Jak działają słuchawki z przewodzeniem kostnym?

Muzyka nas relaksuje, dodaje optymizmu i pozwala wypocząć. Doznania ze słuchania muzyki są lepsze, jeśli słuchamy jej na słuchawkach. W kategorii produktów audio rozwój technologiczny również pokazał, że potrafi nas zaskoczyć. Dowodem tego są słuchawki z przewodzeniem kostnym, które szybko zyskują na popularności.

W tym poradniku znajdziesz:

Inne rodzaje słuchawek opisujemy w poradniku: Jakie słuchawki wybrać? Doradzamy

Popularne słuchawki z przewodzeniem kostnym

Jak działają słuchawki z przewodnictwem kostnym?

W klasycznych słuchawkach głośniki wkładamy do wnętrza małżowiny usznej lub przyciskamy je ściśle do ucha. Słuchawki z kostnym przewodzeniem dźwięku w ogóle nie muszą znajdować się wewnątrz małżowiny, gdyż do przekazywania dźwięku w bardzo niewielkim stopniu wykorzystują błonę bębenkową.

Słuchawki z przewodnictwem kostnym używają kości czaszki jako systemu rezonatorów – to zjawisko nazwane jest przewodzeniem kostnym.

Słuchawki z przewodnictwem kostnym, dzięki wprawianiu kości czaszki w odpowiednie drgania, przekazują dźwięk do naszego ucha wewnętrznego.

Co to słuchawki kostne?

Czy przewodnictwo kostne jest bezpieczne?

To całkowicie bezpieczna metoda przekazywania dźwięku, która od lat jest wykorzystywana do konstruowania aparatów słuchowych dla osób słabo słyszących. Co ciekawe, taki rodzaj słuchawek jest dla tej grupy osób idealnym rozwiązaniem, pozwalającym cieszyć się muzyką. Ale wszyscy pozostali także docenią taki system emisji dźwięku.

Jak działa przewodnictwo kostne?

Grafika: AfterShokz

Wrażenia z użytkowania tego typu słuchawek są niesamowite. Część osób opisuje je jako słuchanie muzyki wewnątrz swojej głowy. Po chwili przyzwyczajenia do tego nietypowego efektu zaczynamy doceniać tę innowacyjną technologię.

Słuchawki kostne a słuchawki douszne

Jakie są jeszcze różnice pomiędzy użytkowaniem klasycznych słuchawek dousznych a słuchawek z kostnym przewodzeniem dźwięku? Podstawowa różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka, słuchawki kostne nakładamy na ucho, a nie do ucha.

Słuchawki z przewodzeniem kostnym

Konkretnie mocujemy je w miejscu styku małżowiny z naszą głową – słuchawki z kostnym przewodzeniem dźwięku nie zasłaniają ucha. W efekcie nie jesteśmy odcięci od dźwięków dookoła nas. Taka zasada działania ma mnóstwo plusów. Brak całkowitej izolacji od innych dźwięków zapewni bezpieczeństwo np. podczas jazdy na rowerze.

Zarówno słuchawki kostne, jak i bezprzewodowe douszne świetnie sprawdzą się jako słuchawki do biegania.

Jakie zalety mają słuchawki kostne?

 • Wygodne słuchawki sportowe
 • Podzielność uwagi, ponieważ nie odcinają od otoczenia
 • Możliwość całkowitego wygłuszenia, dzięki stoperom
 • Brak przewodów
 • Łączność bluetooth

Wygoda i bezpieczeństwo dla sportowców

Przede wszystkim świetnie sprawdzają się jako słuchawki do biegania. Całkowite odcięcie biegacza od dźwięków ulicy stwarza wiele niebezpieczeństw. Możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu czy roweru, który dzwonkiem sygnalizuje, że chce nas ominąć.

Tego typu sprzęt doskonale sprawdza się zatem jako słuchawki dla aktywnych np. słuchawki na siłownię lub słuchawki dla sportowców. Słuchając muzyki, możemy jednocześnie słuchać poleceń trenera lub rozmawiać z innymi, trenującymi osobami. Takie słuchawki sportowe dobrze przylegają do głowy i nie przesuwają się podczas intensywnego ruchu.

Słuchawki z przewodzeniem kostnym mają jeszcze jedną przewagę nad klasycznymi. Ponieważ nie znajdują się wewnątrz małżowiny usznej, to po ich długim użytkowaniu nie mamy uczucia uciskania. Osoby, które używają słuchawek dousznych po kilka godzin dziennie wiedzą, że potrafi to być minusem.

Możliwość wygłuszenia – dodatkowe stopery

A co w przypadku, gdy dźwięki otoczenia nam przeszkadzają i chcemy całkowicie skupić się na muzyce? Nie ma problemu. Większość producentów słuchawek z przewodzeniem kostnym dodaje do nich w zestawie komplet specjalnych stoperów do uszu. Wystarczy ich użyć i jesteśmy odcięci od otoczenia podobnie jak w przypadku klasycznych słuchawek.

Brak przewodów

Kolejna różnica, którą zauważymy to brak przewodów łączących słuchawki kostne z odtwarzaczem. O ile wiele modeli klasycznych słuchawek wymaga takiego połączenia, to słuchawki kostne są w zdecydowanej większości bezprzewodowe.

Słuchawki z przewodzeniem kostnym

Słuchawki kostne z bluetooth mają mnóstwo zalet – przewód nam się nie plącze, nie zwija i nie krępuje ruchów. Takie słuchawki sportowe z bluetooth zapewniają pełną swobodę. Dobrze sprawdzają się też jako słuchawki do telefonu.

Dla kogo słuchawki kostne?

Słuchawki z przewodnictwem kostnym zostaną docenione właściwie przez wszystkie osoby, które podczas słuchania muzyki chcą czuć się swobodnie. Będą to przede wszystkim osoby aktywne oraz sportowcy.

Słuchawki kostne do pływania

Ale też możemy takich słuchawek używać choćby w pracy. Będziemy słuchać muzyki, a jednocześnie możemy rozmawiać ze współpracownikami, czy odbierać telefony.

Specyficzną grupą docelową są tu też osoby słabosłyszące oraz niedosłyszące. Dla nich tego typu technologia jest idealnym sposobem na cieszenie się radością płynącą ze słuchania ulubionych utworów.

 • Słuchawki kostne dla sportowców
 • Słuchawki kostne do telefonu i do pracy
 • Przewodnictwo kostne dla słabosłyszących lub niedosłyszących

Jak wybrać słuchawki z kostnym przewodzeniem dźwięku?

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup tego typu słuchawek, warto dowiedzieć się też, na co zwracać szczególną uwagę.

 • Odpowiednie dopasowanie – przede wszystkim musimy dowiedzieć się, jak dany model słuchawek trzyma się na uszach. To ważne, gdyż w przeciwieństwie do klasycznych słuchawek, słuchawki kostne nie utrzymują się wewnątrz ucha. Muszą być one wykonane z odpowiednio giętkiego materiału, aby móc dopasować je do naszych anatomicznych kształtów.
 • Redukcja szumów – jeśli chcemy cieszyć się doskonałym dźwiękiem, warto zainwestować w słuchawki z redukcją szumów. Pomoże to zredukować niechciane dźwięki powstające przez wibrację konstrukcji.
 • Wodoodporność – jeśli słuchawek chcemy używać podczas aktywności fizycznej na zewnątrz, powinniśmy poszukać modelu, który jest wodoodporny. Wtedy żaden deszcz nam niestraszny. Przy okazji takie słuchawki będą też odporne na pot.
 • Waga zapewniająca komfort – słuchawki powinny być też lekkie. Pamiętajmy, że opierają się ona na naszych uszach. Cięższe modele mogą być mało komfortowe w dłuższym użytkowaniu.

Zdjęcia i grafiki: AfterShokz

Pozostałe rodzaje słuchawek

Zobacz słuchawki kostne w sklepie


Słuchawki dokanałowe


Słuchawki douszne


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej