To naturalne, że z czasem system operacyjny traci na wydajności i szybkości użytkowania. Dzieje się tak przy instalowaniu gier i aplikacji oraz wykonywaniu innych czynności, w tym przenoszeniu plików z jednego miejsca w drugie na dysku. W międzyczasie gromadzą się również rozmaite pliki tymczasowe i nic dziwnego, że Windows 11 po czasie już nie jest tak szybki jak w momencie instalacji. W tym tekście podpowiadamy, jak wyczyścić system Windows 11, żeby komputer działał szybciej.
Wszystkie systemy operacyjne
Dlaczego warto czyścić system Windows bez formatu?
Czyszczenie systemu Windows bez konieczności formatowania to efektywny sposób na odświeżenie komputera. Formatowanie jest co prawda prostą metodą, ale powoduje utratę wszystkich danych, w tym niezbędnych sterowników i aplikacji. Jest to również proces stosunkowo czasochłonny. Zamiast tego, lepiej jest dokonać oczyszczenia systemu bez reinstalacji. To nie tylko zaoszczędzi czas, ale również, jeśli zostanie wykonane prawidłowo, przyniesie porównywalne efekty.
Oto przewodnik, który pokaże Ci, jak wyczyścić Windows 11, odzyskać miejsce na dysku i przywrócić wydajność Twojego komputera bez konieczności formatowania. Postępując zgodnie z tymi krokami, możesz zwolnić kilka gigabajtów na dysku Twojego PC lub laptopa. Co więcej, możesz poprawić wydajność systemu do stanu, który zachwycał Cię tuż po zainstalowaniu Windows 11.
- Krok 1: Usuwanie zbędnych aplikacji
- Krok 2: Czyszczenie dysku C
- Krok 3: Czyszczenie plików systemowych
- Krok 4: Czyszczenie bufora wydruku
- Krok 5: Czyszczenie pulpitu
Krok 1: Usuwanie zbędnych aplikacji
Odinstalowywanie aplikacji w Windows 11 jest łatwe i intuicyjne – wystarczy użyć wbudowanego narzędzia do dezinstalacji. Pomoże ono usunąć programy, które nie są już nam potrzebne, albo zostały dołączone w pakiecie do innych aplikacji, tudzież zostały dołączone do systemu operacyjnego przez producenta laptopa.
Aby tego dokonać przejdź do sekcji „Ustawienia” i wybierz „Zainstalowane aplikacje”, po czym kliknij na trzy kropki przy konkretnym programie i wybierz „Odinstaluj”. W większości przypadków, to wbudowane narzędzie systemowe będzie wystarczające.
Natomiast, aby wykonać dogłębniejsze porządki i skorzystać z automatyzacji procesu usuwania, możesz sięgnąć po któryś z darmowych programów stworzonych do tego celu. Do najpopularniejszych należą: CCleaner oraz Wise Disk Cleaner i AdwCleaner.
Dezinstalacja wbudowanego oprogramowania Windows 11 może okazać się również przydatna. Mówimy o wszystkich programach, które zostały zainstalowane wraz z systemem operacyjnym, a być może nie będziesz z nich wcale korzystać. Należą do nich między innymi: wbudowany program Poczta, Pogoda, Sport, Mapy, Wiadomości itd.). Od Windows 11, istnieje możliwość ich usunięcia w normalny sposób, za pomocą wbudowanego narzędzia systemowego.
Krok 2: Czyszczenie dysku C
Czyszczenie dysku w Windows 11 wygląda praktycznie identycznie jak w poprzedniej wersji systemu, ale zmieniono sposób dostępu do tej funkcji. Aby rozpocząć oczyszczanie dysku C (systemowego), przejdź do menu Start, następnie wpisz „Oczyszczanie dysku” i kliknij na powiązaną aplikację. Przy użyciu tego narzędzia będziemy mogli wykonać następujące czynności:
- usuwanie plików dziennika konfiguracji
- usuwanie plików tymczasowych z internetu,
- usuwanie plików tymczasowych systemu
- usuwanie plików zrzutów pamięci błędów systemu,
- usuwanie plików raportowania błędów systemu,
- usuwanie plików optymalizacji dostarczania,
- usuwanie zawartości kosza,
- usuwanie historii plików użytkownika
- czyszczenie rejestru wpisów i innych niepotrzebnych raportów.
Po wybraniu wszystkich opcji, klikamy „OK”, a proces oczyszczania Windowsa rozpocznie się w sposób automatyczny.
Krok 3: Czyszczenie plików systemowych
W tym samym oknie (patrz krok 2) wybierz opcję „Oczyść pliki systemowe”. Będziesz musiał zaznaczyć, jakie rodzaje plików chcesz usunąć, a następnie potwierdzić je przyciskiem „OK”, co zainicjuje proces czyszczenia. Uwaga: może to uniemożliwić powrót do wcześniejszej wersji systemu.
Krok 4: Czyszczenie bufora wydruku
Aby wyczyścić bufor wydruku, wystarczy użyć skrótu klawiszowego Win+R i w polu „Otwórz:” wpisać „services.msc”, a następnie kliknąć „OK” lub nacisnąć Enter. Z tego miejsca musimy zrestartować tę usługę (kliknij prawym przyciskiem myszy wybierając „Zatrzymaj”, a następnie „Uruchom”). Po tym wszystkim musimy ponownie uruchomić komputer.
Krok 5: Czyszczenie pulpitu
Przechowywanie plików na pulpicie również może negatywnie wpływać na wydajność, szczególnie jeśli w tym miejscu od dłuższego czasu przechowujemy sporo danych. Tutaj dobrą alternatywą jest przeniesienie tych plików w inne miejsce albo utworzenie do nich skrótów, jeśli naprawdę potrzebujemy mieć je pod ręką.
Wbudowane systemowo narzędzie Windows 11 („Oczyszczanie dysku”) pozwala na ręczne czyszczenie plików. Natomiast zamiast niego możemy skorzystać także z programów pozwalających na automatyzację tego procesu. Do takich należą między innymi Advanced System Optimizer.
Jak wyczyścić komputer do stanu fabrycznego?
System Windows 11 można doprowadzić do stanu fabrycznego bez formatowania dysku. Aby uzyskać czysty system na komputerze czy laptopie, wystarczy zaledwie kilka prostych kroków, które nie są również zbyt czasochłonne.
- Krok 1: Wykonaj kopię zapasową
- Krok 2: Zresetuj ustawienia komputera
- Krok 3: Wybierz opcję i rozpocznij czyszczenie
Krok 1: Wykonaj kopię zapasową
Nie ustawiłeś automatycznego wykonywania kopii zapasowej? Możesz wykonać ten proces ręcznie, za pomocą windowsowego narzędzia. Wystarczy wejść w menu Start i wpisać „kopia zapasowa systemu Windows”, po czym nacisnąć przycisk „wykonaj kopię zapasową”, która dokona się w chmurze. Zamiast tego możesz również przenieść ważne pliki z Twojego komputera na inny nośnik (np. zewnętrzny dysk twardy, pendrive lub kartę pamięci SD).
Krok 2: Zresetuj ustawienia komputera
Jeśli zabezpieczyłeś już najważniejsze pliki, ponownie wejdź do menu Start i wpisz „resetuj”, po czym kliknij na „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Włącz to, a następnie w sekcji „Opcje odzyskiwania” kliknij na przycisk „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”.
Krok 3: Wybierz opcję i rozpocznij czyszczenie
Po wybraniu funkcji „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” pojawią się dwie opcje:
- Zachowaj moje pliki
- Usuń wszystko
Wybranie opcji zachowania plików usuwa aplikacje i przywraca ustawienia systemowe do stanu fabrycznego, ale zachowuje pliki osobiste.
Skorzystanie z opcji usunięcia wszystkiego spowoduje dogłębne wyczyszczenie komputera, co wiąże się z utratą wszystkich plików, aplikacji oraz ustawień.
Po tym procesie, Windows 11 będzie wyczyszczony i nowy, a my poczujemy różnicę w szybkości użytkowania.
Czy po wyczyszczeniu dysku komputer będzie działał szybciej?
Regularne używanie funkcji oczyszczania dysku korzystnie wpływa na działanie komputera. Dzięki temu narzędziu, system operacyjny Windows działa bardziej efektywnie. Kiedy na dysku pozostaje mniej niż 15% wolnego miejsca, wydajność komputera obniża się, ponieważ brakuje przestrzeni do efektywnego zarządzania danymi, co prowadzi do wolniejszego dostępu do plików. Regularne usuwanie niepotrzebnych plików z komputera z systemem Windows 11 pozwala na zwiększenie dostępnej przestrzeni do przechowywania danych, ułatwia organizację plików i przyspiesza start systemu.
Zobacz wszystkie systemy Windows 11
Mogą Cię też zainteresować: