Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzone sposoby

Nasze żelazka co, raz na jakiś czas wymagają czyszczenia i konserwacji. Ponadto zdarza się, że podczas użytkowania wskutek naszej niewiedzy bądź nieuwagi stopa żelazka zabrudzi się lub przypali. Z tego typu problemami należy postępować szybko, bo brudna stopa żelazka może nieodwracalnie zniszczyć niektóre tkaniny ubrań.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Czym czyścić żelazko? Bezpieczne sposoby
 • Domowe sposoby czyszczenia żelazka – czy warto?
 • Czym wyczyścić przypalone żelazko ze stalową stopą? Domowe sposoby
 • Jak wyczyścić żelazko teflonowe lub ceramiczne?
 • Odkamienianie żelazka
 • Jak dbać o pojemnik na wodę w żelazku?
 • Jaka woda do żelazka? Jak odkamieniać wodę do żelazka?
 • Jak dbać o wkłady antywapienne w żelazku? Domowe sposoby
 • Co robić po każdym prasowaniu?

Czym czyścić żelazko? Najbezpieczniejsze sposoby

Najpopularniejszym preparatem jest uniwersalny sztyft do czyszczenia żelazka. Substancje chemiczne w nim zawarte bardzo szybko i sprawnie usuwają plamy z przypaleń oraz resztki przyklejonych tkanin. Nie powodują też korozji. Dużą zaletą sztyftów jest ich wydajność. Raz kupiony środek do czyszczenia żelazka wystarczy nam na lata. Resztkę sztyftu możemy usunąć ze stopy za pomocą miękkiej szmatki lub ręcznika.

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem są specjalne 3-częściowe zestawy. Jak usunąć przypalenie żelazka takim sztyftem? Zawiera substancje, której skład jest oparty o wosk pszczeli i kwasy tłuszczowe. Po czyszczeniu z jego pomocą należy użyć dołączonej gumki, która usunie przypalone resztki. Na koniec użyjmy szczoteczki do oczyszczenia otworów wylotowych pary.

Do czyszczenia żelazek ze stalową stopą możemy też użyć płynów czyszczących do stali nierdzewnej. Należy nasączyć nim miękką gąbkę. W sklepach znajdziemy też płyny do powierzchni ceramicznych, które dobrze sprawdzą się do stóp ceramicznych.

jak wyczyścić żelazko

Domowe sposoby czyszczenia żelazka – czy warto?

Zdecydowanie warto postawić na środki polecane przez producentów żelazek. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obecne żelazka są bardzo nowoczesnymi urządzeniami, które są wrażliwe na niewłaściwą konserwację i użytkowanie. Drogie stacje parowe to sprzęt wyposażony w szereg czujników i wrażliwych podzespołów, które mają za zadanie maksymalnie ułatwić prasowanie. Ich niewłaściwe odkamienianie lub czyszczenie może je uszkodzić.

Jeśli z jakiś powodów nie chcemy decydować się na kupno preparatów, możemy spróbować oczyścić stopę domowymi sposobami. Nie są one doskonałe, ale przy mniejszych przypaleniach może nam się udać.

PAMIĘTAJ! W przypadku domowych metod pamiętajmy, że sposób czyszczenia przypaleń zależy w dużym stopniu od rodzaju stopy. Mają one różne właściwości i różną odporność na zarysowania.

Czym wyczyścić przypalone żelazko ze stalową stopą? Domowe sposoby

Żelazka z najniższej półki cenowej mają zwykle stopy wykonane ze stali. Do domowych sposobów czyszczenia żelazka ze stopą stalową należą:

PAMIĘTAJ! Pamiętaj o wyłączeniu zasilania i rozpoczęciu czyszczenia po ostygnięciu urządzenia.

1. Woda z dodatkiem octu spirytusowego – zacznij czyścić stopę żelazka za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki nawilżonej ciepłą wodą z dodatkiem octu spirytusowego. Zakamarki stopy, takie jak otwory wylotowe pary czy miejsca styku stopy ze zbiornikiem możesz oczyścić za pomocą patyczków kosmetycznych zanurzonych w occie.

2.  Niewielka ilość sody oczyszczonej – jeśli zabrudzenia nie schodzą, przetrzyj stopę wodą, by usunąć resztki octu, a następnie spróbuj zmyć przypalenia niewielką ilością sody oczyszczonej.

3.  Wilgotna szmatka z dodatkiem soli kuchennej – stosujmy sól drobnoziarnistą, która lepiej wsiąknie w szmatkę i nie porysuje stopy podczas czyszczenia. Polerujmy delikatnie, nie przyciskając szmatki zbyt mocno.

PAMIĘTAJ! Nie pocieraj stopy żelazka zbyt mocno, aby uniknąć zarysowań. W przypadku stóp stalowych nie powinniśmy używać skrobaków – nawet tych do kuchennych płyt ceramicznych. Mogą one zarysować stalową powierzchnię.

Jak wyczyścić żelazko teflonowe lub ceramiczne?

W przypadku żelazka ze stopą ceramiczną, grafitową, szafirową czy tytanową również przyda się szmatka nasączona octem. Jako, że stopy te są odporne na zarysowania, pozostałości możemy delikatnie usunąć z pomocą skrobaka do płyt ceramicznych.

PAMIĘTAJ! W przypadku stóp teflonowych odradza się używanie sody oczyszczonej – może ona łatwo uszkodzić teflon. Nie powinniśmy też używać soli ani mleczka do ich czyszczenia. 

jak wyczyścić żelazko

Odkamienianie żelazka

Kamień gromadzący się w zbiorniku i bojlerze żelazka to zjawisko, które wpływa negatywnie zarówno na trwałość urządzenia, jak i na wygląd prasowanych ubrań. Na trwałość, gdyż kamień blokuje m.in. przewody doprowadzające wodę oraz otwory wylotowe pary. Na wygląd ubrań, gdyż kamień może na nich pozostawiać białe lub brązowe plamy. Dlatego wiele osób zastanawia się – jak odkamienić żelazko parowe?

Zdecydowana większość współczesnych żelazek ma swoje własne systemy antywapienne. Każdy z producentów ma własne patenty na tego typu zabezpieczenie. Przy kupnie żelazka spotkamy się zapewne z takimi nazwami jak choćby Easy De-Calc (zdjęcie poniżej), Smart Calc Clean, czy Quick Calc Release. Bardzo często jest to specjalna szufladka, w której gromadzi się kamień. Należy ją często opróżniać, aby zapobiec wydostawaniu się poza jej obręb.

odkamienianie żelazka

Zdjęcie: Funkcja Easy De-Calc Plus w żelazkach Philips informuje za pomocą dźwięku o konieczności opróżnienia zbiornika, gdy nagromadzi się w nim kamień.

Jeśli jednak kamień mimo wszystko osadzi się wewnątrz zbiornika, to musimy postarać się o jego usunięcie. Czy są proste sposoby jak wyczyścić żelazko z kamienia? Najlepiej zrobić to za pomocą środków polecanych przez producenta konkretnego żelazka. Jest to bezpieczne rozwiązanie, tym bardziej, że większość producentów zastrzega, aby do płukania bojlerów nie używać środków odkamieniających ani octu, gdyż mogą one spowodować uszkodzenia.

Jak dbać o pojemnik na wodę w żelazku?

Trzeba też dbać o czystość pojemnika na wodę.

 1. Raz w miesiącu wypełnij cały pojemnik, uruchom żelazko i ustaw maksymalną temperaturę.
 2. Następnie, wyłącz żelazko, odłącz od zasilania i ustaw poziomo nad zlewozmywakiem.
 3. Wyjmij sztyft antywapienny i zacznij lekko potrząsać żelazkiem.
 4. Woda wraz z drobinkami kamienia i zanieczyszczeniami wypłynie przez otwory w stopie.
 5. Następnie włóż sztyft, poczekaj aż żelazko ostygnie i osusz stopę miękką ścierką.

Jaka woda do żelazka? Jak odkamieniać wodę do żelazka?

Bardzo istotny jest dobór wody do żelazka, szczególnie w przypadku stacji parowych. Dobrze jest oczyszczać ją w specjalnych dzbankach filtrujących, a najlepszą będzie woda z filtru osmozowego (całkowicie pozbawiona kamienia, zanieczyszczeń i minerałów). Jeśli takich nie posiadamy, a woda w naszym kranie jest twarda, to warto wymieszać ją z wodą demineralizowaną (dostępną w sklepach) w proporcji 50% do 50%.

dzbanek filtrujący do odkamieniania wody

Zdjęcie:  Dzbanek filtrujący wyposażony specjalne wkłady dedykowane do odkamieniania wody Philips

Jak dbać o wkłady antywapienne w żelazku? Domowe sposoby

Jednym z najpopularniejszych systemów zapobiegającym osadzaniu się kamienia są wkłady (sztyfty) antywapienne. Raz w miesiącu można:

 1. Wyciągnąć wkład antywapienny z żelazka i na około cztery godziny włożyć do szklanki z octem spirytusowym lub sokiem z cytryny.
 2. Następnie należy opłukać sztyft pod bieżącą wodą i z powrotem włożyć do żelazka.

Co robić po każdym prasowaniu?

Zanim jednak omówimy sposoby czyszczenia żelazka, warto zapoznać się z poradami dotyczącymi codziennego dbania o tego typu sprzęt. Kilka prostych czynności pozwoli nam zachować żelazko w dobrym stanie przez długie lata. Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest stopa żelazka:

Po każdym prasowaniu warto poczekać aż nieco ostygnie, a następnie przetrzeć ją wilgotną, bawełnianą szmatką.

Zdecydowana większość żelazek wyposażona jest w różnego rodzaju systemy wspomagające oczyszczanie. Niektóre z nich działają automatycznie, ale niektóre wymagają ich uruchomienia.

Najczęściej kupowane żelazka w Komputronik.pl