Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Jaki RAM do laptopa?

23.01.2023 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wymiana pamięci RAM na kości o większej wartości pamięci jest jednym z prostszych sposobów modernizacji laptopa. Zwykle użytkownicy decydują się na to, ponieważ brak odpowiedniej ilości pamięci mocno obniża prędkość działania komputera, w tym systemu operacyjnego i aplikacji. Zanim jednak zaczniesz rozważać samodzielną wymianę kości, musisz wiedzieć, że różnią się one typem, częstotliwością taktowania, opóźnieniem oraz przepustowością.

Ponadto kości pamięci do laptopów są wyraźnie mniejsze, niż kości spotykane w komputerach stacjonarnych. Dlatego nawet jeśli masz doświadczenie w wymianie pamięci w stacjonarkach, do wymiany kości pamięci w laptopach powinieneś podejść ostrożnie. Podpowiadamy zatem, jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie oraz jak wybrać kości pamięci do laptopa.

Więcej o budowie laptopa dowiesz się z naszego poradnika: Z czego składa się laptop?

Spis treści:

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć RAM (random-access memory – pamięć o dostępie swobodnym) to pamięć komputera, umożliwiająca tymczasowe przechowywanie uruchomionych programów i ich danych.

Większa ilość pamięci RAM pozwoli na jednoczesne uruchomienie większej ilości aplikacji bez zawieszania się komputera i spadków wydajności.

RAM jest typem pamięci ulotnej, a więc takiej, której zawartość jest bezpowrotnie tracona po odcięciu zasilania – w przeciwieństwie do pamięci trwałej (dyski twarde, pendrive), które nie wymagają energii do przechowywania danych.

Najczęściej kupowane pamięci RAM do laptopów w Komputronik.pl


Jak wybrać pamięć RAM do laptopa?

Aby zwiększyć pamięć RAM w laptopie, należy kupić odpowiednie kości pamięci. Przy wyborze odpowiednich kości pamięci RAM należy zwrócić uwagę na poniżej omawiane najważniejsze cechy.

Pamięć RAM do laptopa – najważniejsze cechy:

 • system 32 czy 64 bitowy,
 • typ odpowiedni do laptopów, czyli SO-DIMM,
 • standard pamięci: DDR2, DDR3 czy DDR4,
 • częstotliwość taktowania pamięci,
 • pamięć z obsługą ECC.

Pamięć RAM a system operacyjny w laptopie

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Najpierw zacznij od zidentyfikowania systemu operacyjnego, jaki posiadasz. Czy jest to system 32 czy 64 bitowy. Dla pamięci RAM jest to istotna różnica, ponieważ 32-bitowy system pozwoli na wykorzystanie jedynie do 3GB pamięci. 32-bitowy system nie rozpozna większej ilości i nie pozwoli na korzystanie z niej, nawet jeśli zainstalujemy więcej RAM.

64-bitowy system pozwala teoretyczne na wykorzystanie nawet do 256GB i więcej pamięci, jednak nie istnieją jeszcze kości o tak dużych pojemnościach. Do codziennej pracy wystarcza współcześnie 8 lub 16GB, profesjonaliści i gracze mogą potrzebować 32, a czasami 64GB RAM.

jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie

Jaki typ pamięci RAM?

Zanim zaczniesz czytać instrukcję jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie wybierz pamięć, którą będziesz chciał zamontować w swoim komputerze. Istotną cechą RAM jest rozróżnienie na pamięci DIMM i SO-DIMM. Pamięci DIMM mają większe wymiary i są przeznaczone do stacjonarnych komputerów PC. W laptopach wykorzystuje się mniejsze pamięci SO-DIMM. Kupując RAM do laptopa zwróć więc uwagę, czy jest to pamięć typu SO-DIMM.

Jaki standard pamięci – DDR2, DDR3 czy DDR4?

Kolejną ważną cechą jest typ – standard pamięci. Obecnie w najnowszych laptopach stosowane są DDR4. Starszy, jednak wciąż funkcjonujący to DDR3. Najstarsze laptopy mogą posiadać DDR2. Wybór jest ściśle zależny od gniazd jakie posiada twój laptop.

Pamięci DDR2, DDR3 i DDR4 nie są kompatybilne. Mają nieco inne ułożenie pinów, przez co niemożliwe jest ich zamienne stosowanie. W kwestii technicznej, pamięć RAM DDR3 do laptopa posiada mniejszą przepustowość i pobiera o 20% więcej energii niż nowocześniejsze DDR4.

Częstotliwość taktowania pamięci

Pamięci charakteryzują się również różnymi częstotliwościami taktowania – wyrażonymi w MHz, oraz opóźnieniami – oznaczonymi jako CL (cycle latency). Przy wyborze RAM warto pamiętać, że im wyższa częstotliwość tym lepiej, natomiast opóźnienia i czasy dostępu powinny być jak najniższe. Różnice mogą być jednak odczuwalne dopiero przy profesjonalnych zastosowaniach, lub w wymagających grach, choć nawet wtedy zyski wydajności mogą być ledwie widoczne.

Pamięci z obsługą ECC – czy warto?

Niektóre kości opatrzone są dopiskiem ECC (Error Correction Code). Jest to technologia pozwalająca na wychwytywanie i korygowanie błędów pamięci, związanych z przekłamaniami jednego i dwóch bitów. Kości wyposażone w ECC są droższe, ale i bardziej niezawodne. Z tego powodu są częstym wyborem w przypadku serwerów, od których oczekuje się stabilności i nieprzerwanej pracy. Pamięć z obsługą ECC do działania wymaga kompatybilnej płyty głównej, BIOS oraz procesora. W przypadku domowego laptopa kości ECC to jedynie zbędny wydatek, który nie wpłynie na lepsze działanie urządzenia.

jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

Wiesz już czym różnią się poszczególne pamięci i jaka pamięć RAM będzie najlepsza do Twojego laptopa. Czas na identyfikację czy w swoim laptopie możesz samodzielnie rozszerzyć pamięć RAM lub wymienić kości na większe.

Warianty rozszerzenia lub wymiany pamięci

Zależnie od laptopa jaki posiadasz, możesz spotkać się z jednym z pięciu wariantów na rozszerzenie lub wymianę pamięci. Będzie to decydowało o tym, jaką pamięć RAM powinieneś kupić – ile kości i jakiej pojemności – aby odpowiednio zwiększyć ją w laptopie.

Laptop ma wbudowaną pamięć RAM na płycie:

 • (np. 2GB) oraz jedno gniazdo, które może być wolne lub zajęte,
 • oraz dwa gniazda: jedno zajęte i jedno wolne.

Laptop nie ma wbudowanej pamięci RAM na płycie:

 • tylko jedno gniazdo zajęte,
 • jedno gniazdo jest zajęte i jedno gniazdo wolne,
 • oraz dwa gniazda zajęte.

Czy można samodzielnie zwiększyć pamięć RAM?

W niektórych laptopach kości pamięci posiadają swoją własną przegródkę, do której dostęp blokowany jest przez klapkę w obudowie i zaledwie jedną lub dwie śrubki.

W innych modelach może być konieczne odkręcenie całej tylnej pokrywy obudowy, a w jeszcze innych gniazda pamięci mogą znajdować się pod klawiaturą. Szczegóły odnośnie umieszczenia gniazd pamięci RAM dla swojego modelu laptopa znajdziesz w instrukcji, na stronie producenta lub w wideoblogach.

Są też modele laptopów, szczególnie nowoczesne ultrasmukłe ultrabooki, w których rozszerzenie pamięci jest bardzo trudne w warunkach domowych i najlepiej zlecić tę czynność autoryzowanemu sprzedawcy lub serwisowi.

jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie

A może czas na porządek w systemie operacyjnym?

Nie musisz od razu wymieniać pamięci RAM w laptopie, jeżeli sprzęt zaczął wolniej działać. Jeśli nie jesteś pewny, czy to wina pamięci, zacznij od porządków. Po wciśnięciu kombinacji klawiszy „ctrl”, „alt” i „delete” wybierz z menu opcję Menedżer zadań. Na głównym ekranie otwartego okna zobaczysz listę aktualnie działających programów, w tym zasoby komputera, jakie aktualnie zużywają.

To tutaj właśnie możesz sprawdzić, który program zajmuje najwięcej pamięci RAM. Zobaczysz też, które programy uruchamiają się automatycznie przy starcie systemu – one również odpowiedzialne są w dużej mierze za opóźnianie działania komputera. Sprawdź także, z których aplikacji już nie korzystasz i po prostu je odinstaluj.

Jak wymienić pamięci RAM w laptopie?

 1. Wyłączenie laptopa i wyjęcie baterii – przed przystąpieniem do wymiany pamięci w laptopie należy wyłączyć laptopa i wyjąć baterię. W innym razie ryzykujemy fizyczne, trwałe uszkodzenie. Ponadto ingerowanie we włączony sprzęt może być niebezpieczne.
 2. Wypięcie wymienianej kości pamięci – po dostaniu się do wnętrza można przystąpić do wymiany kości pamięci. Jeśli posiadamy już zainstalowaną pamięć i chcemy ją wyjąć, wystarczy delikatnie odgiąć nóżki trzymające kość, a ta powinna odskoczyć do góry. Wtedy można ją bezpiecznie wypiąć.
 3. Instalacja nowej pamięci – analogicznie postępujemy przy instalacji pamięci. Wystarczy umieścić kość w jednym z dostępnych gniazd i docisnąć, aż do zatrzaśnięcia nóżek. Umieszczona w ten sposób pamięć jest gotowa do pracy. Specjalne wcięcie w pinach kości daje gwarancję, że nie włożysz pamięci odwrotnie niż powinieneś, ani że włożysz kość niekompatybilnego typu.
 4. Złożenie i włączenie laptopa – po umieszczeniu wybranych kości w gniazdach pamięci, złóż laptopa i włącz go. System operacyjny powinien automatycznie wykryć dokonane zmiany. Możesz to sprawdzić w ustawieniach systemu w zakładce SYSTEM – Informacje.

jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej