Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop? Co to jest smart alarm?

Wyjazd na długo oczekiwany urlop to duża radość. Ale często miesza się ona z niepokojem o pozostawiony dobytek. Podczas nieobecności nasz dom może zostać okradziony. Wynajęcie agencji ochrony to duży wydatek i sporo zachodu. Prostym i skutecznym rozwiązaniem są nowoczesne systemy zabezpieczeń, takie jak smart alarm.

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami i w czym mogą pomóc nam innowacyjne technologie? Czas na inteligentny dom!

  • Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?
  • Co to jest smart alarm?
  • Jak wybrać smart alarm?
  • Smart alarm w smartfonie
  • O czym jeszcze warto pamiętać przed urlopem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

Bezpieczeństwo naszego mieszkania w dużym stopniu zależy od nas samych. Sprawdźmy, jakie są podstawowe zabezpieczenia, które mogą ochronić nas przed włamaniem.

Bezpieczne zamki

Bezpieczny zamek to przede wszystkim taki, który jest certyfikowany. Certyfikat może być wystawiony na przykład przez Komendę Główną Policji lub Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Certyfikowane wkładki do zamków są oznaczane literą C na opakowaniu. Tego typu zamki posiadają hartowane elementy, zaawansowaną budowę i są odporne na rozwiercanie.

Zewnętrzne rolety

Dobre rolety zewnętrzne nie tylko zaciemniają pomieszczenie, ale też poprawiają izolację cieplną domu i chronią przed włamaniem. Aby skutecznie spełniać ten ostatni warunek, poza klasycznymi zabezpieczeniami, takimi jak zamek i rygle, powinny mieć też wzmocnione prowadnice i pancerz ze sztywnego i wytrzymałego materiału.

Znajomy sąsiad

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb. Szczególnie, gdy wyjeżdżamy i możemy poprosić go, aby zachował czujność i sprawdził nasze mieszkanie w przypadku usłyszenia czegoś niepokojącego. Następnym razem my możemy się zrewanżować podobną przysługą.

Ubezpieczenie

Koszt ubezpieczenia domu na wypadek włamania nie musi być duży. W tym przypadku kwota jest uzależniona przede wszystkim od wartości wyposażenia i długości trwania okresu ochrony ubezpieczeniowej. Może się okazać, że jest to tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Ostrożność w mediach społecznościowych

Im więcej osób wie, że wyjeżdżasz, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do włamania. Dlatego postaraj się nie publikować informacji o przygotowaniach do wyjazdu i długości jego trwania.

Inteligentny dom

Systemy inteligentnego domu pozwolą mieć przez cały czas kontrolę nad tym, co dzieje się w środku. Informacje będziesz otrzymywał na swojego smartfona. Więcej o systemach inteligentnego domu i o tym Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem przeczytasz w artykule.

Co to jest smart alarm?

Smart alarm to sprzęt, który w ostatnich latach szybko zyskuje na popularności. Jest to urządzenie, które zawiera w sobie kamerę FullHD, czujnik ruchu i syrenę alarmową. Czyli wszystko co potrzeba, aby wykryć włamanie i uruchomić alarm. Smart alarmy komunikują się z właścicielem bezprzewodowo, m.in. za pomocą modułów Wi-Fi oraz Bluetooth. Powiadomienia o uruchomieniu alarmu przesyłane są na naszego smartfona.

Dobrym przykładem smart alarmu jest Somfy One. Jego kamera pracuje w rozdzielczości FullHD przy 30fps. Ma funkcję 8-krotnego zoomu cyfrowego i możliwość pracy w ciemności. Do tego m.in. wbudowana syrena o głośności 90dB, czujnik ruchu oraz możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe czujniki, kamery i syreny. Całym systemem sterujemy z poziomu naszego smartfona za pomocą intuicyjnej aplikacji Somfy Protect. Na smartfonie możemy też wyświetlić krótkie filmy, pokazujące zdarzenie, które spowodowało uruchomienie alarmu.

Zdjęcie: Somfy Protect

Jak wybrać smart alarm?

Jak wybrać smart alarm, by w 100% spełnił nasze wymagania? Przede wszystkim upewnijmy się, że inteligentny alarm nie będzie włączał się bez potrzeby. Musi odróżniać prawdziwe zagrożenia, od fałszywych. Nie może go uruchamiać okno, które otworzy się pod wpływem przeciągu lub nasz kot, który chodzi po domu. Dlatego warto docenić urządzenia takie jak Somfy One, które wykorzystują nowoczesne mechanizmy wykrywania zagrożeń, takie jak podczerwień i analiza obrazu z kamery. Przyda się też funkcja czasowego wyłączenia monitoringu w wybranych obszarach domu.

Dobry smart alarm powinien też wykrywać brak zasilania oraz zadbać o naszą prywatność. Oznacza to, że powinniśmy mieć możliwość automatycznego wyłączania kamery, gdy jesteśmy w domu. Urządzenie może też przypominać o aktywacji, gdy wychodzimy z domu.

Istotna jest możliwość tworzenia większego systemu bezpieczeństwa, poprzez dodawanie kolejnych elementów. Mogą to być na przykład czujniki otwarcia drzwi i okien, dodatkowe kamery, czy specjalne klucze zbliżeniowe, takie jak Somfy Key Fob. Umożliwiają one automatyczne rozbrajanie systemu bez użycia rąk. Dodatkowo, dzięki takiemu kluczowi możemy ręcznie, za pomocą jednego przycisku uruchomić syrenę alarmową w sytuacji zagrożenia.

Smart alarm w smartfonie

Dużą zaletą smart alarmów jest możliwość ich stałego kontrolowania za pośrednictwem naszego smartfona. Na przykład aplikacja Somfy Protect umożliwia nam zdalne uruchamianie systemu. Przypomina nam też o konieczności jego aktywacji. Aplikacja przeznaczona jest dla systemów IOS 9 oraz Android. Smart alarm w smartfonie daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala błyskawicznie reagować na zagrożenia pojawiające się w naszym domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich zdarzeń jak włamanie czy pożar.

Zdjęcie: Wybrane produkty Somfy: bezprzewodowa kamera monitoringu, syrena, pilot, przewodowa kamera monitoringu

O czym jeszcze warto pamiętać przed urlopem?

Jeśli masz już w swoim domu zainstalowany smart alarm, to przed wyjazdem upewnij się, że działa on prawidłowo. Sprawdź w szczególności, czy poszczególne komponenty systemu są ze sobą w stałej łączności. Może być ona zaburzona, choćby przez grube ściany i stropy, które tłumią sygnał radiowy. W takim przypadku warto poprawić zasięg, korzystając z takich urządzeń jak Somfy protect radio extender.

Inteligentny dom i ochrona przed zalaniem

Niestety włamanie, to nie jedyne przykre zdarzenie, które może nam się przydarzyć. Równie duże spustoszenie w naszym domu może spowodować zalanie. Na szczęście także w tym przypadku z pomocą przychodzi nam technologia. Wystarczy tylko zainstalować w kilku punktach naszego mieszkania inteligentne czujniki zalania. Gdy wykryją one wodę, błyskawicznie skomunikują się z centralką, która to wyśle nam powiadomienie na smartfona (w takim wariancie wypada zostawić klucze od domu komuś bliskiemu). Bardziej zaawansowane systemy potrafią dodatkowo odciąć odpływ wody w domu lub zaalarmować odpowiednie służby.

Więcej informacji o wsparciu inteligentnych urządzeń w wypadku zalania, przeczytasz w poradniku: Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

Inteligentny dom i ochrona przed pożarem

Znacznie bardziej niszczycielskim zdarzeniem jest pożar. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem, by uchronić je przed ogniem? Tu mamy aż trzy różne rodzaje czujników, które mogą nam pomóc. Są to Inteligentne czujniki dymu, temperatury i gazu. Te pierwsze zawiadomią nas, gdy tylko w pomieszczeniu pojawi się dym. Jednak zdarzają się pożary, w których dymu jest niewiele. Dlatego warto też zabezpieczyć się, montując przy okazji czujnik, który będzie wykrywał gwałtowny wzrost temperatury. Warto też zamontować czujniki gazu. Pozwolą one zareagować, zanim jeszcze nastąpi wybuch. Szybka reakcja i wietrzenie pomieszczenia mogą pomóc uniknąć tragedii.

O ochronie przed pożarem przeczytasz również w: Jak zabezpieczyć dom przed pożarem

Zdjęcia: Somfy

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej