Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

07.10.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Kto z nas nie słyszał o smogu? Jakość powietrza w naszych miastach jest tak zła, że temat na stałe zagościł w mediach. Problem ten wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie dużych miast. Małe miejscowości i wsie są tak samo narażone na złą jakość powietrza. Innym, poważnym problemem są alergie wziewne. W czasie, gdy pyli większość roślin, każde wyjście z domu to dla alergika prawdziwe wyzwanie.

Więcej o smogu przeczytasz w artykule Skuteczne sposoby na walkę ze smogiem w Polsce. Sprawdź również aplikacje smogowe do sprawdzania jakości powietrza.

Jak chronić się przed problemami alergicznymi związanymi ze smogiem? Przede wszystkim dbajmy o jakość powietrza we własnym domu. Nieoceniony tu jest wysokiej jakości oczyszczacz powietrza. Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

W tym artykule znajdziesz:

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to reguły dość niewielkie urządzenie, które możemy postawić na podłodze w dowolnym pomieszczeniu w domu. Ma za zadanie filtrowanie w sposób ciągły powietrza i oczyszczanie go z wszelkich możliwych zanieczyszczeń.

Jak działa? Zanieczyszczone powietrze zasysane jest z pomocą specjalnego wentylatora do wnętrza urządzenia, a po procesie oczyszczenia, wraca ponownie do pomieszczenia. Praktycznie w każdym modelu oczyszczacza wciągnięte powietrze przepuszczane jest przez filtr, lub zestaw filtrów.

oczyszczacz dla alergika

Grafika: Sharp

W niektórych urządzeniach cykl oczyszczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Zakłada on między innymi jonizację zanieczyszczeń, w celu ich przyciągnięcia przez przeciwnie naładowane powierzchnie. Istnieją też modele, które do oczyszczania powietrza wykorzystują promieniowanie UV lub filtry fotokatalityczne.

Czym cechuje się oczyszczacz powietrza dla alergika?

Jeśli oczyszczacz powietrza ma być przeznaczony do pomieszczeń, w których przebywają osoby cierpiące na alergie wziewne, musi on posiadać wysokiej klasy filtr. Jest to najważniejsza część takiego urządzenia i w dużym stopniu decyduje o jego skuteczności.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA – jak działa?

Najlepszym możliwym wyborem jest w tym przypadku filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter).

Filtr ten zrobiony jest w dużej części ze szkła spiekanego. Gwarantuje niezwykle wysoki poziom filtracji. Filtry HEPA zbudowane są z trzech warstw. Pierwsza z nich często ma za zadanie między innymi pochłaniać zapachy. Wszystkie warstwy połączone są ze sobą za pomocą specjalnych żywic. Podczas produkcji filtr składany jest w harmonijkę, dzięki czemu zajmuje mniejszą powierzchnię. Filtry HEPA te stanowią skuteczną barierę dla roztoczy, bakterii, kurzu, pierwotniaków, grzybów, oraz wirusów.

oczyszczacz dla alergikaPhilips AC1217/10

Osobom z poważnymi problemami alergicznymi zalecane są filtry klasy H13 i wyższej. Filtrują one powietrze w 99,97% i nie przepuszczają cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 mikrona. Taka skuteczność filtracji sprawia, że blokowane są nawet odchody roztoczy i dym papierosowy. Oczyszczacz powietrza dla alergika powinien taki filtr posiadać.

Więcej o filtrach HEPA przeczytasz w artykule: Co to jest filtr HEPA?

Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym

Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, oprócz filtra HEPA posiadają również filtr węglowy. Filtry takie zawierają specjalny rodzaj węgla aktywnego umieszczonego w odpowiedniej obudowie. Służą one do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych. Dzięki właściwościom węgla aktywnego związki chemiczne przyczepiają się do jego powierzchni. Zjawisko to nosi nazwę adsorpcji.

Węgiel aktywny charakteryzuje się niezwykle dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. To dlatego tak doskonale nadaje się do zatrzymywania związków chemicznych. Właściwość tą zawdzięcza on swojej porowatej strukturze. Aby wyobrazić sobie filtrujące właściwości węgla aktywnego, warto wiedzieć, że jeden gram węgla aktywnego, odpowiadający objętości ok. 2 cm3, ma powierzchnię wewnętrzną od 900 do 1200 metrów kwadratowych!

oczyszczacz dla alergika
Oczyszczacz powietrza Sharp z filtrem węglowym

Co ważne, wysokiej jakości filtry węglowe są w stanie zatrzymywać pył zawieszony PM2,5 czyli cząstki o średnicy nieprzekraczającej 2,5 µm (mikrometra). Jest to pewnego rodzaju oczyszczacz powietrza na smog, gdyż to z takich cząsteczek w dużej części składa się smog unoszący się w powietrzu. Filtry węglowe doskonale się też sprawdzają w oczyszczaniu powietrza z dymu papierosowego.

Oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym

Na rynku istnieją też oczyszczacze powietrza wykorzystujące wodę, jako naturalny filtr. W tym przypadku powietrze zassane przez wentylator przepuszczane jest przez specjalną kurtynę wodną. W ten sposób cząsteczki kurzu zostają oddzielone od powietrza.

Niewątpliwą zaletą tego typu oczyszczaczy jest brak konieczności wymieniania filtrów. Jedynym kosztem jaki ponosimy w tym przypadku, jest koszt elektryczności i niewielkiej ilości wody. Tego typu urządzenia dobrze się sprawdzają w przypadku alergii na kurz lub pyłki roślin. Jeśli jednak masz uczulenie na roztocza lub zarodniki grzybów, to raczej powinieneś kupić urządzenie o innych mechanizmach filtrujących. Dzieje się tak dlatego, że wilgotne środowisko stwarza warunki do rozwoju grzybów. Dlatego bardzo ważne jest, aby w tego typu oczyszczaczach regularnie wymieniać wodę i dokładnie myć zbiornik.

Szkodliwe dla alergika substancje, które niweluje oczyszczacz

  • dym papierosowy
  • pleśń
  • kurz
  • smog
  • roztocza
  • bakterie
  • grzyby
  • wirusy
  • pierwotniaki
  • przykre zapachy

Warto wiedzieć, że oczyszczacze powietrza mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też i na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że niektóre modele nie tylko oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, ale też i z brzydkich zapachów. Szczególnie skuteczne są tu urządzenia z filtrem węglowym podczas smogu.

O niwelowaniu zapachu smogu i przeczytasz w artykule Smog, a oczyszczacz powietrza. W jaki sposób działa i czy warto kupić?

Jakie funkcje posiadać może oczyszczacz dla alergika?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Na rynku znajdziemy bez problemu modele oczyszczaczy wyposażone w jonizator powietrza. Są one bardzo efektywne. Dzieje się tak, ponieważ filtry znajdujące się wewnątrz obudowy, oczyszczają powietrze mechanicznie. Za to jonizator pomaga zabijać zarodniki grzybów i wirusy. Co ważne nie robi tego tylko w środku oczyszczacza. Powietrze nasycone jonami ujemnymi działa korzystnie w całym pomieszczeniu. Niszczy czynniki chorobotwórcze, chociażby na ścianach, czy na podłodze. Zwiększamy więc zakres naszej ochrony.

oczyszczacz dla alergika
Kolejną zaletą oczyszczacza powietrza z jonizatorem jest zmiana właściwości powietrza na takie, które wydaje się być bardziej świeże. Część osób porównuje je do tego, z którym można zetknąć się w lesie, czy przy wodospadach. W takim otoczeniu można odetchnąć pełną piersią.

Nocny tryb pracy

Alergię mamy przez całą dobę. Co więc zrobić, gdy kładziemy się spać? Oczyszczacz w dzień jest słabo słyszalny. Ale w nocy, gdy wszystkie dźwięki dnia znikną, nagle słyszymy nasz oczyszczacz bardzo dokładnie. Nie każdy zaśnie przy takim akompaniamencie.

Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić, czy nasz model posiada tak zwany nocny tryb pracy. W trybie tym wentylator oczyszczacza pracuje wolniej, ale za to znacznie ciszej. Jeśli w trybie tym urządzenie emituje hałas około 30 dB, to powinniśmy usnąć bez problemu. Jeśli hałas wynosi około 20 dB, to możemy uznać, że jest niemal bezgłośne – idealne do naszej sypialni. Jeśli oczyszczacz nie posiada trybu nocnego, to sprawdźmy, jak głośno pracuje na najniższych możliwych obrotach.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to doskonały wybór szczególnie na zimowe dni, gdy niemal przez cały czas mamy włączone w domu ogrzewanie. Zapewnia nam ono ciepło, ale jednocześnie bardzo wysusza powietrze. Może to nasilić niektóre dolegliwości alergiczne. Nawilżacz powietrza sprawi, że problem suchego powietrza szybko zniknie. Wytwarza on delikatną wilgotną mgiełkę, która szybko wypełnia pomieszczenie.

Droższe modele urządzeń mają wbudowany higrometr, czyli czujnik wilgotności powietrza. Jeśli wilgotność ta spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu, to urządzenie włączy się automatycznie. W ten sposób mamy zapewniony optymalny poziom nawilżenia, praktycznie bez naszego udziału. Musimy jedynie pamiętać, aby raz na jakiś czas uzupełnić poziom wody w zbiorniku.

O tym, jak wybrać oczyszczacz i nawilżacz powietrza dowiesz się z poradnika Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Polecane oczyszczacze powietrza

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej