
Dlaczego komputer stacjonarny hałasuje?
Powodów, dla których komputery stacjonarne pracują głośniej niż byśmy tego oczekiwali jest wiele, podobnie jak sposobów na przeciwdziałanie temu zjawisku.
Najczęstsze przyczyny generowanego hałasu:
- uszkodzenia mechaniczne,
- zanieczyszczone wentylatory,
- wyposażenie komputera w dysk HDD, który sam w sobie generuje pewien hałas,
- złośliwe oprogramowanie obciążające komputer.
Ostatni z czynników czyli złośliwe oprogramowanie może przegrzewać komputery stacjonarne i wymuszać głośniejszą pracę wentylatorów – to właśnie wentylatory są odpowiedzialne za największy hałas.
Od czego zacząć czyszczenie komputera?
Najczęstszą przyczyną hałaśliwego komputera jest nagromadzony w komputerze kurz, który osiadając na podzespołach komputera powoduje jego przegrzewanie, co skutkuje wzmożoną pracą wentylatorów, które pracując z większą mocą generują większy hałas. Rozwiązaniem jest dokładne wyczyszczenie komputera z kurzu.
Czyszczenie sprężonym powietrzem
Pomocne w tym wypadku będzie sprężone powietrze, którym można oczyścić trudno dostępne miejsca bez konieczności demontażu całego komputera. Warto pamiętać, by wentylatorom poświęcić szczególną uwagę – to tam gromadzi się najwięcej pyłków. Zanieczyszczony wentylator z trudem oddaje ciepło przez zatkane brudem wyloty powietrza, co skutkuje przegrzewaniem komputera i w efekcie powoduje głośniejszą pracę wentylatorów.
Zobacz sprężone powietrze w sklepie >
Zakup maty wygłuszającej
Może się zdarzyć, że komputer nie jest zakurzony i nie przegrzewa się, a jednak wciąż pracuje głośniej, niż byśmy sobie tego życzyli – wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty wygłuszającej do komputera, która zmniejszy poziom hałasu wydobywającego się z jego wnętrza.
Maty wykonane najczęściej z pianki lub gąbki przykleja się do wewnętrznej części obudowy, co znacząco wycisza komputer. Przy docinaniu maty należy pamiętać o wycięciu otworów na odpływy powietrza z wentylatorów, aby nie zablokować przepływu powietrza. Mata wygłuszająca do komputera może być bez problemu stosowana równocześnie z innymi metodami wyciszania komputera. Plusem tego rozwiązania jest stosunkowo niewielki koszt – mowa o jednorazowym wydatku rzędu 10-100zł.
Wymiana wentylatora
Jeśli wentylator do komputera głośno pracuje mimo wyczyszczenia i braku oznak przegrzewania się urządzenia, być może powodem hałasu jest fizycznie uszkodzony wentylator, który należy wymienić. Warto też pamiętać że tańsze modele wentylatorów z natury pracują głośniej niż ich droższe odpowiedniki. Jeśli zależy nam na lepszym wyciszeniu komputera, warto zastanowić się nad wymianą kłopotliwych wiatraków na nowsze i cichsze – dobry wentylator do komputera nie będzie tak mocno hałasować i zapewni lepsze chłodzenie.
Zobacz wentylatory do komputera>
Wymiana dysku na SSD
Kolejną przyczyną dla której komputer głośno pracuje może być wyposażenie go w tradycyjny dysk magnetyczny HDD. Niektóre dyski HDD potrafią być bardziej hałaśliwe np. duże klasyczne 3,5 calowe dyski pracujące z prędkością 7.200 obrotów na minutę – zwłaszcza w chwilach intensywnej pracy dysku związanej z zapisywaniem i odczytywaniem danych.
Na szczęście istnieje prosty – choć nie najtańszy – sposób walki z hałasem powodowanym przez dysk HDD: wymiana go na nowoczesny dysk SSD do komputera. Dyski SSD oparte na pamięci flash nie posiadają ruchomych elementów, pracują zatem bezszelestnie. Dodatkową zaletą i głównym powodem zakupu dysku SSD jest jednak nie jego cicha praca, a wielokrotnie większa szybkość uruchamiania aplikacji na nim zainstalowanych.
O tym jak wybrać dysk twardy do komputera dowiesz się z poradnika Jaki dysk twardy wybrać?
Zobacz dyski komputerowe SSD >
Prawidłowe rozmieszczenie podzespołów
Zgodnie z zasadami praw fizyki, chłodne powietrze opada, a ciepłe unosi się do góry. Warto mieć to na uwadze składając komputer i wentylatory zasysające chłodne powietrze do obudowy umieścić na dole, a wydmuchujące ciepłe powietrze – na górze. Zapewni to lepszą wydajność systemu chłodzenia, co skutkować będzie mniejszym hałasem – wentylatory nie będą musiały pracować z pełną mocą by zapewnić odpowiednie chłodzenie podzespołów komputerowych.
Ponadto dobrze także przemyśleć rozmieszczenie innych elementów komputera oraz kabli, które mogą przyczyniać się do blokowania przepływu powietrza, a więc do głośniejszej pracy wiatraków.
Więcej o podzespołach komputerowych i wyposażeniu komputera PC dowiesz się z poradnika Z czego składa się komputer?
Nowoczesne chłodzenie wodne
Jeśli komputer posiada bardzo dużą moc, to potrzebuje również odpowiedniego mocnego chłodzenia. W bardziej wydajnych komputerach na zestaw chłodzenia do komputera może się składać nawet 5 i więcej wentylatorów. Większa ilość wentylatorów generować może większą siłę zasysania kurzu do środka obudowy.
Jeśli zależy nam na ograniczeniu hałasu, rozwiązaniem może być przejście z chłodzenia wentylatorowego na chłodzenie wodne, które jest znacznie wydajniejsze i przede wszystkim – cichsze. Montaż systemu chłodzenia wodnego do komputera nie należy jednak do najprostszych czynności i jeśli chcemy mieć pewność jego poprawnej instalacji – zlećmy to zadanie fachowcom.
Zobacz chłodzenie wodne do komputera >
Produkty do czyszczenia komputera, które polecamy w sklepie:
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?

Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy

Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?

Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking najlepszych hulajnóg

Jaki prezent na Komunię dla chłopca? Sprawdzone pomysły
