Jaki router do gier? Najlepsze routery gamingowe

28.04.2020 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Rywalizacja lub współpraca z graczami to zupełnie inny poziom rozrywki niż gra w pojedynkę. Nie dziwi więc, że gry sieciowe mają coraz więcej miłośników. Jednak by cieszyć się taką zabawą w pełni, potrzebny będzie dobry router do gier.

Warto zainwestować w sprzęt dedykowany graczom, ponieważ można mieć wtedy pewność, że zoptymalizuje naszą sieć tak, by gry miały najwyższy priorytet. Ani o szybkość, ani o stabilność połączenia nie trzeba się wówczas martwić. Podpowiadamy, co kupić i na co zwracać uwagę.

W tym poradniku znajdziesz:

  • Router do gier – czym się wyróżnia?
  • Co powinien mieć router dla gracza?
  • Połączenie kablowe czy bezprzewodowe?
  • Ranking routerów gamingowych

Popularne routery do gier w Komputronik.pl

Router do gier – czym się wyróżnia?

Routery WiFi mogą służyć jako router dla wymagającego gracza, ale również routery, które producenci specjalnie zaprojektowali jako urządzenia dla graczy. Takie produkty określane są jako router gamingowy. Jak odnaleźć je wśród innych routerów domowych?

Na przykład routery ASUS – firma bezpośrednio nazywa takie urządzenia swoim specjalnym skrótem ROG – Republic of Gamers. Z kolei w routerach Netgear w nazwie umieszczono słowo „Gaming”, które nie pozostawia już żadnych wątpliwości co do przeznaczenia i możliwości.

router do gier

W przypadku innych marek, producenci charakteryzując szybkość swojego urządzenia wyraźnie nawiązują do płynnego strumieniowania i grania online oraz funkcji, które zapewniają mniejsze opóźnienia w rozgrywkach online.

Co powinien mieć router dla gracza?

Standardowy router WiFi nie jest urządzeniem o zbyt skomplikowanej metodzie działania, ale router gamingowy WiFi może się nieco różnić od urządzenia ogólnego przeznaczenia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze?

  • priorytet dla gier
  • wydajny procesor
  • obsługa pasma 5 GHz
  • technologia MU-MIMO
  • Port USB 3.0
  • przełącznik 1000 Megabitów.

Funkcja nadawania priorytetu dla gier

Ciekawą funkcją jest Killer Prioritization Engine (spotykany np.: w routerach Linksys) lub Game Boost (w routerach gamingowych marki Asus). Funkcja ta umożliwia nadawanie priorytetu różnym aktywnościom sieciowym lub nawet sama analizuje ruch sieciowy.

Można ją więc skonfigurować tak, by pierwszeństwo w sieci miał ruch związany ze streamowaniem, czy z grami online. Dzięki temu gdy ktoś podłączony do sieci zacznie ściągać pliki z internetu, otrzyma mniejszy priorytet. Grający w tym samym czasie gracz nie odczuje więc większych opóźnień.

Ważne, aby funkcje tę można było aktywować szybko i prosto, albo by dobrze działała automatycznie. I to nie tylko z PC, ale z wieloma platformami gamingowymi, w tym PS3, PS4, PS4 Pro, czy Xbox One.

Obecność funkcji umożliwiającej nadawanie najwyższego priorytetu grom oraz usługom streamingowym najłatwiej jest rozpoznać po trzech literach w opisie: QoS.

Wydajność, czyli jaki procesor w routerze do gier?

Router gamingowy powinien być także wyposażony w wydajny procesor – jeden lub więcej rdzeni, od 1.2 GHz wzwyż – i co najmniej 128 MB pamięci RAM – zalecane 256 MB. Taka konfiguracja pozwoli routerowi na sprawniejsze zarządzanie ruchem w sieci, a to z kolei przełoży się na stabilniejsze i szybsze połączenie bezprzewodowe.

Najlepiej wyposażone routery na rynku mają nawet czterordzeniowe procesory, co zapewnia wydajność dostosowaną do wymagań współczesnych gier sieciowych.

Brak zakłóceń, czyli obsługa pasma 5 GHz

Starsze urządzenia i te z niższego segmentu cenowego z reguły pracują w paśmie 2.4 GHz (podzielonym tylko na 13 kanałów). Sygnały w tym paśmie mają skłonność do wzajemnego zakłócania się. Zakłócanie jest tym silniejsze, im więcej routerów i urządzeń działających we wspomnianym paśmie znajduje się w pobliżu. Jest to szczególnie odczuwalne, jeśli mieszkamy w dużym bloku.

O ile w zwykłej pracy, przeglądaniu internetu czy nawet oglądaniu filmów, spowolnienia spowodowane takimi zakłóceniami mogą być mało znaczące, to podczas dynamicznej gry sieciowej mogą zaważyć na przebiegu rozrywki.

Problem można wyeliminować korzystając z częstotliwości 5 GHz. Ze względu na wygodę, router WiFi do gier powinien być zatem wyposażony w co najmniej dwie anteny, umożliwiające pracę zarówno w paśmie 2.4, jak i 5 GHz. W ten sposób urządzenia obsługujące pasmo 5 GHz będą działały wydajniej i bez zakłóceń, a urządzenia obsługujące jedynie starsze pasmo 2.4 GHz wciąż będą miały możliwość połączenia z internetem.

Pasmo 5 GHz jest głównym elementem WiFi od standardu AC, czyli WiFi 5. Powinien być naszym absolutnym minimum przy wyborze urządzenia do gier.

Na rynku są już jednak dostępne także routery w nowszym standardzie AXWiFi 6. Zastosowane w nim technologie zapewniają jeszcze większe prędkości, lepszą obsługę wielu połączonych urządzeń oraz niezawodność.

Routery z WiFi 6

Warto również wspomnieć o wykorzystującym pasmo 60 GHz standardzie AD. Wprawdzie występuje rzadko, ale oferuje bardzo wysokie prędkości. Jest tylko jeden haczyk, aby z niego skorzystać, komputer nie może być oddalony od routera bardziej niż na 3 metry.

Obsługujące tę częstotliwość modele to najczęściej routery trójzakresowe – 2,4+5+60 GHz.

Czym jest technologia MU-MIMO?

Kolejną z funkcjonalności jest technologia MU-MIMO (Multiple Users – Multiple Input, Multiple Output), będąca częścią standardu IEEE 802.11ac i nowszych.

Tradycyjne routery, choć pozwalają na podłączenie i pracę wielu urządzeń jednocześnie, mogą to robić w sposób niewydajny. Takie routery działają trochę jak karabin maszynowy, strzelający pakietami danych na oślep we wszystkich kierunkach.

Choć router obsługuje naraz wiele urządzeń, to jest w stanie w danym ułamku czasu wysłać pakiet tylko do jednego z nich.

Możemy zatem zaobserwować znaczne spadki wydajności, gdy do routera podłączy się wielu klientów w tym samym czasie. Zwłaszcza, gdy każdy z nich zacznie wykonywać zasobożerne czynności, jak streamowanie czy pobieranie dużych plików z internetu.

Routery obsługujące MU-MIMO działają inaczej opierając się na technologii Beamforming, czyli kształtowania wiązki sygnału. Dzięki niej sygnał wysyłany jest do konkretnego urządzenia, co poprawia zasięg, stabilność i szybkość połączenia.

Technologia MU-MIMO działa wyłącznie w częstotliwości 5 GHz.

Znaczenie portu USB 3.0

Nowoczesny router WiFi do gier powinien mieć również co najmniej jeden port USB 3.0. USB w routerze pozwoli na podłączenie chociażby dysku sieciowego, na który można zgrywać zapisy wideo z gier lub przechowywać pliki z grami, do których dostęp uzyskają wszyscy użytkownicy sieci.

Zalety przełącznika 1000 Megabitów

Przełącznik LAN jest w dzisiejszych routerach standardem, jednak warto dla pewności sprawdzić, czy kupowane urządzenie ma porty o prędkości co najmniej 1000 Megabitów (1 Gigabit). Router z przełącznikiem 1000Mb zapewnia najlepszą wydajność, pozwala na większą elastyczność w sposobie połączenia z routerem, a ponadto umożliwia utworzenie sieci lokalnej i zorganizowanie tzw. „LAN party” z przyjaciółmi.

Router do gier – połączenie kablowe czy bezprzewodowe?

Główną zaletą jaką daje router domowy, jest możliwość bezprzewodowego połączenia z internetem. Wydaje się więc bez sensu podłączanie się za pomocą kabla. WiFi daje znacznie większą wygodę i możliwość korzystania z komputera w dowolnym punkcie domu.

Nie należy jednak zapominać, że połączenie bezprzewodowe z reguły będzie nieco wolniejsze, niż połączenie kablowe – zwłaszcza jeśli mówimy o portach LAN 1000 Megabitów. Dlatego jeśli router do gier znajduje się niedaleko od komputera lub konsoli, dla uzyskania najlepszej wydajności w grach zawsze lepiej będzie połączyć się kablem.

Jeśli router stoi za ścianą, na innym piętrze domu, lub w znacznej odległości od komputera, pozostaje korzystać w połączenia bezprzewodowego. Wtedy tym bardziej dla gracza ważne stają cechy gamingowe, takie jak moc sygnału, zasięg i priorytet pakietów.

Ranking routerów gamingowych

Przejdźmy do konkretnych odpowiedzi na pytanie jaki router WiFi do gier będzie najlepszy. Oto polecane modele, które sprawdzą się w domu gracza.Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 22,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł