Jak wybrać rower treningowy?

23.04.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Rowery treningowe to sprzęty, które pozwalają na efektywne ćwiczenia niezależnie od pogody czy innych zewnętrznych czynników. Uniwersalność tych urządzeń jest doceniana przez klientów chcących poprawić swoją kondycję fizyczną, a także osób przechodzących rehabilitację. Często wybierane są jako jeden z głównych sprzętów domowej siłowni.

O tym, jaki sprzęt sportowy do domowej siłowni przeczytasz w poradniku: Jaki sprzęt do ćwiczeń do domu wybrać?

Spis treści

 • Jak dopasować rower treningowy do swoich potrzeb?
 • Rodzaje rowerów treningowych – pionowe, spinningowe, poziome
 • Jaki rower treningowy wybrać? Mechanizm oporu
 • Co jeszcze wpływa na wygodę korzystania w rowerka?

Jak dopasować rower treningowy do siebie?

Duże możliwości wyboru i zakresu pracy poszczególnych urządzeń sprawiają, że bez problemu można znaleźć sprzęt, który spełni wszystkie wymagania. Pojawia się pytanie jak wybrać rower treningowy, aby sprawdził się podczas naszych ćwiczeń? Żeby nie zgubić się wśród ogromnej liczby właściwości urządzeń, przygotowaliśmy wskazówki dla podstawowych grup odbiorców.

Rower treningowy osób początkujących:

 • rower pionowy,
 • napęd mechaniczny lub magnetyczny,
 • podstawowa regulacja,
 • podstawowe funkcje komputera.

Osoby zaawansowane i trenujące profesjonalnie powinny postawić na:

 • rower pionowy lub spinningowy,
 • napęd magnetyczny lub elektromagnetyczny,
 • duży zakres regulacji,
 • zaawansowany system pomiaru.

Rower treningowy dla osób starszych oraz posiadających problemy z kręgosłupem:

 • rower poziomy,
 • napęd magnetyczny lub elektromagnetyczny,
 • duży zakres regulacji,
 • podstawowe funkcje pomiaru.

Rodzaje rowerów treningowych

Rowery treningowe to grupa bardzo zróżnicowana, dlatego nie da się opisać wszystkich za jednym razem. Różnice pomiędzy konkretnymi modelami wpływają na znaczne zmiany w treningu, dlatego, żeby cieszyć się wymiernymi efektami, warto dobrać odpowiedni sprzęt. Podstawowy podział rowerów treningowych obejmuje 3 grupy:

 1. Pionowe rowery treningowe
 2. Spinningowe rowery treningowe
 3. Rowery poziome

Pionowe rowery treningowe

Stanowią najpopularniejszy wybór wśród użytkowników. Wiąże się z tym kilka czynników. Po pierwsze – rower taki jest stosunkowo tani, dlatego więcej osób może sobie pozwolić na jego zakup. Po drugie – zapewnia pozycję najbardziej podobną do tej, znanej z rowerów miejskich. Sylwetka jest wyprostowana lub lekko pochylona, co ułatwia trening oraz sprawia, że ćwiczenia są wygodne nawet dla początkujących.

Spinningowe rowery treningowe

To wersja dla użytkowników bardziej zaawansowanych. Główną różnicą, zauważalną na pierwszy rzut oka, jest obecność koła zamachowego napędzanego łańcuchem. Dzięki temu wrażenia z ćwiczeń są bardzo podobne do tych, które zapewnia jazda na zwykłym rowerze. Pozycja, jaką przyjmuje się podczas treningu jest dużo bardziej pochylona i przypomina tę znaną z rowerów szosowych.

Dlatego omawiany typ urządzeń treningowych najchętniej wybierają osoby amatorsko trenujące kolarstwo oraz profesjonaliści, którzy nie mogą pozwolić sobie na przerwę w ćwiczeniach nawet podczas gorszej pogody czy niesprzyjającego sezonu.

Rowery poziome – pozycja siedząca

Rowery poziome są alternatywą dla osób z kłopotami zdrowotnymi. Różnią się one diametralnie od dwóch powyższych propozycji. Zapewniają dużo większą wygodę, ze względu na niską pozycję siedzącą. Zamiast siodełka mamy fotel z oparciem, który pozytywnie wpływa na komfort ćwiczeń, a także odciąża plecy. Z tego względu jest najbardziej polecany seniorom oraz osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem. W przypadku ćwiczeń na rowerze poziomym mniejszy udział w treningu biorą mięśnie nóg, a zwiększa się praca brzucha.

Jaki rower treningowy wybrać? Mechanizm oporu

Drugi czynnik, który jest bardzo ważny dla właściwego doboru sprzętu treningowego to mechanizm oporu. Wpływa on na możliwości regulacji zakresu siły, jaką wkładamy w ćwiczenia, dlatego powinien być dobrany z myślą o planowanym przeznaczeniu. Typy rowerów treningowych różniące się tym mechanizmem, to:

 1. Rowery mechaniczne
 2. Rowery magnetyczne
 3. Rowery elektromagnetyczne

Mechaniczne rowery treningowe

Najbardziej podstawowym rodzajem mechanizmu dostosowania siły, jaką trzeba włożyć w pedałowanie posiadają rowery treningowe z systemem mechanicznym. Cały proces odbywa się poprzez zwiększanie tarcia koła. Regulacja odbywa się za pomocą pokrętła, które może działać w sposób płynny lub stopniowy.

Zaletą takiego systemu jest prostota obsługi i łatwość ewentualnej naprawy, jednak sam mechanizm jest głośny i nie pozwala na duży zakres modyfikacji, przez co warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanym modelem podczas układania swojego planu treningowego.

Magnetyczne rowery treningowe

Jak sama nazwa wskazuje, w rowerach z napędem magnetycznym mechanizm oporu działa dzięki sile magnesów, która może być regulowana w dużo większym zakresie, niż ma to miejsce w przypadku rowerów mechanicznych. Dodatkowym atutem systemu magnetycznego jest bardzo cichy tryb pracy. Urządzenie działa praktycznie bezgłośnie, dzięki czemu doskonale nadaje się do użytku domowego, a nawet w czasie wieczornych i nocnych sesji treningowych. Jest to jednak wybór droższy w porównaniu do odpowiedników mechanicznych.

Elektromagnetyczne rowery treningowe

Rowery treningowe z napędem elektromagnetycznym posiadają najbardziej zaawansowany system. Stanowi on rozwinięcie mechanizmu magnetycznego, z tym, że w przypadku tego rodzaju rowerów możemy sterować jego funkcjami za pomocą komputera i systemów elektronicznych. Pozwala to dostosować siłę oporu do konkretnego planu treningowego lub uzależnić ją od zmęczenia użytkownika, bądź też innych parametrów fizjologicznych. Elektromagnetyczne rowery treningowe chętnie wybierane są przez profesjonalistów.

Co jeszcze wpływa na wygodę korzystania w rowerka?

Wybierając rower treningowy dostosowany do wymagań należy zwrócić również uwagę na kilka pomniejszych, ale również niezwykle istotnych czynników, które mogą wpłynąć na komfort podczas ćwiczeń lub po prostu ułatwić życie.

 • Gabaryty urządzenia
 • Regulacja siodełka i kierownicy
 • Dostosowanie pedałów
 • Stopień zaawansowania komputera
 • Dodatkowe udogodnienia

Gabaryty urządzenia

Kupując rower treningowy trzeba oczywiście wziąć pod uwagę możliwości przestrzenne mieszkania lub domu. Najmniej miejsca zajmą rowery pionowe, a najwięcej poziome. Jeżeli więc miejsca jest mało, warto postawić na pierwszy typ opisywanych sprzętów. Tym, co ma znaczenie w tym miejscu jest waga i możliwości transportu. Lżejsze urządzenia z kółkami na spodzie pozwalają na większą mobilność i wygodę.

Regulacja siodełka i kierownicy

Regulacja siodełka i kierownicy w rowerze treningowym to podstawowy element, który wpływa na dostosowanie pozycji do wzrostu i gabarytów użytkownika. Wybierając rower treningowy należy zwrócić uwagę na zakres regulacji.

Oprócz podwyższania/obniżania siodełka warto również sprawdzić, czy dany sprzęt pozwala na ruch w przód oraz w tył. Może to znacząco ułatwić trening i wpłynąć na właściwe ustawienie ciała, pozwalające na maksymalne wykorzystanie możliwości urządzenia. Jeżeli chodzi o kierownicę istotny jest również kąt nachylenia jej ramion.

Dostosowanie pedałów rowerowych

Odpowiednie dobranie pedałów to podstawa, ponieważ to praca z ich wykorzystaniem stanowi podstawę treningu. Należy zwrócić uwagę na to, aby były one odpowiednio wyprofilowane oraz posiadały powłokę antypoślizgową, co zapobiegnie zsuwaniu się stóp. Warto również sprawdzić możliwości regulacji pasków – stopa musi być dopasowana idealnie, aby nic nie przeszkadzało w treningu.

Ciekawą i przydatną opcją jest samopoziomowanie pedałów. Ułatwia to znacząco ćwiczenia i oszczędza czasu oraz nerwów związanych z ciągłym ustawianiem tych elementów w odpowiedniej pozycji

Stopień zaawansowania komputera

Wybór systemu kierującego pracą roweru treningowego jest bardzo ważnym etapem. Na rynku istnieją urządzenia w pełni mechaniczne lub takie, które posiadają zaawansowane rozwiązania pomagające ułożyć plan treningowy i mierzące na bieżąco wszystkie parametry, niezbędne do jego modyfikacji. Wszystko oczywiście zależy od potrzeb. Do prostych ćwiczeń wystarczą nieskomplikowane mechanizmy. Kiedy jednak w grę wchodzi poważniejszy trening należy postawić na rowery treningowe z zaawansowanym komputerem.

Dodatkowe udogodnienia

Elementami, które nie są konieczne dla odpowiedniej jakości treningu, ale potrafią uprzyjemnić cały proces są możliwości podłączenia urządzeń mobilnych, czy odtwarzania multimediów. Niektóre rowery treningowe posiadają półeczki na książkę. Dzięki temu można łączyć rozwój fizyczny z nadrabianiem zaległości w lekturze.

Domowa siłownia – co jeszcze kupić?

 • orbitreki,
 • piłki gimnastyczne,
 • steppery,
 • drążki gimnastyczne,
 • bieżnie treningowe.
Może Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!