Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie przypalonego żelazka

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Żelazka to niezbędne urządzenia w każdym domu. Z czasem mogą jednak ulec zabrudzeniu, które negatywnie wpływa na ich efektywność i bezpieczeństwo użytkowania. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pozwolą Ci skutecznie wyczyścić żelazko. Najlepsze z nich zebraliśmy w poniższym artykule – przeczytaj jak poradzić sobie z zanieczyszczonym żelazkiem. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o żelazkach, by wybrać najlepszy model dla siebie, sprawdź nasz Ranking żelazek.

Spis treści:


Popularne żelazka


Czym wyczyścić przypalone żelazko? Bezpieczne sposoby

Czyszczenie żelazka można przeprowadzić na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych preparatów do tego typu czynności jest uniwersalny sztyft do czyszczenia. Zawarte w nim substancje chemiczne szybko i sprawnie usuną ślady przypaleń i resztki przyklejonych tkanin, nie powodując przy tym korozji. Ich zaletą jest wydajność – taki środek może wystarczyć nawet na lata.

Jak czyścić żelazko?

Czym wyczyścić żelazko oprócz tego? Ciekawym rozwiązaniem są specjalne zestawy, składające się z trzech elementów: sztyftu, szczoteczki i gumki. W tym pierwszym znajduje się substancja oparta o wosk pszczeli oraz kwasy tłuszczowe. Po użyciu sztyftu korzysta się z gumki, która usuwa przypalone resztki oraz szczoteczki, skutecznie oczyszczającej otwory wylotowe pary.

Czego jeszcze można użyć, aby wyczyścić żelazko? Są to:

  • Płyny czyszczące do stali nierdzewnej, którymi nasącza się miękką gąbkę
  • Płyny do powierzchni ceramicznych (do stóp ceramicznych)
  • Odkamieniacze do żelazek, w proszku, saszetkach lub w płynie
  • Chemia do kominków (tylko w żelazkach ze stalową stopą)

Warto pamiętać, aby nie stosować ostrych przedmiotów, które mogą zniszczyć delikatną powierzchnię żelazka, ostrej chemii (wybielaczy czy detergentów do łazienek), a także krochmalu, alkoholu oraz zmywacza do paznokci (mogą skrócić żywotność żelazka).

Domowe sposoby na czyszczenia żelazka

Nowoczesne żelazka to sprzęty, które są wrażliwe na niewłaściwe użytkowanie i konserwację z uwagi na szereg czujników i wrażliwych podzespołów. Można je łatwo uszkodzić, jeśli źle przeprowadzisz czyszczenie lub odkamienianie. Żelazka warto zatem czyścić przede wszystkim korzystając z preparatów, które są polecane przez producentów. Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz kupować specjalnych środków, możesz spróbować bardziej naturalnych sposobów.

Jak dbać o żelazko?

Jak wyczyścić żelazko, korzystając z domowych sposobów? Warto pamiętać, że zastosowany sposób powinien odpowiadać rodzajowi stopy. Mają one różne właściwości i odporność na zarysowania.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka ze stalową stopą

Tańsze żelazka zazwyczaj mają stopy ze stali, które należy czyścić w odpowiedni sposób. Pamiętaj, aby przystępować do tej czynności tylko po wyłączeniu zasilania i ostygnięciu urządzenia. Oto kilka domowych sposobów, jak czyścić żelazko ze stalową stopą:

  • Woda + ocet spirytusowy – wymieszaj je w równych proporcjach i nasącz bawełnianą ściereczkę roztworem. Lekko pocieraj stopę żelazka, a na końcu wytrzyj ją czystą, wilgotną ściereczką, by usunąć resztki płynu.
  • Soda oczyszczona – weź wilgotną ściereczkę lub gąbkę i na nią nasyp trochę sody oczyszczonej. Delikatnie pocieraj przypaloną powierzchnię, powtarzając czynność, aż przypalenie zniknie.
  • Sól kuchenna – najlepiej zastosować drobnoziarnistą, gdyż lepiej wniknie w szmatkę i nie spowoduje zarysowań na powierzchni stopy. Poleruj delikatnie, nie przyciskając materiału zbyt mocno.
  • Sok z cytryny – nasącz kawałek materiału sokiem z cytryny, przetrzyj powierzchnię stopy i zostaw na kilka minut. Następnie wytrzyj żelazko czystą, wilgotną ściereczką.
  • Pasta do zębów (biała) – wyciśnij trochę na płytę żelazka, rozprowadź ściereczką lub szczoteczką i pocieraj, aż brud zniknie. Następnie przetrzyj stopę czystą ściereczką. Otwory doczyść patyczkami kosmetycznymi.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka teflonowego lub ceramicznego

Jak wyczyścić żelazko teflonowe? Przypalone miejsca można zlikwidować przy pomocy octu spirytusowego oraz soku z cytryny, tak, jak powyżej. Jeśli są świeże, łatwo zejdą. Podobnie można zrobić w przypadku żelazek ceramicznych, grafitowych, szafirowych czy tytanowych. Jeśli znajdują się na nim stare przypalenia, możesz je usunąć, prasując ciepłym urządzeniem kawałek kory lub nieoheblowaną deskę. Pozostałości można usunąć delikatnie przy pomocy skrobaka do płyt ceramicznych. W przypadku teflonowych żelazek nie należy stosować sody oczyszczonej, gdyż może łatwo uszkodzić teflon. Lepiej też zrezygnować z soli oraz mleczka do czyszczenia.

Odkamienianie żelazka

Wiesz już, jak przeprowadzić czyszczenie żelazka. Domowe sposoby opisane powyżej powinny pomóc Ci zadbać o stopę urządzenia. Oprócz tego warto też wiedzieć, jak odkamienić żelazko. Kamień, który zbiera się w zbiorniku oraz bojlerze urządzenia skraca żywotność urządzenia i negatywnie wpływa na wygląd prasowanych ubrań. Może blokować przewody, które doprowadzają wodę oraz otwory wylotowe pary. To skutkuje uszkodzeniem żelazka i koniecznością poszukiwania nowego.

Większość nowoczesnych sprzętów ma własne systemy antywapienne. Warto zwracać uwagę na takie nazwy jak Easy De-Calc, Smart Calc Clean lub Quick Calc Release. Często jest to specjalna szufladka, w której gromadzi się kamień. Należy ją często opróżniać, by nie rozprzestrzenił się dalej.

Jeśli kamień osadzi się wewnątrz zbiornika, należy go usunąć. Dobrym wyborem w tym wypadku będą środki polecane przez producenta do konkretnego modelu. Wielu z nich ostrzega przed płukaniem bojlerów środkami odkamieniającymi oraz octem, gdyż mogą uszkodzić urządzenie. Polecają za to np. specjalne odkamieniacze, dostępne w formie płynów lub tabletek.


Zobacz także żelazka parowe


Jak dbać o pojemnik na wodę w żelazku?

W utrzymaniu żelazka bardzo istotna jest także czystość pojemnika na wodę. Jak o nią dbać?

  • Stosuj odpowiednią wodę – unikaj twardej, bogatej w minerały wody, która przyczynia się do tworzenia osadów
  • Zawsze opróżniaj wodę po użyciu żelazka – zbiornik zostaw otwarty, by całkowicie wyschnął
  • Regularnie czyść zbiornik – co najmniej raz w miesiącu lub częściej
  • Odkamieniaj żelazko – stosuj domowe sposoby lub specjalne preparaty regularnie. Częstotliwość zależy od tego, jak często korzystasz z urządzenia

Raz w miesiącu wypełnij cały pojemnik, a następnie ustaw maksymalną temperaturę i uruchom żelazko. Następnie je wyłącz, odłącz od zasilania i postaw pionowo nad zlewem. Wyjmij sztyft antywapienny i lekko potrząsaj urządzeniem, aby woda z drobinkami kamienia i zanieczyszczeniami wypłynęła przez otwory. Na koniec włóż sztyft i poczekaj, aż żelazko ostygnie, by osuszyć je miękką ściereczką.

Jaka woda do żelazka? Jak odkamieniać wodę do żelazka?

Dobór wody do żelazka jest bardzo ważny, szczególnie przy stacjach parowych. Warto oczyszczać i odkamieniać ją w dzbankach filtrujących. Możesz też użyć zmiękczaczy wody lub octu.

Co wlewać do żelazka? Dobrym wyborem będzie woda z filtra osmozowego, która nie ma kamienia, zanieczyszczeń oraz minerałów. Możesz też mieszać twardą wodę z kranu z demineralizowaną w proporcji 50% do 50% lub korzystać z destylowanej, bogatej w tlen i dwutlenek węgla.

jakiej wody do żelazka używać?

Jak dbać o wkłady antywapienne w żelazku? Domowe sposoby

Wkład antywapienny usuwa kamień z wody, która znajduje się w żelazku. Dzięki temu nie osadzi się na ubraniach w trakcie prasowania, a do tego korzystnie wpływa na jakość pary w sprzęcie. Jak zadbać o wkłady wapienne? Raz w miesiącu wyciągnij go z żelazka i na ok. 4 godziny włóż do naczynia z sokiem z cytryny lub octem spirytusowym. Następnie opłucz wkład pod wodą i umieść go w żelazku.

Warto też pamiętać o regularnej wymianie co kilka miesięcy, a także opróżnianiu zbiornika po każdym użyciu. Jeśli Twoje żelazko ma specjalny system odkamieniania, uruchamiaj go systematycznie.

Co robić po każdym prasowaniu?

Aby utrzymać żelazko w dobrym stanie, warto podjąć kilka prostych kroków po prasowaniu. Przede wszystkim wylej resztki wody ze zbiornika, by zapobiec osadzaniu się kamienia i pleśni. Upewnij się, że jest całkowicie opróżniony i suchy. Możesz delikatnie potrząsnąć żelazkiem, by upewnić się, że nie pozostała w nim woda.

Jeśli na stopie zauważysz zabrudzenia, przetrzyj ją wilgotną ściereczką po tym, jak ostygnie. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia się zanieczyszczeń i kamienia. Regularnie sprawdzaj też stan żelazka, zbiornika na wodę i innych części, by odpowiednio wcześnie zareagować na usterki.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (8 głosów)

Czytaj więcej