Jak zrobić bootowalny pendrive z Windows? Poradnik krok po kroku

Wiedza na temat tego, jak zrobić pendrive bootowalny, przydaje się, gdy nie ma możliwości, aby użyć do reinstalacji systemu Windows dysku DVD dostarczanego przez producenta oprogramowania. Z pomocą dysku startowego USB zainstalujemy na nowo system i nadamy naszemu komputerowi nowe, drugie życie. W tym poradniku podpowiadamy, jak stworzyć bootowalny pendrive (nagrać Windows na pendrive) oraz jak później zainstalować system na komputerze przy pomocy tego nośnika.

Spis treści:


Polecane pendrive


Bootowalny pendrive – co to?

Bootowalny pendrive (bootowalny USB) to odpowiednio przygotowana pamięć USB, której zawartość może być automatycznie załadowana podczas startu komputera. Jeśli na nośniku znajdują się pliki instalatora systemu operacyjnego, efekt jest zupełnie taki sam, jak gdyby w napędzie optycznym znajdowała się płyta DVD o takiej samej treści.

Dlaczego warto stworzyć dysk startowy USB? Przede wszystkim ze względu na możliwość osiągnięcia znacznie większej szybkości. Pendrive w standardzie USB 3.0, bootowalny USB 3.1, a także dysk startowy USB najnowszego typu, czyli 3.2, znacznie skrócą czas potrzebny do instalacji systemu.

Inne zalety tworzenia pendrive bootowalnego to także większa wygoda, ponieważ pendrive jest również znacznie poręczniejszy i wygodniejszy w transporcie niż płyta DVD. Warto wyposażyć się w taki nośnik także dlatego, że producenci ultralekkich laptopów coraz częściej eliminują z nich napędy optyczne, więc pamięć flash USB bywa jedynym rozwiązaniem na zainstalowanie czystego Windows w razie poważnej awarii systemu.

Jak zainstalować Windows z USB?

Instalacja systemu z pendrive odbywa się dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy korzysta się na przykład z płyty DVD. Po podłączeniu pamięci do portu USB wystarczy zrestartować komputer (z wybraną opcją bootowania z USB). Ładowanie plików z dysku startowego USB odbywa się automatycznie, a następnie należy podążać za wskazówkami i wykonywać polecenia widniejące na ekranie.

Jak zainstalować system z USB – pendrive bootowalny Windows 7

Mimo wysokiej dostępności najnowszego Windowsa wciąż wiele osób korzysta ze starszych wersji tego systemu operacyjnego. Jeśli także należysz do tego grona i masz system Windows 7 na pendrive, możesz zainstalować oprogramowanie na nowo bez płyty instalacyjnej.

W tym celu użyj dysku flash USB z już zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 7. Po umieszczeniu nośnika w wybranym gnieździe należy uruchomić komputer na nowo i aktywować Menu wyboru dysku (Boot Menu). Do wywołania Boot Menu możesz użyć klawisza F12, F8 lub F2, w zależności od marki komputera czy laptopa. Następnie wybierz preferowany nośnik, z którego chcesz zainstalować system. Poszukaj zatem opcji Pendrive, USB-HDD lub Removable Devices, wtedy podczas uruchamiania systemu w pierwszej kolejności będzie brany pod uwagę Windows 7 pendrive boot. Po zaakceptowaniu wyboru Enterem rozpocznie się ładowanie instalatora systemu. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Jak zainstalować system z USB – pendrive bootowalny Windows 8

Gdy mamy Windows 8 na pendrivie i chcemy zainstalować system na nowo, możemy skorzystać ze sposobu powyżej, czyli Menu wyboru dysku. Inne rozwiązanie to wejście do BIOSu (w tym celu należy podczas uruchamiania komputera nacisnąć przycisk Delete lub TAB, w zależności od producenta) i zmienienie z tego poziomu zmiany sekwencji bootowania.

W tym celu musimy:

  • wybrać w BIOSie za pomocą strzałek dział „Advanced BIOS Features” i zatwierdzić enterem
  • znaleźć zakładkę Boot Sequence i zatwierdzić jej wybór enterem
  • ustawić sekwencję bootowania w taki sposób, aby jako pierwszy był przeprowadzany rozruch z dysku startowego USB
  • zapisać zmiany i wyjść z BIOS-u

Gotowe! Podczas uruchamiania na nowo komputer w pierwszej kolejności weźmie pod uwagę Windows 8 pendrive boot i przystąpi do ładowania instalatora systemu Windows.

Jak zainstalować system z USB – pendrive bootowalny Windows 10

Gdy mamy Windows 10 na pendrive i chcemy zainstalować system operacyjny na nowo, musimy, tak samo jak w powyższych przypadkach: albo nadać priorytet rozruchu bootowalnemu USB z poziomu BIOS-u albo skorzystać z Boot Menu i tam uruchomić Windows 10 pendrive boot.

W Windows 10 BIOS możemy uruchomić poprzez wejście w menu Start, wybranie sekcji Ustawienia, podsekcji Aktualizacja i zabezpieczenia oraz działu Odzyskiwanie. Tam znajdziemy Uruchamianie zaawansowane i opcję Uruchom ponownie teraz. Po zmianie priorytetów rozruchu należy postępować zgodnie z instrukcjami instalatora systemu Windows.

Jak zainstalować system z USB – pendrive bootowalny Windows 11

Gdy mamy Windows 11 na pendrive i po włożeniu dysku startowego USB instalacja systemu nie rozpoczyna się automatycznie, musimy otworzyć BIOS. W nowszych komputerach system ten został zastąpiony przez oprogramowanie UEFI.

System UEFI uruchamiamy podobnie jak BIOS-a, w tym celu należy na początkowym etapie rozruchu wcisnąć klawisz określony przez producenta (np. F2). Następnie w okienku po lewej stronie znajdziemy opcję Boot Configuration. Po jej wybraniu musimy odnaleźć ustawienie Secure Boot (Bezpieczny rozruch) i je wyłączyć, następnie trzeba przejść do karty Boot i tam wybrać polecenie Add Boot Option (Dodaj opcję rozruchową). Po wybraniu w polu File System List preferowanej pozycji z listy należy uruchomić ponownie komputer i przystąpić do właściwej instalacji Windows 11. System weźmie pod uwagę w pierwszej kolejności Windows 11 pendrive boot.

Jak zrobić bootowalny pendrive?

Zanim przystąpimy do instalacji systemu Windows z USB, najpierw trzeba przygotować nośnik… Jak stworzyć bootowalny pendrive? Istnieją trzy podstawowe metody pozwalające na wykonanie takiego nośnika. To:

  • tworzenie bootowalnego pendrive przez aplikację
  • tworzenie bootowalnego pendrive z ISO
  • tworzenie bootowalnego pendrive za pomocą CMD

Aby przystąpić do tego zadania, należy upewnić się, że mamy:

  • 25-znakowy klucz produktu (w przypadku licencji cyfrowych brak takiego wymogu);
  • komputer z niezawodnym połączeniem internetowym;
  • komputer z portem USB i płytą główną, w której BIOS pozwala na uruchamianie z USB;
  • pusty pendrive o pamięci minimum 8 GB (dla Windows 10) lub 4 GB (dla starszych systemów).

Dodatkowo należy zgrać wszystkie dane z dysku startowego USB na dysk twardy lub inny nośnik USB, ponieważ podczas tworzenia pendriva bootowalnego nośnik zostanie całkowicie sformatowany.

Jak sprawdzić, czy pendrive jest bootowalny, czyli: czy można załadować system z nośnika flash? Trzeba w tym celu zrestartować komputer i wejść do ustawień BIOS lub UEFI (najczęściej poprzez wciskanie klawiszy Del, lub F2, lub F12, zaraz po włączeniu komputera). W sekcji rozruchu (Boot) musi znajdować się opcja „boot form USB device” lub nazwana podobnie.

Program do bootowania pendrive (narzędzie Microsoft)

Jak zrobić pendrive bootwoalny? Najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z programu oferowanego przez producenta systemu, czyli firmę Microsoft. W tym celu musimy odwiedzić oficjalną stronę internetową poświęconą instalacji Windowsa 10 i kliknąć w przycisk „Pobierz narzędzie”. W ten sposób na nasz komputer trafi specjalny Instalator systemu Windows 10.

[SCREEN Program do bootowania Windows 10 Źródło: https://www.microsoft.com/]

Co dalej? Jak zrobić bootowalny pendrive Win 10 lub bootwalny USB dla Win 11? Następne kroki to:

  • poczekanie aż instalator systemu Windows 10 zostanie pobrany i uruchomienie go
  • zaakceptowanie postanowień licencyjnych
  • wybranie opcji Utwórz nośnik instalacyjny
  • skonfigurowanie opcji językowych
  • wskazanie jako nośnika dysku flash USB

Po wykonaniu powyższych czynności pliki potrzebne do utworzenia bootowalnego USB zostaną automatycznie pobrane serwerów Microsoft i zapisane na pamięci USB. Gdy proces zostanie ukończony, wyświetli się komunikat: „Twój dysk flash USB jest gotowy”.

jak zrobić bootowalny pendrive

Tworzenie bootowalnego pendrive z ISO

Jak zrobić bootowalny pendrive z ISO? W tym celu trzeba także udać się na stronę internetową Microsoft, wybrać swój język i wersję systemu operacyjnego i następnie skorzystać z wygenerowanego przycisku pobierania.

Kolejnym krokiem jest instalacja programu – np.: Etcher – do tworzenia bootowalnego pendrive. To proste narzędzie, w którym wystarczy wybrać obraz (to ten pobrany ze strony Microsoftu plik ISO) i nośnik (czyli naszą pamięć USB), po czym wcisnąć „Flash!”. Pliki zostaną zapisane tam automatycznie i już po chwili pendrive będzie gotowy do tego, by instalować z niego system Windows.

jak zrobić bootowalny pendrive

Jeżeli chcemy stworzyć bootowalny pendrive Linux, to najprościej jest skorzystać z systemowej aplikacji „Zapisywanie obrazów płyt na USB”. Jest to narzędzie, które pozwala w prosty sposób zapisać pliki instalacyjne na pamięci USB – zarówno z pobranego wcześniej ISO

bootowalny pendrive

Jak zbootować pendrive za pomocą linii komend – ręcznie

Jak zrobić bootowalny pendrive Win 11 lub innej wersji systemu przy pomocy wiersza poleceń, czyli cmd.exe? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Otwórz menu Start
  • Wybierz „Uruchom”, wpisz „cmd” i potwierdź Enterem
  • W otwartym oknie wpisz „diskpart” i gdy otworzy się kolejne okno, wpisz w nim „list disk”
  • Na ekranie pojawi się lista nośników pamięci komputera, odnajdź wśród nich dysk startowy USB i odczytaj jego Nr (np. Dysk 2)
  • Wpisz „select disk X” (gdzie „X” to cyfra dysku)

Uwaga! Po kolejnym kroku wszystkie dane zapisane na pendrive zostaną skasowane.

  • Wpisz „clean” (aby usunąć partycje oraz informacje w MBR i GPT)
  • Wpisz „create partition primary” (aby stworzyć partycję główną)
  • Wpisz „active” (aby aktywować partycję)
  • Wpisz „format fs=fat32 quick” (aby szybko sformatować nośnik pod FAT32)
  • Wpisz „assign” (aby partycji automatycznie została przypisana litera)

Kolejnym (i ostatnim już krokiem) jest zwykłe przekopiowanie plików ze wspomnianej płyty DVD lub ISO na nowo utworzoną partycję.

Niezależnie od wybranej opcji należy następnie zrestartować komputer i w menu BIOS nadać opcji USB najwyższy priorytet bootowania, po czym zapisać zmiany i wyjść. Komputer wyłączy się i uruchomi ponownie, a po chwili rozpocznie się instalacja systemu.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.3/5 (48 głosów)

Czytaj więcej