Jak wybrać pralkę slim? Poradnik zakupowy

25.09.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielu producentów pralek oferuje mnóstwo modeli praktycznie w każdym przedziale cenowym. Jeśli masz dużą łazienkę, z całą pewnością nie będziesz mieć problemu z wyborem odpowiedniej pralki.

Kłopot jednak może się pojawić, gdy w swojej łazience masz do dyspozycji niewielką ilość miejsca. Na szczęście nie oznacza to, że musisz zrezygnować z zakupu nowoczesnej pralki. Większość producentów pomyślała o rozwiązaniu tego problemu i do swojej oferty włączyła pralki typu „slim”, a więc o znacznie zmniejszonej głębokości.

Jeśli szukasz tradycyjnej pralki zobacz poradnik Jaka pralka? 10 porad, które ułatwią Ci zakup.

Pralka slim – co to takiego?

Określenie „slim” bywa nieco mylące. Nie oznacza to, że pralka jest węższa od większości dostępnych na rynku urządzeń. Jeśli szukamy wąskiego urządzenia i nie mamy problemu z załadunkiem od góry, to najlepszym wyborem dla nas będzie pralka ładowana od góry. Ich szerokość to zwykle około 40 cm.

Pralka slim oferuje nam niewielką głębokość. Zwykle nie przekracza ona 45 cm, znajdziemy nawet modele, których głębokość jest mniejsza niż 40 cm.

Pralka typu slim nie różni się od standardowej pralki pod względem zakresu programów i ilości funkcji prania. Za to ich niewielka głębokość pozwala umieścić je w małej łazience, czy kuchni. W segmencie slim nie znajdziemy raczej pralko-suszarki. Niewielka pralka z suszarką to głębokość nieco powyżej 50 cm.

Jaka pralka slim, czyli jak wybrać?

Wybór pralki typu slim zacznijmy od wielkości wkładu, jaki w sobie pomieści. Chodzi tu konkretnie o wagę prania, które możemy do niej włożyć. Informacja ta to często miła niespodzianka. Okazuje się bowiem, że taka pralka pomimo iż zajmuje mniej miejsca niż standardowe modele, to jej pojemność jest do nich bardzo zbliżona. Do bębna pralki typu slim najczęściej mieści się 5 do 6 kg prania.

Jaka klasa energetyczna?

Wybierając pralkę koniecznie zwróćmy uwagę na jej klasę energetyczną, oraz klasy określające efektywność. Klasy energetyczne wskazują ilość zużytej energii przez daną pralkę w porównaniu z pralką standardową, której zużycie jest opisane w przepisach.

Z początkiem września weszła nowa dyrektywa określająca klasy energetyczne. Obowiązuje więc klasyfikacja od A+++ do D. Najczęściej jednak w sklepach spotkamy urządzenia oznaczone od A+++, przez A do B.

  • Klasa A+++ oznacza zużycie około 0,7 KWh na 1 cykl prania. Znaczy to, że przy standardowym użytkowaniu za pobieraną przez nią energię zapłacimy średnio od 65 zł do 80 zł rocznie,
  • Klasa A++ oznacza zużycie około 0,9 KWh na 1 cykl prania,
  • Klasa A+ to poziom mniej więcej 1 KWh na 1 cykl prania.

Kolorowe „paski”, które określają klasy energetyczne lub piktogramy, które znajdują się na etykiecie różnią się w zależności od rodzaju urządzenia. Zgodnie z nową etykietą energetyczną etykieta dla pralek nie przedstawia już klasy efektywności prania. Wydajność wszystkich pralek, których ładunek przeważa 3 kg według wymogów UE musi obejmować klasę A.

Źródło: gov.pl

Klasy efektywności prania i wirowania to już parametry nieco mniej konkretne. Tutaj także skala oznaczana jest od A do D. Litera A oznacza idealną efektywność prania i wirowania, symbol C przeciętną, a litera D bardzo kiepską.

Jakie programy pralek są ważne?

Jednym z bardzo ważnych czynników decydujących o wyborze pralki slim, są konkretne programy prania, które nam ona zapewnia. W zależności od ceny urządzenia nasza pralka może posiadać jedynie podstawowe programy, lub też ich wybór może być bardzo szeroki. Standardowe programy są nam raczej znane. Jest to między innymi program uniwersalny, program do prania mocno zabrudzonego, oraz do delikatnych tkanin. Warto jednak zapoznać się z mniej znanymi programami.

Najciekawsze programy pralek to:

  • Pranie z połową załadunku – program o klasycznym cyklu prania, ale zużywający znacznie mniej wody. Idealny dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • Pranie firanek – firanki pierzemy rzadko, ale jak już się za to zabieramy, to czynność ta jest dość kłopotliwa. W tym przypadku pranie przeprowadzane jest w temperaturze 30 stopni, czas prania jest wydłużony, brak również wirowania – woda jest jedynie odsączana.
  • Program krótki – pralka nie będzie realizowała standardowego prania, a tylko przepierze nam umieszczone w bębnie rzeczy. Programy takie trwają maksymalnie do pół godziny,
  • Program do ubranek dziecięcych – ubranka dziecięce wymagają szczególnego traktowania. Nie powinny pozostać na nich żadne substancje alergizujące. Zarówno proszek, jak i płyn do płukania muszą być dokładnie wypłukane.
  • Program dedykowany dla koszul – pranie koszul przebiega w temperaturze około 40 stopni, zredukowana jest prędkość wirowania, dzięki czemu koszule łatwiej jest wyprasować,
  • Program dla ubrań sportowych – jeśli na co dzień uprawiamy sport, to ten program jest właśnie dla nas. W odpowiednich warunkach pierze on tkaniny syntetyczne. Pranie przebiega w temperaturze 40 stopni,
  • Program do jedwabiu – jedwab to niezwykle wymagająca tkanina jeśli chodzi o jej pranie. Zwykle jedwabne tkaniny pierze się ręcznie. Jednak niektóre pralki posiadają już specjalne programy dedykowane do prania jedwabiu. Zarówno pranie, jak i płukanie przebiega bardzo delikatnie.

Jakie są nowoczesne funkcje pralek slim?

Naturalnie same programy prania to nie jest wszystko, co mają obecnie do zaoferowania nowoczesne pralki slim. Równie ważne są też funkcje, które oferują. Funkcje te poprawiają efektywność prania, skracają jego czas i pozwalają oszczędzać wodę i detergent. Sprawdźmy, które z nich są szczególnie godne polecenia.

Kontrola ilości piany

Piana to nic nadzwyczajnego podczas prania. Ale też nadmierna jej ilość skutkuje problemami z płukaniem ubrań. Zapewne zdarzyło nam się już dostrzec ślady piany po wyjęciu prania z pralki. Zbyt duża ilość piany nie sprzyja też efektywności prania. Dlatego niektórzy producenci pralek wyposażyli je w nowoczesne czujniki kontrolujące ilość piany.

Gdy czujniki wykryją, że jest jej zbyt dużo, zmniejszają następne porcje detergentu. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzamy detergent. Poza tym zmniejsza się dzięki temu zużycie wody, która nie wypłukuje dodatkowych dawek proszku. Nasze ubrania również na tym korzystają, ponieważ nie są wystawiane na działanie nadmiernej ilości proszku.

Funkcja opóźnionego startu

Czasem pasuje nam, aby pralka rozpoczęła cykl prania o określonej godzinie. W przypadku tej funkcji ustawiamy czas jej uruchomienia. Zwykle możemy to zrobić na dwadzieścia cztery godziny do przodu. W przypadku niektórych modeli poza samym włączeniem pralki możemy też ustawić program, który ma być włączony, oraz temperaturę, która ma zostać ustawiona.

Pralka z funkcją opóźnionego startu pozwala ustawić cykl prania w ten sposób, że zakończy się ono przed naszym powrotem do domu. Dzięki temu ubrania nie muszą leżakować w zamkniętej pralce przez długi czas.

Diagnostyka błędów i uszkodzeń

Wiadomo, że nawet najnowocześniejszy sprzęt czasem się psuje. W przypadku pralki jest to spory kłopot, gdyż pranie ręczne ubrań całej rodziny, to dość męcząca czynność. Na szczęście część pralek posiada już możliwość samodzielnego zdiagnozowania błędu lub uszkodzenia. Służy do tego specjalna aplikacja na urządzenia mobilne – na przykład na naszego smartfona.

Aplikacja ta błyskawicznie połączy się z naszą pralką i przekaże nam informację o problemie. Może się okazać, że mając tę informację, będziemy w stanie samodzielnie usunąć źródło kłopotów. Jeśli nie będzie to możliwe, to znacznie łatwiej będzie nam się rozmawiać z serwisem, podając przyczynę usterki. A to da nam nadzieję na szybsze jej usunięcie.

Pralka slim do zabudowy

Osoby, które szukają pralek slim do zabudowy, będą rozczarowane, gdyż znalezienie takiej pralki jest bardzo trudne. Oczywiście znajdziemy pralki o głębokości mniejszej niż 60 cm, ale będzie to najwyżej głębokość niewiele mniejsza od 55 cm. Pralka slim wymiary ma mimo wszystko mniejsze. Oczywiście zawsze jest możliwość takiego skonstruowania zabudowy kuchennej, żeby zamknąć w niej wolno-stojącą pralkę typu slim.

Pralki, które polecamy w sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (6 głosów)

Czytaj więcej