Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem naszego domu jest ochrona przed pożarem. W tym przypadku doskonale sprawdzają się systemy inteligentnego domu, które wbrew pozorom nie są związane z dużym kosztem. Urządzenia, które ostrzegają i chronią przed niebezpieczeństwem, składające się na inteligentny dom są coraz tańsze i bardzo łatwe w instalacji. Sprawdźmy więc, jak zabezpieczyć dom przed pożarem.

Zainteresować Cię może również: Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? oraz Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

Spis treści:

  • Inteligentny dom, jako ochrona przed pożarem
  • Jakie systemy inteligentnego domu chronią przed pożarem i ogniem?
  • Czujniki inteligentne dymu
  • Czujniki inteligentne temperatury
  • Czujniki inteligentne gazu

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem

Inteligentny dom, jako ochrona przed pożarem

Zacznijmy jednak od wytłumaczenia, czym właściwie jest inteligentny dom. W tego typu instalacjach na terenie wszystkich pomieszczeń, a czasem nawet w ogrodzie, czy w garażu rozmieszczone są różnego rodzaju czujniki inteligentne wyrywające wszelkiego rodzaju zagrożenia. Nie są one jednak pozostawione same sobie.

Każdy czujnik posiada stałą łączność z centralką inteligentnego domu. Centralka zbiera wszystkie sygnały, przetwarza je i w przypadku wykrycia nieprawidłowości komunikuje się z naszym urządzeniem mobilnym – na przykład smartfonem. W ten sposób o zaistnieniu niebezpieczeństwa dowiadujemy się w ciągu kilku sekund od jego wystąpienia.

Co ważne, rola centralki nie ogranicza się tylko do powiadamiania nas. W przypadku wielu systemów potrafi ona też podjąć natychmiastowe działania mające na celu ochronę domu. Może więc na przykład odciąć dopływ gazu, włączyć syrenę alarmową, powiadomić odpowiednie służby, czy też otworzyć okna chroniąc przed zadymieniem.

Jakie systemy inteligentnego domu chronią przed pożarem i ogniem?

System inteligentnego domu, ostrzegający nas przed pożarem możemy stworzyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakup odpowiedniego zestawu, w skład którego wchodzą elementy istotne dla kwestii przeciwpożarowych. Oprócz centralki są to przede wszystkim czujniki dymu inteligentne, czujniki temperatury inteligentne, czy też czujniki gazu. Do tego zestaw powinien być wyposażony w odpowiednio głośną syrenę alarmową jak np. Ezviz T9.

Drugi sposób to samodzielne złożenie takiego zestawu. W tym przypadku kupujemy każdy z elementów osobno i łączymy je w jedną sieć. Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie kosztów. Kupujemy tylko te elementy, które są nam niezbędne. Wadą jest z kolei kłopot z instalacją i konfiguracją. Mimo wszystko łatwiej jest, gdy posiadamy wszystkie czujniki inteligentnego domu pochodzące z zestawu jednego producenta.

Czujniki inteligentne dymu

Inteligentne czujniki dymu to absolutna podstawa naszego systemu przeciwpożarowego. Są one montowane najczęściej na suficie i wyłapują nawet najsłabsze sygnały świadczące o zadymieniu pomieszczenia. W przypadku czujników dymu bardzo ważna jest kwestia ich zasilania. Muszą być one aktywne przez całą dobę. Dlatego powinny mieć  możliwość zasilania zarówno z sieci, jak i z baterii.

Bardzo ważna jest też ich komunikacja z centralką. W tym przypadku również powinniśmy mieć możliwość zarówno wykorzystania komunikacji bezprzewodowej, jak i połączenia czujnika za pomocą kabla. Ten drugi sposób będzie pewniejszy w przypadku budynków o grubych, zbrojonych ścianach, które zakłócają sygnał.

Czujniki inteligentne temperatury

Należy pamiętać, że niektóre materiały palą się, wydzielając niewielką ilość dymu. Dlatego też dla pewności warto zainstalować inteligentne czujniki temperatury. Takie czujniki potrafią wykryć niebezpieczeństwo w postaci gwałtownej zmiany temperatury spowodowanej zaprószeniem ognia. Nagły skok temperatury albo jej wzrost do poziomu ponad 50 stopni to wystarczający sygnał do wszczęcia alarmu.

Czujniki inteligentne gazu

Ulatniający się gaz to nie tylko śmiertelne niebezpieczeństwo dla domowników, ale też olbrzymie zagrożenie pożarowe. Warto uzupełnić nasz system o inteligentne czujniki gazu. Trzeba wspomnieć, że zaawansowane systemy inteligentnego domu pozwalają na odcięcie dopływu gazu w przypadku jego wykrycia w powietrzu. Może się więc okazać, że system taki zareaguje szybciej, niż my otrzymamy ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Systemy inteligentnego domu zabezpieczające przed pożarem, które polecamy w naszym sklepie:

Czujniki inteligentne System alarmowe
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem Jak zabezpieczyć dom przed pożarem