Jak wyczyścić laptopa? Domowe sposoby na czyszczenie laptopa

Zaraz po wyjęciu z pudełka błyszczy i lśni, ale mija kilka miesięcy i laptop nie wygląda już tak dobrze. A może i nie działa tak jak wcześniej? Zastanawiasz się, dlaczego laptop wolno chodzi oraz jak wyczyścić urządzenie, aby przywrócić je do pierwotnego stanu? W poradniku przedstawiamy najlepsze i sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie laptopa. Odpowiadamy także na pytanie, ile kosztuje wyczyszczenie laptopa w profesjonalnym serwisie. Wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat w jednym miejscu!


Polecane laptopy w sklepie


Spis treści:

Dlaczego regularne czyszczenie laptopa jest tak ważne?

Zanim odpowiemy na pytania, takie jak: czym umyć monitor komputera, jak wyczyścić laptopa, żeby szybciej chodził oraz ile kosztuje czyszczenie laptopa z kurzu, warto się zastanowić nad tym, dlaczego regularne porządki są ważne.

Po pierwsze: laptop jest często naszą wizytówką i warto utrzymywać go w czystości. Zabrudzony ekran czy klawiatura pełna okruszków nie zrobi dobrego wrażenia na klientach, współpracownikach czy znajomych. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Kluczowa kwestia jest taka, że brak czyszczenia może stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego laptop wolno chodzi. Nieczyszczony laptop już po kilku miesiącach może wyraźnie zwolnić z powodu zabrudzonego układu chłodzenia. To właśnie w zalegającym kurzu może tkwić jedna z przyczyn spadku wydajności, co więcej, zabrudzenia mogą wpływać także na podatność na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. To chyba przekonujący argument za tym, żeby przeprowadzać regularne czyszczenie komputera, prawda?

Przejdźmy więc do rzeczy, a jak każde zadanie do wykonania, aby wyczyścić laptop trzeba rozpocząć od przygotowania miejsca i potrzebnych narzędzi.

Czego użyć do czyszczenia laptopa?

Aby wyczyścić laptopa warto wyposażyć się w kilka akcesoriów. W tym celu mogą się przydać:

 • ściereczka z mikrofibry – jeśli zastanawiasz się, czym umyć monitor komputera, to właśnie to akcesorium powinno Cię zainteresować. Ściereczki z mikrofibry są tanie i łatwo dostępne, a z ich pomocą można wyczyścić zarówno ekran, jak i obudowę czy klawiaturę. Miękki materiał nie zarysuje powierzchni i można go używać zarówno na sucho, jak i na mokro, natomiast do wad tego rozwiązania należy konieczność częstego prania;
 • patyczki higieniczne – patyczki do czyszczenia uszu wykonane z bawełny przydadzą się, gdy doszło do zabrudzenia portów. Są one łatwo dostępne i tanie, ale należy używać ich z rozwagą. Pozostałości materiału lub patyczków w gniazdach mogą przyczynić się do poważnej awarii urządzenia;
 • pędzelek o cienkim włosiu – zwykły pędzelek o cienkim włosiu może pomóc w wyczyszczeniu klawiatury i wentylatora, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie pędzelek antystatyczny (o którym więcej poniżej);
 • szczotki i pędzle antystatyczne – to specjalne narzędzia do czyszczenia urządzeń elektronicznych, zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnych komponentów przez ładunki elektrostatyczne. Pędzelki składają się z włókien, które przewodzą ładunki elektryczne, dzięki czemu nie dochodzi do ich kumulacji na powierzchni czyszczonego urządzenia. Można ich używać do usuwania kurzu z wentylatorów, radiatorów, kart graficznych i innych komponentów wewnętrznych, a także do czyszczenia portów i obudowy;
 • delikatny środek czyszczący – czym umyć monitor komputera, gdy ściereczka z mikrofibry nawilżona letnią wodą nie wystarcza? Wtedy możemy sięgnąć po specjalne środki czyszczące do ekranów LCD. Tego typu preparaty zostały zaprojektowane z myślą o delikatnych powierzchniach, są one bezpieczne dla ekranów i nie pozostawiają po sobie smug.
 • alkohol izopropylowy – w sklepach komputerowych są dostępne środki do czyszczenia sprzętu komputerowego na bazie alkoholu izopropylowego. Tego typu preparatów można używać do czyszczenia klawiatury, obudowy, a także niektórych elementów wewnętrznych (np. płyty głównej i łopatek wentylatorów. Ich zaletą jest szybkie odparowywanie oraz skuteczność, natomiast do wad należy ryzyko uszkodzenia niektórych delikatniejszych komponentów. Alkoholem izopropylowym nie należy czyścić ekranów z powłokami antyrefleksyjnymi, powierzchni gumowych i plastikowych oraz soczewek optycznych w napędach. W przypadku tych elementów elektronicznych należy sięgnąć po delikatniejsze środki czyszczące.

Czy sprężonym powietrzem można czyścić komputer?

Czy sprężonym powietrzem można czyścić komputer? Zdecydowanie tak! Sprężone powietrze pomoże w sytuacji, gdy doszło do zabrudzenia trudno dostępnych miejsc.  Z pomocą tego akcesorium wyczyścimy przestrzenie między klawiszami na klawiaturze, różnego rodzaju porty oraz wentylatory. Sprężone powietrze jest bezpieczne dla sprzętów elektronicznych i proste w użyciu – należy je rozpylać z odpowiedniej odległości (około 15-20 cm) i w krótkich seriach. Jeśli chodzi o cenę, standardem jest około 15 złotych za 600 ml sprayu.

Czyszczenie laptopa – cena w profesjonalnym serwisie

W przypadku domowego czyszczenia laptopa z kurzu cena zwykle jest o wiele niższa niż gdybyśmy oddali sprzęt do serwisu. Przy łagodniejszych zabrudzeniach pomoże po prostu sucha ściereczka z mikrofibry lub pędzelek, natomiast do mocniejszych zabrudzeń należy użyć delikatnych środków czyszczących. I to w zasadzie cały koszt.

Ile kosztuje czyszczenie laptopa z kurzu w profesjonalnym serwisie?  To zależy. Jeśli interesują nas tylko ta jedna usługa, czyli czyszczenie laptopa, ceny zaczynają się już od 49 złotych. Natomiast w pakiecie czyszczenie może być już wliczona w opłatę abonamentową, razem z innymi przydatnymi usługami, takimi jak np. diagnoza usterek, instalacja systemu operacyjnego, konserwacja układu chłodzenia czy też wymiana niektórych podzespołów.

W profesjonalnym serwisie Komputronik oferujemy naszym klientom 3 warianty pakietów pogwarancyjnych REAKTYWACJA, tak aby każdy mógł wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Zajmujemy się zarówno naprawami, jak i odzyskiwaniem danych, konfigurowaniem sprzętu czy właśnie czyszczeniem laptopa z kurzu. Ceny usług można sprawdzić w naszym serwisie. Rekomendujemy profesjonalne rozwiązania w szczególności wtedy, gdy zastanawiasz się, dlaczego laptop wolno chodzi. Przyczyną może być zarówno zabrudzenie, jak i nieaktualne oprogramowanie czy też zainfekowanie komputera wirusami.

Jak wyczyścić laptop? Czyszczenie laptopa krok po kroku

Skoro wiesz już, czym umyć monitor komputera i co jest potrzebne do wyczyszczenia delikatniejszych podzespołów, możemy przejść do sedna. Poniżej przejdziemy przez kompleksowe czyszczenie laptopa – krok po kroku. Możesz pominąć wszystkie porady jak wyczyścić laptopa i przeskoczyć do interesującego cię punktu, jeśli zależy ci tylko na jednym z elementów, choć zalecamy oczywiście regularne czyszczenie każdego z nich. Przed przystąpieniem do czyszczenia laptopa zawsze upewnij się, że urządzenie jest wyłączone i odłączone od prądu.

Czym umyć ekran w laptopie?

Do czyszczenia ekranu wykorzystamy nawilżone ściereczki. Nie bez znaczenia jest zarówno to, jakiego typu będzie to szmatka, jak i to, czym ją nawilżymy. Najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry – taka sama jak do czyszczenia okularów.

Mikrofibra skutecznie zbiera kurz i zabrudzenia, a jest na tyle delikatna, że nie rysuje ona ekranu laptopa – w przeciwieństwie do gąbek czy chusteczek i ręczników papierowych.

Do zebrania jednodniowego kurzu wystarczy sucha ściereczka. Aby wyczyścić ekran najlepiej wykonuj delikatnie ruchy od brzegu do brzegu i nie dociskaj jej zbyt mocno. Czym umyć monitor komputera w przypadku większej ilości brudu lub większych zabrudzeń i smug? W takiej sytuacji warto zwilżyć ściereczkę zwykłą wodą (lepiej nie używać płynu do mycia szyb). Oczywiście ścierka nie może być mokra, a jedynie lekko wilgotna. Jeśli to okaże się za mało na mocniejsze zabrudzenia, skorzystaj z delikatnego, niezawierającego alkoholu środka czyszczącego. Są specjalne płyny do ekranów – antystatyczne i pozostawiające smug.

jak wyczyścić laptopa

Płyny do czyszczenia ekranów najczęściej występują w formie sprayu. Pamiętaj, aby nie rozpylać takiego środka bezpośrednio na ekran, ponieważ zaciek może to doprowadzić do uszkodzenia jego powłoki, albo innych elementów elektronicznych. Zamiast tego spryskaj ściereczkę.

Pamiętaj, że najpewniej będzie trzeba przetrzeć ekran laptopa więcej niż jeden raz. W dodatku, jeśli brud osadził się w narożnikach, możesz skorzystać z patyczków higienicznych – tylko zachowaj delikatność. Pył w narożnikach LCD można też delikatnie wydmuchać sprężonym powietrzem. Po wyczyszczeniu ekranu warto też zetrzeć kurz lub pozbyć się zabrudzeń z otaczającej go ramy. Możesz skorzystać z tych samych środków.

To, czy monitor jest matowy, czy błyszczący nie ma żadnego znaczenia, bo oba typy czyści się prawie w taki sam sposób. Błyszczące ekrany są nieco twardsze i gładsze, dlatego może być łatwiej je czyścić, zarówno suchą ściereczką lub płynem. Żadnych innych reguł nie trzeba też stosować dla wyświetlaczy dotykowych.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury laptopa to zadanie złożone z czterech etapów.

 • Na początek dobrze jest odwrócić laptopa klawiaturą na dół i … „wytrzepać”, tak aby powypadały wszystkie większe okruszki, włosy itp.
 • Drugi etap wymaga skorzystania z pomocy niezastąpionego sprężonego powietrza. Kieruj dyszę pod kolejne klawisze, aby wykurzyć spod nich kurz i okruszki.
 • Etap trzeci to zebranie tego, co się wydostało, za pomocą pędzelka. Możliwe, że konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie tych dwóch etapów.
 • Wreszcie przechodzimy do ostatniego etapu, którym jest przetarcie klawiszy ściereczką, aby czyścić kurz i zanieczyszczenia, które się na nich osadziły. Tę czynność warto powtarzać jak najczęściej – zadbamy w ten sposób o higienę w miejscu pracy. Ściereczkę możesz nawilżyć tym samym płynem, z którego korzystasz do czyszczenia ekranu.

Taką samą, nawilżoną ściereczką z mikrofibry możesz przetrzeć touchpad w swoim laptopie. I zdecydowanie zachęcamy, by to robić.

jak wyczyścić laptopa

Uwaga: nie należy podważać klawiszy! O ile w zewnętrznych klawiaturach może to być dobry pomysł, to niskoprofilowe klawiatury w laptopach są wyjątkowo delikatne i bardzo łatwo jest uszkodzić ich elementy mocujące. Nie podważaj ich – kilka sesji ze sprężonym powietrzem też przyniesie zadowalający efekt.

Jak wyczyścić wentylator w laptopie?

Jak wyczyścić laptopa żeby szybciej chodził? Czyszczenie układu chłodzenia na pewno w tym pomoże. To już nie tyle kwestia estetyki, co sprawnego działania komputera. Poniżej podpowiadamy, jak wyczyścić wentylator w laptopie bez rozkręcania urządzenia oraz na co uważać, jeśli jednak zdecydowaliśmy się na otwarcie obudowy.

Czyszczenie laptopa z kurzu bez rozkręcania obudowy

Do regularnego czyszczenia wentylatorów można użyć sprężonego powietrza. Następnie należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:

 • Krok 1 to przygotowanie sprzętu do czyszczenia. Należy upewnić się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania oraz odłączyć wszystkie kable i akcesoria;
 • Krok 2 to zlokalizowanie otworów wentylacyjnych (zwykle znajdują się one z tyłu obudowy, na boku laptopa lub na jego spodzie) i przygotowanie sprężonego powietrza. Puszka ze sprayem powinna być trzymana w pozycji pionowej a odległość dyszy od laptopa powinna wynosić około 15-20 cm;
 • Krok 3 to czyszczenie zewnętrzne wentylatorów – w tym celu należy skierować dyszę sprężonego powietrza na otwory wentylacyjne i szybko, krótko wydmuchać z nich kurz oraz brud. Obudową można obracać, aby dotrzeć do różnych zakamarków, dodatkowo można użyć pędzelka lub ściereczki do wytarcia zabrudzeń, które wypadły ze środka;
 • Krok 4 po zakończeniu czyszczenia wentylatorów laptopa polega na podłączeniu komputera do źródła zasilania i uruchomieniu go. Następnie można przy pomocy aplikacji do monitorowania temperatury wewnątrz komputera sprawdzić, czy czyszczenie pomogło i wentylatory rzeczywiście działają lepiej.

Jak wyczyścić laptopa żeby szybciej chodził – sposób wymagający otwarcia obudowy

Gdy laptop i jego układ chłodzenia nie był czyszczony przez wiele miesięcy i wiesz, że w środku może znajdować się dużo kurzu, to zdecydowanie lepiej będzie rozkręcić obudowę i dopiero wtedy użyć sprężonego powietrza. Oczywiście możliwe jest to tylko wtedy, gdy producent pozwala na łatwe odkręcenie dolnej pokrywy obudowy bez utraty gwarancji. Jeśli masz wątpliwości lub konstrukcja laptopa wskazuje na to, że jego rozkręcenie nie będzie łatwe, aby oczyścić układ chłodzenia udaj się do serwisu.

Wiele dużych, gamingowych laptopów, oferuje możliwość zdjęcia dolnej pokrywy obudowy – wtedy czyszczenie wentylatorów nie powinno sprawić większych problemów. Oto instrukcja, jak wyczyścić laptopa, żeby szybciej chodził, w tym przypadku:

 • upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania;
 • odłącz wszystkie kable i akcesoria.
 • użyj śrubokręta, aby odkręcić śruby mocujące boczne panele obudowy;
 • ostrożnie zdejmij panele;
 • przed dotykaniem jakichkolwiek podzespołów wewnątrz obudowy zadbaj o uziemienie, aby zapobiec uszkodzeniom przez elektrostatykę. W tym celu możesz użyć opaski antystatycznej lub maty antystatycznej;
 • zlokalizuj wentylatory i zablokuj ich łopatki przy pomocy pędzelka lub palców;
 • przystąp do czyszczenia wentylatorów przy pomocy sprężonego powietrza. Puszkę ze sprayem należy trzymać w pozycji pionowej, natomiast odległość dyszy od czyszczonych komponentów powinna wynosić przynajmniej 15 cm;
 • powtórz czynność dla wszystkich wentylatorów w obudowie, nie pomiń wentylatorów procesora, karty graficznej oraz zasilacza;
 • na koniec delikatnie przetrzyj łopatki wentylatora i okolice pędzelkiem lub ściereczką z mikrofibry, aby usunąć resztki kurzu. Następnie załóż boczne panele obudowy z powrotem i przykręć śruby mocujące.

Gotowe! Możesz podłączyć wszystkie kable i akcesoria i następnie podłączyć komputer do źródła zasilania i go włączyć.

Uwaga! Jeśli nie masz w tej kwestii żadnego doświadczenia lub twój laptop należy do wyjątkowo smukłych, nie podejmuj się odkrywania wnętrza obudowy. Podczas takiej czynności można zarysować lub uszkodzić brzegi obudowy (nie będzie to potem ładnie wyglądało), albo wyłamać zatrzaski mocujące obudowę (a wtedy ponowne złożenie może być problematyczne). W takim przypadku lepiej oddać komputer do serwisu, w którym zajmą się tym specjaliści.

Mycie obudowy zewnętrznej laptopa – czego można użyć?

Odpowiedź na pytanie jakimi środkami myć obudowę zewnętrzną i jakiej użyć ściereczki, nie będzie dla ciebie pewnie zaskoczeniem. Najlepiej wykorzystać do tego ten sam płyn, którym wyczyszczone zostały już ekran i klawiatura. To skuteczny środek do usuwania kurzu i tłustych zanieczyszczeń. W żadnym razie nie używaj silnej chemii, dezodorantów, ściereczki do czyszczenia sprzętów AGD, itp.

Jeśli natomiast chodzi o pozbywanie się zabrudzeń ze szczelin, w tym celu najlepiej robić to patyczkami higienicznymi lub pędzelkiem. Odradzamy natomiast dłubanie ostrymi narzędziami, ponieważ w ten sposób można porysować lub nawet uszkodzić obudowę.

Czego użyć do czyszczenia portów w laptopie?

Choć czasem aż chciałoby się wyczyścić laptop i wyskrobać porty od środka śrubokrętem czy igłą – pod żadnym pozorem nie należy tego robić. W ten sposób możemy szybko doprowadzić do uszkodzeń. Jak więc zadbać o czystość portów? Prosty sposób dla każdego polega na tym, by wykorzystać sprężone powietrze, którym wydmuchamy kurz i okruszki, jakie znalazły się wewnątrz gniazd USB, HDMI czy mini jack.

Do czyszczenia portów w komputerze można wypróbować także specjalnie zaprojektowane szczoteczki w wersji micro z nylonową główką, przeznaczone do usuwania zabrudzeń w gniazdach. Na rynku nowością są również specjalne masy, które dopasowują się do powierzchni czyszczonego urządzenia i wchłaniają nieczystości z trudno dostępnych miejsc. Inwestując w tego typu rozwiązania zawsze jednak sprawdzajmy opinie użytkowników na ich temat.

jak wyczyścić laptopa

Czyszczenie laptopa odkurzaczem – czy jest bezpieczne?

Wiemy już, czy sprężonym powietrzem można czyścić komputer. A co, jeśli pod ręką nie mamy takiego preparatu, a sklepy już są zamknięte? Czy można wyczyścić laptopa zwykłym odkurzaczem? Wszystko zależy od tego, o jakim odkurzaczu mówimy i o jakiej mocy. Jeśli jest to ręczny bezprzewodowy odkurzacz o niewielkiej mocy lub o regulowanej mocy, będzie wyposażony w odpowiednią szczotkę-końcówkę, to oczywiście możemy nim wstępnie odkurzyć klawiaturę laptopa. Jednak ekranu i obudowy lepiej już tak nie odkurzać, bo zbyt twarda szczotka może zostawić jakieś zarysowania. Do przedmuchiwania elementów laptopów najlepiej jest wykorzystać sprężone powietrze w sprayu. Okaże się równie skuteczne, a na pewno jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym dla takiego sprzętu.

Uwaga! Nie zaleca się czyszczenia laptopa kompresorem powietrza czy używania sprzętu o tak dużej mocy. Ciśnienie w przypadku takich urządzeń może być za mocne dla delikatnych elementów w przenośnym komputerze. W ten sposób można doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń, więc zdecydowanie nie warto ryzykować.

Dezynfekowanie laptopa – czy konieczne?

Warto od czasu do czasu dezynfekować swojego laptopa. Częstotliwość mycia z kolei może zależeć od tego, czy laptopy używasz wyłącznie Ty, czy może jeszcze kilka osób w rodzinie.

Głównie klawiatura jest siedliskiem drobnoustrojów i brudu, ze względu na bezpośredni kontakt z naszymi dłońmi i mnóstwo szczelin, w których mogą się rozwijać bakterie, grzyby oraz wirusy. W większości przypadków wystarczy dobrze już znany duet: ściereczka z mikrofibry i płyn do dezynfekcji dłoni.

Pamiętaj, że warto zdezynfekować także smartfona i urządzenia peryferyjne, z których korzystasz w pracy. Przede wszystkim myszkę, podkładkę pod myszkę lub biurko jeśli nie używasz podkładki.

Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik odpowiada wyczerpująco na pytania, takie jak dlaczego laptop wolno chodzi, jak wyczyścić laptopa żeby szybciej chodził, czym umyć monitor komputera oraz ile kosztuje wyczyszczenie laptopa w serwisie. Wesz już, jakich środków użyć, a także jak postępować, aby nie uszkodzić pozespołów czy powierzchni obudowy laptopa. Nie pozostaje zatem nic innego, jak wcielić w życie te wskazówki i regularnie czyścić swój sprzęt elektroniczny!


Może cię również zainteresować:

Autor zdjęcia głównego: Nenad Stojkovic

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (7 głosów)

Czytaj więcej