Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

30.04.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Włamanie do naszego domu, czy mieszkania, to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, którego nikt z nas z pewnością nie chciałby przeżyć. Takie wydarzenie jest dla nas nie tylko kosztowne, ale też narusza nasze poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto wykorzystać rozwiązania, które oferuje nam współczesna technologia.

Mowa tu przede wszystkim o systemach składających się na inteligentny dom. Tego typu systemy inteligentnego domu można nazwać ochroną i monitoringiem XXI wieku. Sprawdźmy, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem, korzystając z ich pomocy.

Zainteresować Cię może również: Jak zabezpieczyć dom przed pożarem oraz Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

Spis treści:

  • Inteligentny dom, czyli ochrona przed włamaniem
  • Co to są systemy inteligentnego domu i jak działają?
  • Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
  • Centralki – podstawa inteligentnego domu
  • Systemy alarmowe
  • Kamery do monitoringu
  • Czujniki drzwi i okien
  • Zestawy do monitoringu

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Inteligentny dom, czyli ochrona przed włamaniem

Zestawy inteligentnego domu to zespół kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu czujników i kamer rozmieszczonych w naszym domu. Czujniki alarmowe mają bardzo różnorodne funkcje – od wykrywania ruchu, dymu, czy ognia, po monitorowanie takich zdarzeń, jak otwarcie drzwi, okna, czy bramy garażowej. Z ich pomocą możemy otrzymać informację nawet o otworzeniu sejfu, czy szafki, w której trzymamy cenne przedmioty.

Rodzaje czujników inteligentnych:

Rodzaje czujników inteligentnych zabezpieczających dom przed włamaniem:

W skład systemu wchodzą też specjalne zestawy do monitoringu. Możemy też dołączyć inteligentne przyciski, które umożliwią nam błyskawiczną reakcję na zagrożenie. Cały ten system czujników i kamer zarządzany jest przez centralki do obsługi inteligentnego domu.

Co to są systemy inteligentnego domu i jak działają?

Systemy alarmowe do domu nie miałyby sensu, gdyby komunikowały się z nami wyłącznie na jego terenie. Ich główną siłą jest to, że są w stanie komunikować się z nami, gdziekolwiek się znajdujemy – nawet na drugim końcu świata. Są bowiem zintegrowane ze specjalną aplikacją na naszych urządzeniach mobilnych – najczęściej z naszym smartfonem.

Komunikacja ta nie jest wyłącznie jednostronna.

Z pomocą aplikacji możemy też wydawać polecenia do centrali w naszym domu. Możemy na przykład nakazać zamknięcie drzwi lub okien, uruchomić syrenę alarmową, zawiadomić ochronę, czy też odciąć media, takie jak gaz czy prąd.

Systemy inteligentnego domu chroniące przed włamaniem:

Więcej o systemach inteligentnego domu dowiesz się z poradnika: Systemy inteligentnego domu – co to takiego?

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

A więc, jak zabezpieczyć dom przed złodziejem korzystając z tych wszystkich nowinek technologicznych? Zacznijmy od przemyślenia obszarów, które w szczególności chcielibyśmy zabezpieczyć. Które będą to pomieszczenia? Czy interesuje nas również monitoring ogrodu? Czy mają to być wyłącznie kamery do monitoringu, czy też chcemy dołączyć czujniki ruchu i detekcję otwartych drzwi i okien?

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Następnym krokiem będzie wybór centralki do inteligentnego domu. To ważne, gdyż najłatwiej będzie dobrać czujniki tego samego producenta, od którego nabyliśmy centralkę. Nie w każdym przypadku jest to konieczne, ale z pewnością znacznie ułatwi konfigurację całości systemu. Sprawdźmy więc, jakie systemy mogą nam się przydać.

Centralki – podstawa inteligentnego domu

Tworzenie systemu zacznijmy od wyboru centralki. Można ją nazwać mózgiem całości, gdyż zbiera ona informacje od wszystkich elementów systemu, przetwarza je i przesyła na nasze urządzenie mobilne. W pewnych przypadkach potrafi też wzajemnie komunikować poszczególne czujniki, czy kamery. Wybór centralki zacznijmy od sprawdzenia jej wszechstronności i możliwości.

Zorientujmy się, z jakimi rodzajami urządzeń jest ona w stanie się komunikować. Sprawdźmy, jaka jest ich maksymalna liczba. Koniecznie przyjrzyjmy się aplikacji, która będzie łączyć centralkę z naszym urządzeniem mobilnym.

Przed wyborem centralki dowiedz się również, czy aplikacja ta jest intuicyjna i bezawaryjna? Czy dobrze współpracuje z naszym smartfonem? To bardzo ważne pytania, gdyż nawet najlepsza centralka będzie bezużyteczna, jeśli aplikacja do jej obsługi będzie się zawieszać lub jej obsługa będzie problematyczna.

Nowoczesna centralka może też spełniać inne funkcje niż tylko ochrona naszego domu. Dobrze byłoby, gdyby przy okazji umożliwiała nam zarządzanie naszym domem na co dzień. Na przykład obsługę oświetlenia, regulację ogrzewania, czy też umożliwiała zdalne otwieranie i zamykanie okien.

Zobacz centralki inteligentnego domu >

Systemy alarmowe

Podstawą odpowiedniego zabezpieczenia domu jest niezawodny i czuły system alarmowy. Musi on być skomunikowany z centralką. W ten sposób po jego uruchomieniu się natychmiast otrzymamy odpowiednie powiadomienie.

Elementy systemu alarmowego:

Do tego zestawu możemy dołączyć też m.in. piloty do alarmu, czy odpowiednie zawieszki (tagi), które stanowią alternatywę dla każdorazowego wpisywania kodu PIN.

Klawiatura do alarmu

Jeśli chodzi o klawiaturę, to warto zdecydować się na model bezprzewodowy. W ten sposób będziemy mogli umieścić ją w dowolnym miejscu i unikniemy wiercenia ścian na potrzeby jej instalacji.

Syrena alarmowa

Syrena alarmowa powinna być oczywiście odpowiednio głośna, żeby usłyszeli ją nie tylko domownicy, ale też sąsiedzi, czy przypadkowi przechodnie. Niektóre modele syren emitują różne dźwięki w zależności od wykrytego zagrożenia. Inny dźwięk towarzyszy włamaniu, inny wykryciu dymu itp. Niektóre syreny w przypadku wykrycia włamania mogą też emitować dźwięk sygnału radiowozu. To może skutecznie spłoszyć złodziei.

Zobacz systemy alarmowe >

Kamery do monitoringu

Zastanawiając się, jaka kamera do monitoringu domu będzie najlepsza, zacznijmy od wskazania miejsca, w którym będzie ona zainstalowana. Wewnątrz pomieszczeń dobrym wyborem będzie kamera kopułkowa. Jest ona instalowana najczęściej na suficie, jest bardzo dyskretna i zapewnia szeroki kąt widzenia.

Na zewnątrz budynku zdecydowanie lepiej sprawdzi się kamera tubowa, odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Dobrą opcją okazać może się również kamera do monitoringu z widokiem panoramicznym np. Ezviz C6T wyposażona w kąt 340 stopni.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Zwróćmy koniecznie uwagę na rozdzielczość nagrywanego obrazu oraz na minimalne oświetlenie wystarczające do otrzymania dobrej jakości obrazu. Jak nietrudno się domyślić, włamywacze działają najczęściej przy śladowym oświetleniu, więc kamera musi być do tego przygotowana. Nasza kamera powinna posiadać czujnik ruchu. W wielu przypadkach nie ma sensu, żeby przez cały czas nagrywała. Może robić to dopiero po wykryciu ruchu.

Bardzo ważny jest kąt widzenia kamery. Im jest on szerszy, tym większy obszar jest w stanie nagrać podczas jednego ujęcia. Kamera do monitoringu domu powinna mieć też odpowiednio duży zakres ruchu zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Ciekawą propozycją jest kamera bateryjna (np. Ezviz C3A), która jest w stanie pracować nawet przez 3 miesiące na jednym ładowaniu. Wyposażona w obiektyw o szerokim kącie widzenia, czujnik ruchu i dwukierunkowe audio, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Inną opcją jest urządzenie takie jak Ezviz LC1, będące połączeniem kamery WiFi, detektora ruchu oraz syreny alarmowej.

Zobacz kamery do monitoringu >

Czujniki drzwi i okien

Czujniki alarmowe bezprzewodowe to istotny element systemu inteligentnego domu. Są one instalowane bezpośrednio przy ramach okien i drzwi. Wykrywają każdy ich ruch – zarówno otwieranie, jak i zamykanie. Informacje takie wysyłane są do centralki, która przekazuje je dalej na nasze urządzenie mobilne.

Co ciekawe, mają one zastosowanie nie tylko do drzwi, przez które wchodzimy do domu lub do poszczególnych pomieszczeń. Mogą również służyć do ochrony szuflad czy obrazów. Równie dobrze zatem możemy taki czujnik zainstalować na drzwiach do sejfu, czy w kredensie.

Zobacz czujniki do drzwi i okien w sklepie >

Zestawy do monitoringu

Jeśli nie chcesz samodzielnie kompletować poszczególnych elementów systemu monitorowania domu, możesz kupić kompletny zestaw do monitoringu. W jego skład wchodzi wszystko, co najważniejsze, a więc kamera do monitoringu (lub kilka kamer), urządzenie do zbierania i przechowywania nagrań, oraz odpowiednia aplikacja, która umożliwi Ci wgląd do obrazu z kamer. Dużą zaletą tego typu zestawów jest łatwość ich instalacji, konfiguracji i obsługi.

Zobacz zestawy do monitoringu >

Systemy inteligentnego domu, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł