
Jaki telewizor do gier PC lub konsolowych będzie najlepszy? To pytanie zadają miliony miłośników elektronicznej rozrywki, którzy chcą cieszyć się ulubionymi tytułami w możliwie najlepszych warunkach.
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a i wybór odpowiedniego modelu nie należy do najprostszych, ponieważ wiele jest czynników wyróżniających poszczególne telewizory, które mają wpływ na to, czy dane urządzenie to dobry telewizor dla gracza, czy raczej tylko do oglądania filmów. Co zatem należy mieć na uwadze?
- Najważniejsze cechy telewizora do gier
- OLED, IPS czy VA – która matryca będzie najlepsza?
- Częstotliwość odświeżania matrycy – dlaczego jest tak istotna?
- Input lag i inne kluczowe cechy TV
- Telewizor do PS5 i Xbox Series X
- Telewizor czy monitor do gier?
- RANKING TELEWIZORÓW DO GIER
Co powinien mieć telewizor do gier?
Gry potrafią dziś wyglądać wyśmienicie, ale by móc się cieszyć tą jakością, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Aby telewizor do grania na konsoli lub pececie sprawdzał się w swoim zastosowaniu, musi spełnić kilka istotnych wymogów, o których teraz napiszemy.
OLED, IPS czy VA – jaki wyświetlacz?
Najważniejszym elementem każdego telewizora jest oczywiście wyświetlacz, a jego trzy kluczowe cechy to: typ, przekątna i rozdzielczość.
Typ matrycy
Matryce w telewizorach można podzielić na dwie kategorie:
W tym drugim przypadku można liczyć na doskonałą czerń i niekończony kontrast – co wynika z faktu, że każdy piksel jest indywidualnie świecącym punktem. Takie matryce bardzo dobrze radzą sobie także z obrazem ruchomym, ale ich największą wadą jest wysoka cena.
Z drugiej strony mamy wyświetlacze LCD, wśród których można wyróżnić panele IPS i VA. Różnią się od siebie konstrukcyjnie, co ma też wpływ na ich charakterystykę. Choć obie reprezentują wysoki poziom, to w przypadku IPS możemy liczyć na lepszą jakość kolorów przy patrzeniu pod kątem. W przypadku VA na głębszą czerń i wyższy kontrast.
Ta pierwsza jest lepsza przede wszystkim dla osób preferujących wieloosobową rozgrywkę, druga natomiast dla nocnych marków.
Dobra wiadomość jest taka, że każdy z tych trzech typów jest w stanie zapewnić komfortowe warunki do rozgrywki.
Przekątna
Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza, ale czasem 40 cali może okazać się lepszym wyborem niż 65. Fakty są bowiem takie, że wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia, w którym telewizor ma stanąć. Przekątna powinna być dostosowana do odległości, z jakiej patrzymy na ekran. Optymalny stosunek rozmiaru do odległości wylicza się ze wzoru: 1 cal na około 2 cm w przypadku 4K lub 4cm w przypadku Full HD.
Przeczytaj również poradnik Kalkulator odległości od telewizora
Rozdzielczość
Ten parametr świadczy o tym jak bardzo szczegółowy jest obraz na ekranie, a aktualnie standardy są dwa: 4K i Full HD. Telewizor 4K do gier sprawdzi się lepiej, szczególnie gdy ma się w domu konsole PlayStation 5 lub Xbox Series X, które oferują rozgrywkę w rozdzielczości 3840×2160 pikseli. W przypadku pozostałych konsol (oraz przekątnych do około 40 cali) równie dobrze powinien sprawdzić się telewizor Full HD (1920×1080).
Częstotliwość odświeżania matrycy – dlaczego jest tak istotna?
Jedną z kluczowych cech, jaką musi spełniać dobry telewizor do gier, jest wysoka częstotliwość odświeżania matrycy. Podczas gdy dominującą wartością na rynku jest 60Hz, w pokoju gracza lepiej sprawdzi się telewizor od 100 do 120Hz. To oznacza, że dobry TV do gier wyświetla nie 60, lecz 100 lub 120 obrazów w ciągu każdej sekundy.
Szybkie odświeżanie jest istotne, ponieważ zapewnia wyższą płynność obrazu w ruchu. Ma to największe znaczenie w przypadku tak dynamicznych gier jak pierwszoosobowe strzelaniny czy szybkie wyścigi samochodowe.
Input lag i inne kluczowe cechy TV
Jest jeszcze kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. To przede wszystkim input lag, HDR i tryb gry, ale nie tylko.
Input lag
Jedną z najistotniejszą cechą, jest opóźnienie sygnału – determinuje czy da się grać komfortowo. Za telewizor z niskim input lag uznaje się taki, w którym opóźnienie nie przekracza 40 ms, a z bardzo niskim, gdy nie jest ono wyższe niż 20 ms. Pewną trudnością jest to, że parametr ten nie zawsze podawany jest przez producentów. W takich sytuacjach najlepiej posiłkować się portalami technologicznymi testującymi telewizory.
Niski input lag sprawia, że reakcja telewizora jest błyskawiczna, co największe znaczenie ma w tych dynamicznych grach (podobnie jak szybkie odświeżanie).
HDR
Telewizor obsługujący HDR (czyli szeroki zakres dynamiki) pozwala podziwiać wirtualne światy zgodnie z intencją autorów, oraz cieszyć się ładniejszymi kolorami i większym kontrastem. Dobrze gdy TV obsługuje HDR10+, HLG i Dolby Vision, ale przede wszystkim należy się rozejrzeć za napisem HGiG (a więc HDR w grach).
HDR obsługują najnowsze konsole PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S, a także poprzednia generacja konsol, czyli Xbox One S, Xbox One X, PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro.
Więcej o technologii High Dynamic Range znajdziesz w artykule Co to jest HDR?
Tryb gry
Telewizor, w którego specyfikacji znajduje się wzmianka o trybie gry, będzie się najpewniej dobrze spisywał w tym zadaniu. Jest to opcja dodatkowa, która dostosowuje parametry telewizora do wirtualnej rozrywki. W tym trybie na przykład może być obniżony input lag i zwiększona widoczność w ciemnych fragmentach ekranu.
Funkcja Ambilight
Dostępne tylko w telewizorach Philips oświetlenie ściany za ekranem to kolejny ciekawy dodatek, który nie spełnia żadnej praktycznej funkcji, ale zwiększa widowiskowość podczas rozgrywki.
Polecamy artykuł Technologia Ambilight w telewizorach – co warto wiedzieć?
Łączność HDMI
Obowiązkowy port (najlepiej więcej niż jeden), potrzebny do podłączenia konsoli lub komputera. Złącze to jest dostępne w kilku wersjach, z czego aktualnie największe możliwości oferuje HDMI 2.1. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku nowych konsol, o których szerzej piszemy w kolejnym akapicie.
Telewizor do PS5 i Xbox Series X
Oprócz wszystkich tych cech, charakteryzujących dobry telewizor do gier, takie urządzenie, które chcemy podłączyć do konsoli nowej generacji, powinno mieć przede wszystkim gniazdo HDMI 2.1. Umożliwia to korzystanie z funkcji, które są nowościami w przypadku Xbox Series X oraz PlayStation 5. Są to:
- HFR – obsługa rozdzielczości 4K przy płynności 120 fps
- VRR – częstotliwość odświeżania dynamicznie dostosowywana do płynności animacji
- ALLM – automatycznie aktywowany tryb niskiego input lagu.
Szczególnie należy też zwrócić uwagę na rozdzielczość 4K i obsługę HDR, aby cieszyć się grami w możliwie najwyższej jakości.
Jaki telewizor do grania? Najważniejsze parametry
Zatem na jaki telewizor do grania najbardziej opłaca się dzisiaj postawić? Oto pięć kluczowych cech, które powinien spełnić doskonały model do gier:
- optymalny stosunek przekątnej do odległości,
- rozdzielczość 4K / UltraHD – 3840×2160 pikseli,
- niski wskaźnik input lag – poniżej 20ms,
- matryca 120 Hz i technologia upłynniania ruchu,
- obecność trybu gry i obsługa HDR.
Telewizor czy monitor do gier?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać telewizor jako monitor do gier. Trzeba jednak wybrać dobrze, a więc poszukać informacji o częstotliwości odświeżania (100/120Hz będzie lepsze niż 50/60Hz) oraz input lag danego modelu.
Telewizor o odpowiedniej specyfikacji będzie mógł sprostać wymaganiom graczy, którzy w takiej sytuacji dodatkowo będą mogli cieszyć się urządzeniem o większych możliwościach, które stanie się centrum domowej rozrywki.
To, że nie ma przeszkód, to jedno, ale właściwie lepszy będzie monitor czy telewizor do gier? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo każdy sprzęt ma swoje plusy i minusy.
W przypadku komputera i zabawy z wykorzystaniem zestawu klawiatura+myszka lepszy powinien być monitor – zoptymalizowany pod kątem stawiania na biurku i patrzenia na jego ekran z niedużej odległości. Telewizor do CS: GO, PUBG, Overwatch czy World of Tanks może więc nie być najlepszą opcją, choćby dlatego, że będzie miał dłuższy czas reakcji niż monitor.
Posiadacze konsol i miłośnicy gry na kanapie z padem w dłoniach, mogą natomiast stawiać na telewizor zamiast monitora. Dzięki większej przekątnej obraz będzie bowiem dobrze widoczny z większej odległości.
Jeśli szukasz więcej informacji na temat monitorów dla graczy, to sprawdź nasz poradnik Jaki monitor do gier?
Akcesoria do telewizora do gier
Telewizor LED do gier można odpowiednio doposażyć, wybierając do niego akcesoria RTV. Spośród czego można wybierać? Podstawowe akcesoria do telewizora to:
- klasyczne głośniki lub soundbary – jako że telewizory przeważnie nie oferują najlepszego nagłośnienia,
- słuchawki nauszne lub douszne – pozwalające grać z dźwiękiem także wtedy, gdy pozostali domownicy śpią,
- kable HDMI 2.0 – służące do połączenia telewizora z posiadaną konsolą do gier lub komputerem.
Ranking telewizorów do gier
Rozglądasz się za konkretnym modelem? W takim razie zobacz nasze zestawienie:
- Tani telewizor do gier: Philips 43PUS7906/12
- Dobry telewizor 4K QLED: Samsung QE55Q80AAT
- 65″ QLED TV dla graczy: Samsung QE65Q70AAT
- Tani telewizor OLED do gier: LG OLED55B13LA
- Optymalny, 65-calowy OLED TV: LG OLED65C11LB

Tani telewizor do gier: Philips 43PUS7906/12
Philips 43PUS7906/12 to dobry telewizor LCD do gier w bardzo przystępnej cenie. Powinien zainteresować osoby z ograniczonym budżetem, ale też ograniczoną przestrzenią, jako że przekątna jego ekranu to jedynie 43 cale. Oferuje wprawdzie odświeżanie tylko 60Hz, ale producent pomyślał o graczach i postarał się o niski input lag oraz automatyczne przełączanie się na tryb gry, w momencie uruchomienia podłączonej konsoli. Niezaprzeczalnym atutem tego modelu jest też system Ambilight, zapewniający naszej rozgrywce widowiskową oprawę.

Dobry telewizor 4K QLED: Samsung QE55Q80AAT
Telewizor QLED (czyli z warstwą kropek kwantowych) to opcja dla tych, którym zależy na żywych i realistycznych kolorach. Wart uwagi jest na przykład 55-calowy Samsung QE55Q80AAT z matrycą 120Hz, wielostopniowym upłynnianiem ruchu i input lagiem na poziomie 12ms. To wszystko w połączeniu z automatycznym trybem gry i podręcznym panelem gracza (dającym szybki dostęp do najważniejszych parametrów i ustawień) czyni z niego wyśmienity telewizor do gier wideo. Obsługuje też HDR10+ i sam dostosowuje jasność do oświetlenia w pokoju. A wisienką na torcie jest potężny, 60-watowy system audio.

65: Samsung QE65Q70AAT
Jeśli szukasz czegoś większego, to może cię zainteresować Samsung QE65Q70AAT wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 65 cali. To telewizor QLED o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 120Hz, który większą część swojej specyfikacji dzieli z wcześniej wymienionym modelem. Różni się od niego przede wszystkim tym, że ma nieco słabsze głośniki i niższą jasność. Brakuje mu lokalnego ściemniania, ale dzięki matrycy typu VA oferuje bardzo wysoki kontrast i głęboką czerń. Plusem jest też niewygórowana cena jak za ten rozmiar.

Tani telewizor OLED do gier: LG OLED55B13LA
Doskonała czerń, nieskończony kontrast i ultrakrótki czas reakcji to cechy, jakimi może się pochwalić telewizor OLED. Nawet jeden z podstawowych modeli, taki jak LG OLED55B13LA, odznacza się taką charakterystyką, zapewniając wysoki komfort podczas oglądania filmów i sportu oraz – w naszym przypadku: przede wszystkim – grania w gry. Dysponuje dwoma portami HDMI 2.1, gwarantującymi wysoką płynność obrazu, która w dodatku jest dynamicznie dostosowywana do treści. Wbudowany optymalizator gier dodatkowo obniża opóźnienia i zwiększa widoczność detali.

Najlepszy telewizor do gier: LG OLED65C11LB
Gdy budżet nie gra roli, a ty chcesz postawić w pokoju duży telewizor OLED wysokiej klasy, to LG OLED65C11LB jest modelem, którym wypadałoby się zainteresować. Do wszystkich atutów (wspomnianego wyżej) modelu B1 dorzuca on jeszcze wyższą jasność, lepszy HDR i kolejne dwa porty HDMI 2.1, a do tego wszystkiego jest jeszcze o 10 cali większy. Ten sprzęt powinien spełnić wszystkie twoje wymagania i sprawić, że rozgrywka będzie dawać ci jeszcze więcej radości niż do tej pory – jest do tego stworzony.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?

Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy

Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?

Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking najlepszych hulajnóg

Jaki prezent na Komunię dla chłopca? Sprawdzone pomysły
