W tym poradniku znajdziesz:

  • Router do gier – czym się wyróżnia?
  • Co powinien mieć router dla gracza?
  • Połączenie kablowe czy bezprzewodowe?

Jak wybrać router do gier? Poradnik

O ile granie w pojedynkę ma sens w przypadku chociażby gier stawiających na linię fabularną, czy w przypadku wszelkiej maści sandboxów, to jednak gry strategiczne, karciane, czy różnego rodzaju strzelanki lepiej wypadają podczas gry z innymi graczami. Nic więc dziwnego, że wielu graczy decyduje się na gry sieciowe, stawiające tak na rywalizację jak i kooperację z innymi, żywymi graczami z całego świata. Jakie znaczenie dla gracza mają routery?

Gdy domowników jest więcej, a my chcemy dać możliwość połączenia z internetem nie tylko pobliskim komputerom, ale i smartfonom, drukarkom czy telewizorom, niezbędnym zakupem staje się router. Nie musi to być jednak zwykły router domowy, ale oferujący lepsze funkcje: router do gier. W poradniku podpowiemy, jaki router dla gracza kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Więcej o routerach WiFi dowiesz się z poradnika: Jaki router WiFi wybrać?

Router do gier – czym się wyróżnia?

Routery WiFi mogą służyć jako router dla wymagającego gracza, ale również routery, które producenci specjalnie zaprojektowali jako urządzenia dla graczy. Takie produkty określane są jako router gamingowy. Jak odnaleźć je wśród innych routerów domowych?

Na przykład routery ASUS – firma bezpośrednio nazywa takie urządzenia swoim specjalnym skrótem ROG – Republic of Gamers. Z kolei w routerach Netgear w nazwie umieszczono słowo „Gaming”, które nie pozostawia już żadnych wątpliwości co do przeznaczenia i możliwości.

router do gier

W przypadku innych marek,  producenci charakteryzując szybkość swojego urządzenia wyraźnie nawiązują do płynnego strumieniowania i grania online oraz funkcji, które zapewniają mniejsze opóźnienia w rozgrywkach online.

Co powinien mieć router dla gracza?

Standardowy router WiFi nie jest urządzeniem o zbyt skomplikowanej metodzie działania, ale router gamingowy WiFi może się nieco różnić od urządzenia ogólnego przeznaczenia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze?

  • priorytet dla gier,
  • wydajny procesor,
  • obsługa pasma 5 GHz,
  • technologia MU-MIMO,
  • Port USB 3.0,
  • przełącznik 1000 Megabitów.

Funkcja nadawania priorytetu dla gier

Ciekawą funkcją jest Killer Prioritization Engine (spotykany np.: w routerach Linksys) lub Game Boost (w routerach gamingowych marki Asus). Funkcja ta umożliwia nadawanie priorytetu różnym aktywnościom sieciowym lub nawet sama analizuje ruch sieciowy. Można ją więc skonfigurować tak, by pierwszeństwo w sieci miał ruch związany ze streamowaniem, czy z grami online. Dzięki temu gdy ktoś podłączony do sieci zacznie ściągać pliki z internetu, otrzyma mniejszy priorytet. Grający w tym samym czasie gracz nie odczuje więc większych opóźnień.

Ważne, aby funkcje tę można było aktywować szybko i prosto, albo by dobrze działała automatycznie. I to nie tylko z PC, ale z wieloma platformami gamingowymi, w tym PS3, PS4, PS4 Pro, czy Xbox One.

Wydajność, czyli jaki procesor w routerze?

Router gamingowy powinien być także wyposażony w wydajny procesor –  jeden lub więcej rdzeni, od 1.2GHz wzwyż – i co najmniej 128MB pamięci RAM – zalecane 256MB. Taka konfiguracja pozwoli routerowi na sprawniejsze zarządzanie ruchem w sieci, a to z kolei przełoży się na stabilniejsze i szybsze połączenie bezprzewodowe.

Brak zakłóceń, czyli obsługa pasma 5 GHz

Starsze urządzenia i te z niższego segmentu cenowego z reguły pracują w paśmie 2.4GHz (podzielonym tylko na 13 kanałów). Sygnały w tym paśmie mają skłonność do wzajemnego zakłócania się. Zakłócanie jest tym silniejsze, im więcej routerów i urządzeń działających we wspomnianym paśmie znajduje się w pobliżu. Jest to szczególnie odczuwalne, jeśli mieszkamy w dużym bloku.

O ile w zwykłej pracy, przeglądaniu internetu czy nawet oglądaniu filmów, spowolnienia spowodowane takimi zakłóceniami mogą być mało znaczące, to podczas dynamicznej gry sieciowej mogą zaważyć na przebiegu rozrywki.

router dla gracza

Problem można wyeliminować korzystając z częstotliwości 5GHz. Ze względu na wygodę, router WiFi do gier powinien być zatem wyposażony w co najmniej dwie anteny, umożliwiające pracę zarówno w paśmie 2.4, jak i 5GHz. W ten sposób urządzenia obsługujące pasmo 5GHz będą działały wydajniej i bez zakłóceń, a urządzenia obsługujące jedynie starsze pasmo 2.4GHz wciąż będą miały możliwość połączenia z internetem.

Czym jest technologia MU-MIMO?

Kolejną z funkcjonalności jest technologia MU-MIMO (Multiple Users – Multiple Input, Multiple Output), będąca częścią standardu IEEE 802.11ac. Tradycyjne routery, choć pozwalają na podłączenie i pracę wielu urządzeń jednocześnie, mogą to robić w sposób niewydajny. Takie routery działają trochę jak karabin maszynowy, strzelający pakietami danych do podłączonych urządzeń.

Choć router obsługuje naraz wiele urządzeń, to jest w stanie w danym ułamku czasu wysłać pakiet tylko do jednego z nich. Możemy zatem zaobserwować znaczne spadki wydajności, gdy do routera podłączy się wielu klientów w tym samym czasie. Zwłaszcza, gdy każdy z nich zacznie wykonywać zasobożerne czynności, jak streamowanie czy pobieranie dużych plików z internetu.

Routery obsługujące MU-MIMO nie mają tego problemu. Router wymienia pakiety ze wszystkimi podłączonymi komputerami czy smartfonami jednocześnie.

Znaczenie portu USB 3.0

Nowoczesny router WiFi do gier powinien mieć również co najmniej jeden port USB 3.0. USB w routerze pozwoli na podłączenie chociażby dysku sieciowego, na który można zgrywać zapisy wideo z gier lub przechowywać pliki z grami, do których dostęp uzyskają wszyscy użytkownicy sieci.

Zalety przełącznika 1000 Megabitów

Przełącznik LAN jest w dzisiejszych routerach standardem, jednak warto dla pewności sprawdzić, czy kupowane urządzenie ma porty o prędkości co najmniej 1000 Megabitów (1 Gigabit). Router z przełącznikiem 1000Mb zapewnia najlepszą wydajność, pozwala na większą elastyczność w sposobie połączenia z routerem, a ponadto umożliwia utworzenie sieci lokalnej i zorganizowanie tzw. „LAN party” z przyjaciółmi.

Router do gier – połączenie kablowe czy bezprzewodowe?

Główną zaletą jaką daje router domowy, jest możliwość bezprzewodowego połączenia z internetem. Wydaje się więc bez sensu podłączanie się za pomocą kabla. WiFi daje znacznie większą wygodę i możliwość korzystania z komputera w dowolnym punkcie domu.

Nie należy jednak zapominać, że połączenie bezprzewodowe z reguły będzie nieco wolniejsze, niż połączenie kablowe – zwłaszcza jeśli mówimy o portach LAN 1000 Megabitów. Dlatego jeśli router do gier znajduje się niedaleko od komputera lub konsoli, dla uzyskania najlepszej wydajności w grach zawsze lepiej będzie połączyć się kablem.

Jeśli router stoi za ścianą, na innym piętrze domu, lub w znacznej odległości od komputera, pozostaje korzystać w połączenia bezprzewodowego. Wtedy tym bardziej dla gracza ważne stają cechy gamingowe, takie jak moc sygnału, zasięg i priorytet pakietów.

Zobacz routery, które polecamy w naszym sklepie:

Routery domowe Routery do biura Routery mobilne

Jak wybrać router do gier? Poradnik
5 (100%) 1 głosów