Jak wybrać telewizor do gier? Najlepsze telewizory dla graczy

15.10.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jaki telewizor do gier PC lub konsolowych będzie najlepszy? To pytanie zadają miliony miłośników elektronicznej rozrywki, którzy chcą cieszyć się ulubionymi tytułami w możliwie najlepszych warunkach.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a i wybór odpowiedniego modelu nie należy do najprostszych, ponieważ wiele jest czynników wyróżniających poszczególne telewizory, które mają wpływ na to, czy dane urządzenie to dobry telewizor dla gracza, czy raczej tylko do oglądania filmów. Co zatem należy mieć na uwadze?

Co powinien mieć telewizor do gier?

Gry potrafią dziś wyglądać wyśmienicie, ale by móc się cieszyć tą jakością, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Aby telewizor do grania na konsoli lub pececie sprawdzał się w swoim zastosowaniu, musi spełnić kilka istotnych wymogów, o których teraz napiszemy.

OLED, IPS czy VA – jaki wyświetlacz?

Najważniejszym elementem każdego telewizora jest oczywiście wyświetlacz, a jego trzy kluczowe cechy to: typ, przekątna i rozdzielczość.

Typ matrycy

Matryce w telewizorach można podzielić na dwie kategorie:

  • LCD z podświetleniem konwencjonalnym
  • OLED z samoświecącymi diodami organicznymi.

W tym drugim przypadku można liczyć na doskonałą czerń i niekończony kontrast – co wynika z faktu, że każdy piksel jest indywidualnie świecącym punktem. Takie matryce bardzo dobrze radzą sobie także z obrazem ruchomym, ale ich największą wadą jest wysoka cena.

Z drugiej strony mamy wyświetlacze LCD, wśród których można wyróżnić panele IPS i VA. Różnią się od siebie konstrukcyjnie, co ma też wpływ na ich charakterystykę. Choć obie reprezentują wysoki poziom, to w przypadku IPS możemy liczyć na lepszą jakość kolorów przy patrzeniu pod kątem. W przypadku VA na głębszą czerń i wyższy kontrast.

Ta pierwsza jest lepsza przede wszystkim dla osób preferujących wieloosobową rozgrywkę, druga natomiast dla nocnych marków.

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z tych trzech typów jest w stanie zapewnić komfortowe warunki do rozgrywki.

Przekątna

Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza, ale czasem 40 cali może okazać się lepszym wyborem niż 65. Fakty są bowiem takie, że wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia, w którym telewizor ma stanąć. Przekątna powinna być dostosowana do odległości, z jakiej patrzymy na ekran. Optymalny stosunek rozmiaru do odległości wylicza się ze wzoru: 1 cal na około 2 cm w przypadku 4K lub 4cm w przypadku Full HD.

Przeczytaj również poradnik Kalkulator odległości od telewizora

Rozdzielczość

Ten parametr świadczy o tym jak bardzo szczegółowy jest obraz na ekranie, a aktualnie standardy są dwa: 4K i Full HD. Telewizor 4K do gier sprawdzi się lepiej, szczególnie gdy ma się w domu konsole PlayStation 5 lub Xbox Series X, które oferują rozgrywkę w rozdzielczości 3840×2160 pikseli. W przypadku pozostałych konsol (oraz przekątnych do około 40 cali) równie dobrze powinien sprawdzić się telewizor Full HD (1920×1080).

jaki telewizor do gier

Częstotliwość odświeżania matrycy – dlaczego jest tak istotna?

Jedną z kluczowych cech, jaką musi spełniać dobry telewizor do gier, jest wysoka częstotliwość odświeżania matrycy. Podczas gdy dominującą wartością na rynku jest 60Hz, w pokoju gracza lepiej sprawdzi się telewizor od 100 do 120Hz. To oznacza, że dobry TV do gier wyświetla nie 60, lecz 100 lub 120 obrazów w ciągu każdej sekundy.

Szybkie odświeżanie jest istotne, ponieważ zapewnia wyższą płynność obrazu w ruchu. Ma to największe znaczenie w przypadku tak dynamicznych gier jak pierwszoosobowe strzelaniny czy szybkie wyścigi samochodowe.

Input lag i inne kluczowe cechy TV

Jest jeszcze kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. To przede wszystkim input lag, HDR i tryb gry, ale nie tylko.

Input lag

Jedną z najistotniejszą cechą, jest opóźnienie sygnału – determinuje czy da się grać komfortowo. Za telewizor z niskim input lag uznaje się taki, w którym opóźnienie nie przekracza 40 ms, a z bardzo niskim, gdy nie jest ono wyższe niż 20 ms. Pewną trudnością jest to, że parametr ten nie zawsze podawany jest przez producentów. W takich sytuacjach najlepiej posiłkować się portalami technologicznymi testującymi telewizory.

Niski input lag sprawia, że reakcja telewizora jest błyskawiczna, co największe znaczenie ma w tych dynamicznych grach (podobnie jak szybkie odświeżanie).

HDR

Telewizor obsługujący HDR (czyli szeroki zakres dynamiki) pozwala podziwiać wirtualne światy zgodnie z intencją autorów, oraz cieszyć się ładniejszymi kolorami i większym kontrastem. Dobrze gdy TV obsługuje HDR10+, HLG i Dolby Vision, ale przede wszystkim należy się rozejrzeć za napisem HGiG (a więc HDR w grach).

HDR obsługują najnowsze konsole PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S, a także poprzednia generacja konsol, czyli Xbox One S, Xbox One X, PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro.

Więcej o technologii High Dynamic Range znajdziesz w artykule Co to jest HDR?

Tryb gry

Telewizor, w którego specyfikacji znajduje się wzmianka o trybie gry, będzie się najpewniej dobrze spisywał w tym zadaniu. Jest to opcja dodatkowa, która dostosowuje parametry telewizora do wirtualnej rozrywki. W tym trybie na przykład może być obniżony input lag i zwiększona widoczność w ciemnych fragmentach ekranu.

Funkcja Ambilight

Dostępne tylko w telewizorach Philips oświetlenie ściany za ekranem to kolejny ciekawy dodatek, który nie spełnia żadnej praktycznej funkcji, ale zwiększa widowiskowość podczas rozgrywki.

Polecamy artykuł Technologia Ambilight w telewizorach – co warto wiedzieć?

jaki telewizor do gier

Łączność HDMI

Obowiązkowy port (najlepiej więcej niż jeden), potrzebny do podłączenia konsoli lub komputera. Złącze to jest dostępne w kilku wersjach, z czego aktualnie największe możliwości oferuje HDMI 2.1. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku nowych konsol, o których szerzej piszemy w kolejnym akapicie.

Telewizor do PS5 i Xbox Series X

Oprócz wszystkich tych cech, charakteryzujących dobry telewizor do gier, takie urządzenie, które chcemy podłączyć do konsoli nowej generacji, powinno mieć przede wszystkim gniazdo HDMI 2.1. Umożliwia to korzystanie z funkcji, które są nowościami w przypadku Xbox Series X oraz PlayStation 5. Są to:

  • HFR – obsługa rozdzielczości 4K przy płynności 120 fps
  • VRR – częstotliwość odświeżania dynamicznie dostosowywana do płynności animacji
  • ALLM – automatycznie aktywowany tryb niskiego input lagu.

Szczególnie należy też zwrócić uwagę na rozdzielczość 4K i obsługę HDR, aby cieszyć się grami w możliwie najwyższej jakości.

Jaki telewizor do grania? Najważniejsze parametry

Zatem na jaki telewizor do grania najbardziej opłaca się dzisiaj postawić? Oto pięć kluczowych cech, które powinien spełnić doskonały model do gier:

  • optymalny stosunek przekątnej do odległości,
  • rozdzielczość 4K / UltraHD – 3840×2160 pikseli,
  • niski wskaźnik input lag – poniżej 20ms,
  • matryca 120 Hz i technologia upłynniania ruchu,
  • obecność trybu gry i obsługa HDR.

Telewizor czy monitor do gier?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać telewizor jako monitor do gier. Trzeba jednak wybrać dobrze, a więc poszukać informacji o częstotliwości odświeżania (100/120Hz będzie lepsze niż 50/60Hz) oraz input lag danego modelu.

Telewizor o odpowiedniej specyfikacji będzie mógł sprostać wymaganiom graczy, którzy w takiej sytuacji dodatkowo będą mogli cieszyć się urządzeniem o większych możliwościach, które stanie się centrum domowej rozrywki.

To, że nie ma przeszkód, to jedno, ale właściwie lepszy będzie monitor czy telewizor do gier? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo każdy sprzęt ma swoje plusy i minusy.

W przypadku komputera i zabawy z wykorzystaniem zestawu klawiatura+myszka lepszy powinien być monitor – zoptymalizowany pod kątem stawiania na biurku i patrzenia na jego ekran z niedużej odległości. Telewizor do CS: GO, PUBG, Overwatch czy World of Tanks może więc nie być najlepszą opcją, choćby dlatego, że będzie miał dłuższy czas reakcji niż monitor.

Posiadacze konsol i miłośnicy gry na kanapie z padem w dłoniach, mogą natomiast stawiać na telewizor zamiast monitora. Dzięki większej przekątnej obraz będzie bowiem dobrze widoczny z większej odległości.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat monitorów dla graczy, to sprawdź nasz poradnik Jaki monitor do gier?

telewizor czy monitor do gier

Akcesoria do telewizora do gier

Telewizor LED do gier można odpowiednio doposażyć, wybierając do niego akcesoria RTV. Spośród czego można wybierać? Podstawowe akcesoria do telewizora to:

Ranking telewizorów do gier

Rozglądasz się za konkretnym modelem? W takim razie zobacz nasze zestawienie:


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!