Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

Podczas zalania mieszkania czy domu cierpią meble, ściany i podłoga. Wszystkie pomieszczenia trzeba osuszać, co jest bardzo kłopotliwe i generuje duże koszty. Dlatego też wiele osób decyduje się na zabezpieczenie swojego domu przed tym przykrym incydentem. Wbrew pozorom nie jest to ani drogie, ani też pracochłonne. Z pomocą przychodzi nam inteligentny dom w skład, którego wchodzą między innymi inteligentne czujniki zalania.

Sprawdź również Jak zabezpieczyć dom przed pożarem i Jak zabezpieczyć dom przez włamaniem.

Spis treści:

Inteligentny dom jako ochrona przed zalaniem

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym właściwie jest inteligentny dom. W takich instalacjach na terenie wielu pomieszczeń, czy nawet w garażu rozmieszczone są różnego rodzaju czujniki inteligentne wykrywające zagrożenia. Nie działają one jednak samodzielnie. Każdy z nich ma łączność z centralką inteligentnego domu. Urządzenie to zbiera sygnały z czujników i wysyła nam informacje, gdy pojawi się zagrożenie.

Systemy inteligentnego domu chroniące przed zalaniem – co wybrać?

Systemy inteligentnego domu, zabezpieczające nas przed zalaniem możemy zainstalować na dwa sposoby. Możemy się zdecydować na zakup pełnego zestawu inteligentnego domu, w skład którego wchodzą między innymi czujniki wykrywające zalanie. Do nich dołączona jest oczywiście centralka będąca sercem całego zestawu.

Zobacz zestawy inteligentnego domu >

Możemy też samodzielne złożyć taki zestaw. Wtedy dobieramy każdy z elementów osobno i tworzymy z nich sieć. Zaletą takiej opcji jest redukcja kosztów. Kupujemy jedynie elementy, które są niezbędne. Jednak instalacja i konfiguracja osobnych elementów może być nieco kłopotliwa.

Więcej o systemach inteligentnego domu dowiesz się z poradnika: System inteligentnego domu – co to jest?

Jakie systemy chronią przed zalaniem?

Najważniejszym urządzeniem w systemie inteligentnego domu jest jego centralka. Gromadzi ona sygnały, przetwarza je i w przypadku wykrycia zagrożeń komunikuje się z naszym urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon. W ten sposób o zagrożeniu (na przykład zalanie) dowiemy się, jak tylko czujnik je wykryje. Jednak rola centralki nie ogranicza się tylko do informowania. Wiele systemów jest w stanie podejmować działania mające na celu zabezpieczenie domu. Mogą na przykład odciąć dopływ wody, czy też powiadomić odpowiednie służby.

Czujniki inteligentne zalania

Jeśli centralkę nazwaliśmy sercem systemu, to inteligentne czujniki zalania można bez obaw nazwać zmysłami. To one wyczuwają wodę i wysyłają sygnał do centralki. Czujniki inteligentnego zalania mają różną konstrukcję w zależności od ich producenta. Jednak najczęściej jest to prostokątna kostka, od której odchodzi kilkumetrowy kabel zakończony czułą sondą. Sonda ta powinna być umieszczona przez nas w miejscu, w którym w razie zalania w pierwszej kolejności będzie gromadzić się woda. Najczęściej jest to miejsce tuż przy podłodze pomieszczenia. Ale mogą to być okolice okien dachowych, czy nisko położone garaże. Czujnik ma najczęściej zasilanie z baterii lub akumulatorków.

Bardzo istotną kwestią jest komunikacja czujników z centralką. Nawet najlepszy czujnik na nic nam się nie przyda, jeśli grube ściany wytłumią sygnał, który przesyła do centralki. Dlatego też upewnijmy się, że sygnał ten jest wystarczająco mocny, by w naszym domu łączność odbywała się bez przeszkód.

Inteligentne czujniki zalania

Zestaw inteligentnego domu

Jeśli nie chcesz samemu kompletować poszczególnych elementów systemu ostrzegania przed zalaniem, możesz kupić kompletny inteligentny zestaw chroniący przed zalaniem. W jego skład wchodzi wszystko, co najważniejsze, a więc m.in. centralka, odpowiednie czujniki oraz aplikacja, która poinformuje Cię o zagrożeniu.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej