Jak wyciszyć komputer? Jak poradzić sobie z głośnym komputerem?

Jak wyciszyć komputer?

Wyciszanie komputera może być konieczne, gdy użytkujemy urządzenie już jakiś czas i jego wewnętrzne podzespoły zaczynają generować hałas na tyle duży, że utrudnia on pracę. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, dlaczego komputer zaczyna hałasować oraz co zrobić, że komputer był cichszy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na temat tego, jak wyciszyć komputer stacjonarny samodzielnie, bez pomocy serwisu. Powodów, dla których komputery stacjonarne pracują głośniej niż byśmy tego oczekiwali jest wiele, podobnie jak sposobów na przeciwdziałanie temu zjawisku.


Polecane komputery stacjonarne


Dlaczego komputer stacjonarny hałasuje?

Na początek zastanówmy się, w jakich sytuacjach wyciszenie komputera może być konieczne i jaka jest przyczyna hałasu wydobywającego się z komputera.  Przyczyn może być niestety wiele.

Najczęstsze przyczyny generowanego hałasu:

 • uszkodzenia mechaniczne
 • zanieczyszczone wentylatory
 • zużyte łożyska w wentylatorach
 • utknięcie pomiędzy łopatkami wentylatora ciała obcego (np. dziecięcego klocka)
 • zbyt luźne zamocowanie wentylatorów w obudowie
 • nadmierne obciążenie podzespołów komputera (np. podczas grania w gry na najwyższych możliwych ustawieniach grafiki albo w wyniku działania w tle niepotrzebnych aplikacji)
 • wyposażenie komputera w dysk HDD (taki dysk może pracować głośniej niż SSD, zwłaszcza podczas intensywnego odczytywania danych)
 • wibracje stanowiące skutek ustawienia komputera na nierównej powierzchni
 • wibrowanie luźnych elementów w obudowie
 • uszkodzony lub przestarzały dysk twardy
 • złośliwe oprogramowanie obciążające komputer

Ostatni z czynników czyli złośliwe oprogramowanie także może przegrzewać komputery stacjonarne i wymuszać głośniejszą pracę wentylatorów – to właśnie wentylatory są odpowiedzialne za największy hałas.

Warto również w takiej sytuacji przeprowadzić diagnostykę podzespołów komputera korzystając darmowych aplikacji.

Co zrobić gdy komputer głośno pracuje?

Najczęstszą przyczyną hałaśliwego komputera jest nagromadzony w komputerze kurz, który osiadając na podzespołach komputera powoduje jego przegrzewanie. Taka sytuacja skutkuje wzmożoną pracą wentylatorów, które działając z większą mocą generują większy hałas niż normalnie. Jeśli zatem zastanawiamy się, co zrobić, żeby komputer był cichszy, najprostszym rozwiązaniem jest dokładne wyczyszczenie komputera z kurzu.

Czyszczenie sprężonym powietrzem

Jak wyciszyć wentylator w komputerze? Aby wyczyścić tego typu podzespoły, możemy skorzystać ze specjalistycznego preparatu, jakim jest sprężone powietrze. To sprytny spray, przy pomocy którego oczyścimy trudno dostępne miejsca, nawet bez konieczności demontażu całego komputera.

Jak przyciszyć komputer przy pomocy sprężonego powietrza, bez rozkręcania obudowy?

Wyciszanie komputera z wykorzystaniem sprężonego powietrza jest bardzo proste. W tym celu wystarczy:

 • upewnić się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania;
 • odłączyć od komputera wszystkie kable i akcesoria;
 • zlokalizować otwory wentylacyjne na obudowie komputera;
 • przygotować sprężone powietrze – puszka ze sprayem powinna być trzymana w pozycji pionowej, a odległość dyszy od otworów wentylacyjnych powinna wynosić przynajmniej 15 cm;
 • przystąpić do czyszczenia, czyli skierować dyszę butelki ze sprężonym powietrzem na otwory wentylacyjne i krótkimi seriami wydmuchać zabrudzenia;
 • po zakończonym czyszczeniu można z powrotem podłączyć wszystkie akcesoria. Po podłączeniu komputera do źródła zasilania i jego uruchomieniu okaże się, czy wyciszenie komputera się powiodło.

Jak wyciszyć wentylator w komputerze przy pomocy sprężonego powietrza – sposób wymagający rozkręcenia obudowy

Jak wyciszyć komputer stacjonarny, gdy opisany powyżej sposób czyszczenia bez rozkręcania obudowy nie przyniósł żadnych efektów? Taka sytuacja może oznaczać, że zabrudzenia sięgają głębiej i konieczne jest rozkręcenie obudowy. Oto instrukcja krok po kroku, jak wyciszyć wentylator w komputerze tym sposobem:

 • upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania;
 • odłącz wszystkie kable i akcesoria;
 • użyj śrubokręta, aby odkręcić śruby mocujące boczne panele obudowy;
 • ostrożnie zdejmij panele obudowy i odłóż je w bezpieczne miejsce;
 • przed dotykaniem czegokolwiek wewnątrz obudowy zabezpiecz się przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogą uszkodzić elektroniczne części komputera. W tym celu możesz użyć opaski antystatycznej lub maty antystatycznej;
 • zlokalizuj wentylatory i zablokuj ich łopatki przy pomocy pędzelka;
 • przystąp do czyszczenia wentylatorów przy pomocy sprężonego powietrza. Puszkę ze sprayem należy trzymać w pozycji pionowej, w odległości wynoszącej przynajmniej 15 cm od czyszczonej powierzchni;
 • po wyczyszczeniu komputera sprężonym powietrzem delikatnie przetrzyj łopatki wentylatorów pędzelkiem lub ściereczką z mikrofibry;
 • załóż boczne panele obudowy z powrotem i przykręć śruby mocujące.

Gotowe! Możesz podłączyć wszystkie kable i akcesoria i włączyć urządzenie, aby sprawdzić, czy wyciszenie komputera tym sposobem się powiodło.

Uwaga! Jeśli nie masz doświadczenia w kwestii otwierania obudowy, lepiej nie podejmować się samodzielnego wyciszania komputera w ten sposób. Błędy mogą poskutkować uszkodzeniem sprzętu, a nawet i utratą danych zapisanych na dysku twardym komputera. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z czyszczeniem wentylatorów w komputerze stacjonarnym, lepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu komputerowego.

Zakup maty wygłuszającej

Gdy wyciszanie komputera poprzez czyszczenie sprężonym powietrzem się nie powiodło, przyczyna hałasu może być inna. Może się zdarzyć, że komputer nie jest zakurzony i nie przegrzewa się, a jednak wciąż pracuje głośniej, niż byśmy sobie tego życzyli – wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty wygłuszającej do komputera, która zmniejszy poziom hałasu wydobywającego się z jego wnętrza.

Maty wykonane najczęściej z pianki lub gąbki przykleja się do wewnętrznej części obudowy, co znacząco wycisza komputer. Ich zadaniem jest eliminowanie niewielkich wibracji wewnątrz obudowy oraz pochłanianie fal dźwiękowych. Przy docinaniu maty należy pamiętać o wycięciu otworów na odpływy powietrza z wentylatorów, aby nie zablokować przepływu powietrza. Mata wygłuszająca do komputera może być bez problemu stosowana równocześnie z innymi metodami wyciszania komputera. Plusem tego rozwiązania jest stosunkowo niewielki koszt – mowa o jednorazowym wydatku rzędu 100 zł (za zestaw).

Wymiana wentylatora

Jak przyciszyć komputer, gdy wentylator nadal głośno pracuje mimo jego dokładnego wyczyszczenia? Być może przyczyną hałasu jest uszkodzenie mechaniczne. W takiej sytuacji może być konieczna wymiana całego komponentu. Warto mieć świadomość tego, że tańsze modele wentylatorów z natury pracują głośniej niż ich droższe odpowiedniki, dlatego na tej metodzie wyciszania komputera lepiej nie oszczędzać. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu problemu, warto zastanowić się nad wymianą kłopotliwych wiatraków na nowsze i cichsze.

Dobry wentylator do komputera nie będzie tak mocno hałasować i zapewni lepsze chłodzenie. Przy jego zakupie lepiej jednak poradzić się specjalisty, ponieważ element będzie trzeba dopasować do rozstawu otworów montażowych oraz ilości miejsca w obudowie.

Wymiana dysku na SSD

Kolejną przyczyną dla której komputer głośno pracuje może być wyposażenie go w tradycyjny dysk magnetyczny HDD. Niektóre dyski HDD potrafią być bardziej hałaśliwe np. duże klasyczne 3,5 calowe dyski pracujące z prędkością 7.200 obrotów na minutę – zwłaszcza w chwilach intensywnej pracy dysku związanej z zapisywaniem i odczytywaniem danych.

Na szczęście istnieje prosty – choć nie najtańszy – sposób na wyciszenie komputera w takiej sytuacji, mianowicie wymiana starego dysku HDD na nowoczesny dysk SSD do komputera. Dyski SSD oparte na pamięci flash nie posiadają ruchomych elementów, pracują zatem bezszelestnie. Dodatkową zaletą i głównym powodem zakupu dysku SSD jest jednak nie jego cicha praca, a wielokrotnie większa szybkość uruchamiania aplikacji na nim zainstalowanych.

Dyski SSD SATA 2.5″

Dysk SSD M.2

Prawidłowe rozmieszczenie podzespołów

Co zrobić, żeby komputer był cichszy, gdy wymieniliśmy podzespoły na nowe, a problem wciąż występuje? W takiej sytuacji warto się zastanowić nad rozmieszczeniem komponentów wewnątrz obudowy. Zgodnie z zasadami praw fizyki, chłodne powietrze opada, a ciepłe unosi się do góry. Warto mieć to na uwadze składając komputer i wentylatory zasysające chłodne powietrze do obudowy umieścić na dole, a wydmuchujące ciepłe powietrze – na górze. Zapewni to lepszą wydajność systemu chłodzenia, co skutkować będzie mniejszym hałasem – wentylatory nie będą musiały pracować z pełną mocą by zapewnić odpowiednie chłodzenie podzespołów komputerowych.

Ponadto dobrze także przemyśleć rozmieszczenie innych elementów komputera oraz kabli, które mogą przyczyniać się do blokowania przepływu powietrza, a więc do głośniejszej pracy wiatraków. Sprawdźmy również, czy wszystko jest dobrze przykręcone i wewnątrz nie ma luźnych elementów, które mogłyby wibrować i powodować hałas.

Przeczytaj więcej o samodzielnym składaniu komputera.

Nowoczesne chłodzenie wodne

Jak wyciszyć komputer gamingowy? Jeśli komputer posiada bardzo dużą moc, to potrzebuje również odpowiedniego mocnego chłodzenia. W bardziej wydajnych komputerach na zestaw chłodzenia do komputera może się składać nawet 5 i więcej wentylatorów. Większa ilość wentylatorów może jednak generować większą siłę zasysania kurzu do środka obudowy oraz przyczyniać się do głośniejszej pracy.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu hałasu i wyciszeniu komputera, rozwiązaniem może być przejście z chłodzenia wentylatorowego na chłodzenie wodne, które jest znacznie wydajniejsze i przede wszystkim – cichsze. W chłodzeniu wodnym ciepło jest przekazywane z komponentów komputera, takich jak procesor czy karta graficzna do cieczy chłodzącej. Następnie jest ono odprowadzane przy pomocy specjalnej pompy i radiatora na zewnątrz systemu. Rozwiązanie to, nie dość, że jest ciche, to jeszcze jest bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnego chłodzenia powietrzem. Jego minusem jest skomplikowana konserwacja, polegająca między innymi na regularnym sprawdzaniu poziomu cieczy w rezerwuarze i jej uzupełnianiu, a także monitorowaniu funkcjonowania pompy oraz czyszczeniu elementów wchodzących w skład zestawu.

Zestaw do chłodzenia wodnego jest względnie niedrogi, za zestaw wentylatorów korzystających z tej technologii zapłacimy od 300 do 1000 złotych. Jak wyciszyć komputer przy pomocy chłodzenia wodnego? Niestety montaż tego typu akcesoriów nie należy do najprostszych czynności, ponieważ bloki wentylatorów z pompą umieszcza się bezpośrednio na kompatybilnym procesorze lub karcie graficznej.Jeśli chcemy mieć pewność poprawnej instalacji – zlećmy to zadanie fachowcom. Dlaczego warto się zdecydować na wyciszenie komputera poprzez modernizację jego sposobu chłodzenia? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – komputer z chłodzeniem wodnym będzie działać po prostu lepiej.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej