Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Czy możemy coś zrobić, poza zakupem gaśnic oraz regularnymi przeglądami instalacji elektrycznej? Pamiętaj, że według statystyk w samym tylko 2019 roku doszło do ponad 14 000 pożarów w domach jednorodzinnych, a śmierć poniosło w nich aż 158 osób. Z kolei przez cały 2022 rok powstało 32 320 pożarów w obiektach mieszkalnych, a niestety aż 387 osób straciło życie a 2338 odniosło obrażenia. Co prawda nie zawsze mamy wpływ na ochronę naszego domu przed pożarem, jednak możemy odpowiednio go zabezpieczyć – tak, żeby w razie wypadku móc uciec z mieszkania lub na czas wezwać służby.

W tym przypadku doskonale sprawdzają się systemy inteligentnego domu, które wbrew pozorom nie są związane z dużym kosztem. Urządzenia, które ostrzegają i chronią przed niebezpieczeństwem, składające się na inteligentny dom, są coraz tańsze i bardzo łatwe w instalacji. Sprawdźmy więc, jak zabezpieczyć dom przed pożarem przy pomocy smart home.

Zainteresować Cię może również:


Spis treści:

Inteligentny dom jako ochrona przed pożarem

Zacznijmy jednak od wytłumaczenia, czym właściwie jest inteligentny dom, określany także z angielskiego smart home. W tego typu instalacjach na terenie wszystkich pomieszczeń, a czasem nawet w ogrodzie czy w garażu rozmieszczone są różnego rodzaju czujniki inteligentne, wykrywające wszelkiego rodzaju zagrożenia. Nie są one jednak pozostawione same sobie.

Każdy czujnik posiada stałą łączność z centralką inteligentnego domu. Centralka zbiera wszystkie sygnały, przetwarza je i w przypadku wykrycia nieprawidłowości komunikuje się z naszym urządzeniem mobilnym – na przykład smartfonem. W ten sposób o zaistnieniu niebezpieczeństwa dowiadujemy się w ciągu kilku sekund od jego wystąpienia.

Co ważne, rola centralki nie ogranicza się tylko do powiadamiania nas. W przypadku wielu systemów potrafi ona też podjąć natychmiastowe działania, mające na celu ochronę domu. Może więc na przykład odciąć dopływ gazu, włączyć syrenę alarmową, powiadomić odpowiednie służby, czy też otworzyć okna chroniąc przed zadymieniem.

Jakie systemy inteligentnego domu chronią przed pożarem i ogniem?

System inteligentnego domu, ostrzegający nas przed pożarem, możemy stworzyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakup odpowiedniego zestawu, w skład którego wchodzą elementy istotne dla kwestii przeciwpożarowych. Oprócz centralki są to przede wszystkim inteligentne czujniki dymu, czujniki temperatury czy też czujniki gazu. Do tego zestaw powinien być wyposażony w odpowiednio głośną syrenę alarmową, jak np. WOOX R7051.

Co wchodzi w skład ochrony przeciwpożarowej w domu?

jak zabezpieczyć dom przed pożarem

Drugi sposób to samodzielne złożenie takiego zestawu. W tym przypadku kupujemy każdy z elementów osobno i łączymy je w jedną sieć. Zaletą takiego rozwiązania jest znaczne ograniczenie kosztów. Kupujemy tylko te elementy, które są nam niezbędne. Wadą z kolei może być kłopot z instalacją i konfiguracją. Mimo wszystko łatwiej jest, gdy posiadamy wszystkie czujniki alarmowe inteligentnego domu, pochodzące z zestawu jednego producenta. Dużo łatwiej je skonfigurować i połączyć ze sobą, co jest kluczowe w ochronie przeciwpożarowej.

Inteligentne czujniki dymu

Inteligentne czujniki dymu to absolutna podstawa systemu przeciwpożarowego. Są one montowane najczęściej na suficie i wyłapują nawet najsłabsze sygnały, świadczące o zadymieniu pomieszczenia. W przypadku czujników dymu bardzo ważna jest kwestia ich zasilania. Muszą być one aktywne przez całą dobę. Dlatego powinny mieć możliwość zasilania zarówno z sieci, jak i z baterii.

Bardzo ważna jest też ich komunikacja z centralką. W tym przypadku również powinniśmy mieć możliwość zarówno wykorzystania komunikacji bezprzewodowej, jak i połączenia czujnika za pomocą kabla. Ten drugi sposób będzie pewniejszy w przypadku budynków o grubych, zbrojonych ścianach, które zakłócają sygnał.

Inteligentne czujniki temperatury

Należy pamiętać, że niektóre materiały palą się, wydzielając niewielką ilość dymu. Dlatego też dla pewności warto zainstalować inteligentne czujniki temperatury. Takie czujniki potrafią wykryć niebezpieczeństwo w postaci gwałtownej zmiany temperatury spowodowanej zaprószeniem ognia. Nagły skok temperatury albo jej wzrost do poziomu ponad 50 stopni to wystarczający sygnał do wszczęcia alarmu, o czym zostaniesz natychmiast poinformowany.

Inteligentne czujniki gazu

Ulatniający się gaz to nie tylko śmiertelne niebezpieczeństwo dla domowników, ale też olbrzymie zagrożenie pożarowe. Warto uzupełnić nasz system o inteligentne czujniki gazu. Trzeba wspomnieć, że zaawansowane systemy inteligentnego domu pozwalają na odcięcie dopływu gazu w przypadku jego wykrycia w powietrzu. Może się więc okazać, że system alarmowy zareaguje szybciej, niż my otrzymamy ostrzeżenie o niebezpieczeństwie. Przykładem takiego czujnika CO2 może być Netatmo czujnik tlenku węgla NCO-EC.

Polecane systemy alarmowe

Zalety systemów inteligentnego domu

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim bezpieczeństwo. W przypadku inteligentnych systemów domowych każdy z komponentów będzie pracował oddzielnie i wykrywał to, na co został zaprogramowany. Dzięki temu jeżeli pojawi się ryzyko wycieku gazu czy też zaprószenia ognia w mieszkaniu – zostaniesz o tym poinformowany i będziesz mógł od razu podjąć niezbędne kroki do tego, by nie dopuścić do wypadku. Większość systemów ma dedykowane aplikacje, które ściągniesz na smartfona. Nawet będąc w pracy będziesz czuć, że Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony.

Część z nowocześniejszych komponentów można zaprogramować tak, by sama wysyłała informacje do odpowiednich służb. Podobnie działają smartwatche z sygnałem SOS – w przypadku inteligentnego domu dany komponent nie tylko wyśle powiadomienie na Twój telefon, ale także poinformuje służby o podejrzeniu pożaru. Udostępni im lokalizację lub wyśle adres, dzięki czemu straż pożarna będzie mogła natychmiast podjąć odpowiednie działania.

Oprócz tego, jak w przypadku czujników gazu, zintegrowane systemy bezpieczeństwa są w stanie automatycznie odciąć dopływ gazu.

Jak jeszcze zabezpieczyć dom przed pożarem? Przede wszystkim nie zapomnij o regularnych przeglądach instalacji gazowej oraz elektrycznej! Żaden czujnik nie będzie w stanie nie dopuścić do tragedii, jeżeli jest coś nie tak z instalacją. Dodatkowo wyposaż się w gaśnice domowe – co najmniej po jednej na każde piętro domu/mieszkania. Dodatkowo musisz regularnie przypominać sobie, jak z nich korzystać. Nigdy tego nie bagatelizuj, ponieważ ta wiedza może uratować życie nie tylko Tobie i domownikom, ale także sąsiadom w całym bloku mieszkalnym.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej