Jak zacząć biegać? Przydatne akcesoria do biegania

17.03.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Bieganie to w dzisiejszych czasach nie tylko sport, czy rodzaj aktywności fizycznej. Jest to raczej pasja, a w przypadku wielu osób także wyznacznik pewnego stylu życia. Z roku na rok tą pasją zaraża się coraz więcej osób. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, barier finansowych, czy mocnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Wystarczą dobre chęci, wygodne buty i kilka praktycznych akcesoriów, które mogą ułatwić nam treningi zarówno na początkowym, jak i późniejszym etapie. Jak zacząć biegać i jakie akcesoria do biegania przydadzą nam się najbardziej? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Spis treści:

Dlaczego warto biegać? Zalety biegania

Nie trzeba iść do lekarza, aby dowiedzieć się, że bieganie jest dobre dla naszego zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i naszej psychiki. Istnieje mnóstwo badań, które potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na nasz organizm. Ta główna zaleta to jednak nie wszystko. Zalet biegania jest znacznie więcej.

 • Bieganie dostępne dla każdego – to, co wyróżnia tę formę aktywności od innych, to brak istotnych barier, które utrudniałyby rozpoczęcie biegania przez osobę początkującą. Potrzebujesz przede wszystkim chęci i motywacji. Przydadzą się też wygodne i solidne buty. Warto też zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów i gadżetów. I to wszystko. Możesz wyjść, wyznaczyć sobie trasę na początek i zacząć przygodę z bieganiem.
 • Szybkie efekty – jeśli utrzymasz regularność treningów, to pierwsze efekty biegania dostrzeżesz bardzo szybko. Zapewne będzie to 2 do 4 tygodni. Mowa tu przede wszystkim o zwiększeniu wydajności fizycznej, utracie wagi, oraz poprawie samopoczucia.
 • Poprawa kondycji – bieganie poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Podczas treningu serce bije szybciej, przepompowując większą ilość krwi. Dzięki temu wzmacnia się, co pozytywnie wpływa na naszą kondycję. Dodatkowo mocno pracują mięśnie nóg, co zwiększa ich siłę.
 • Zrzucenie wagi i spalanie tłuszczu – nie ma chyba bardziej przyjemnego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów niż bieganie. Podczas treningu angażujemy całe partie mięśni. Wymaga to zużycia dużej ilości energii. Część z niej czerpana jest z tkanki tłuszczowej. Na efektywność spalania tłuszczu wpływ ma m.in. intensywność treningu, zjedzone wcześniej posiłki, a nawet pora dnia, o której biegamy.
 • Modelowanie sylwetki – samo zrzucanie wagi to nie wszystko. Bo przecież nie wszystkie partie ciała chcemy jednakowo odchudzić. Na szczęście bieganie działa przede wszystkim na nogi, pośladki i brzuch. Taka perspektywa podoba się przede wszystkim kobietom.
 • Dodaje energii i poprawia samopoczucie – nie na darmo mówi się, że bieganie dodaje pewności siebie. Jest w tym wiele prawdy, bo wyznaczanie sobie celów i stopniowe ich osiąganie, poprawia nasz nastrój i samoocenę. Zwiększa poczucie wartości. Dodatkowo, bieganie uwalnia endorfiny. Są to hormony, które wprawią nas w dobry nastrój. Bieganie pomaga wychodzić z depresji i radzić sobie, gdy znajdujemy się na życiowym zakręcie.
 • Zawieramy znajomości – gdy biegasz samemu, trudno o nowe znajomości. Ale gdy tylko zaczniesz uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach biegowych, szybko przekonasz się, jak wielu nowych ludzi poznasz. Biegacze to olbrzymia społeczność. Możesz stać się jednym z nich.
 • Pozwala spojrzeć z dystansu – gdy biegniesz, jesteś sam na sam ze swoimi myślami. Zostawiasz za sobą kłopoty domowe, czy zawodowe. Bieg daje Ci mnóstwo czasu na spokojne przemyślenie wielu ważnych kwestii. Czasem takie spojrzenie z dystansu pozwala podjąć wiele trafnych decyzji.
 • Uczy dyscypliny – w grafiku masz 40-minutowy trening, a za oknem leje deszcz? Kiedyś usiadłbyś na kanapie z pilotem w ręku. Ale skoro ustawiłeś sobie plan treningowy, to nie ma zmiłuj. Ubierasz buty, kurtkę i wychodzisz na zewnątrz. Bieganie doskonale uczy dyscypliny.

Jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących

Postanowiłeś, że zaczynasz biegać. Ubierasz wygodne buty, odpowiednie ubranie, wychodzisz i biegniesz w szybkim tempie. Po kilkuset metrach zatrzymujesz się oddychając ciężko i czując narastające zniechęcenie. Nie w ten sposób powinien wyglądać pierwszy trening. Jeśli chcesz uniknąć rozczarowań, przeczytaj najpierw kilka porad dla początkujących biegaczy.

 • Motywacja i wygodne buty – na początek warto się zastanowić, dlaczego właściwie chcę biegać? Dobra motywacja, to już połowa sukcesu przy rozpoczęciu przygody z bieganiem. Kolejna kwestia to wygodne buty. Jeśli obetrą cię po pierwszym tygodniu, to będzie trzeba przerwać treningi. Buty do biegania najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie sportowym. Powinny być o jeden rozmiar większe, niż te których używasz na co dzień.
 • Nie biegaj za szybko i za dużo – na początku nie zakładaj, że przebiegniesz konkretny dystans, w konkretnym czasie. Daj sobie chwilę, aby treningi zaczęły przekładać się na poprawę twojej kondycji. Zamiast myśleć o szybkim tempie biegu, skup się na czasie treningu. Zbyt duże obciążenie może zwiększyć ryzyko kontuzji i sprawić, że zakwasy na drugi dzień nie pozwolą nam funkcjonować. A to z kolei będzie rodzić zniechęcenie.
 • Rozciągaj się po biegu – nie wychodź z założenia, że lepiej pobiegać kilka minut więcej kosztem czasu na rozciąganie się po biegu. To duży błąd. Rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji, uelastycznia mięśnie i sprawia, że szybciej się regenerują.
 • Wyznacz sobie cel – na początek wystarczy, że założysz sobie, że Twój trening będzie trwał konkretną ilość czasu. Na późniejszych etapach, warto już wyznaczać sobie bardziej konkretne cele. Nakreślenie ich zwiększy naszą motywację i da satysfakcję, gdy uda się cel zrealizować. Celem może być przebiegnięcie dystansu w konkretnym czasie, start w zawodach, czy choćby ukończenie półmaratonu.
 • Bądź systematyczny – warunki nie zawsze są idealne do biegania. Deszcz, niska temperatura, zmęczenie po pracy. Postaraj się jednak nie odpuszczać treningów. Każde takie „zwolnienie” spowoduje, że następnym razem łatwiej ci będzie uzasadnić sobie przerwę w treningach.
 • Biegaj w towarzystwie – jeśli tylko masz możliwość, znajdź sobie partnera lub partnerkę do biegania. Będziecie się nawzajem wspierać i motywować. Taka aktywność jest też po prostu przyjemna. Dobrze jest zamienić kilka słów po treningu lub przed nim.
 • Dostosuj swoją dietę – za zwiększonym wydatkiem energetycznym musi iść odpowiednie odżywianie się. Przed treningiem warto zjeść mały, ale za to energetyczny posiłek. Mogą to być orzechy, banany lub specjalne batony dla osób aktywnych. Z kolei po treningu dobrze jest zjeść posiłek bogaty w węglowodany. Pamiętaj też, że będzie Ci się biegać łatwiej, gdy w okresach treningów zmniejszysz ewentualne spożycie alkoholu.
 • Nie porównuj się do innych biegaczy – nic tak nie demotywuje, szczególnie w początkowym okresie, jak porównywanie się do innych, doświadczonych biegaczy. Daj sobie czas na zbudowanie własnej kondycji i pamiętaj, że to długotrwały proces. Kiedyś będziesz mógł biegać w maratonach, ale póki co nie patrz na innych, lecz skup się na sobie.

Akcesoria do biegania

Jeśli planujesz zacząć biegać, pomyśl o zakupie kilku akcesoriów, które ułatwią lub uprzyjemnią aktywność fizyczną. Gadżety do biegania to niewielkie i lekkie urządzenia, które w żaden sposób nie będą przeszkadzać podczas treningu.

Zegarek sportowy lub opaska (smartband) do biegania

Oba te urządzenia przeznaczone są do noszenia na nadgarstku. Łączą się bezprzewodowo z naszym smartfonem. Są niezwykle przydatne podczas biegania, gdyż pozwalają zbierać mnóstwo danych o pokonanym dystansie, czy naszej wydajności. Mierzą m.in. spalone kalorie, liczbę kroków, średnią prędkość biegu, pokonany dystans. Mogą też mierzyć puls. Wszystko to pozwala zoptymalizować plan treningowy. Zarówno opaska do biegania jak i smartwatch powinny być wodoodporne.

Jaki zegarek do biegania? Ranking zegarków dla biegaczy

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat poszczególnych urządzeń, przeczytaj artykuł Porównanie gadżetów dla biegaczy – smartwatch czy smartband? Polecamy także poradnik Jaki zegarek sportowy wybrać?, w którym wybieramy odpowiedni model do różnych aktywności.

Polecane zegarki sportowe

Słuchawki do biegania

Łatwiej się biegnie, słuchając dobrej muzyki. Wybierając słuchawki do biegania, zwróćmy uwagę na ich wagę i rozmiar. Nie powinny być one zbyt ciężkie, gdyż będą przeszkadzać nam podczas biegu. Powinny też mieć system mocowań, który umożliwi ich dokładne zamocowanie. Pilot lub akumulator obijające się podczas biegu o nasze ciało to nic przyjemnego. Warto też przemyśleć zakup słuchawek bezprzewodowych – są bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Polecane modele słuchawek sportowych znajdziesz w artykule Jakie słuchawki bezprzewodowe do biegania? Ranking

Popularne słuchawki dla sportowców

Pulsometr

Jeśli naprawdę profesjonalnie podchodzisz do swoich treningów, to zastanów się nad kupnem pulsometru. Urządzenie to w zależności od wersji składa się z dwóch części lub jest jednoczęściowe. Pulsometr umożliwia monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym. Dzięki temu twój trening może być wydajniejszy i bardziej bezpieczny. Dane z pulsometru można przechowywać i analizować później historię treningową.

Więcej przeczytasz tutaj w poradniku Jaki pulsometr wybrać?

Polecane pulsometry

Wytrzymały smartfon

Urządzenia takie jak smartband, czy słuchawki łączą się ze smartfonem. Dlatego podczas biegania powinniśmy mieć go przy sobie. Poza tym warto być stale w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Smartfon dla biegacza powinien być przede wszystkim lekki i mieć pojemny akumulator. Poza tym powinien być też wodoodporny, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy może zaskoczyć nas deszcz.

O tym, co jeszcze warto wiedzieć przeczytasz w poradnikach:

Popularne wodoodporne smartfony

Etui do ochrony smartfona

Jeśli chcesz ochronić swój smartfon przed wstrząsami, uderzeniami lub pyłem, zainwestuj w dobre etui. Idealnie, jeśli jest to dedykowany produkt do twojego telefonu. Jeśli nie, to postaraj się, aby jak najlepiej dopasować jego rozmiar. Etui w zależności od wariantu może chronić cały telefon, bądź wyłącznie jego plecy i boki.

Polecane etui na telefon

Aplikacje dla biegaczy

Aplikacje do biegania są dużą pomocą zarówno dla początkujących biegaczy, jak i dla osób, które biegają już długie lata. Mogą podawać takie informacje, jak na przykład prędkość biegu, czy przebyty dystans. Mogą też przeliczać ilość spalonych kalorii i prezentować efektywność treningów. Aplikacje potrafią też publikować przebyte trasy w mediach społecznościowych. Niektóre z nich mogą też służyć jako odtwarzacze muzyki.

Sprawdź również Darmowe aplikacje do biegania – którą wybrać?

Jak zacząć biegać

Zmiana nawyków żywieniowych

Gdy zaczniesz biegać, szybko zorientujesz się, że posiłki które jesz, mają duży wpływ na twoją kondycję i wydajność. Zupełnie inaczej trenuje się po niewielkim, energetycznym posiłku, a inaczej po zjedzeniu sporej porcji schabowego. Konkretna dieta zawsze jest zależna od indywidualnych uwarunkowań. Ale jest kilka zasad, które każdy może wprowadzić w życie.

Przede wszystkim jedź mniej, ale częściej. Nie będziesz jednorazowo obciążać żołądka dużymi porcjami. Unikniesz też pokusy podjadania. Posiłki powinny być o powtarzalnych porach dnia. Dzięki temu nasz organizm będzie wiedział, kiedy dostanie kolejną porcję energii i nie będzie magazynował energii na „czarną godzinę”.

Jak zacząć biegać

Śniadanie jedzmy jak najszybciej po obudzeniu, najlepiej w ciągu pół godziny. Jemy białko oraz węglowodany złożone. Z kolei obiad to największy posiłek w dniu. Nie jedzmy go później niż o 16.00. Kolację starajmy się jeść przed 19.00. Tu dobrym pomysłem jest na przykład pełnoziarniste pieczywo z warzywami, sałatka warzywna, czy omlet.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie urządzenia pomogą ci szybko przygotować smaczny i zdrowy posiłek, przeczytaj poradnik Zdrowe odżywianie – jakie urządzenia i akcesoria kuchenne?

Kontroluj postępy z wagą diagnostyczną

Na koniec warto zastanowić się jeszcze nad kupnem wagi diagnostycznej. To nowoczesne urządzenie pozwoli ci na bieżąco kontrolować postępy, jakie czynisz przy okazji treningów. Waga diagnostyczna potrafi m.in. mierzyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, kontrolować masę mięśniową, a nawet masę kostną. Sprawdź również artykuł Jak działa waga diagnostyczna? Jaką kupić? TOP 5

Zobacz wszystkie wagi z pomiarem tkanki tłuszczowej >

Podsumowanie

Rozpoczęcie przygody z bieganiem jest naprawdę łatwe. Wystarczy dobra motywacja, odpowiednia odzież do biegania i podstawowe akcesoria dla biegaczy. Jeśli tylko uda nam się wytrwać pierwszych kilka treningów, szybko zorientujemy się, jak pozytywny wpływ ma na nas ta forma aktywności fizycznej. A więc przestań się zastanawiać – po prostu zacznij biegać.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 22,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł