Jak wybrać przelewowy ekspres do kawy?

12.11.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przelewowe ekspresy do kawy w dalszym ciągu mają wielu zwolenników. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze takiego urządzenia i jaki ekspres do kawy wybrać? Oto garść porad dla tych miłośników kawy, którzy zdecydowali się zainwestować właśnie w ekspres przelewowy.

Przelewowy ekspres do kawy to proste urządzenie małego AGD, dzięki któremu możemy szybko i wygodnie przyrządzać aromatyczną kawę. Jedno z najprostszych i najtańszych urządzeń do parzenia kawy każdemu z nas pozwoli przygotować większe ilości ulubionej, aromatycznej małej czarnej.

Proces parzenia polega tu głównie na przelaniu gorącej wody przez pojemnik, w którym znajduje się zmielona kawa. Jak przebiega taki proces i jaki ekspres przelewowy będzie najlepszym zakupem?

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Nie jest to trudne, należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Co warto wiedzieć na temat przebiegu procesu parzenia w takim urządzeniu? Oto najważniejsze czynności, które należy wykonać w przypadku takiego urządzenia.

Spory wpływ na to, w jaki sposób przebiega proces parzenia kawy w ekspresie przelewowym, ma jego budowa. Jest ona dość prosta. Ekspres taki składa się z pojemnika na wodę oraz systemu grzejnego.

Dzbanek na kawę

Ekspres przelewowy posiada również miejsce na dzbanek, w którym gromadzi się gotowa kawa, oraz miejsce na zmieloną kawę, w którym powinna znaleźć się odmierzona ilość świeżo zmielonych ziaren.

Ziarna takie należy przygotować do parzenia albo za pomocą osobnego młynka do kawy, albo za pomocą urządzenia, które coraz częściej pojawia się jako integralna część nowszych ekspresów przelewowych.

System parzący kawę

Po włączeniu ekspresu woda w pojemniku zaczyna się gotować.

Gdy zostanie doprowadzona do wrzenia, zaczyna się kolejny etap parzenia kawy. Woda trafia przez specjalną rurkę do pojemnika z kawą, przez którą powoli się przesącza.

Filtr do kawy

W zatrzymaniu fusów oraz zanieczyszczeń pomaga specjalny filtr – wielokrotnego użytku lub jednorazowy, papierowy.

Zaparzona w ten sposób kawa trafia do dzbanka ustawionego na specjalnej, podgrzewanej podstawce.
Dzięki temu można jednorazowo zaparzyć większą ilość kawy, a następnie utrzymywać jej wysoką temperaturę.

Pomaga to tym, którzy chętnie korzystają z dolewek, a nie chcą za każdym razem zaczynać od początku procedury parzenia kawy.

Więcej o parzeniu kawy w ekspresie przelewowym dowiesz się z poradnika

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Jak wybrać ekspres przelewowy?

Zakup dobrego ekspresu przelewowego może nam sprawić sporo problemów. Na co warto zwrócić uwagę, by dokonać najlepszego wyboru?

Z pewnością warto zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie funkcje dostępne są w danym przypadku. Większość urządzeń tego typu może się pochwalić bardzo wygodnym rozwiązaniem, jakim jest funkcja zabezpieczająca ekspres przed przegrzaniem.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ekspres z funkcją automatycznego wyłączenia – coraz bardziej popularny w naszym kraju.

W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na to, czy nasz ekspres przelewowy posiada blokadę kapania oraz wskaźniki informujące nas o poziomie wody znajdującej się w pojemniku. To przydatne dodatki, z których z pewnością nie raz będziemy korzystać.

Dla tych, którzy chcą mieć wpływ na intensywność zaparzonej kawy, ważnym dodatkiem będzie funkcja pozwalająca na regulację temperatury parzenia, z kolei dla osób lubiących wygodę – funkcja zapamiętywania naszych osobistych preferencji. Ułatwi ona życie tym, którzy cenią sobie czas oraz wygodę.

Najlepsze funkcje ekspresów przelewowych:

 • podgrzewanie kawy
 • regulacja mocy kawy
 • parzenie wstępne
 • programowanie mocy parzenia kawy
 • automatyczne wyłączenie
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem
 • blokada kapania
 • wskaźnik poziomu wody
 • regulacja temperatury parzenia
 • pamięć ulubionych kaw

Wady i zalety ekspresów przelewowych

Podsumujmy zatem najważniejsze wiadomości na temat ekspresów przelewowych i spójrzmy, jakie są ich najmocniejsze i najsłabsze strony.

Wady ekspresów przelewowych:

 • możliwość wyboru kaw i napojów kawowych jest tu bardzo mocno ograniczona
 • nie wszystkie ekspresy tego typu posiadają zintegrowany młynek do kawy
 • by przygotować naprawdę dobrą i aromatyczną kawę, trzeba posiadać minimalną wiedzę na temat właściwości poszczególnych gatunków kaw oraz metod ich parzenia
 • miłośnicy mlecznych dodatków muszą korzystać z osobnych urządzeń do spieniania mleka
 • niezbędne staje się tu inwestowanie w filtry – papierowe lub wielokrotnego użytku

Zalety ekspresów przelewowych:

 • przystępna cena, dzięki czemu każdy z nas może sobie na taki ekspres pozwolić
 • możliwość przygotowania za jednym razem większych ilości kawy, co z pewnością zostanie docenione w domach tych miłośników małej czarnej, w których po taki napój sięga się wyjątkowo często
 • bardzo proste zasady działania, dzięki czemu każdy z nas poradzi sobie z obsługą takiego ekspresu

Przelewowy ekspres do kawy – ranking

Choć na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych ekspresów ciśnieniowych i kapsułkowych, znani producenci wciąż zapewniają nam dostęp do nowych modeli ekspresów przelewowych. Na jakie urządzenia tego typu warto postawić?

Choć w sklepach ze sprzętem AGD pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń do parzenia kawy, tradycyjne ekspresy przelewowe wciąż cieszą się wielkim zainteresowaniem. Producenci takich urządzeń starają się udoskonalać znane już modele, dzięki czemu ekspresy przelewowe mogą się pochwalić coraz większą ilością funkcji.

Wszystko to może ułatwić życie miłośnikom małej czarnej, szczególnie tym, dla których możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu w przystępnej cenie jest głównym walorem.


Najlepsze ekspresy przelewowe do 200 zł


Dobre ekspresy przelewowe do 400 zł


Polecane ekspresy przelewowe do 600 zł


Ekspresy przelewowe powyżej 600 zł


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej