Jaki router do gier? Najlepsze routery gamingowe

Rywalizacja lub współpraca z graczami to zupełnie inny poziom rozrywki niż gra w pojedynkę. Nie dziwi więc, że gry sieciowe mają coraz więcej miłośników. Jednak by cieszyć się taką zabawą w pełni, potrzebny będzie dobry router do gier.

Warto zainwestować w sprzęt dedykowany graczom, ponieważ można mieć wtedy pewność, że zoptymalizuje naszą sieć tak, by gry miały najwyższy priorytet. Ani o szybkość, ani o stabilność połączenia nie trzeba się wówczas martwić. Podpowiadamy, co kupić i na co zwracać uwagę.

W tym poradniku znajdziesz:

  • Router do gier – czym się wyróżnia?
  • Co powinien mieć router dla gracza?
  • Połączenie kablowe czy bezprzewodowe?
  • Ranking routerów gamingowych

Popularne routery do gier w Komputronik.pl

Router do gier – czym się wyróżnia?

Routery WiFi mogą służyć jako router dla wymagającego gracza, ale również routery, które producenci specjalnie zaprojektowali jako urządzenia dla graczy. Takie produkty określane są jako router gamingowy. Jak odnaleźć je wśród innych routerów domowych?

Na przykład routery ASUS – firma bezpośrednio nazywa takie urządzenia swoim specjalnym skrótem ROG – Republic of Gamers. Z kolei w routerach Netgear w nazwie umieszczono słowo „Gaming”, które nie pozostawia już żadnych wątpliwości co do przeznaczenia i możliwości.

router do gier

W przypadku innych marek,  producenci charakteryzując szybkość swojego urządzenia wyraźnie nawiązują do płynnego strumieniowania i grania online oraz funkcji, które zapewniają mniejsze opóźnienia w rozgrywkach online.

Co powinien mieć router dla gracza?

Standardowy router WiFi nie jest urządzeniem o zbyt skomplikowanej metodzie działania, ale router gamingowy WiFi może się nieco różnić od urządzenia ogólnego przeznaczenia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze?

  • priorytet dla gier
  • wydajny procesor
  • obsługa pasma 5 GHz
  • technologia MU-MIMO
  • Port USB 3.0
  • przełącznik 1000 Megabitów.

Funkcja nadawania priorytetu dla gier

Ciekawą funkcją jest Killer Prioritization Engine (spotykany np.: w routerach Linksys) lub Game Boost (w routerach gamingowych marki Asus). Funkcja ta umożliwia nadawanie priorytetu różnym aktywnościom sieciowym lub nawet sama analizuje ruch sieciowy.

Można ją więc skonfigurować tak, by pierwszeństwo w sieci miał ruch związany ze streamowaniem, czy z grami online. Dzięki temu gdy ktoś podłączony do sieci zacznie ściągać pliki z internetu, otrzyma mniejszy priorytet. Grający w tym samym czasie gracz nie odczuje więc większych opóźnień.

Ważne, aby funkcje tę można było aktywować szybko i prosto, albo by dobrze działała automatycznie. I to nie tylko z PC, ale z wieloma platformami gamingowymi, w tym PS3, PS4, PS4 Pro, czy Xbox One.

Obecność funkcji umożliwiającej nadawanie najwyższego priorytetu grom oraz usługom streamingowym najłatwiej jest rozpoznać po trzech literach w opisie: QoS.

Wydajność, czyli jaki procesor w routerze do gier?

Router gamingowy powinien być także wyposażony w wydajny procesor –  jeden lub więcej rdzeni, od 1.2 GHz wzwyż – i co najmniej 128 MB pamięci RAM – zalecane 256 MB. Taka konfiguracja pozwoli routerowi na sprawniejsze zarządzanie ruchem w sieci, a to z kolei przełoży się na stabilniejsze i szybsze połączenie bezprzewodowe.

Najlepiej wyposażone routery na rynku mają nawet czterordzeniowe procesory, co zapewnia wydajność dostosowaną do wymagań współczesnych gier sieciowych.

Brak zakłóceń, czyli obsługa pasma 5 GHz

Starsze urządzenia i te z niższego segmentu cenowego z reguły pracują w paśmie 2.4 GHz (podzielonym tylko na 13 kanałów). Sygnały w tym paśmie mają skłonność do wzajemnego zakłócania się. Zakłócanie jest tym silniejsze, im więcej routerów i urządzeń działających we wspomnianym paśmie znajduje się w pobliżu. Jest to szczególnie odczuwalne, jeśli mieszkamy w dużym bloku.

O ile w zwykłej pracy, przeglądaniu internetu czy nawet oglądaniu filmów, spowolnienia spowodowane takimi zakłóceniami mogą być mało znaczące, to podczas dynamicznej gry sieciowej mogą zaważyć na przebiegu rozrywki.

Problem można wyeliminować korzystając z częstotliwości 5 GHz. Ze względu na wygodę, router WiFi do gier powinien być zatem wyposażony w co najmniej dwie anteny, umożliwiające pracę zarówno w paśmie 2.4, jak i 5 GHz. W ten sposób urządzenia obsługujące pasmo 5 GHz będą działały wydajniej i bez zakłóceń, a urządzenia obsługujące jedynie starsze pasmo 2.4 GHz wciąż będą miały możliwość połączenia z internetem.

Pasmo 5 GHz jest głównym elementem WiFi od standardu AC, czyli WiFi 5. Powinien być naszym absolutnym minimum przy wyborze urządzenia do gier.

Na rynku są już jednak dostępne także routery w nowszym standardzie AXWiFi 6. Zastosowane w nim technologie zapewniają jeszcze większe prędkości, lepszą obsługę wielu połączonych urządzeń oraz niezawodność.

Routery z WiFi 6

Warto również wspomnieć o wykorzystującym pasmo 60 GHz standardzie AD. Wprawdzie występuje rzadko, ale oferuje bardzo wysokie prędkości. Jest tylko jeden haczyk, aby z niego skorzystać, komputer nie może być oddalony od routera bardziej niż na 3 metry.

Obsługujące tę częstotliwość modele to najczęściej routery trójzakresowe – 2,4+5+60 GHz.

Czym jest technologia MU-MIMO?

Kolejną z funkcjonalności jest technologia MU-MIMO (Multiple Users – Multiple Input, Multiple Output), będąca częścią standardu IEEE 802.11ac i nowszych.

Tradycyjne routery, choć pozwalają na podłączenie i pracę wielu urządzeń jednocześnie, mogą to robić w sposób niewydajny. Takie routery działają trochę jak karabin maszynowy, strzelający pakietami danych na oślep we wszystkich kierunkach.

Choć router obsługuje naraz wiele urządzeń, to jest w stanie w danym ułamku czasu wysłać pakiet tylko do jednego z nich.

Możemy zatem zaobserwować znaczne spadki wydajności, gdy do routera podłączy się wielu klientów w tym samym czasie. Zwłaszcza, gdy każdy z nich zacznie wykonywać zasobożerne czynności, jak streamowanie czy pobieranie dużych plików z internetu.

Routery obsługujące MU-MIMO działają inaczej opierając się na technologii Beamforming, czyli kształtowania wiązki sygnału. Dzięki niej sygnał wysyłany jest do konkretnego urządzenia, co poprawia zasięg, stabilność i szybkość połączenia.

Technologia MU-MIMO działa wyłącznie w częstotliwości 5 GHz.

Znaczenie portu USB 3.0

Nowoczesny router WiFi do gier powinien mieć również co najmniej jeden port USB 3.0. USB w routerze pozwoli na podłączenie chociażby dysku sieciowego, na który można zgrywać zapisy wideo z gier lub przechowywać pliki z grami, do których dostęp uzyskają wszyscy użytkownicy sieci.

Zalety przełącznika 1000 Megabitów

Przełącznik LAN jest w dzisiejszych routerach standardem, jednak warto dla pewności sprawdzić, czy kupowane urządzenie ma porty o prędkości co najmniej 1000 Megabitów (1 Gigabit). Router z przełącznikiem 1000Mb zapewnia najlepszą wydajność, pozwala na większą elastyczność w sposobie połączenia z routerem, a ponadto umożliwia utworzenie sieci lokalnej i zorganizowanie tzw. „LAN party” z przyjaciółmi.

Router do gier – połączenie kablowe czy bezprzewodowe?

Główną zaletą jaką daje router domowy, jest możliwość bezprzewodowego połączenia z internetem. Wydaje się więc bez sensu podłączanie się za pomocą kabla. WiFi daje znacznie większą wygodę i możliwość korzystania z komputera w dowolnym punkcie domu.

Nie należy jednak zapominać, że połączenie bezprzewodowe z reguły będzie nieco wolniejsze, niż połączenie kablowe – zwłaszcza jeśli mówimy o portach LAN 1000 Megabitów. Dlatego jeśli router do gier znajduje się niedaleko od komputera lub konsoli, dla uzyskania najlepszej wydajności w grach zawsze lepiej będzie połączyć się kablem.

Jeśli router stoi za ścianą, na innym piętrze domu, lub w znacznej odległości od komputera, pozostaje korzystać w połączenia bezprzewodowego. Wtedy tym bardziej dla gracza ważne stają cechy gamingowe, takie jak moc sygnału, zasięg i priorytet pakietów.

Ranking routerów gamingowych

Przejdźmy do konkretnych odpowiedzi na pytanie jaki router WiFi do gier będzie najlepszy. Oto polecane modele, które sprawdzą się w domu gracza.


Niedrogi router domowy dla gracza: ASUS RT-AC65P

router gamingowy

Jeśli nie dysponujesz szczególnie dużym budżetem, ale chcesz zapewnić sobie komfortowe warunki do sieciowej rozgrywki, to ASUS RT-AC65P jest routerem dla ciebie. Ma cztery gigabitowe porty LAN i pracuje w standardzie WiFi 5, oferując przepustowość do 450Mb/s w paśmie 2,4GHz i 1300Mb/s w pasmie 5GHz.

Szybkość może więc być wysoka, niezależnie od tego, czy łączymy się przewodowo czy bez przewodów. W tym drugim przypadku docenisz też wzmacniającą sygnał technologię kształtowania wiązki: AiRadar 2.0. Natomiast funkcja QoS umożliwia nadanie grom online najwyższego priorytetu.


Szybki router do gier online w standardzie WiFi 5: Netgear D7800

router do gier

Netgear D7800 to router stworzony z myślą o graczach. Dzięki technologiom MU-MIMO i Quad Stream z siecią może łączyć się wiele urządzeń naraz. Dynamic QoS dba o to, by gry sieciowe miały najwyższy priorytet. Cztery anteny w połączeniu z technologią kształtowania wiązki zapewniają stabilne połączenie.

Dwurdzeniowy procesor o szybkości 1,4GHz zapewnia wydajność, jakiej potrzeba w przypadku rozgrywki online. Na uwagę zasługuje również prędkość, dochodząca do 800Mb/s w paśmie 2,4GHz i do 1733Mb/s w paśmie 5GHz.


Router dla graczy: ASUS ROG Rapture GT-AC2900

router do gierTo rasowy router gamingowy i widać to już na pierwszy rzut oka. ASUS ROG Rapture GT-AC2900 przyciąga wzrok nowoczesną stylistyką z podświetleniem RGB na froncie. Dzięki temu dobrze komponuje się z innymi urządzeniami na biurku gracza. Oczywiście ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko ładny wygląd. To prędkości sięgające 750Mb/s w paśmie 2,4GHz i 2167Mb/s w paśmie 5GHz. Szybki, dwurdzeniowy procesor 1,8GHz, oraz nadawanie najwyższego priorytetu grom i sprzętowi do gier.

Jeśli masz duże mieszkanie i chcesz, żeby do każdego zakątka docierał szybki Internet, to możesz dokupić drugi router i połączyć je ze sobą dzięki technologii AiMesh.


Trójzakresowy router gamingowy z MU-MIMO: Netgear Nighthawk X10 R9000

router gamingowy

Czym wyróżnia się Netgear Nighthawk X10 R9000? Oprócz standardu AC, czyli WiFi 5 z prędkościami do 800Mb/s w paśmie 2,4GHz i 1773Mb/s w pasmie 5GHz, obsługuje jeszcze rozwiązanie AD, dając nawet do 4600Mb/s w paśmie 60GHz.

To jeden z najszybszych routerów na rynku, który bez trudu poradzi sobie z wymagającymi grami online, a nawet z zabawą w rzeczywistości wirtualnej. Kształtowanie wiązki i cztery zewnętrzne anteny skutecznie maksymalizują zasięg. Mocny, czterordzeniowy procesor 1,7GHz gwarantuje pierwszorzędną wydajność.


Najlepszy router do gier z WiFi 6: ASUS RT-AX88U

router gamingowy

Standard WiFi 6 to wyższy poziom bezprzewodowej łączności. Wejść na niego pozwala ASUS RT-AX88U – router osiągający ponadprzeciętne prędkości: do 1148Mb/s w paśmie 2,4GHz i 4800Mb/s w paśmie 5GHz. Do tego ma potężny, czterordzeniowy procesor 1,8GHz oraz kilka znaczących technologii: OFDMA, MU-MIMO, AiRadar Beamforming i RangeBoost.

Otrzymamy sprzęt zapewniający nienaganną wydajność, stabilność i zasięg. Poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającą rozgrywką sieciową. Z kolei za sprawą ośmiu gigabitowych portów LAN sprosta też oczekiwaniom zwolenników łączności przewodowej.