Jak wyczyścić laptopa? Domowe sposoby na czyszczenie laptopa

10.05.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zaraz po wyjęciu z pudełka błyszczy i lśni, ale mija kilka miesięcy i laptop nie wygląda już tak dobrze. A może i nie działa tak jak wcześniej? Zastanawiasz się, jak go wyczyścić, by przywrócić go do tamtego stanu?

W poradniku przedstawiamy najlepsze i sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie laptopa. Wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat w jednym miejscu. Zacznijmy jednak od odpowiedzi na nieco inne pytanie.

Spis treści:

Dlaczego regularne czyszczenie laptopa jest tak ważne?

Po pierwsze: laptop jest często naszą wizytówką i warto utrzymywać go w czystości. Zabrudzony ekran czy klawiatura pełna okruszków nie zrobi dobrego wrażenia na klientach, współpracownikach czy znajomych. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Kluczowa kwestia jest taka, że nieczyszczony laptop już po kilku miesiącach może wyraźnie zwolnić z powodu zabrudzonego układu chłodzenia. To właśnie w zalegającym kurzu może tkwić jedna z przyczyn spadku wydajności. Większa z kolei może być jego podatność na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. To chyba przekonujący argument, prawda?

Przejdźmy więc do rzeczy, a jak każde zadanie do wykonania, aby wyczyścić laptop trzeba rozpocząć od przygotowania miejsca i potrzebnych narzędzi.

Czego użyć do czyszczenia laptopa?

Aby wyczyścić laptopa warto wyposażyć się w kilka akcesoriów. Zanim przejdziemy dalej, przygotuj te, którymi dysponujesz. W tym celu mogą się przydać:

  • ściereczka z mikrofibry (m.in. czyszczenie ekranu, klawiatury),
  • patyczki higieniczne (porty, ekran, wnętrza)
  • pędzelek o cienkim włosiu (m.in. czyszczenie wentylatora, klawiaturę)
  • sprężone powietrze (m.in. do czyszczenia układ chłodzenia, klawiatury)
  • delikatny środek czyszczący (czyszczenie laptopa z kurzu i mocniejszych zabrudzeń)
  • oraz – ewentualnie – śrubokręt.

Jak wyczyścić laptop? Czyszczenie laptopa krok po kroku

Masz już wszystko? W takim razie możemy teraz przejść do rzeczywistego czyszczenia. Poniżej przejdziemy przez kompleksowe czyszczenie laptopa – krok po kroku. Możesz pominąć wszystkie porady jak wyczyścić laptopa i przeskoczyć do interesującego cię punktu, jeśli zależy ci tylko na jednym z elementów, choć zalecamy oczywiście regularne czyszczenie każdego z nich.

Na wstępie podkreślmy jedną istotną kwestię: pamiętaj, by czyścić laptopa, który jest wyłączony, a już na pewno musi być odłączony od prądu.

Czym umyć ekran w laptopie?

Do czyszczenia ekranu wykorzystamy nawilżone ściereczki. Nie bez znaczenia jest zarówno to, jakiego typu będzie to szmatka, jak i to, czym ją nawilżymy. Najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry – taka sama jak do czyszczenia okularów.

Mikrofibra skutecznie zbiera kurz i zabrudzenia, a jest na tyle delikatna, by nie porysować ekran laptopa – w przeciwieństwie do gąbek czy chusteczek i ręczników papierowych.

Do zebrania jednodniowego kurzu wystarczy sucha ściereczka. Aby wyczyścić ekran najlepiej wykonuj delikatnie ruchy od brzegu do brzegu i nie dociskaj jej zbyt mocno. W przypadku większej ilości brudu lub większych zabrudzeń i smug, warto ją po prostu zwilżyć, choćby i zwykłą wodą (lepiej nie używać płynu do mycia szyb). Oczywiście ścierka nie może być mokra, a jedynie lekko wilgotna. Jeśli to okaże się za mało na mocniejsze zabrudzenia, skorzystaj z delikatnego, niezawierającego alkoholu środka czyszczącego. Są specjalne płyny do ekranów – antystatyczne i niezostawiające smug.

jak wyczyścić laptopa

Płyny do czyszczenia ekranów najczęściej występują w formie sprayu. Pamiętaj, aby nie rozpylać takiego środka bezpośrednio na ekran, ponieważ zaciek może to doprowadzić do uszkodzenia jego powłoki, albo innych elementów elektronicznych. Zamiast tego spryskaj ściereczkę.

Pamiętaj, że najpewniej będzie trzeba przetrzeć ekran laptopa więcej niż jeden raz. W dodatku, jeśli brud osadził się w narożnikach, możesz skorzystać z patyczków higienicznych – tylko zachowaj delikatność. Pył w narożnikach LCD można też delikatnie wydmuchać sprężonym powietrzem. Po wyczyszczeniu ekranu warto też zetrzeć kurz lub pozbyć się zabrudzeń z otaczającej go ramy. Możesz skorzystać z tych samych środków.

To, czy monitor jest matowy, czy błyszczący nie ma żadnego znaczenia, bo oba typy czyści się prawie w taki sam sposób. Błyszczące ekrany są nieco twardsze i gładsze, dlatego może być łatwiej je czyścić, zarówno suchą ściereczką lub płynem. Żadnych innych reguł nie trzeba też stosować dla wyświetlaczy dotykowych.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury laptopa to zadanie złożone z czterech etapów.

  • Na początek dobrze jest odwrócić laptopa klawiaturą na dół i … „wytrzepać”, tak aby powypadały wszystkie większe okruszki, włosy itp.
  • Drugi etap wymaga skorzystania z pomocy niezastąpionego sprężonego powietrza. Kieruj dyszę pod kolejne klawisze, aby wykurzyć spod nich kurz i okruszki.
  • Etap trzeci to zebranie tego, co się wydostało, za pomocą pędzelka. Możliwe, że konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie tych dwóch etapów.
  • Wreszcie przechodzimy do ostatniego etapu, którym jest przetarcie klawiszy ściereczką, aby czyścić kurz i zanieczyszczenia, które się na nich osadziły. Tę czynność warto powtarzać jak najczęściej – zadbamy w ten sposób o higienę w miejscu pracy. Ściereczkę możesz nawilżyć tym samym płynem, z którego korzystasz do czyszczenia ekranu.

Taką samą, nawilżoną ściereczką z mikrofibry możesz przetrzeć touchpad w swoim laptopie. I zdecydowanie zachęcamy, by to robić.

jak wyczyścić laptopa

Uwaga: nie należy podważać klawiszy! O ile w zewnętrznych klawiaturach może to być dobry pomysł, to niskoprofilowe klawiatury w laptopach są wyjątkowo delikatne i bardzo łatwo jest uszkodzić ich elementy mocujące. Nie podważaj ich – kilka sesji ze sprężonym powietrzem też przyniesie zadowalający efekt.

Jak wyczyścić wentylator w laptopie?

Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie to najistotniejsza sprawa. To już nie tyle kwestia estetyki, co sprawnego działania komputera. Jeśli robisz to regularnie, można do tego wykorzystać sprężone powietrze. Wdmuchuj je przez otwory wentylacyjne – ale pod żadnym pozorem nie należy ich blokować.

Jeżeli jednak laptop i jego układ chłodzenia nie był czyszczony przez wiele miesięcy i wiesz, że w środku może znajdować się dużo kurzu, to zdecydowanie lepiej będzie rozkręcić obudowę i użyć sprężonego powietrza.

Oczywiście możliwe jest to tylko wtedy, gdy producent pozwala na łatwe odkręcenie dolnej pokrywy obudowy. Jeśli masz wątpliwości lub konstrukcja laptopa wskazuje na to, że jego rozkręcenie nie będzie łatwe, aby oczyścić układ chłodzenia udaj się do serwisu.

Jednak wiele dużych, gamingowych laptopów, oferuje możliwość zdjęcia dolnej pokrywy obudowy. Wykręć tylko te śrubki, które pozwolą zdjąć tę pokrywę i najpierw samodzielnie powyciągać „kłębki” z układu chłodzenia, a później jeszcze przedmuchać wentylatory sprężonym powietrzem.

Uwaga! Jeśli nie masz w tej kwestii żadnego doświadczenia lub twój laptop należy do wyjątkowo smukłych, nie podejmuj się odkrywania wnętrza obudowy. Podczas takiej czynności można zarysować lub uszkodzić brzegi obudowy (nie będzie to potem ładnie wyglądało), albo wyłamać zatrzaski mocujące obudowę (a wtedy ponowne złożenie może być problematyczne). W takim przypadku lepiej oddać komputer do serwisu, w którym zajmą się tym specjaliści.

Mycie obudowy zewnętrznej laptopa – czego można użyć?

Odpowiedź na pytanie jakimi środkami myć obudowę zewnętrzną i jakiej użyć ściereczki, nie będzie dla ciebie pewnie zaskoczeniem. Najlepiej wykorzystać do tego ten sam płyn, którym wyczyszczone zostały już ekran i klawiatura. To skuteczny środek do usuwania kurzu i tłustych zanieczyszczeń. W żadnym razie nie używaj silnej chemii, dezodorantów, ściereczki do czyszczenia sprzętów AGD, itp.

Jeśli natomiast chodzi o pozbywanie się zabrudzeń ze szczelin, w tym celu najlepiej robić to patyczkami higienicznymi lub pędzelkiem. Odradzamy dłubanie ostrymi narzędziami, ponieważ w ten sposób możesz porysować obudowę i pod względem estetycznym efekt będzie zupełnie inny niż planowałeś.

Czego użyć do czyszczenia portów w laptopie?

Choć czasem aż chciałoby się wyczyścić laptop i wyskrobać porty od środka śrubokrętem czy igłą – pod żadnym pozorem nie należy tego robić. W ten sposób możemy szybko doprowadzić do uszkodzeń. Jak więc zadbać o czystość portów? Prosty sposób dla każdego polega na tym, by wykorzystać sprężone powietrze, którym wydmuchamy kurz i okruszki, jakie znalazły się wewnątrz gniazd USB, HDMI czy mini jack.

jak wyczyścić laptopa

Czyszczenie laptopa odkurzaczem – czy jest bezpieczne?

Wszystko zależy od tego, o jakim odkurzaczu mówimy i o jakiej mocy. Jeśli jest to ręczny bezprzewodowy odkurzacz o niewielkiej mocy lub o regulowanej mocy, będzie wyposażony w odpowiednią szczotkę-końcówkę, to oczywiście możemy nim wstępnie odkurzyć klawiaturę laptopa. Jednak ekranu i obudowy lepiej już tak nie odkurzać, bo zbyt twarda szczotka może zostawić jakieś zarysowania.

Nie zaleca się czyszczenia laptopa kompresorem powietrza czy używania sprzętu o tak dużej mocy. Ciśnienie w przypadku takich urządzeń może być za mocne dla delikatnych elementów w przenośnym komputerze. W ten sposób można doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń, więc zdecydowanie nie warto ryzykować.

Do przedmuchiwania elementów laptopów najlepiej jest wykorzystać sprężone powietrze w sprayu. Okaże się równie skuteczne, a na pewno jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym dla takiego sprzętu.

Dezynfekowanie laptopa – czy konieczne?

Szczególnie w dobie pandemii, ale tak naprawdę warto od czasu do czasu dezynfekować swojego laptopa. Częstotliwość mycia z kolei może zależeć od tego, czy laptopy używasz wyłącznie Ty, czy może jeszcze kilka osób w rodzinie.

Głównie klawiatura jest siedliskiem drobnoustrojów i brudu, ze względu na bezpośredni kontakt z naszymi dłońmi i mnóstwem szczelin w których mogą się rozwijać. W większości przypadków wystarczy dobrze już znany duet: ściereczka z mikrofibry i płyn do dezynfekcji dłoni.

Pamiętaj, że warto zdezynfekować także smartfona i urządzenia peryferyjne, z których korzystasz w pracy. Przede wszystkim myszkę, podkładkę pod myszkę lub biurko jeśli nie używasz podkładki.

Mamy nadzieje, że wśród naszych porad jak wyczyścić laptopa, jakich środków użyć, jak nie uszkodzić urządzenia, powierzchni laptopów, znalazłeś dla siebie ciekawe informacje i wskazówki.

Może cię również zainteresować:

Autor zdjęcia głównego: Nenad Stojkovic

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł