Jak wyczyścić Windows 7? Koniec wsparcia dla Windows 7

Czyszczenie Windows 7 nie jest trudne, a może przynieść poważne efekty w postaci przyspieszenia pracy systemu i zwiększenia ilości miejsca na dysku twardym. Jeśli więc komputer stacjonarny lub laptop z „Siódemką” zaczyna odmawiać posłuszeństwa i coraz częściej każe dłużej czekać na wykonanie zleconego mu zadania, być może to już czas na porządki. Podpowiadamy, jak w kilku krokach przeprowadzić oczyszczanie, z którym poradzi sobie nawet największy laik.

14 stycznia 2020 Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie techniczne dla Windows 7, co oznacza brak dostępu do programu aktualizacji systemowych, w tym aktualizacji zabezpieczeń. Zalecane jest przejście na Windows 10.

W tym artykule znajdziesz:

 • Dlaczego czyszczenie jest lepsze niż format?
 • Jak wyczyścić komputer z Windows 7 w kilku krokach?
 • Jak wyczyścić Windows 7 do stanu fabrycznego?
 • Koniec wsparcia technicznego dla Windows 7. Co dalej?

Dlaczego czyszczenie jest lepsze niż format?

Nie ufajcie informatykom, którzy mówią wam, że format to jedyne wyjście. Prawda jest taka, że format to ostateczność, do której w większości przypadków wcale nie musi dojść. Najczęściej wystarczy zwykłe czyszczenie dysku C i systemowych dzienników/rejestrów, by przywrócić komputerowi dawną świetność. Zaleta jest taka, że zachowujemy nasze pliki, ustawienia i zainstalowane aplikacje – innymi słowy: otrzymujemy nasz komputer, tyle tylko że szybszy.

Jak wyczyścić komputer z Windows 7 w kilku krokach?

Przejdźmy więc do czyszczenia, które nie wymaga płyty z systemem i nie powinno zająć więcej niż kilkadziesiąt minut. Przedstawimy krok po kroku, co należy wykonać, by system Windows 7 zaczął działać przynajmniej w pewnej mierze tak szybko i sprawnie jak zaraz po instalacji. Oto kilka czynności, które pozwolą wyeliminować „szkody”, które powodujemy zwykłym, codziennym użytkowaniem komputera.

Krok 1: Czyszczenie dysku C w systemie Windows 7

Jak przeprowadzić w systemie Windows 7 czyszczenie dysku? To proste. Wystarczy otworzyć „Mój komputer”, kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie dysku z systemem operacyjnym (w większości przypadków: C), wybrać „Właściwości” i uruchomić „Oczyszczanie dysku” za pomocą przycisku znajdującego się pod wykres zajętości dysku. W następnym oknie należy zaznaczyć elementy, których chcemy się pozbyć – tutaj możliwe jest:

 • usuwanie plików tymczasowych z systemu i Internetu,
 • usuwanie plików dziennika konfiguracji,
 • usuwanie raportów systemowych i historii plików,
 • opróżnianie kosza itd.

Następnie należy wcisnąć „OK”. (Wskazówka: w górnym prawym rogu można zobaczyć jak dużo miejsca odzyskamy w ten sposób).

Krok 2: Dokładniejsze oczyszczanie dysku

W oknie z kroku 1 można też kliknąć „Oczyść pliki systemowe”, a następnie przejść do drugiej karty (u góry), czyli „Więcej opcji”. Oczom ukazują się wówczas dwie opcje: usuwanie programów, z których nie korzystamy oraz usuwanie punktów przywracania systemu i starych kopii zapasowych. Jeśli nie jesteś pewny, czy chcesz pozbyć się tych ostatnich, pomiń ten punkt.

czyszczenie windows 7

Krok 3: Odinstalowywanie nieużywanych aplikacji

Czas na to, by pozbyć się aplikacji, z których nie korzystamy, bo nie są już lub nigdy tak właściwie nie były nam potrzebne. W Windows 7 odinstalowywanie programów odbywa się przez wbudowane narzędzie. W Panelu sterowania odnajdź kategorię „Programy i funkcje”, a pod nią: „Odinstaluj program”. Wówczas na ekranie pojawi się lista wszystkich zainstalowanych aplikacji. Tę, którą chcemy wykasować z komputera, należy zaznaczyć i z górnego menu wybrać opcję „Odinstaluj”, a następnie potwierdzić decyzję, klikając „Tak”. (Wskazówka: aby odnaleźć programy, które zabierają najwięcej miejsca, włącz sortowanie, klikając tytuł kolumny „Rozmiar”).

Są jednak aplikacje, których nie da się zlikwidować w ten sposób. Jak wówczas skutecznie odinstalować program w Windows 7? W takim przypadku należy zainstalować darmowe narzędzie do oczyszczania systemu – najpopularniejsze to: CCleaner i AdwCleaner.

Krok 4: Czyszczenie programów uruchamianych podczas startu systemu

Pracę komputera mogą spowalniać również aplikacje, które uruchamiają się wraz ze startem systemu. Przeważnie jest to antywirus i sterowniki (które to warto zostawić), ale czasem są to też programy, których wcale nie potrzebujemy aktywować na tym etapie: klient Steam, odtwarzacz muzyczny czy komunikator internetowy. Aby oczyścić z nich „autostart”, należy włączyć menu Start, wybrać „Uruchom”, wpisać „msconfig” i wcisnąć Enter. Następnie wybrać kartę „Uruchamianie” i odznaczyć wybrane programy, po czym kliknąć „OK”. (Uwaga: Jeśli nie jesteś pewny, nie odznaczaj danego programu).

czyszczenie windows 7

Krok 5: Czyszczenie bufora wydruku

Jeśli problemem jest błędne działanie drukarki, można wyczyścić bufor wydruku. W tym celu należy wejść w menu Start, wybrać „Uruchom” i wpisać „services.msc”. Po zatwierdzeniu przyciskiem „OK”, należy odszukać na liście usług „Bufor wydruku”, a następnie, klikając PPM, zatrzymać i uruchomić ponownie proces.

Krok 6: Czyszczenie pulpitu

Ostatnim, może i niewielkim, ale bardzo ważnym krokiem jest czyszczenie pulpitu. Pliki, które przechowujemy „pod ręką” mogą negatywnie wpływać na płynność pracy komputera. Dlatego warto je zastąpić skrótami do nich albo całkowicie wyeliminować, jeśli ich nie potrzebujemy.

Jak wyczyścić Windows 7 do stanu fabrycznego?

W przypadku Windows 7 przywracanie ustawień fabrycznych jest (najczęściej – o czym za moment) równoznaczne z ponownym instalowaniem systemu, co zaś oznacza, że będziemy potrzebowali płytę instalacyjną. Jeśli ją posiadamy, należy wykonać następujące kroki:

 • Krok 1: Włącz „Panel sterowania”
 • Krok 2: Wybierz kategorię „Opcje i zabezpieczenia”
 • Krok 3: Wybierz „Kopia zapasowa/Przywracanie” (opcja szósta)
 • Krok 4: Zjedź na dół i wybierz „Odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze”
 • Krok 5: Wybierz „Zaawansowane metody odzyskiwania”
 • Krok 6: Wybierz drugą opcję („Zainstaluj ponownie system Windows”)
 • Krok 7: Kliknij „Tak”, a następnie wykonaj kopię zapasową
 • Krok 8: Potwierdź chęć resetowania ustawień i wykonuj polecenia zgodnie z informacjami na ekranie.

Jeżeli jednak mamy obraz systemu (zaraz po instalacji lub po jego podstawowej konfiguracji), to w kroku 6 możemy wybrać opcję pierwszą i wykorzystać go, bez konieczności instalowania systemu „od zera”. Zalecamy tworzenie takiego obrazu (jeśli teraz go nie mieliśmy, może przydać się kolejnym razem).

Koniec wsparcia dla Windows 7. Co to oznacza?

System operacyjny Windows 7 zadebiutował 22 lipca 2009 roku. Microsoft od tego czasu zapewniał pełne wsparcie techniczne, ale 14 stycznia 2020 dobiegło ono końca. Co to oznacza dla użytkowników? Oto najważniejsze informacje:

 • komputery i laptopy z Windows 7 wciąż będą działać i można z nich w dalszym ciągu korzystać (chociaż zalecane jest przejście na nowszą wersję Windows 10)
 • system Windows 7 stracił dostęp do programu aktualizacji – może to mieć wpływ na stabilność działania zainstalowanego oprogramowania
 • brak aktualizacji zabezpieczeń Windows – może oznaczać zwiększone ryzyko ataku hakerskiego i osłabienie poziomu bezpieczeństwa komputera
 • system wciąż można będzie aktywować na urządzeniu spełniającym jego wymagania (z powyższymi zastrzeżeniami)

Biorąc wszystkie te aspekty pod uwagę, wysoce zalecane jest zainstalowanie na komputerze lub laptopie najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 10 Home lub Windows 10 Pro, aby mieć pewność, że będzie on działać prawidłowo, będzie kompatybilny z innymi aplikacjami i oprogramowaniem, a także zapewni nam odpowiedni stopień bezpieczeństwa.

Komputery PC z Windows

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.