Choć pojawiło się już kilka innych rozwiązań, pendrive pozostaje jednym z najbardziej lubianych narzędzi do przenoszenia plików. Przemawia za nim: mobilność, brak konieczności dostępu do sieci, fakt jednorazowej inwestycji oraz prosta instalacja i obsługa. Jednak gdy pamięć USB służy do przenoszenia danych firmowych lub prywatnych, dobrze by zapewniała wysoki poziom bezpieczeństwa. Co to właściwie oznacza i jak wybrać szyfrowany pendrive? Na temat samych nośników, warto przeczytać więcej w artykule Jak wybrać pendrive? Poradnik.
Spis treści:
- Dlaczego warto zainwestować w szyfrowany pendrive?
- Jak działa szyfrowany pendrive?
- Jak wybrać pendrive z szyfrowaniem? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Polecane pendrive’y w sklepie
Dlaczego warto zainwestować w szyfrowany pendrive?
Gdy szuka się nośnika pamięci do przenoszenia plików firmowych lub osobistych, zawierających wrażliwe dane, warto zainwestować w szyfrowany pendrive. Pomoże uchronić się przed sytuacją, w której poufne informacje stają się dostępne dla nieupoważnionej osoby tylko dlatego, że znalazła (lub w inny sposób zdobyła) to małe akcesorium.
- Badania pokazują, że połowa z nas przynajmniej raz w życiu zgubiła służbowego pendrive.
- Szyfrowane pamięci USB to prosty i skuteczny sposób na minimalizację ryzyka w przypadku zgubienia lub utraty pendrive, na przykład w drodze do pracy lub podczas służbowego wyjazdu. Gdy ma się szczęście, niezabezpieczony nośnik zostanie zniszczony lub sformatowany. W przypadku pecha, trafi w ręce konkurencji lub cyberprzestępcy, który może zacząć szantażować właściciela. Pamięć, która jest zaszyfrowana, eliminuje te zagrożenia.
- Poufne dane, które trafią w niepowołane ręce i zostaną upublicznione (tzw. wyciek), oznaczają ryzyko wykorzystania wiedzy technologicznej przez konkurencję, utraty zaufania partnerów i klientów przedsiębiorstwa, a także poważnych kar finansowych.
- Obowiązują już bowiem przepisy GDPR / RODO (unijne rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych), które wymusza na firmach dbanie o to, by dane były odpowiednio zabezpieczone. Szyfrowane USB pozwalają spełnić te wymagania i uchronić się przed dotkliwą grzywną za niedopełnienie obowiązków.
Jak działa szyfrowany pendrive?
Zgodnie z nazwą, podstawowym środkiem bezpieczeństwa oferowanym przez taki pendrive, jest szyfrowanie, a więc zamiana zwykłego tekstu w taki, którego nie da się w normalny sposób odczytać. Szyfrowanie najczęściej osiągane jest poprzez wykorzystanie algorytmów, wśród których króluje AES (co jest skrótem od Advanced Encryption Standard).
AES może występować w kilku wariantach, z czego najpopularniejsza i zapewniająca wysoki poziom ochrony jest wersja 256-bitowa. Najlepiej gdy w szyfrowaniu stosowany jest tryb XTS (używający dodatkowego klucza o pełnej długości). Efekt? Praktycznie brak szans na deszyfrację przez człowieka. Prawowity użytkownik natomiast musi tylko zapamiętać hasło.
Mniej zaawansowane są pendrive z szyfrowaniem programowym – w tym przypadku oprogramowanie szyfrujące jest przechowywane na pamięci, co oznacza, że jest bardziej podatne na ataki. Prawdziwie bezpieczny pendrive to taki, w którym wykorzystane jest szyfrowanie sprzętowe – z procesorem wbudowanym w urządzenie, generującym klucz, który pozostaje niejawny dla systemu hosta.
Jak zadbać o bezpieczeństwo danych na pendrive?
O bezpieczeństwo danych na pendrivie można zadbać również korzystając z rozmaitych dodatkowych funkcji:
- Określania numerów seryjnych (pozwalających tworzyć „białe listy”)
- Stosowania dwóch haseł zamiast jednego
- Ustalania maksymalnej liczby prób wpisywania haseł
To ostatnie pozwala uchronić się przed atakami, w których ktoś niepowołany próbuje odgadnąć hasło – gdy pomyli się określoną liczbę razy (na przykład 10), dane są automatycznie kasowane. Kolejne funkcje bezpieczeństwa, możliwe do osiągnięcia dzięki centralnemu zarządzaniu, to: konfiguracja zasad używania haseł oraz zdalne czyszczenie zawartości pendrive.
Ciekawym dodatkiem jest również wbudowana klawiatura do wprowadzania hasła bezpieczeństwa. Jaką daje korzyść w porównaniu do klasycznego wpisania hasła za pomocą klawiatury komputerowej? Taką, że wprowadzane znaki na pewno nie zostaną przechwycone przez złośliwe oprogramowanie rejestrujące kliknięcia (tzw. keylogger).
Jak wybrać pendrive z szyfrowaniem? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Funkcje bezpieczeństwa są oczywiście bardzo ważne, ale przy wyborze pamięci flash z reguły zwracamy uwagę na jeszcze inne cechy.
- Pojemność – jedna z kluczowych cech, szyfrowane pendrive najczęściej produkowane są w wariantach od 4 do 64GB.
- Interfejs – zależy od niego nie tylko kompatybilność z poszczególnymi urządzeniami, ale też maksymalne transfery możliwe do osiągnięcia. Najczęściej dziś stosowanym interfejsem jest klasyczny USB 3.0 lub 3.1 – to gwarancja dużej szybkości i uniwersalności. Nowocześniejsze modele mogą mieć złącze typu USB C.
- Kompatybilność – podczas poszukiwań doskonałego modelu warto też – korzystając z narzędzia filtrowania – zaznaczyć systemy operacyjne, które chcemy, by były obsługiwane.
- Jakość wykonania – wreszcie, bardzo ważne jest, jak wykonany jest pendrive i z jakich materiałów. Szyfrowany pendrive z reguły jest dużo droższy niż zwykły, więc chcemy aby posłużył nam dłużej i cechował się większą wytrzymałością. Może to być bardzo solidna, aluminiowa obudowa, a dodatkowym atutem może być wodoszczelność.
Może Cię zainteresować: