Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Przystawki Smart TV

Jak zrobić smart TV?

Chromecast, Xiaomi, a może Apple? Który z adapterów Smart TV sprawi, że Twój telewizor zmądrzeje na tyle, abyś mógł wygodnie oglądać Netflix i HBO? Czym różnią się poszczególne modele i jak je zainstalować? Które adaptery Smart TV lepiej sprawdzą się w przypadku monitora, a które łatwiej dogadają się z telewizorem? Czy to prawda, że odtwarzają dowolną rozdzielczość obrazu?

Sprawdź, czego możesz się spodziewać po przystawkach multimedialnych do telewizorów, oraz jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora. A jeśli interesuje Cię temat telewizorów smart, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Co to jest Smart TV? Tizen, WebOS czy Android TV?, w którym wyjaśniamy szczegółowo czym są Smart TV.


Popularne adaptery Smart TV w sklepie


Adapter Smart TV – Ranking 2024


Spis treści:

Do czego służy adapter Smart TV?

Adapter Smart TV to elektroniczny gadżet, który pozwala odmienić oblicze telewizora, wyświetlacza i monitora pozbawionego funkcji Smart TV.

Uchodzi za uniwersalne rozwiązanie, bo wystarczą mu wejścia HDMI i sieć WiFi, aby bez większego zamieszania na Twoim ekranie zagościły najpopularniejsze serwisy streamingowe takie jak Netflix, HBO, YouTube, Amazon Prime Video, a nawet TVP VOD.

Dostarczanie streamingu internetowego to tylko jedna z możliwości, jakich możesz oczekiwać po smart rozwiązaniach. Przy ich pomocy możesz wygodnie przeszukiwać Internet i zarządzać domową elektroniką.

Jak zrobić smart tv i oglądać Netflixa?

Czym się różnią adaptery Smart TV?

Wiele zależy jednak od tego, w jaki sposób taki adapter Smart TV wyświetli multimedia na Twoim telewizorze.

Niektóre mają system operacyjny Android TV, inne wykonują tylko streaming, a do zarządzania wykorzystują oprogramowanie, które masz już w swoim telefonie lub tablecie.

Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Jak podłączyć adapter?

Jak zainstalować Chromecast 3.0 i pozostałe adaptery Smart TV? Niezależnie od tego, który z adapterów znajdzie się w Twoich rękach, przed jego fizyczną instalacją musisz wiedzieć gdzie Twój telewizor ukrywa wejście HDMI.

Co to jest Chromecast?

Wtyczkę adaptera należy umieścić w tym gnieździe, a następnie zadbać o jego zasilanie.  Chromecast, tak jak i większość adapterów Smart TV, ma w tym celu kabel USB i można dostarczyć mu energię bezpośrednio z sieci lub za pośrednictwem telewizora.

Instalacja Chromecast 3.0

Adaptery Smart TV przydają się także właścicielom inteligentnych telewizorów. Brak pojedynczych aplikacji w systemach Tizen od Samsunga oraz  WebOS od LG, można uzupełnić przyłączem multimedialnym i alternatywnie korzystać z systemu Android. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest w takiej sytuacji Chromecast 3.0.

Ze względu na sposób działania, urządzenie Google nie zawsze jest uznawane za pełnoprawny adapter Smart TV. Nie oferuje ono dodatku w postaci kompletnego systemu operacyjnego, tylko bezprzewodowe strumieniowanie.

Aplikacja Netflix musi zostać uruchomiona na telefonie lub tablecie, żeby wybrany do odtwarzania materiał mógł być przesłany na Chromecast i wyświetlony na ekranie telewizora.

Konfiguracja adaptera jest różna w zależności od modelu.

Chromecastem zarządza się z poziomu telefonu lub tabletu oraz przy pomocy asystenta Google.

Nie ma znaczenia czy korzystasz ze sprzętu Apple, czy oprogramowania Android. Zarówno Apple Store, jak i Sklep Play ma dostępną aplikację Google Home, której potrzebujesz do konfiguracji urządzenia oraz podłączenia go pod WiFi. Chromecast automatycznie się zaktualizuje i wszelkie ustawienia pobierze zgodnie z poleceniami, które wskażesz mu na urządzeniu mobilnym.

Chromecast 3.0: obsługa bez pilota

Brak osobnego systemu operacyjnego powoduje, że władzą dysponuje nie właściciel pilota od telewizora, tylko właściciele urządzeń mobilnych, które zostały sparowane z Chromecastem. Materiał uruchomiony przez Twój telefon może zostać zatrzymany lub zastąpiony niepożądaną treścią z poziomu innego urządzenia. Choć Google pozwala zmieniać zdanie, a Chromecast można zrestartować i skonfigurować ponownie, to jest to zupełnie nowy styl walki o władzę nad domową rozrywką.

Choć sposób zarządzania Chromecastem może wymagać wyrobienia sobie nowych przyzwyczajeń, to jest on jego zaletą. Smartfon, tablet lub iPhone zawsze masz pod ręką, a z jego obsługi mógłbyś się doktoryzować. Dodatkowy pilot, który służyłby do zarządzania to kolejny sprzęt, z którym zawarcie przyjaźni wymaga Twojej uwagi. Nawet jeśli nie przypadnie Ci do gustu sterowanie telefonem, to Chromecast akceptuje sterowanie asystentem głosowym, a ten od Google dość dobrze radzi sobie z językiem polskim.

Chromecast 4.0: z Google TV i pilotem

Jednak przyszłością Chromecasta jest funkcjonowanie w oparciu o kompletny system operacyjny. Google wprowadził do sprzedaży urządzenie Chromecast 4.0, które dysponuje pilotem oraz oprogramowaniem Google TV. Tym samym jego funkcje przypominają adaptery marki Xiaomi. Po Chromecast 3.0 kolejna generacja adapterów Google odziedziczyła tylko charakterystyczny design.

Adaptery Smart TV z systemem Android TV

Najczęściej stosowanym przez producentów przystawek multimedialnych rozwiązaniem jest implementacja do telewizora systemu Android TV.

Adapter przez wejście HDMI wykonuje dokładnie te same funkcje, co oprogramowanie klasycznego smart TV.

Zapewnia on środowisko niezbędne, aby na Twoim wyświetlaczu lub telewizorze pojawiły się aplikacje pozwalające odtworzyć produkcje Netflixa, rozgrywki Ligi Mistrzów, konferencje TED i uruchomić nieskomplikowane gry. Wystarczy podłączenie boxa do Internetu przez WiFi.

Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora?

System Android TV zapewni Ci na przykład Xiaomi Mi TV Stick i jego kuzyn Xiaomi Mi Box S. Obydwa modele chińskiego producenta mają podobne wymagania, ale różne możliwości.

Konfiguracja adapterów Smart TV z systemem Android TV

Adaptery Smart TV, takie jak Xiaomi skonfigurujesz przy pomocy pilota, który jest w zestawie instalacyjnym.

Co to jest Xiaomi Mi Box?

W ich przypadku operacja jest taka sama jak w podczas pierwszego uruchomienia standardowego telewizora z funkcją Smart TV.

Korzystając z tego typu adapterów Smart TV, po prostu instalujesz na swoim sprzęcie ten konkretny system operacyjny wraz z jego aplikacjami.

Automatycznie pojawią Ci się ikony Netflix, HBO, YouTube, a nawet serwisów społecznościowych. Jeśli czegoś Ci brakuje, możesz zajrzeć do sklepu Google Play i pobrać odpowiednie dodatki.

Kiedy warto wybrać Smart TV Boxa?

Przyłącza Smart TV potrafią dać drugie życie zwykłemu odbiornikowi telewizyjnemu.

Jeśli zastanawiasz się jak korzystać z Netflixa lub HBO bez funkcji smart, to przyłącze multimedialne jest dobrą alternatywą.

Szczególnie dobrą, jeśli odbiornika telewizyjnego nie masz w ogóle. Wejście HDMI i dobrej jakości łącze WiFi to jedyne wymagania przyłączy multimedialnych. Możesz wpiąć je w wyświetlacz, monitor oraz laptopa.

Z podobnych powodów są też idealne, jeśli dużo podróżujesz i zdarza Ci się korzystać z hotelowego sprzętu RTV. Przyłącze smart TV jest lekkie i niewielkie, a gwarantuje, że nigdy nie będziesz ograniczony możliwościami zastanego odbiornika telewizyjnego.

O czym pamiętać wybierając adapter 4K?

Jedyną rzeczą, jaka może rozczarować, to dostępność deklarowanych przez producentów jakości odtwarzania. Fakt, że przyłącze multimedialne obsługuje jakość 4K lub 8K nie oznacza, że jest ona gwarantowana. Nie odtworzysz jej, jeśli nie są one obsługiwane przez Twój odbiornik TV lub wyświetlacz. Nawet najlepszy adapter Smart TV tego nie zmieni.

Dlatego wybierając przyłącze multimedialne mierz siły na zamiary i dopilnuj swojej swobody. Wybierz taki model, który pasuje do możliwości posiadanej elektroniki i wydaje Ci się najłatwiejszy w obsłudze.

Zobacz: Czy warto kupić monitor 4K do domu? Jaki wybrać oraz Ranking najpopularniejszych telewizorów 4K


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Aneta Tomczyk
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (11 głosów)

Czytaj więcej