Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Poradnik zakupowy

26.11.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zdrowie naszych zębów zależy jednak nie tylko od regularności mycia zębów. Bardzo dużo zależy też od szczoteczki, której używamy. Coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne.

Dla tych, którzy zastanawiają się, jaka szczoteczka soniczna sprawdzi się najlepiej, przygotowaliśmy poradnik.

Spis treści:

Polecane szczoteczki soniczne w Komputronik.pl

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna w swojej konstrukcji nie różni się wiele od szczoteczki elektrycznej. Tu również mamy dość grubą rączkę mieszczącą akumulator. Na niej umieszczony jest panel sterujący z kilkoma przyciskami. Różnicę widać jednak w głowicy szczoteczki.

 • Szczoteczka elektryczna – oprócz tradycyjnej główki, może posiadać również główkę okrągłą, która pracuje obrotowo z dużą prędkością. Okrągły kształt główki zbliżony jest do profesjonalnych narzędzi dentystycznych i pozwala na skuteczne dopasowanie się do kształtu zęba i czyszczenie możliwie dużej powierzchni,
 • Szczoteczka soniczna – ma podłużną końcówkę, zbliżoną wyglądem do zwykłej szczoteczki manualnej. Głowica szczoteczki sonicznej wykonuje zupełnie inne ruchy, niż głowica szczoteczki elektrycznej. Wykonuje ruchy wymiatające, które przez niektórych specjalistów uznawane są za skuteczniejsze. Kształt głowicy szczoteczki sonicznej ma też inną zaletę. Dzięki temu, że jest ona smuklejsza, łatwiej dostać się nią w trudno dostępne miejsca.

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Szczoteczka elektryczna czyści nasze zęby, wykonując w ciągu jednej minuty do 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych. To robi wrażenie, gdy porównamy częstotliwość ruchu dłoni przy użyciu szczoteczki manualnej. Gdy jednak porównamy to z technologią soniczną – nie robi już tak dużego wrażenia. Szczoteczka soniczna wykonuje ponad 31 000 ruchów wymiatających na minutę. Wskutek tego może usuwać dużo więcej płytki nazębnej niż szczoteczka elektryczna.

 • Szczoteczka elektryczna – do 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych/min.
 • Szczoteczka soniczna – ponad 31 000 ruchów wymiatających na minutę

Warto jednocześnie zauważyć, że na rynku są dostępne także szczoteczki elektryczne działające w technologii 3D (np. Oral B Genius), która łączy trzy rodzaje ruchów: pulsacyjne, oscylacyjne oraz rotacyjne. W połączeniu daje to częstotliwość ponad 58 tysięcy ruchów, co przekłada się na bardzo skuteczne i jednocześnie delikatne rozbijanie płytki nazębnej, która następnie jest usuwana.

Polecane szczoteczki soniczne Philips

Jak działa szczoteczka soniczna?

Technologia soniczna podczas czyszczenia zębów wprawia główkę szczoteczki w ruch soniczny, który umożliwia dynamiczne czyszczenie zębów orz przestrzeni międzyzębowych. Sprawia to, że możliwe jest dokładniejsze wymywanie nieczystości z miejsc trudno dostępnych i niewidocznych.

jaka szczoteczka soniczna

Zdjęcie: Philips

Szczoteczka soniczna – czy warto?

Efekty używania szczoteczki sonicznej zauważysz bardzo szybko. Już po kilku tygodniach zobaczysz, że zęby i niektóre przebarwienia zaczną być jaśniejsze. Zmniejszy się też ilość płytki nazębnej i kamienia.

Zapewne też odpoczną nasze dziąsła, gdyż szczoteczka soniczna jest bardziej delikatna od szczoteczki elektrycznej i szczoteczki manualnej. Nie powoduje ona recesji dziąseł, czyli obniżania się ich linii i odsłaniania korzeni zębów. Efekty będą też widoczne u dzieci, gdyż najczęściej poświęcają one mało czasu na mycie, a szczoteczka soniczna, w odróżnieniu od manualnej, czyści zęby szybciej i efektywniej.

Efekty szczotkowania szczoteczką soniczną:

 • jaśniejsze przebarwienia
 • mniejsza ilość płytki nazębnej i kamienia
 • lepsza kondycja dziąseł
 • mniejsza tendencja do obniżania się linii dziąseł

jaka szczoteczka soniczna

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Osoby przyzwyczajone do używania zwykłych szczoteczek będą zapewne zdziwione instrukcją obsługi szczoteczki sonicznej.

Technika mycia polega na umieszczaniu i chwilowym przytrzymywaniu głowicy nad powierzchnią zęba i przy jego powierzchniach bocznych. Trzeba to robić systematycznie, przesuwając głowicę do kolejnego zęba w stałych odstępach czasu.

Pamiętajmy, że nie ma konieczności wykonywania ruchów okrężnych i szczotkowania zębów. Po przyłożeniu głowicy do zęba jest on wystarczająco skutecznie polerowany przez drgającą głowicę i jej włókna.

Szczoteczka soniczna – czy dla każdego?

Osoby posiadające zdrowe zęby i niebędące w trakcie leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego, mogą bez obaw używać szczoteczki sonicznej. Jest to tak delikatne urządzenie, że większość pozostałych osób również nie powinna mieć powodów do obaw.

Szczoteczka soniczna a aparat

Aparat ortodontyczny pozwoli nam się cieszyć ładnymi, prostymi zębami, ale może powodować kilka innych problemów. Aby nie dopuścić do powstania dużej ilości płytki nazębnej i kłopotów z nieświeżym oddechem, czy chorobami dziąseł, warto używać nowoczesnej szczoteczki do zębów.

Szczoteczka soniczna to doskonały wybór, gdyż czyści ona nie tylko powierzchnie, których dotyka, ale też różnego rodzaju zakamarki, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie sięgnąć. A takich zakamarków w przypadku używania aparatu ortodontycznego jest mnóstwo.

Szczoteczka soniczna a plomby

Mycie plombowanych zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej jest w całkowicie bezpieczne. Szczoteczka tego typu jest bardzo delikatna, nie uszkodzi ani nowych, ani starych plomb.

Szczoteczka soniczna a implanty

Używanie szczoteczki sonicznej jest całkowicie bezpieczne do codziennego mycia zębów opartych na implantach. Badania wskazują, że wibracje szczoteczki sonicznej nie mają żadnego wpływu na stabilność implantów.

jaka szczoteczka soniczna

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Jeśli już jesteśmy zdecydowani na zakup szczoteczki sonicznej, warto zastanowić się, który model będzie dla nas odpowiedni. Decydując, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepszym wyborem dla Ciebie warto zwrócić uwagę na takie cechy jak szybkość szczotkowania oraz ilość trybów pracy.

Szybkość szczotkowania

Ocenę szczoteczki zacznijmy od sprawdzenia, z jaką prędkością pracuje jej głowica. Jest to bardzo ważny parametr wpływający między innymi na efektywność jej pracy i na łatwość usuwania płytki nazębnej. Najczęściej szczoteczki soniczne oferują prędkość około 30 tys. ruchów na minutę. Najlepsze szczoteczki soniczne generują w tym czasie nawet 60 tys. ruchów. W tym przypadku, jak nietrudno się domyślić, im większa szybkość, tym wydajniejsza szczoteczka.

Ilość trybów pracy

Nasza szczoteczka nie musi służyć jedynie do codziennego oczyszczania zębów. Dobra szczoteczka soniczna oferuje też wiele innych, ciekawych trybów pracy.

 • tryb wybielania zębów – producenci szczoteczek obiecują, że po dwóch tygodniach szczotkowania zębów w tym trybie, dostrzeżemy różnicę w odcieniu naszych zębów
 • delikatne szczotkowanie – jest ono idealne na początek przygody z naszą nową szczoteczką. Pozwala przyzwyczaić się do jej pracy. Sprawdza się też w przypadku osób z nadwrażliwymi zębami, oraz osób, które od niedawna noszą aparat ortodontyczny
 • masaż dziąseł – pomaga on poprawić ich ukrwienie, co korzystnie działa w przypadku niektórych dolegliwości.

Szczoteczki soniczne z irygatorem

Na rynku bez trudu znajdziemy też szczoteczki soniczne z irygatorem. To idealny zestaw dwóch urządzeń, gdyż szczoteczka dba o zęby, a irygator pomaga jeszcze dokładniej doczyścić przestrzenie między zębowe.

Możemy też kupić szczoteczkę soniczną na podróż. Mają one niewielkie rozmiary i łatwo zmieszczą się w torbie podróżnej.

Jaka szczoteczka soniczna dla dziecka?

Jeśli chcemy zadbać o zęby naszych pociech, warto kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci. Dobrym przykładem jest tu specjalna szczoteczka soniczna Philips Sonicare For Kids. Szczoteczki takie mają mniejsze głowice, są delikatniejsze, i mają timer, który odmierza czas potrzebny na dokładne umycie zębów.


Polecane szczoteczki soniczne do 200 zł

Polecane szczoteczki soniczne do 500 zł


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej