Jak zabezpieczyć dom dla dziecka?

03.01.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Przyjście na świat pierworodnego albo debiutanckie, samodzielne kroki dziecka to wydarzenia, które wymagają od jego rodziców dużego zaangażowania i uwagi. Każdy odpowiedzialny oraz rozsądny opiekun postara się maksymalnie przygotować na te przełomowe chwile w życiu podopiecznego i swoim, choć nie jest to łatwe. Warto wcześniej zastanowić się, jakie podjąć działania, aby zapewnić swojemu dziecku komfortowy rozwój i możliwie największe bezpieczeństwo.

Z pomocą zatroskanym rodzicom przychodzą producenci zabezpieczeń przed dziećmi oraz innych gadżetów i zabawek, które poza możliwością czerpania frajdy tworzą również odpowiednie warunki dla harmonijnego i bezpiecznego rozwoju.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć dom dla dziecka, a przede wszystkim:

  • Jakie elektroniczne gadżety dla dziecka są przydatne w domu?
  • Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem i jego pierwszymi krokami?
  • Czy chodzik i jeździk są bezpieczne oraz co dają dziecku?

Jakie elektroniczne gadżety dla dziecka są przydatne w domu?

Rozwój współczesnej technologii wkroczył do każdej dziedziny życia ludzi. Nie dziwi również fakt, że dotarła ona do produktów przydatnych podczas opieki nad dziećmi i ułatwia rodzicom przebrnięcie przez ten angażujący okres.

Warto skorzystać z dobrodziejstw elektronicznych gadżetów dla dziecka, aby zapewnić swojemu podopiecznemu pełne bezpieczeństwo.

Elektroniczne nianie

To urządzenia, które składają się z dwóch elementów i umożliwiają rodzicom kontrolę nad zachowaniami najmłodszych, bez konieczności całodobowego przebywania tuż obok niego. Jeden moduł, który ma wbudowany mikrofon, umieszczany jest w pobliżu dziecka i przekazuje na drugi element sygnały dla rodzica.

Elektroniczne nianie z kamerą umożliwiają również wizyjną kontrolę, a nie jedynie dźwiękową. Wówczas, gdy podopieczny zacznie płakać lub poruszać się, do opiekuna dotrze odpowiednia wiadomość, która pozwoli na szybką reakcję.

Więcej o elektronicznej niani dowiesz się z poradnika:

Rodzicom zależy na odpowiednim monitorowaniu zachowań dziecka za wszelką cenę. Jednak bardzo często chcieliby wykorzystać drzemkę najmłodszego na wykonanie innych obowiązków. Aby w stu procentach skorzystać z obecności tych gadżetów, warto przed zakupem dowiedzieć się jaki zasięg mają elektroniczne nianie.

Wówczas przydadzą się zarówno podczas szybkiego wyjścia do ogrodu, a nie tylko pokoju sąsiadującego sypialnią dziecka.

Polecane elektroniczne nianie

Elektroniczne nianie w sklepie >

Smartwatche dla dziecka

Nowoczesne, elektroniczne zegarki umożliwiają stałą kontrolę nad tym, co robi podopieczny. Jak działa smartwatch dla dziecka? Na podstawie GPS jest w stanie ustalić aktualne położenie posiadacza czasomierza, a na jego funkcjonalność wpływa również obecność mikrofonu oraz przycisku SOS, które ułatwią komunikację w razie kłopotów.

Zegarki zostały wyposażone również w szereg innych funkcji, które pozytywnie wpłyną na komfort życia dziecka oraz zagwarantują mu dobrą zabawę. Krokomierz, pomiar tętna czy stoper przydadzą się aktywnemu przedszkolakowi, a system powiadomień, alarm po przekroczeniu granic określonego przez rodziców obszaru oraz miernik jakości snu sprawdzi się w przypadku bardziej niesfornych kilkulatków.

Więcej w poradniku Jak wybrać zegarek dla dziecka z GPS?

Popularne smartwatche dla dzieci

Smartwatche dla dzieci w sklepie >

Jak zabezpieczyć dom dla dziecka?

Dopóki codzienność dzieci polega w dużej mierze na leżeniu w łóżeczkach, a ich poruszanie się jest mocno ograniczone, to łatwo nad nimi zapanować. Większe problemy pojawiają się w momencie rozpoczęcia nauki raczkowania bądź pierwszych kroków.

Wówczas dociekliwi najmłodsi chcą otwierać wszystkie szafki, dotrzeć do każdego zakamarka i robić wiele innych rzeczy, które potencjalnie mogą okazać się niebezpieczne. Jak zatem zabezpieczyć dom przed dzieckiem i jego pierwszymi, samodzielnymi wyprawami po pokojach?

Bramki na schody

Bramki zabezpieczające schody nie przydadzą się w mieszkaniach w blokach czy kamienicach, a jedynie w domach wolnostojących. Przejścia pomiędzy piętrami budynku stanowią dla najmłodszych ogromne zagrożenie. Kilkulatki nie mają jeszcze wykształconego mechanizmu odpowiadającego za przewidywanie skutków ich działań, co może doprowadzić do wypadków.

Zabezpieczenie w postaci bramek na schody uniemożliwi dziecku dostanie się do rejonów, których dostępu ona chroni. Występują w postaci krat lub syntetycznego materiału, który uda się dopasować do każdego typu pomieszczeń, bez względu na aranżację.

Wszystkie modele wyposażone są w funkcje, które sprawiają, że są przyjazne dla najmłodszych i uniemożliwiają pojawienie się urazów.

Polecane bramki na schody

Bramki na schody w sklepie >

Zabezpieczenia przed dziećmi

Najmłodsi stanowią wyjątkowo dociekliwą grupę. Niemal wszystko, co jest kolorowe, a nawet pozornie nieatrakcyjne, przyciąga ich uwagę. Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów dotyku, smaku czy węchu.

Niestety samotne eksplorowanie domowych pomieszczeń zachęca do czynności, które mogą sprawić im ból, a nawet zagrażać życiu lub zdrowiu. Warto zdecydować się na możliwie liczne zabezpieczenia przed dziećmi, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych skutków zabaw.

Jednym z najczęstszych urazów, jakich doznają dzieci są przytrzaśnięcia paluszków. Podczas wertowania zawartości szafek i towarzyszącej temu euforii kilkulatki często zapominają o wyjęciu jednej dłoni ze środka zanim zdecydują się ją zamknąć.

W tym przypadku pomogą zabezpieczenia szafek i szuflad, które uniemożliwią ich otwarcie. Na bezpieczną zabawę w okolicach regałów wpłynie również obecność osłony narożników oraz innych ostrych krawędzi mebli. W przypadku niespodziewanego upadku dziecku nie stanie się nic groźnego.

Zabezpieczenia przed dziećmi

Stopień dla dziecka

Łazienkowy stopień dla dziecka ułatwi podopiecznemu korzystanie z umywalki czy wanny. Wówczas będzie mógł na niego wejść i samodzielnie wyszorować zęby lub umyć ręce. Trzymanie kilkulatka na rękach przez dwie lub trzy minuty może okazać się bardzo niekomfortowe, a w przypadku wykorzystania stopnia dla dziecka może być ono pod kontrolą opiekuna i wywiązać się ze swoich obowiązków na własną rękę.

Czy chodzik i jeździk są bezpieczne oraz co dają dziecku?

Nauka chodzenia to ważny proces, ponieważ poruszanie się na dwóch nogach jest elementarną umiejętnością, którą dziecko ma okazję posiąść podczas pierwszych lat po narodzinach. Będzie z niej korzystało przez całe swoje życie, więc warto zadbać o prawidłowe wzorce ruchowe już podczas pierwszych kroków.

Aby maksymalnie zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podopiecznego, należy zaopatrzyć się w akcesoria do nauki chodzenia dla dzieci.

Jeździki i pchacze

Najbardziej skuteczna nauka to ta, którą realizujemy poprzez zabawę. Kolorowe jeździki i pchacze w wyraźny sposób sprawiają dzieciom frajdę, a przy tym oferują szeroką gamę udogodnień podczas stawiania pierwszych kroków. Dobrze dobrany model ułatwi dziecku utrzymanie równowagi na dwóch nogach, ale będzie jednocześnie angażować mięśnie głębokie, które odpowiadają za prawidłową postawę.

Samodzielny kilkulatek będzie podróżował po domu z jeździkiem lub pchaczem na własną rękę i to on będzie decydował o kierunku, zwrotach czy przerwach, co wpłynie na jego kreatywność i mózgowy ośrodek odpowiadający za podejmowanie decyzji. Nie bez znaczenia jest również możliwość wykorzystania wspomnianych akcesoriów do nauki upadków.

Popularne jeździki i pchacze

Jeździki i pchacze w sklepie >

Chodziki

Zakup chodzika pomoże dziecku w harmonijnym rozwoju i wesprze podczas nauki wymagającego procesu stawiania kroków. Jest on stabilny, więc zapobiegnie częstym upadkom najmłodszego i pozwoli uniknąć bolesnych urazów. Duża mobilność zabawkowego pojazdu sprawi, że kilkulatek będzie mógł lawirować pomiędzy przeszkodami z dużą łatwością, co sprawi mu nieopisaną frajdę. Starannie wyselekcjonowany chodzik dla dziecka umożliwi połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Polecane chodziki dla dzieci

Lusterko do obserwacji dziecka

Podczas jazdy samochodem wespół z dzieckiem ciężko jest skutecznie zaspokajać jego specyficzne potrzeby i jednocześnie utrzymać maksymalną koncentrację na drodze. Najbezpieczniej jest podróżować w trójkę, kiedy jedna osoba zajmuje się najmłodszym, a druga zapewnia bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Nie zawsze taka sytuacja jest możliwa, więc warto zdobyć lusterko do obserwacji dziecka. Wówczas możliwe jest staranne prowadzenie pojazdu i systematyczne zerkanie na dziecko oraz monitorowanie, czy wszystko z nim w porządku.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!