Jak wyczyścić Windows 7? Koniec wsparcia dla Windows 7 – co dalej?

Windows 7 ma już swoje lata, ale to ciągle stabilny system operacyjny, z którego korzysta nadal niemałe grono użytkowników. Niestety każde oprogramowanie będzie po czasie zwalniać i przestanie być tak wydajne, jak kiedyś. Czyszczenie Windows 7 jest konieczne, aby zachować wydajność systemu i przywrócić dawną szybkość działania. W tym poradniku podpowiadamy, jak przeprowadzić oczyszczanie dysku na Windows 7 i jak usunąć dane z komputera w kilku nieskomplikowanych krokach. Jeśli natomiast potrzebujesz zwolnić miejsce na nośniku, przeczytaj też Jak sformatować dysk lub pendrive na Windows?

Spis treści:


Laptopy z systemem Windows 10 Home


Dlaczego czyszczenie jest lepsze niż format?

Chcąc wyczyścić dysk na komputerze z Windows 7 wcale nie musimy posuwać się do formatowania. Krok ten jest z reguły ostatecznością. Bardzo często wystarczy po prostu oczyszczanie dysku, czyli pozbycie się plików tymczasowych i pozostałości systemowych. Zalety tego rozwiązania są takie, że zachowamy cenne dla nas pliki, nie musimy z powrotem zmieniać ustawień systemowych, ani na nowo instalować programów. Jednocześnie odczujemy wzrost wydajności komputera, a proces ten jest dodatkowo znacznie szybszy niż format.

Jak wyczyścić Windows 7?

Jak wyczyścić komputer z Windows 7 w kilku krokach?

Czyszczenie nie wymaga nośnika instalacyjnego i reinstalacji systemu operacyjnego. Proces ten trwa najczęściej kilka do kilkunastu minut. Przyglądamy się tutaj, jak wyczyścić Windows 7 krok po kroku, aby przywrócić komputer do dawnej świetności. Aby uzyskać maksimum wydajności, najlepiej wykonać wszystkie z czynności, jakie wymieniliśmy poniżej.

Krok 1: Czyszczenie dysku C w systemie Windows 7

Czyszczenie komputera z Windows 7 jest naprawdę łatwym procesem. Pierwszą z metod jest użycie systemowego narzędzia “Oczyszczanie dysku”. Aby tego dokonać, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz “Mój komputer” i prawym przyciskiem myszy kliknij na dysk C
  2. Wybierz “Właściwości” i uruchom “Oczyszczanie dysku”
  3. Zaznacz elementy, jakie chcesz usunąć
  4. W prawym górnym rogu zobaczysz, ile zaoszczędzisz w ten sposób miejsca na dysku
  5. Kliknij “OK”

W ten sposób usuniesz takie dane, jak:

  • Pliki tymczasowe z systemu i Internetu
  • Pliki dziennika konfiguracji
  • Raporty systemowe i historie plików
  • Zawartość kosza

Krok 2: Dokładniejsze oczyszczanie dysku

Korzystając z narzędzia “Oczyszczanie dysku” w Windows 7 można również skorzystać z dogłębniejszego usuwania danych systemowych.

Wystarczy, że wywołując proces z kroku 1 wykonamy następujące czynności:

  1. Kliknij na opcję “Oczyść pliki systemowe”
  2. Przejdź do karty “ Więcej opcji”
  3. Wybierz jedną z dwóch opcji: “Programy i funkcje” lub “Przywracanie systemu i kopie w tle”. Pierwsza z opcji sprawi, że pozbędziemy się nieużywanych programów. Druga opcja pozwala na usunięcie punktów przywracania systemu, które mogą zajmować cenne miejsce na dysku

Krok 3: Odinstalowywanie nieużywanych aplikacji

Pozbyliśmy się już pozostałości systemowych w Windows 7. Czyszczenie dysku jednak również obejmuje niepotrzebne nam aplikacje, które potrafią zajmować cenne gigabajty, bo gdy nasz HDD/SSD będzie zapełniony w ponad 80 procentach, to znacznie spowolni jego pracę. Czyszczenie komputera z Windows 7 z niepotrzebnych aplikacji wymaga jedynie kilku prostych kroków za pomocą wbudowanego narzędzia:

  1. Przejdź do Panelu sterowania
  2. Znajdź tam zakładkę “Programy i funkcje”, a potem wybierz opcję “Odinstaluj program”
  3. Zobaczysz listę wszystkich programów zainstalowanych na Twoim komputerze
  4. Wybierz aplikację, którą chcesz usunąć i zaznacz ją
  5. Wybierz opcję “Odinstaluj” i potwierdź swoją decyzję naciskając “Tak”

Aby ułatwić selekcję programów do wykasowania, warto włączyć sortowanie przez kliknięcie na sekcję kolumny pt. “Rozmiar”, a narzędzie do odinstalowania będzie pokazywać aplikacje zajmujące najwięcej miejsca.


Systemy operacyjne Microsoft Windows


Warto jednak pamiętać, że niektórych aplikacji nie będzie się dało usunąć za pomocą tego narzędzia, ewentualnie czasem zostaną wstępnie odinstalowane, ale zostaną po nich pozostałości w kilku miejscach. Wtedy najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotliwego rozwiązania jest użycie specjalnej aplikacji do czyszczenia systemu. Jednymi z najpopularniejszych w tej kategorii programów są Ccleaner i AdwCleaner.

Krok 4: Czyszczenie programów uruchamianych podczas startu systemu

Na szybkość komputera wpływają również programy uruchamiające się automatycznie podczas startu systemu operacyjnego. Niektóre z nich mogą mieć spory wpływ na wydajność i często nie warto pozwalać im startować wraz z uruchomieniem Windowsa 7, lecz po prostu włączać je, kiedy ich potrzebujemy. Przykładami takich aplikacji są klient Steam, odtwarzacz Spotify, czy np. komunikator taki, jak Teams czy Messenger.

Aby wyczyścić Windows 7 z programów uruchamiających się automatycznie wykonaj następujące czynności:

  1. Wejdź w menu Start
  2. Wybierz opcję “Uruchom”
  3. Wpisz “msconfig” i wciśnij Enter
  4. Wybierz kartę “Uruchamianie”, odznacz niepożądane programy
  5. Kliknij “OK”

Krok 5: Czyszczenie bufora wydruku

Czasami zapychaczem systemowym bywa powiązany z drukarką bufor wydruku. Jest to również element, który można wyczyścić w celu zwiększenia wydajności systemu. Aby tego dokonać, wykonaj następujace czynności:

  1. Wejdź w menu Start
  2. Wybierz opcję “Uruchom”
  3. Wpisz “mservices.msc” i kliknij “OK”
  4. Przewiń listę usług i wybierz „Bufor” wydruku
  5. Kliknij prawym przyciskiem myszy oraz wybierz opcję „Zatrzymaj proces”, a następnie kliknij na „uruchom ponownie proces”

Krok 6: Czyszczenie pulpitu

Ostatnim krokiem, jaki można podjąć jest czyszczenie pulpitu. Jest to niewielki wysiłek, ale gdy nie kontrolujemy tego miejsca w komputerze (a jest ono częścią dysku systemowego), może on szybko przyczynić się do spowolnienia naszego sprzętu. Jeśli nie potrzebujemy przechowywać tam plików, szczególnie dużych – można je przesunąć na dysk niesystemowy (partycję inną niż C:), ewentualnie stworzyć do nich skróty, jeśli jednak często do nich wracamy i chcemy mieć je pod ręką.

Windows 7

Jak wyczyścić Windows 7 do stanu fabrycznego?

W tej sekcji podpowiadamy, jak wyczyścić komputer do zera. Jeśli chodzi o Windows 7 czyszczenie komputera do stanu fabrycznego wiąże się z ponownym zainstalowaniem systemu operacyjnego. W tym celu musimy użyć nośnika instalacyjnego – płyty DVD. Jeśli posiadasz taki nośnik, wykonaj następujące czynności:

  1. Wybierz„Panel sterowania”
  2. Przejdź do kategorii „Opcje i zabezpieczenia”
  3. Wybierz opcję „Kopia zapasowa/Przywracanie”
  4. Przewiń ekran w dół i kliknij na: „Odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze”
  5. Kliknij na: „Zaawansowane metody odzyskiwania”
  6. Wybierz opcję “Zainstaluj ponownie system Windows”
  7. Kliknij „Tak” i stwórz kopię zapasową,
  8. Musisz potwierdzić proces resetowania ustawień, a następnie podążaj za poleceniami według informacji podanych na  ekranie

Instalowanie systemu od zera nie jest jednak konieczne jeśli posiadasz obraz Windows 7 stworzony na nośniku USB. Wtedy proces jest niemal identyczny do powyższego, z jednym wyjątkiem – w kroku 6. wybieramy opcję “odzyskiwanie obrazu systemu”).


Komputery PC z Windows


Koniec wsparcia dla Windows 7. Co to oznacza?

System Windows 7 miał swój debiut 22 lipca 2009 roku. W międzyczasie zdążyły się ukazać Windows 10 i Windows 11, ale Microsoft nadal oferował wsparcie techniczne dla Windows 7, które dobiegło końca 14 stycznia 2020. Poniżej wyjaśniamy, jakie są tego techniczne konsekwencje:

  • Nadal można korzystać z laptopów i komputerów z Windows 7
  • Windows 7 nie otrzyma już dodatkowych aktualizacji funkcyjnych, co może negatywnie wpłynąć na stabilność systemu
  • Microsoft nie zapewni już nowych aktualizacji zabezpieczeń Windows 7  – może to narazić nas bardziej na ataki hakerskie oraz osłabić poziom bezpieczeństwa
  • W dalszym ciągu można aktywować system na urządzeniach spełniających wymogi

O ile Windows 7 to nadal dobry system operacyjny, zalecane jest przejście na nowsze wersje tego oprogramowania, Windows 10 lub Windows 11. Dzięki temu uzyskamy najnowsze funkcje oraz będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 (9 głosów)

Czytaj więcej