Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Włamanie do domu czy mieszkania to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, którego nikt z nas z pewnością nie chciałby przeżyć. Takie wydarzenie jest nie tylko kosztowne, ale też narusza nasze poczucie bezpieczeństwa. Warto więc maksymalnie się zabezpieczyć i skorzystać z rozwiązań, które oferuje nam współczesna technologia.

Mowa tu przede wszystkim o systemach, składających się na inteligentny dom. Tego typu systemy inteligentnego domu można nazwać ochroną i monitoringiem XXI wieku. Sprawdźmy, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem, korzystając z ich pomocy.

Zainteresować Cię może również:

Spis treści:

Inteligentny dom, czyli ochrona przed włamaniem

Zestawy inteligentnego domu to zespół kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu czujników i kamer, rozmieszczonych w naszym domu. Czujniki alarmowe mają bardzo różnorodne funkcje – od wykrywania ruchu, dymu czy ognia, po monitorowanie takich zdarzeń jak otwarcie drzwi, okna czy bramy garażowej. Z ich pomocą możemy otrzymać informację nawet o otworzeniu sejfu czy szafki, w której trzymamy cenne przedmioty.

Rodzaje czujników inteligentnych:

Rodzaje czujników inteligentnych zabezpieczających dom przed włamaniem:

W skład systemu wchodzą też specjalne zestawy do monitoringu. Możemy też dołączyć inteligentne przyciski, które umożliwią nam błyskawiczną reakcję na zagrożenie. Cały ten system czujników i kamer zarządzany jest przez centralki do obsługi inteligentnego domu.

Co to są systemy inteligentnego domu i jak działają?

Systemy alarmowe do domu nie miałyby sensu, gdyby komunikowały się z nami wyłącznie na jego terenie. Ich główną zaletą jest to, że są w stanie komunikować się z nami, gdziekolwiek się znajdujemy – nawet na drugim końcu świata. Są bowiem zintegrowane ze specjalną aplikacją na urządzeniach mobilnych – najczęściej ze smartfonem lub tabletem. Dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować stan swojego domu nawet w momencie, gdy przebywamy na wakacjach czy na wyjeździe z dala od miejsca zamieszkania.

Co ważne, komunikacja ta nie jest wyłącznie jednostronna.

Z pomocą aplikacji możemy też wydawać polecenia do centrali w naszym domu. Możemy na przykład nakazać zamknięcie drzwi lub okien, uruchomić syrenę alarmową, zawiadomić ochronę czy też odciąć media, takie jak gaz czy prąd. Niektóre czujniki same podejmują niektóre z tych czynności – np. odłączając dopływ gazu, gdy tylko wykryją przeciek.

Systemy inteligentnego domu, chroniące przed włamaniem:

Więcej o systemach inteligentnego domu dowiesz się z poradnika: Systemy inteligentnego domu – co to takiego?

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

A więc jak zabezpieczyć dom przed włamaniem, korzystając z tych wszystkich nowinek technologicznych? Zacznijmy od przemyślenia obszarów, które w szczególności chcielibyśmy zabezpieczyć. Które będą to pomieszczenia? Czy interesuje nas również monitoring ogrodu? Czy mają to być wyłącznie kamery do monitoringu, czy też chcemy dołączyć czujniki ruchu i detekcję otwartych drzwi i okien?

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Następnym krokiem będzie wybór centralki do inteligentnego domu. To ważne, gdyż najłatwiej będzie dobrać czujniki tego samego producenta, od którego nabyliśmy centralkę. Nie w każdym przypadku jest to konieczne, ale z pewnością znacznie ułatwi konfigurację całości systemu. Sprawdźmy więc, jakie systemy mogą nam się przydać.

Centralki – podstawa inteligentnego domu

Tworzenie systemu zacznijmy od wyboru centralki. Można ją nazwać mózgiem całości, gdyż zbiera ona informacje od wszystkich elementów systemu, przetwarza je i przesyła na nasze urządzenie mobilne. W pewnych przypadkach potrafi też wzajemnie komunikować poszczególne czujniki, czy kamery. Wybór centralki zacznijmy od sprawdzenia jej wszechstronności i możliwości.

Zorientujmy się, z jakimi rodzajami urządzeń jest ona w stanie się komunikować. Sprawdźmy, jaka jest ich maksymalna liczba. Koniecznie przyjrzyjmy się aplikacji, która będzie łączyć centralkę z naszym urządzeniem mobilnym.

Przed wyborem centralki dowiedz się również, czy aplikacja ta jest intuicyjna i bezawaryjna. Czy dobrze współpracuje z naszym smartfonem? To bardzo ważne pytania, gdyż nawet najlepsza centralka będzie bezużyteczna, jeśli aplikacja do jej obsługi będzie się zawieszać lub jej obsługa będzie problematyczna.

Nowoczesna centralka może też spełniać inne funkcje niż tylko ochrona naszego domu. Dobrze byłoby, gdyby przy okazji umożliwiała nam zarządzanie naszym domem na co dzień. Na przykład obsługę oświetlenia, regulację ogrzewania, czy też umożliwiała zdalne otwieranie i zamykanie okien.

Zobacz centralki inteligentnego domu >

Systemy alarmowe

Podstawą odpowiedniego zabezpieczenia domu jest niezawodny i czuły system alarmowy. Musi on być skomunikowany z centralką. W ten sposób po jego uruchomieniu się natychmiast otrzymamy odpowiednie powiadomienie.

Elementy systemu alarmowego:

Do tego zestawu możemy dołączyć też m.in. piloty do alarmu, czy odpowiednie zawieszki (tagi), które stanowią alternatywę dla każdorazowego wpisywania kodu PIN.

Klawiatura do alarmu

Jeśli chodzi o klawiaturę, to warto zdecydować się na model bezprzewodowy. W ten sposób będziemy mogli umieścić ją w dowolnym miejscu i unikniemy wiercenia ścian na potrzeby jej instalacji.

Syrena alarmowa

Syrena alarmowa powinna być oczywiście odpowiednio głośna, żeby usłyszeli ją nie tylko domownicy, ale też sąsiedzi, czy przypadkowi przechodnie. Niektóre modele syren emitują różne dźwięki w zależności od wykrytego zagrożenia. Inny dźwięk towarzyszy włamaniu, inny wykryciu dymu itp. Niektóre syreny w przypadku wykrycia włamania mogą też emitować dźwięk sygnału radiowozu. To może skutecznie spłoszyć złodziei.

Zobacz systemy alarmowe >

Kamery do monitoringu

Zastanawiając się, jaka kamera do monitoringu domu będzie najlepsza, zacznijmy od wskazania miejsca, w którym będzie ona zainstalowana. Wewnątrz pomieszczeń dobrym wyborem będzie kamera kopułkowa. Jest ona instalowana najczęściej na suficie, jest bardzo dyskretna i zapewnia szeroki kąt widzenia.

Na zewnątrz budynku zdecydowanie lepiej sprawdzi się kamera tubowa, odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Dobrą opcją okazać może się również kamera do monitoringu z widokiem panoramicznym np. Ezviz C6T wyposażona w kąt 340 stopni.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Zwróćmy koniecznie uwagę na rozdzielczość nagrywanego obrazu oraz na minimalne oświetlenie wystarczające do otrzymania dobrej jakości obrazu. Jak nietrudno się domyślić, włamywacze działają najczęściej przy śladowym oświetleniu, więc kamera musi być do tego przygotowana. Nasza kamera powinna posiadać czujnik ruchu. W wielu przypadkach nie ma sensu, żeby przez cały czas nagrywała. Może robić to dopiero po wykryciu ruchu.

Bardzo ważny jest kąt widzenia kamery. Im jest on szerszy, tym większy obszar jest w stanie nagrać podczas jednego ujęcia. Kamera do monitoringu domu powinna mieć też odpowiednio duży zakres ruchu zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Ciekawą propozycją jest kamera bateryjna (np. Ezviz C3A), która jest w stanie pracować nawet przez 3 miesiące na jednym ładowaniu. Wyposażona w obiektyw o szerokim kącie widzenia, czujnik ruchu i dwukierunkowe audio, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Inną opcją jest urządzenie takie jak Ezviz LC1, będące połączeniem kamery WiFi, detektora ruchu oraz syreny alarmowej.

Zobacz kamery do monitoringu >

Czujniki drzwi i okien

Czujniki alarmowe bezprzewodowe to istotny element systemu inteligentnego domu. Są one instalowane bezpośrednio przy ramach okien i drzwi. Wykrywają każdy ich ruch – zarówno otwieranie, jak i zamykanie. Informacje takie wysyłane są do centralki, która przekazuje je dalej na nasze urządzenie mobilne.

Co ciekawe, mają one zastosowanie nie tylko do drzwi, przez które wchodzimy do domu lub do poszczególnych pomieszczeń. Mogą również służyć do ochrony szuflad czy obrazów. Równie dobrze zatem możemy taki czujnik zainstalować na drzwiach do sejfu, czy w kredensie.

Zobacz czujniki do drzwi i okien w sklepie >

Inteligentne oświetlenie

Skutecznym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo domu i mieszkania w trakcie urlopu jest system inteligentnego oświetlenia. Oprócz klasycznego zastosowania w postaci budowania nastroju, wygody sterowania za pomocą aplikacji, czy synchronizacji z muzyką, taki system może również symulować obecność domowników. Można zaplanować harmonogram, w jakim oświetlenie będzie uruchamiane, można również samodzielnie je włączać, aby sprawić wrażenie, że dom nie jest pusty. To skutecznie odstraszy potencjalnego złodzieja. Taką funkcjonalność oferuje m.in. inteligentne oświetlenie Philips Hue, które dzięki intuicyjnej aplikacji i łatwej konfiguracji można wykorzystać do tego celu

Zobacz inteligentne oświetlenie >

Zestawy do monitoringu

Jeśli nie chcesz samodzielnie kompletować poszczególnych elementów systemu monitorowania domu, możesz kupić kompletny zestaw do monitoringu. W jego skład wchodzi wszystko, co najważniejsze, a więc kamera do monitoringu (lub kilka kamer), urządzenie do zbierania i przechowywania nagrań, oraz odpowiednia aplikacja, która umożliwi Ci wgląd do obrazu z kamer. Dużą zaletą tego typu zestawów jest łatwość ich instalacji, konfiguracji i obsługi.

Zobacz zestawy do monitoringu >

Systemy inteligentnego domu, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej