Jak wyczyścić frytkownicę tradycyjną i bezłtuszczową? Domowe sposoby

Prawidłowe czyszczenie frytkownicy – tłuszczowej bądź beztłuszczowej – nie tylko wpływa na smak, zapach i poziom higieny przygotowywanych z jej użyciem dań, ale i na minimalizowanie awaryjności samego sprzętu. Mając tego świadomość, przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jak wyczyścić frytkownicę. Jako że frytkownice beztłuszczowe – zdrowszy odpowiednik tych tradycyjnych – niezmiennie zyskują na popularności, polecamy też Waszej uwadze stworzony przez nas ranking frytkownic beztłuszczowych. Być może właśnie tego akcesorium brakuje jeszcze na wyposażeniu Waszej kuchni?

Spis treści:

Jak wyczyścić frytkownicę tradycyjną krok po kroku?

Poniższe instrukcje, opisujące czyszczenie frytkownicy tłuszczowej oraz beztłuszczowej, skierowane są głównie do osób, których sprzęt nie nadaje się do mycia w zmywarce (o czym więcej poniżej) i które nie dysponują frytkownicą tzw. samoczyszczącą. Ta ostatnia generuje parę wodną lub gorące powietrze, zmiękczające brud i ułatwiające jego usuwanie.

Jak wyczyścić frytkownicę tradycyjną?

Nasza pierwsza wskazówka, jak wyczyścić frytkownicę tłuszczową: zabierzcie się za to możliwie szybko po każdorazowym użyciu. W żadnym wypadku nie zachęcamy w ten sposób do eksperymentowania z gorącym jeszcze urządzeniem. Poza kwestiami nadrzędnymi, a więc własnym bezpieczeństwem, narażacie w ten sposób elementy, które – zbyt ciepłe – mogą ulec uszkodzeniu w kontakcie z wodą lub innymi substancjami czyszczącymi. Warto jednak zadbać o to, aby powstałe podczas przygotowywania posiłku zabrudzenia nie zdążyły zaschnąć, co utrudniłoby znacząco cały proces.

Naszą instrukcję krok po kroku, jak wyczyścić frytkownicę z tłuszczu, znajdziecie poniżej:

  • Odłącz urządzenie od prądu
  • Wylej tłuszcz z pojemnika (nie do zlewu ani toalety! – może prowadzić to do zatorów systemu kanalizacyjnego; najlepiej zlać go do butelki lub słoika i umieścić w koszu na odpady zmieszane)
  • Wyjmij mobilne elementy urządzenia, takie jak pojemnik na tłuszcz i kosz na frytki
  • Oczyść wyjmowane elementy z pomocą miękkiej szmatki z bawełny lub mikrofibry (nie rysują powłoki i nie rozcierają brudu) oraz ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu w płynie lub żelu do powierzchni mających kontakt z żywnością (np. płyn do mycia naczyń); w razie konieczności pozostaw je w tak powstałej mieszance na kilka minut
  • odnośnie do konserwacji elementów grzewczych – dla większego bezpieczeństwa zapoznaj się z zaleceniami producenta danego modelu urządzenia
  • Wnętrze urządzenia oczyść delikatnie, wykorzystując dokładnie odciśniętą szmatkę; w żadnym wypadku nie namaczaj znajdujących się tam elementów grzewczych
  • Osusz dokładnie oczyszczone elementy
  • Złóż urządzenie

Zobacz wszystkie frytkownice w sklepie


Wszyscy mniej sumienni, borykający się z rozterką, jak wyczyścić frytkownicę ze starego oleju, mogą zaś śmiało postawić na roztwór octu spirytusowego z wodą. Do opróżnionego pojemnika po oleju wlej wodę z octem – w proporcjach 2:1 – a następnie podgrzewaj je w temperaturze ok. 70-80°C przez około 10 minut. Pozostaw do ostygnięcia. Po wylaniu mieszanki usuń zmiękczony brud przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki. W razie konieczności ponów cały proces.

Opisana wyżej metoda sprawdzi się również dobrze do oczyszczania kosza na frytki oraz zewnętrznych elementów frytkownicy.

Alternatywnym sposobem na to, jak wyczyścić frytkownicę z trudniejszych zabrudzeń, jest pasta z sody oczyszczonej, cytryny i wody, która nada się dobrze do przywrócenia koszykowi na frytki jego dawnej świetności. W tym celu pokrywamy go pastą z wykorzystaniem miękkiej gąbki lub szczoteczki, a następnie zostawiamy na kilkanaście minut. Następnie szorujemy, dokładnie płuczemy i osuszamy element.

Jak wyczyścić frytkownicę beztłuszczową krok po kroku?

Frytkownice beztłuszczowe mają wiele zalet, co przekłada się zresztą na ich wielką popularność. Brak tłuszczu – poza nasuwającym się kontekstem zdrowotnym – daje również tę oczywistą przewagę, że nie trzeba usuwać jego pozostałości po smażeniu. Co za tym idzie, czyszczenie frytkownicy beztłuszczowej przebiega sprawniej i szybciej, o czym możecie się przekonać, zaglądając do poniższej instrukcji:

  • Odłącz urządzenie od prądu i zaczekaj, aż wystygnie
  • Mobilne elementy urządzenia – kosz i tacę – wyjmij i oczyść z pomocą miękkiej szmatki z bawełny lub mikrofibry (nie rysują powłoki i nie rozcierają brudu) oraz ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu w płynie lub żelu do powierzchni mających kontakt z żywnością (np. płyn do mycia naczyń)
  • Odnośnie do konserwacji elementów grzewczych – dla większego bezpieczeństwa zapoznaj się z zaleceniami producenta danego modelu urządzenia
  • Wnętrze urządzenia oczyść delikatnie, wykorzystując dokładnie odciśniętą szmatkę; w żadnym wypadku nie namaczaj znajdujących się tam elementów grzewczych
  • Osusz dokładnie oczyszczone elementy
  • Złóż urządzenie

Być może przyda Wam się również instrukcja, jak wyczyścić frytkownicę beztłuszczową w wersji dla zabieganych? A więc: do kosza wlewacie wodę z mydłem, pozwalacie działać frytkownicy w wysokiej temperaturze przez około 10 minut, a następnie dobrze wypłukujecie i osuszacie ten element. W razie pojawienia się trudniejszych do usunięcia zabrudzeń aktualne pozostają zaś uwagi poczynione w kontekście tradycyjnej frytkownicy tłuszczowej.


Zobacz frytkownice beztłuszczowe Air Fryer


Czy frytkownicę można myć w zmywarce?

Wiele dostępnych na rynku frytkownic nadaje się do mycia w zmywarce, konkretniej zaś – nadają się do tego ich mobilne elementy (pojemnik na tłuszcz, kosz, taca). Aby zyskać pewność, czy możecie to bezpiecznie zrobić, koniecznie zapoznajcie się z zaleceniami producenta w tym zakresie.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Aneta Tomczyk
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
Brak głosów.

Czytaj więcej