobów modernizacji laptopa. Jednak istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do działania. Kości pamięci różnią się typem, częstotliwością taktowania, opóźnieniem, czy przepustowością.

Ponadto kości pamięci do laptopów są wyraźnie mniejsze, niż kości spotykane w komputerach stacjonarnych. Podpowiadamy zatem, jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie.

Więcej o budowie laptopa dowiesz się z poradnika: Z czego składa się laptop?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Co to jest pamięć RAM?
 • Jak wybrać pamięć RAM do laptopa?
 • Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?
 • Czy można samodzielnie zwiększyć pamięć RAM?
 • Jak wymienić pamięć RAM w laptopie?

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć RAM (random-access memory – pamięć o dostępie swobodnym) to pamięć komputera, umożliwiająca tymczasowe przechowywanie uruchomionych programów i ich danych.

Większa ilość pamięci RAM pozwoli na jednoczesne uruchomienie większej ilości aplikacji bez zawieszania się komputera i spadków wydajności.

RAM jest typem pamięci ulotnej, a więc takiej, której zawartość jest bezpowrotnie tracona po odcięciu zasilania – w przeciwieństwie do pamięci trwałej (dyski twarde, pendrive), które nie wymagają energii do przechowywania danych.

Najczęściej kupowane pamięci RAM do laptopów w Komputronik.pl


Jak wybrać pamięć RAM do laptopa?

Aby zwiększyć pamięć RAM w laptopie należy kupić odpowiednie kości pamięci. Przy wyborze odpowiednich kości pamięci RAM, należy zwrócić uwagę na poniżej omawiane najważniejsze cechy.

Pamięć RAM do laptopa – najważniejsze cechy:

 • system 32 czy 64 bitowy,
 • typ odpowiedni do laptopów, czyli SO-DIMM,
 • standard pamięci: DDR2, DDR3 czy DDR4,
 • częstotliwość taktowania pamięci,
 • pamięć z obsługą ECC.

Pamięć RAM, a system operacyjny w laptopie

Ważne jest jaki system operacyjny posiadasz. Czy jest to system 32 czy 64 bitowy. Dla pamięci RAM jest to istotna różnica, ponieważ 32-bitowy system pozwoli na wykorzystanie jedynie do 3GB pamięci. 32-bitowy system nie rozpozna większej ilości i nie pozwoli na korzystanie z niej, nawet jeśli zainstalujemy więcej RAM.

64-bitowy system pozwala teoretyczne na wykorzystanie nawet do 256GB i więcej pamięci, jednak nie istnieją jeszcze kości o tak dużych pojemnościach. Do codziennej pracy wystarcza współcześnie 8 lub 16GB, profesjonaliści i gracze mogą potrzebować 32, a czasami 64GB RAM.

Jaki typ pamięci RAM?

Istotną cechą RAM jest rozróżnienie na pamięci DIMM i SO-DIMM. Pamięci DIMM mają większe wymiary i są przeznaczone do stacjonarnych komputerów PC. W laptopach wykorzystuje się mniejsze pamięci SO-DIMM. Kupując RAM do laptopa zwróć więc uwagę, czy jest to pamięć typu SO-DIMM.

Jaki standard pamięci – DDR2, DDR3 czy DDR4?

Kolejną ważną cechą jest typ – standard pamięci. Obecnie w najnowszych laptopach stosowane są DDR4. Starszy, jednak wciąż funkcjonujący to DDR3. Najstarsze laptopy mogą posiadać DDR2. Wybór jest ściśle zależny od gniazd jakie posiada twój laptop.

Pamięci DDR2, DDR3 i DDR4 nie są kompatybilne. Mają nieco inne ułożenie pinów, przez co niemożliwe jest ich zamienne stosowanie. W kwestii technicznej, pamięć RAM DDR3 do laptopa posiada mniejszą przepustowość i pobiera o 20% więcej energii niż nowocześniejsze DDR4.

Częstotliwość taktowania pamięci

Pamięci charakteryzują się również różnymi częstotliwościami taktowania – wyrażonymi w MHz, oraz opóźnieniami – oznaczonymi jako CL (cycle latency). Przy wyborze RAM warto pamiętać, że im wyższa częstotliwość tym lepiej, natomiast opóźnienia i czasy dostępu powinny być jak najniższe. Różnice mogą być jednak odczuwalne dopiero przy profesjonalnych zastosowaniach, lub w wymagających grach, choć nawet wtedy zyski wydajności mogą być ledwie widoczne.

Pamięci z obsługą ECC – czy warto?

Niektóre kości opatrzone są dopiskiem ECC (Error Correction Code). Jest to technologia pozwalająca na wychwytywanie i korygowanie błędów pamięci, związanych z przekłamaniami jednego i dwóch bitów. Kości wyposażone w ECC są droższe, ale i bardziej niezawodne. Z tego powodu są częstym wyborem w przypadku serwerów, od których oczekuje się stabilności i nieprzerwanej pracy. Pamięć z obsługą ECC do działania wymaga kompatybilnej płyty głównej, BIOS oraz procesora. W przypadku domowego laptopa kości ECC to jedynie zbędny wydatek, który nie wpłynie na lepsze działanie urządzenia.

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

Wiesz już czym różnią się poszczególne pamięci i jaka pamięć RAM będzie najlepsza do Twojego laptopa. Czas na identyfikację, czy w swoim laptopie możesz samodzielnie rozszerzyć pamięć RAM lub wymienić kości na większe.

Warianty rozszerzenia lub wymiany pamięci

Zależnie od laptopa jaki posiadasz, możesz spotkać się z jednym z pięciu wariantów na rozszerzenie lub wymianę pamięci. Będzie to decydowało o tym, jaką pamięć RAM powinieneś kupić – ile kości i jakiej pojemności – aby odpowiednio zwiększyć ją w laptopie.

Laptop ma wbudowaną pamięć RAM na płycie:

 • (np. 2GB) oraz jedno gniazdo, które może być wolne lub zajęte,
 • oraz dwa gniazda: jedno zajęte i jedno wolne.

Laptop nie ma wbudowanej pamięci RAM na płycie:

 • tylko jedno gniazdo zajęte,
 • jedno gniazdo jest zajęte i jedno gniazdo wolne,
 • oraz dwa gniazda zajęte.

Czy można samodzielnie zwiększyć pamięć RAM?

W niektórych laptopach kości pamięci posiadają swoją własną przegródkę, do której dostęp blokowany jest przez klapkę w obudowie i zaledwie jedną lub dwie śrubki.

W innych modelach może być konieczne odkręcenie całej tylnej pokrywy obudowy, a w jeszcze innych gniazda pamięci mogą znajdować się pod klawiaturą. Szczegóły odnośnie umieszczenia gniazd pamięci RAM dla swojego modelu laptopa znajdziesz w instrukcji, na stronie producenta lub w wideoblogach.

Są też modele laptopów, szczególnie nowoczesne ultrasmukłe ultrabooki, w których rozszerzenie pamięci jest bardzo trudne w warunkach domowych i najlepiej zlecić tę czynność autoryzowanemu sprzedawcy lub serwisowi.

Jak wymienić pamięci RAM w laptopie?

 1. Wyłączenie laptopa i wyjęcie baterii – przed przystąpieniem do wymiany pamięci w laptopie należy wyłączyć laptopa i wyjąć baterię. W innym razie ryzykujemy fizyczne, trwałe uszkodzenie. Ponadto ingerowanie we włączony sprzęt może być niebezpieczne.
 2. Wypięcie wymienianej kości pamięci – po dostaniu się do wnętrza można przystąpić do wymiany kości pamięci. Jeśli posiadamy już zainstalowaną pamięć i chcemy ją wyjąć, wystarczy delikatnie odgiąć nóżki trzymające kość, a ta powinna odskoczyć do góry. Wtedy można ją bezpiecznie wypiąć.
 3. Instalacja nowej pamięci – analogicznie postępujemy przy instalacji pamięci. Wystarczy umieścić kość w jednym z dostępnych gniazd i docisnąć, aż do zatrzaśnięcia nóżek. Umieszczona w ten sposób pamięć jest gotowa do pracy. Specjalne wcięcie w pinach kości daje gwarancję, że nie włożysz pamięci odwrotnie niż powinieneś, ani że włożysz kość niekompatybilnego typu.
 4. Złożenie i włączenie laptopa – po umieszczeniu wybranych kości w gniazdach pamięci, złóż laptopa i włącz go. System operacyjny powinien automatycznie wykryć dokonane zmiany. Możesz to sprawdzić w ustawieniach systemu w zakładce SYSTEM – Informacje.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!