Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

Alergicy muszą wyjątkowo dbać o czystość powietrza w swoim otoczeniu. Z pomocą przychodzą im oczyszczacze powietrza, których zadaniem jest właśnie poprawa jakość powietrza w pomieszczeniach. To urządzenia, które potrafią usuwać z otoczenia kurz, bakterie, wirusy, pyłki itp. Oczyszczacz zasysa powietrze z pomieszczenia, a potem przepuszcza je przez system drobnych filtrów. Niektóre modele mają także dodatkowe funkcje jak nawilżacz lub jonizator powietrza, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność oraz skuteczność takiego sprzętu. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? To zależy od potrzeb konkretnego użytkownika oraz od budżetu, jakim dysponuje. Poznaj nasz ranking oczyszczaczy powietrza dla alergików i wskazówki, którymi warto się kierować przy wyborze urządzenia.

Spis treści:


Oczyszczacze powietrza dla alergików


Oczyszczacz powietrza dla alergików – ranking

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika? Na rynku można znaleźć różne modele, które różnią się efektywnością i funkcjami. Aby ułatwić zakup dobrego modelu, przygotowaliśmy nasz ranking oczyszczaczy powietrza.










Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to reguły dość niewielkie urządzenie, które możemy postawić na podłodze w dowolnym pomieszczeniu w domu. Ma za zadanie filtrowanie w sposób ciągły powietrza i oczyszczanie go z wszelkich możliwych zanieczyszczeń. Jak działa? Zanieczyszczone powietrze zasysane jest z pomocą specjalnego wentylatora do wnętrza urządzenia, a po procesie oczyszczenia, wraca ponownie do pomieszczenia. Praktycznie w każdym modelu oczyszczacza wciągnięte powietrze przepuszczane jest przez filtr, lub zestaw filtrów.

oczyszczacz dla alergika

W niektórych urządzeniach cykl oczyszczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Zakłada on między innymi jonizację zanieczyszczeń, w celu ich przyciągnięcia przez przeciwnie naładowane powierzchnie. Istnieją też modele, które do oczyszczania powietrza wykorzystują promieniowanie UV lub filtry fotokatalityczne.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika? Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku alergików będzie oczyszczacz powietrza z jonizatorem — takie urządzenie emituje aniony, które neutralizują wiele szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Ujemne cząstki eliminują np. zarodniki grzybów pleśniowych. Warto również zainteresować się oczyszczaczami powietrza z nawilżaczem, które nie tylko skutecznie oczyszczają powietrze, ale również zwiększają jego wilgotność, co wywiera pozytywny wpływ na błony śluzowe dróg oddechowych.


Polecane oczyszczacze powietrza z jonizacją


Jeśli oczyszczacz powietrza ma być przeznaczony do pomieszczeń, w których przebywają osoby cierpiące na alergie wziewne, musi on posiadać wysokiej klasy filtr. Jest to najważniejsza część takiego urządzenia i w dużym stopniu decyduje o jego skuteczności. Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby oczyszczacz powietrza dla alergika zawierał filtr HEPA, który usuwa 99,97% wszystkich małych cząsteczek (takich jak wirusy, bakterie, pyłki, dym papierosowy, alergeny itp.).

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA – jak działa?

Najlepszym możliwym wyborem jest w tym przypadku filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Filtr ten zrobiony jest w dużej części ze szkła spiekanego. Gwarantuje niezwykle wysoki poziom filtracji. Filtry HEPA zbudowane są z trzech warstw. Pierwsza z nich często ma za zadanie między innymi pochłaniać zapachy. Wszystkie warstwy połączone są ze sobą za pomocą specjalnych żywic. Podczas produkcji filtr składany jest w harmonijkę, dzięki czemu zajmuje mniejszą powierzchnię. Filtry HEPA te stanowią skuteczną barierę dla roztoczy, bakterii, kurzu, pierwotniaków, grzybów, oraz wirusów.


Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA


Osobom z poważnymi problemami alergicznymi zalecane są filtry klasy H13 i wyższej. Filtrują one powietrze w 99,97% i nie przepuszczają cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 mikrona. Taka skuteczność filtracji sprawia, że blokowane są nawet odchody roztoczy i dym papierosowy. Oczyszczacz powietrza dla alergika powinien taki filtr posiadać.

Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym

Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, oprócz filtra HEPA posiadają również filtr węglowy. Filtry takie zawierają specjalny rodzaj węgla aktywnego umieszczonego w odpowiedniej obudowie. Służą one do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych. Dzięki właściwościom węgla aktywnego związki chemiczne przyczepiają się do jego powierzchni. Zjawisko to nosi nazwę adsorpcji.


Oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym


Węgiel aktywny charakteryzuje się niezwykle dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. To dlatego tak doskonale nadaje się do zatrzymywania związków chemicznych. Właściwość tą zawdzięcza on swojej porowatej strukturze. Aby wyobrazić sobie filtrujące właściwości węgla aktywnego, warto wiedzieć, że jeden gram węgla aktywnego, odpowiadający objętości ok. 2 cm3, ma powierzchnię wewnętrzną od 900 do 1200 metrów kwadratowych!

Co ważne, wysokiej jakości filtry węglowe są w stanie zatrzymywać pył zawieszony PM2,5 czyli cząstki o średnicy nieprzekraczającej 2,5 µm (mikrometra). Jest to pewnego rodzaju oczyszczacz powietrza na smog, gdyż to z takich cząsteczek w dużej części składa się smog unoszący się w powietrzu. Filtry węglowe doskonale się też sprawdzają w oczyszczaniu powietrza z dymu papierosowego.

Oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym

Na rynku istnieją też oczyszczacze powietrza wykorzystujące wodę, jako naturalny filtr. W tym przypadku powietrze zassane przez wentylator przepuszczane jest przez specjalną kurtynę wodną. W ten sposób cząsteczki kurzu zostają oddzielone od powietrza.

Niewątpliwą zaletą tego typu oczyszczaczy jest brak konieczności wymieniania filtrów. Jedynym kosztem jaki ponosimy w tym przypadku, jest koszt elektryczności i niewielkiej ilości wody. Tego typu urządzenia dobrze się sprawdzają w przypadku alergii na kurz lub pyłki roślin. Jeśli jednak masz uczulenie na roztocza lub zarodniki grzybów, to raczej powinieneś kupić urządzenie o innych mechanizmach filtrujących. Dzieje się tak dlatego, że wilgotne środowisko stwarza warunki do rozwoju grzybów. Dlatego bardzo ważne jest, aby w tego typu oczyszczaczach regularnie wymieniać wodę i dokładnie myć zbiornik.

Oczyszczacz powietrza na alergię — czy działa?

Czy alergicy rzeczywiście powinni zainwestować w oczyszczacz powietrza? Co daje takie urządzenie? Tego typu pytania z pewnością zadają sobie osoby, które stoją przed wyborem oczyszczacza do powietrza. Otóż tego typu urządzenia faktycznie przyczyniają się do załagodzenia objawów alergii, ponieważ neutralizują one szkodliwy smog, kurz, dym papierosowy, a także pleśń i zarodniki grzybów. Skuteczność nowoczesnych oczyszczaczy powietrza wynosi nawet 99,97%, dzięki temu powietrze, którym oddychamy, może zostać prawie całkowicie pozbawione substancji, które podrażniają drogi oddechowe i nasilają objawy alergii.

Oto przykładowe z nich:

  • dym papierosowy
  • pleśń
  • kurz
  • smog
  • roztocza
  • bakterie
  • grzyby
  • wirusy
  • pierwotniaki
  • przykre zapachy

Warto wiedzieć, że oczyszczacze powietrza mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też i na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że niektóre modele nie tylko oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, ale też i z brzydkich zapachów. Szczególnie skuteczne są tu urządzenia z filtrem węglowym podczas smogu.

O niwelowaniu zapachu smogu i przeczytasz w artykule Smog, a oczyszczacz powietrza. W jaki sposób działa i czy warto kupić?

Oczyszczacz powietrza dla alergika — jakie ma funkcje?

Gdy nadal nie wiemy, jak wybrać oczyszczacz powietrza, warto sprawdzić, w jakie funkcje zostało wyposażone urządzenie. Nowoczesne modele oczyszczaczy dostępnych na rynku posiadają bowiem wiele ciekawych udogodnień oraz trybów, które sprawiają, że ich praca jest jeszcze bardziej wydajna. W przypadku alergików w szczególności ważne są:

  • jonizacja powietrza
  • tryb nocny
  • funkcja nawilżania powietrza
  • funkcja informowania o stanie powietrza
  • sterowanie przy pomocy aplikacji
  • tryb automatyczny oraz Turbo

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Na rynku znajdziemy bez problemu modele oczyszczaczy wyposażone w jonizator powietrza. Są one bardzo efektywne. Dzieje się tak, ponieważ filtry znajdujące się wewnątrz obudowy, oczyszczają powietrze mechanicznie. Za to jonizator pomaga zabijać zarodniki grzybów i wirusy. Co ważne nie robi tego tylko w środku oczyszczacza. Powietrze nasycone jonami ujemnymi działa korzystnie w całym pomieszczeniu. Niszczy czynniki chorobotwórcze, chociażby na ścianach, czy na podłodze. Zwiększamy więc zakres naszej ochrony.

Jaki oczyszczacz powietrza?
Kolejną zaletą oczyszczacza powietrza z jonizatorem jest zmiana właściwości powietrza na takie, które wydaje się być bardziej świeże. Część osób porównuje je do tego, z którym można zetknąć się w lesie, czy przy wodospadach. W takim otoczeniu można odetchnąć pełną piersią.

Nocny tryb pracy

Alergię mamy przez całą dobę. Co więc zrobić, gdy kładziemy się spać? Oczyszczacz w dzień jest słabo słyszalny. Ale w nocy, gdy wszystkie dźwięki dnia znikną, nagle słyszymy nasz oczyszczacz bardzo dokładnie. Nie każdy zaśnie przy takim akompaniamencie.


Oczyszczacze z trybem pracy nocnej


Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić, czy nasz model posiada tak zwany nocny tryb pracy. W trybie tym wentylator oczyszczacza pracuje wolniej, ale za to znacznie ciszej. Jeśli w trybie tym urządzenie emituje hałas około 30 dB, to powinniśmy usnąć bez problemu. Jeśli hałas wynosi około 20 dB, to możemy uznać, że jest niemal bezgłośne – idealne do naszej sypialni. Jeśli oczyszczacz nie posiada trybu nocnego, to sprawdźmy, jak głośno pracuje na najniższych możliwych obrotach.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to doskonały wybór szczególnie na zimowe dni, gdy niemal przez cały czas mamy włączone w domu ogrzewanie. Zapewnia nam ono ciepło, ale jednocześnie bardzo wysusza powietrze. Może to nasilić niektóre dolegliwości alergiczne. Nawilżacz powietrza sprawi, że problem suchego powietrza szybko zniknie. Wytwarza on delikatną wilgotną mgiełkę, która szybko wypełnia pomieszczenie.


Oczyszczacze z funkcją nawilżania


Droższe modele urządzeń mają wbudowany higrometr, czyli czujnik wilgotności powietrza. Jeśli wilgotność ta spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu, to urządzenie włączy się automatycznie. W ten sposób mamy zapewniony optymalny poziom nawilżenia, praktycznie bez naszego udziału. Musimy jedynie pamiętać, aby raz na jakiś czas uzupełnić poziom wody w zbiorniku.

O tym, jak wybrać oczyszczacz i nawilżacz powietrza dowiesz się z poradnika Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza z funkcją wyświetlania informacji o stanie powietrza

Dobry oczyszczacz dla alergika powinna cechować transparentność działania. Użytkownik powinien móc sprawdzić, jak wysoki jest aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza oraz przed czym konkretnie chroni oczyszczacz powietrza. W przypadku nowoczesnych modeli taka funkcja jest zapewniona — podgląd aktualnego stanu powietrza jest możliwy dzięki dotykowemu ekranowi lub zintegrowaniu urządzenia z inteligentną aplikacją. Świadomość tego, czym oddychamy jest bardzo ważna w kontekście dbania o zdrowie.

Oczyszczacz powietrza z funkcją sterowania przy pomocy aplikacji

Nowoczesne oczyszczacze powietrza dla alergików można połączyć z Wi-Fi oraz aplikacją na telefon. Dzięki temu zarządzanie urządzeniem jest bajecznie proste. Możemy wtedy zdalnie, z poziomu telefonu, włączyć/wyłączyć urządzenie, aktywować cichy tryb nocny lub nawet ustawić automatyczny harmonogram pracy, zgodny z codziennym harmonogramem dnia domowników.

Oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym i Turbo

Dobry oczyszczacz dla alergika powinien być wyposażony także w tryb automatyczny oraz Turbo. Wtedy oprogramowanie urządzenia będzie automatycznie analizować odczyty czujników i dostosowywać moc pracy do warunków otoczenia. Po wykryciu wysokich stężeń zanieczyszczeń oczyszczacz powietrza przejdzie w tryb Turbo, co pozwoli ekspresowo wyeliminować zagrożenie.


Polecane oczyszczacze powietrza


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (5 głosów)

Czytaj więcej