Jak zrobić bootowalny pendrive z Windows? Poradnik krok po kroku

16.03.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zwykle do instalacji lub reinstalacji systemu Windows korzystamy z płyt DVD dostarczanych przez producenta. Alternatywą jest nośnik USB, który może być w niektórych przypadkach nie tylko lepszą, ale wręcz jedyną opcją. W tym poradniku podpowiadamy, jak nagrać Windows na pendrive – i jak później zainstalować system na komputerze?

Przedstawiamy trzy sposoby pozwalające stworzyć bootowalny pendrive – z ISO, przez aplikację oraz za pomocą linii komend.

W tym poradniku znajdziesz:

Polecane pendrive w Komputronik.pl

Bootowalny pendrive – co to?

Bootowalny pendrive to odpowiednio przygotowana pamięć USB, której zawartość może być automatycznie załadowana podczas startu komputera. Jeśli znajdą się na nim pliki instalatora systemu operacyjnego, efekt jest zupełnie taki sam, jak gdyby w napędzie optycznym znajdowała się płyta DVD o takiej samej treści.

Dlaczego warto stworzyć bootowalny pendrive z Windows 7 lub Windows 10? Przede wszystkim ze względu na możliwość osiągnięcia znacznie większej szybkości – zwłaszcza w przypadku złącza i pendrive w standardzie USB 3.0 lub 3.1 – a przez to znacznego skrócenia czasu potrzebnego do instalacji systemu.

Pendrive jest również znacznie poręczniejszy i wygodniejszy w transporcie niż płyta DVD. Warto wyposażyć się w taki nośnik także dlatego, że producenci ultralekkich laptopów coraz częściej eliminują z nich napędy optyczne, więc pamięć flash USB bywa jedynym rozwiązaniem na zainstalowanie czystego Windows w razie poważnej awarii systemu.

Jak zainstalować Windows z USB?

Instalacja systemu z pendrive odbywa się dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy korzysta się na przykład z płyty DVD. Po podłączeniu pamięci do portu USB wystarczy zrestartować komputer (z wybraną opcją bootowania z USB).

jak zrobić bootowalny pendrive

Ładowanie plików odbywa się automatycznie, a następnie należy podążać za wskazówkami i wykonywać polecenia widniejące na ekranie. Oczywiście najpierw trzeba przygotować nośnik…

Jak zrobić bootowalny pendrive?

Istnieją trzy podstawowe metody pozwalające na wykonanie takiego nośnika. To:

 • tworzenie bootowalnego pendrive przez aplikację,
 • tworzenie bootowalnego pendrive z ISO,
 • tworzenie bootowalnego pendrive za pomocą CMD.

Aby przystąpić do tego zadania, należy upewnić się, że mamy:

 • pusty pendrive o pamięci minimum 8GB (dla Windows 10) lub 4GB (dla starszych systemów)
 • komputer z portem USB i płytą główną, w której BIOS pozwala na uruchamianie z USB.

Jak sprawdzić, czy pendrive jest bootowalny, czyli: czy można załadować system z nośnika flash? Trzeba w tym celu zrestartować komputer i wejść do ustawień BIOS lub UEFI (najczęściej poprzez wciskanie klawiszy Del, lub F2, lub F12, zaraz po włączeniu komputera). W sekcji rozruchu (Boot) musi znajdować się opcja „boot form USB device” lub nazwana podobnie.

Program do bootowania pendrive (narzędzie Microsoft)

Najprościej i najszybciej jest stworzyć bootowalny pendrive z Windows 10 za pomocą programu oferowanego przez producenta systemu, czyli firmę Microsoft.

jak zrobić bootowalny pendrive

W tym celu należy udać się na stronę pobierania i kliknąć „Pobierz narzędzie”. Następnie:

 1. Uruchom pobrany plik,
 2. Zaakceptuj postanowienia licencyjne,
 3. Wybierz opcję „Utwórz nośnik instalacyjny” i przejdź dalej,
 4. W kolejnym oknie kliknij „Dalej” (lub zmień opcje: język; wersja; architektura – jeśli jest taka konieczność),
 5. W oknie „Wybierz nośnik do użycia” zaznacz „Dysk flash USB” i przejdź dalej,
 6. Wybierz pendrive do zbootowania na którym chcesz utworzyć BootPendrive i przejdź dalej,
 7. Teraz pliki automatycznie pobiorą się z serwerów Microsoft i zapiszą na pamięci USB,
 8. Po wszystkim na ekranie pojawi się komunikat „Twój dysk flash USB jest gotowy” i wtedy wystarczy już tylko wcisnąć przycisk „Zakończ”.

Tworzenie bootowalnego pendrive z ISO

Zamiast korzystać z narzędzia Microsoft, można stworzyć bootowalny pendrive z pliku ISO. W tym celu trzeba udać się na stronę pobierania Windows 10 oraz wybrać swój język i wersję (64-bitowa), a następnie skorzystać z wygenerowanego przycisku pobierania.

Kolejnym krokiem jest instalacja programu – np.: Etcher – do tworzenia bootowalnego pendrive. To proste narzędzie, w którym wystarczy wybrać obraz (to ten pobrany ze strony Microsoftu plik ISO) i nośnik (czyli naszą pamięć USB), po czym wcisnąć „Flash!”. Pliki zostaną zapisane tam automatycznie i już po chwili pendrive będzie gotowy do tego, by instalować z niego system Windows.

jak zrobić bootowalny pendrive

Jeżeli chcemy stworzyć bootowalny pendrive Linux, to najprościej jest skorzystać z systemowej aplikacji „Zapisywanie obrazów płyt na USB”. Jest to narzędzie, które pozwala w prosty sposób zapisać pliki instalacyjne na pamięci USB – zarówno z pobranego wcześniej ISO

bootowalny pendrive

Jak zbootować pendrive za pomocą linii komend – ręcznie

Aby ręcznie stworzyć bootowalny pendrive w Windows z jakimkolwiek systemem, będzie potrzebny komputer z dowolnym Windows (min. 2000) i płyta DVD lub archiwum ISO z interesującym nas systemem.

jak zrobić bootowalny pendrive

 • Otwórz menu Start,
 • Wybierz „Uruchom”, wpisz „cmd” i potwierdź Enterem,
 • W otwartym oknie wpisz „diskpart” i gdy otworzy się kolejne okno, wpisz w nim „list disk”,
 • Na ekranie pojawi się lista nośników pamięci komputera, odnajdź wśród nich swój pendrive (najłatwiej po rozmiarze – 8-gigabajtowy będzie miał ok. 7700 MB) i odczytaj jego Nr (np. Dysk 2),
 • Wpisz „select disk X” (gdzie „X” to cyfra dysku)…

Uwaga! Po kolejnym kroku wszystkie dane zapisane na pendrive zostaną skasowane.

 • …wpisz „clean” (aby usunąć partycje oraz informacje w MBR i GPT)
 • Wpisz „create partition primary” (aby stworzyć partycję główną),
 • Wpisz „active” (aby aktywować partycję),
 • Wpisz „format fs=fat32 quick” (aby szybko sformatować nośnik pod FAT32),
 • Wpisz „assign” (aby partycji automatycznie została przypisana litera).

Kolejnym (i ostatnim już krokiem) jest zwykłe przekopiowanie plików ze wspomnianej płyty DVD lub ISO na nowo utworzoną partycję.

Niezależnie od wybranej opcji należy następnie zrestartować komputer i w menu BIOS nadać opcji USB najwyższy priorytet bootowania, po czym zapisać zmiany i wyjść. Komputer wyłączy się i uruchomi ponownie, a po chwili rozpocznie się instalacja systemu.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.7/5 - (17 głosów)

Czytaj więcej