Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Z myślą o alergikach tworzone są specjalne odkurzacze, które maksymalnie oczyszczają wydmuchiwane powietrze. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odkurzacz dla alergika.

Alergie to jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Szacuje się, że obecnie nawet 30% populacji naszego świata może cierpieć na tego typu dolegliwości. Zdecydowana większość z nich to alergie wziewne.

Nic więc dziwnego, że dla osób cierpiących na takie dolegliwości czystość powietrza w domu to sprawa niezwykle ważna, decydująca o komforcie życia.

Polecane odkurzacze

Odpowiednia filtracja

Jak nietrudno się domyślić, sprawą kluczową w przypadku odkurzaczy dla alergików jest odpowiednia filtracja powietrza opuszczającego odkurzacz. Jeśli sądzisz bowiem, że odkurzacze wydmuchują idealnie czyste powietrze, to niestety jesteś w błędzie.

Każdy, nawet najlepszy odkurzacz wydmuchuje powietrze zawierające pewną ilość kurzu – a więc również i alergenów.

W przypadku starszych modeli można to wręcz poczuć w powietrzu – jest to dość charakterystyczny zapach po odkurzaniu. Cała sztuka w tym, aby kupić odkurzacz, w przypadku którego ilości te są tak małe, że wręcz niezauważalne.

Dlaczego warto wybrać filtr HEPA?

Przede wszystkim musimy zadbać, by kupowany przez nas odkurzacz, posiadał odpowiedniej jakości filtr. Najlepszym możliwym wyborem jest filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter).

Z czego wykonany jest filtr HEPA?

Wykonane są one głównie ze szkła spiekanego i zapewniają niezwykle wysoki poziom filtracji. Filtr ten najczęściej zbudowany jest z 3 warstw. Jedna z nich często ma za zadanie również pochłaniać zapachy. Warstwy złączone są ze sobą za pomocą syntetycznych żywic.

Filtry HEPA podczas produkcji składa się w harmonijkę, dzięki czemu zajmują one mniejszą powierzchnię. Filtry te stanowią skuteczną barierę dla kurzu, roztoczy, bakterii, pierwotniaków, grzybów, a także wirusów.

Dla osób z ciężkimi dolegliwościami alergicznymi polecane są filtry klasy H13 i wyższej, czyli takie, które filtrują powietrze w 99,97% i nie przepuszczają cząsteczek powyżej 0,3 mikrona. Taka skuteczność filtracji powoduje, że zatrzymywane są nawet odchody roztoczy i dym papierosowy. Odkurzacz dla alergika na roztocza i zarodniki grzybów powinien taki filtr posiadać.

Więcej przeczytasz w poradniku Co to jest filtr HEPA?

Jak udoskonalić filtrację odkurzacza?

Odkurzacz z filtrem HEPA dla alergika może być jednak udoskonalony. Na rynku są dostępne modele, w których zastosowano podwójną filtrację HEPA, umieszczając dwa filtry w różnych miejscach odkurzacza. Jak nietrudno się domyślić, rozwiązanie takie jest jeszcze bardziej efektywne.

Inny znany producent odkurzaczy idzie o krok dalej, umieszczając w niektórych swoich modelach filtry HEPA H13 nasączone ekstraktem z liści miłorzębu. Ekstrakt ten skutecznie zabija wirusy i bakterie.

odkurzacz dla alergika

Wymiana filtrów

Wielu ekspertów zwraca uwagę na zbyt rzadko wymieniane filtry do odkurzaczy. Zdarza się bowiem, że kupujemy odkurzacz z filtrem HEPA i traktujemy to jako dożywotnią gwarancję czystości powietrza w naszym domu. Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że przy standardowym odkurzaniu filtr należy wymienić przynajmniej raz na rok.

Jeśli zdarza nam się odkurzać niestandardowe, bardzo drobne proszki, takie jak gips, mąka, kakao, czy cukier puder, to filtr należy wymienić częściej, gdyż substancje te szczelnie zatykają pory filtra.

Jakie worki do odkurzacza?

Warto pamiętać, że czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza, zależy w dużym stopniu także od tego, jakie stosujemy worki do odkurzaczy. Starajmy się unikać tanich worków papierowych. Materiał, z którego są wykonane, nie jest zaprojektowany do zatrzymywania drobnych zanieczyszczeń powodujących alergię.

Odkurzacz workowy dla alergika powinien bazować na skuteczniejszych workach z materiału. Worki takie wykonane są najczęściej z kilkuwarstwowej włókniny. Część warstw to włókniny filtracyjne dla zanieczyszczeń średnich i grubych. Pozostałe warstwy stanowią barierę dla zanieczyszczeń najdrobniejszych.

Część z tego typu worków jest dodatkowo nasączonych substancjami antybakteryjnymi – na przykład cząsteczkami srebra. To powoduje, że bakterie są nie tylko zatrzymywane, ale też zabijane.

Jaka efektywność odkurzacza jest najlepsza? Jak ją odczytać?

Warto wiedzieć, że 1 września 2017 roku zmieniło się prawo regulujące sprzedaż odkurzaczy na terenie całej Unii Europejskiej. Czego dokładnie dotyczą zmiany?
Na nowych etykietach wprowadzono 3 dodatkowe klasy efektywności energetycznej: A+, A++ i A+++ oraz zrezygnowano z 3 najgorszych klas.

Nowe odkurzacze produkowanie po 1.09.2017 zostaną przypisane do jednej z klas: od A+++ do D. Klasa A jest najlepsza – jest to idealny odkurzacz dla alergika. Klasa D oznacza odkurzacz z najniższą klasą efektywności energetycznej.

Na dole aktualnej etykiety można odczytać ważne informacje o odkurzaczu m.in.:

  • klasa emisji kurzu
  • klasa skuteczności odkurzania dywanów
  • klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych
  • poziom mocy akustycznej
  • roczne zużycie energii

odkurzacz dla alergika

Nowa etykieta efektywności energetycznej – obowiązująca od 1.09.2017

Szczelność obudowy – czy jest ważna?

Sądzisz, że powietrze z odkurzacza wydostaje się wyłącznie poprzez otwór wylotowy? Jeśli tak, to nie do końca masz rację. Powietrze, wraz ze znajdującym się w nim kurzem, wydostaje się również przez różnego rodzaju szczeliny, które znajdują się w obudowie odkurzacza. A więc przed zakupem warto przyglądnąć się konkretnemu modelowi.

Czy poszczególne elementy obudowy idealnie do siebie pasują? Czy łączenia i miejsce styku węża z obudową jest dobrze dopasowane i szczelne? Te na pozór drobne szczegóły sprawią, że powietrze, które będzie opuszczać odkurzacz, będzie naprawdę przefiltrowane i czyste.

Jaki odkurzacz na alergie na sierść zwierząt?

Jeśli masz silną alergię na sierść zwierząt to najpewniej po prostu nie posiadasz takiego zwierzęcia w swoim domu. Zdarza się jednak, że miłośnicy zwierząt nawet mając lekkie objawy alergiczne, mimo wszystko decydują się na posiadanie zwierzęcia.

Dla nich niezwykle ważne jest odpowiednie sprzątanie domu z resztek sierści i włosów. Tu ważne są nie tylko filtry i worki do odkurzaczy, ale przede wszystkim efektywność szczotki, którą będziemy odkurzać podłogę.

Warto zwrócić uwagę na szczotki do odkurzaczy specjalnie dedykowane do zbierania włosów i sierści. Najpopularniejsze z nich to turboszczotka i elektroszczotka. Są to szczotki ze zintegrowanym wałkiem obrotowym, na którym znajdują się małe kępki sztywnego włosia.

Podczas odkurzania wałek ten obraca się z bardzo dużą prędkością i zamocowane na nim włosy dosłownie czeszą dywan.

Jaka jest więc różnica pomiędzy tymi dwoma typami szczotek?

Cechy elektroszczotki:

  • posiada własny silnik, który zasilany jest energią elektryczną
  • prędkość wałka jest niezależna od mocy odkurzacza

Cechy turboszczotki:

  • brak napędu, wałek napędzany jest siłą powietrza
  • prędkość wałka jest zależna od mocy odkurzacza

A może odkurzacz z filtrem wodnym dla alergika?

Istnieje grono osób, które przekonane są, iż odkurzacze wodne są skuteczną metodą walki ze szkodliwymi alergenami. Argumenty przemawiające za taką technologią są dość przekonujące. Wszelkie nieczystości przepływające przez filtr wodny są przez tę wodę zatrzymywane. W momencie, gdy zwiążą się z wodą, tracą przecież swoje lotne właściwości.

Jednak przeciwnicy filtrów wodnych wskazują, że obecność wody oprócz jej zbawiennego efektu eliminującego kurz, stwarza jednocześnie doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Jeśli więc chcesz kupić odkurzacz wodny dla alergika, pamiętaj, że musisz wymienić wodę po każdym odkurzaniu.

Warto też raz na jakiś czas zdezynfekować zbiornik na wodę odpowiednim środkiem przeciwgrzybicznym.


Odkurzacze, które polecamy w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej