Czy próbowałeś kiedyś policzyć, ile czasu spędzasz przy biurku przed komputerem? Podsumowując to, warto wziąć pod uwagę zarówno pracę, jak i czas wolny w domu. Zapewne okaże się, że zdecydowanie więcej niż sądziłeś.
Czas spędzony w ten sposób, niestety nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Nadmiar czasu spędzanego przed komputerem w pierwszej kolejności odczuć mogą oczy, a zaraz po nich kręgosłup. Jak zapobiec uciążliwym dolegliwościom towarzyszącym pracy biurowej?
W tym artykule przeczytasz:
- Co to jest ergonomia pracy przy komputerze?
- Czy praca siedząca może być szkodliwa dla zdrowia?
- Co przyczynia się do złej ergonomii pracy?
- Jakie sprzęty stworzą ergonomiczne stanowisko pracy?
- Komfortowe krzesło biurowe – jak wybrać?
- Odpowiednie biurko do pracy – jak wybrać?
- Podpórki ergonomiczne na krzesło odciąży kręgosłup
Co to jest ergonomia pracy przy komputerze?
Większość z nas bagatelizuje wszelkiego rodzaju rady BHP związane z ergonomią pracy przy komputerze ponieważ wiemy, w jakiej pozycji jest nam najwygodniej, a szkolenia BHP najczęściej kojarzą nam się z przymusową nudą. Ale po jakimś czasie nagle zaczynają boleć nas oczy, a pod koniec dnia bolą też plecy. Jakie są najważniejsze zasady pracy przy biurku?
Najważniejsze zasady pracy przy biurku:
- Stosunek pomiędzy wysokością krzesła i stołu powinien być taki, aby zapewnić naturalną pozycję rąk podczas obsługi myszki i pisania na klawiaturze
- Optymalne miejsce dla klawiatury znajduje się około 10 cm od krawędzi biurka
- Pomiędzy ramieniem i przedramieniem należy zachować kąt około 90 stopni
- Monitor powinien znajdować się od 50, do 75 cm od naszych oczu. Górna krawędź monitora powinna znaleźć się nie wyżej niż nasze oczy. Kąt pod którym patrzymy na monitor powinien wynosić od 20, do 50 stopni
- Pamiętajmy też, o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości miejsca na nogi
Czy praca siedząca może być szkodliwa dla zdrowia?
Warto wspomnieć na temat konsekwencji złej postawy ciała podczas pracy przy biurku. Oczywiście nie odczujemy ich po tygodniu takiej pracy, ani też zapewne nawet po miesiącu. Ale po jakimś czasie mogą one dać o sobie znać, wtedy uświadamiamy sobie, jak ważna jest ergonomia warunków pracy.
Ból pleców i kręgosłupa – źle dobrane krzesło
Zgarbiona postawa ciała przyjmowana regularnie podczas pracy, prędzej czy później zaowocuje zmianami w układzie kostno-stawowym. Jednymi z powszechnych dolegliwości związanych z tym są bóle kręgosłupa. Dotykają nas one niestety bardzo często. Dane ZUS wskazują, że kilka lat temu była to trzecia pod względem częstości przyczyna przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Grafika: Fellowes
Zawroty i bóle głowy – nieodpowiednie ustawienie komputera
Są one często konsekwencją zbyt długiej pracy przed komputerem oraz złego ustawienia komputera względem oczu. W tym przypadku na szczęście dolegliwości łatwo się pozbyć. Znikają one najczęściej po solidnym odpoczynku i usunięciu ich przyczyn. Mowa tu między innymi o właściwym ustawieniu monitora lub laptopa na biurku.
Zaburzenia widzenia
Nasz wzrok potrzebuje odpoczynku, a nasze oczy dają nam bardzo wyraźne sygnały, kiedy potrzebują chwili przerwy. Nie wolno tych sygnałów lekceważyć, aby nie przyczyniły się do wady czy pogorszenia się wzroku.
Zespół cieśni nadgarstka – brak podkładki pod nadgarstek
Nieergonomiczne ułożenie rąk i dłoni podczas pracy przy komputerze może skończyć się zespołem cieśni nadgarstka. Objawia się on na początku sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Później dolegliwości nasilają się na tyle, że mogą nas dotykać również w nocy. W drugim stadium drętwienie i ból występują często w dzień, szczególnie podczas wysiłku. Towarzyszy temu istotne pogorszenie się sprawności manualnej przy różnego rodzaju czynnościach wymagających precyzji.
Grafika: Fellowes
Co przyczynia się do złej ergonomii pracy?
Człowiek niestety ma tendencję do szybkiego przyzwyczajania się do otoczenia. Również do elementów, które nam przeszkadzają lub nas irytują. Z czasem traktujemy je jak zło konieczne. Sprawdź, czy nie dotyczy to przypadkiem Ciebie.
Wysokość biurka niedostosowana do wzrostu
Niezależnie od wzrostu wszyscy siedzą przy tych samych biurkach. W efekcie często garbimy się, a i tak górna krawędź monitora znajduje się poniżej linii naszego wzroku.
Krzesło bez regulacji
Zapewne odziedziczone po poprzednim pracowniku. Najnowsze krzesła biurowe oferują znacznie większą możliwość regulacji i dopasowania do potrzeb użytkownika.
Przypadkowe przedmioty stosowane jako podnóżki
Podnóżek musi być odpowiedniej wysokości i być stabilny, aby nie odsuwał się spod nóg. Warto dokładnie przejrzeć ofertę podstawek pod stopy i wybrać podnóżek dopasowany do naszych potrzeb.
Polecane podnóżki w sklepie
Monitor bez możliwości regulacji wysokości i kąta nachylenia
Niestety nadal w biurach spotkać można monitory bez możliwości regulacji i kąta nachylenia. Im więcej możliwości regulacji położenia monitora, tym łatwiej dostosować go do naszych potrzeb.
Jakie sprzęty stworzą ergonomiczne stanowisko pracy?
Można przeczytać dziesiątki dobrych rad na temat ergonomii pracy, ale gdy wyposażenie naszego stanowiska jest nieodpowiednie, to ciężko będzie cokolwiek zmienić. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając poszczególne elementy wyposażenia.
Komfortowe krzesło biurowe – jak wybrać?
Ustawienie fotela biurowego jest bardzo ważne. Absolutne minimum cech, które posiadać musi dobrej jakości krzesło biurowe, jest następujące:
- Możliwość regulacji pochylenia oparcia oraz wysokości tego podparcia. Oparcie powinno dać się odchylić do tyłu o co najmniej 15 stopni
- Możliwość dostosowania wysokości siedziska tak, abyśmy mogli ułożyć nasze nogi pod kątem 90 stopni
- Podstawa siedziska powinna podtrzymywać nasze uda na tyle, by można było swobodnie ułożyć nogi
- Fotel biurowy powinien posiadać podłokietniki – najlepiej z regulacją. Wbrew pozorom to ważna sprawa. Oparcie ogranicza występowanie bólu ramion, gdyż umożliwia swobodne krążenie krwi
Istotna jest też stabilność krzesła i jego bezpieczeństwo. Stąd też krzesło z kółkami powinno być umieszczone na co najmniej pięciopodporowej podstawie.
Popularne fotele biurowe
Polecane fotele gamingowe
Odpowiednie biurko do pracy – jak wybrać?
Wybór odpowiedniego biurka jest dla naszego zdrowia równie ważny, jak wybór krzesła. Kupując biurko, nie kierujmy się więc wyłącznie jego wyglądem. Zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:
- Umiejscowienie monitora. Podstawka na monitor oraz otwór na kable nie może znajdować się w rogu biurka. Jeśli postawimy tam monitor, to przez lata patrząc na monitor, będziemy musieli skręcać szyję. Jest to nieergonomiczne i szkodliwe.
- Biurko powinno być dopasowane do fotela. Wysokość jego podłokietników powinna współgrać z wysokością blatu biurka. Wtedy ułożenie ramion zapewnia odpowiedni przepływ krwi.
- Biurko powinno gwarantować odpowiednią ilość miejsca na nogi. Zadbać o to powinny szczególnie osoby wysokie.
- Biurko powinno być na tyle duże, aby z łatwością zmieścić na nim potrzebne nam do pracy rzeczy. Wielkość biurka ma też znaczenie z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej odległości pomiędzy ekranem a naszymi oczami.
Podpórki ergonomiczne na krzesło odciąży kręgosłup
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne robią się specjalne podpórki ergonomiczne na krzesło. Jest to rodzaj poduszki, którą mocujemy do oparcia krzesła za pomocą specjalnego zaczepu. Poduszka taka umiejscowiona przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa zapewnia jego optymalne podparcie oraz dostosowanie do kształtów ciała. Specjalne wypełnienie idealnie dostosowuje się do oparcia i naszych pleców.
Podpórka ergonomiczna na krzesło Fellowes
Zobacz podpórki ergonomiczne na krzesło >
Podstawka pod monitor nie zmęczy oczu
Jeśli Twój monitor ma niewystarczający poziom regulacji wysokości, nie oznacza to, że jesteś skazany na niewygodną pozycję. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest specjalna podstawka pod monitor. Pozwala ona na ustawienie monitora zgodnie z warunkami bhp i pomaga zapobiegać bólom mięśni i karku. Często ma ona kilka wariantów regulujących wysokość monitora.
Podstawki pod monitor
Podstawka pod komputer stacjonarny – jak wybrać?
Komputer przesuwający się tam i z powrotem pod biurkiem? To może być irytujące. W takich wypadkach warto zainwestować w podstawkę pod komputer. Ma ona najczęściej regulację szerokości oraz wytrzymałą konstrukcję. Przesuwa się ją łatwo dzięki podstawie z kółkami.
Podstawki pod komputer stacjonarny
Szuflada pod klawiaturę oczyści biurko
Jeśli na Twoim biurku jest mało miejsca, możesz go nieco wygospodarować, instalując specjalną szufladę pod klawiaturę. Jest ona mocowana pod blatem. Często posiada możliwość montażu w kilku różnych płaszczyznach. Zdarza się, że towarzyszy jej dodatkowa, wysuwana podstawka pod myszkę.
Podstawka pod stopy poprawi krążenie krwi – jak wybrać?
Podnóżki zwane również podstawkami pod stopy są nie tylko wygodne, ale też ważne z punktu widzenia ergonomii naszej pracy. Utrzymują nogi na odpowiedniej wysokości, zapewniając lepszą pozycję i krążenie krwi podczas pracy przy biurku. Zmniejszają też nacisk na dolną część pleców. Podnóżki z wyższej półki cenowej zapewniają możliwość regulacji w kilku różnych wariantach.
Może cię również zainteresować:
- Laptopy i komputery do pracy – co do biura, a co do pracy zdalnej?
- Internet w biurze – jaki router wybrać? Jak poprawić zasięg?
- Programy i aplikacje do pracy – od Microsoft Teams po Photoshop
- Archiwizacja danych w firmie – co warto wiedzieć?
- Jak dbać o bezpieczeństwo danych firmowych?
- Jak obniżyć koszty druku w firmie? Dopasuj drukarkę do potrzeb biura
- Sprzęt komputerowy do biura, który zwiększy efektywność i wygodę pracy
- Wyposażenie biura – jaki sprzęt do biura wybrać?
- Praca zdalna – wszystko, co potrzebne do pracy z domu