Jak wybrać MacBooka? MacBook Air czy Pro?

Apple MacBook to laptopy, które nie bez powodu kojarzone są z wysoką jakością wykonania, przyciągającą wzrok estetyką i dużą wydajnością. Sprawdzą się zarówno jako komputer domowy oraz jako sprzęt dla wymagających użytkowników. W ofercie firmy Apple znajduje się obecnie kilka starannie wyselekcjonowanych modeli, a wybór zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika.

Poszczególne modele różnią się między sobą specyfikacją techniczną i przeznaczone są do innych zastosowań. Użytkownicy domowi nie muszą sięgać po najdroższe i najbardziej wydajne modele – te sprawdzą się głównie wśród osób, które zajmują się na przykład tworzeniem czy edycją grafiki 3D lub realizacją innych zaawansowanych zadań, a mocne podzespoły są im potrzebne do pracy. W tym poradniku zawarte są informacje, które warto znać zanim podejmie się ostateczną decyzję. Zatem jaki MacBook wybrać?

W tym artykule znajdziesz:


Polecane MacBooki


Laptopy Apple MacBook w Komputronik – przegląd modeli

Zastanawiasz się jaki MacBook wybrać? Przygotowaliśmy zestawienie wartych zakupu modeli komputerów MacBook. To jaki kupić zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań użytkownika oraz zasobności jego portfela. Wszystkie wymienione niżej modele bez trudu znajdziesz w sklepach Komputronik.

MacBook Air z układem M1

Jaki MacBook do pracy biurowej będzie najlepszy? Prawda jest taka, że świetnie sprawdzi się każdy model, ale MacBook Air z układem M1 to obecnie najtańsza opcja, która jednocześnie charakteryzuje się sporą wydajnością i dobrze poradzi sobie w takich zastosowaniach. Jest tak dzięki zaprojektowanemu przez firmę Apple układowi M1, który w 2020 roku zastąpił procesory marki Intel. MacBook obsługuje maksymalnie 16 GB pamięci RAM, ale jest to wystarczająca ilość do tego typu prac. Zaletą jest także długi czas pracy na baterii oraz pasywny układ chłodzenia.

13-calowy i 15- calowy MacBook Air z układem M2

13-calowy MacBook Air z układem M2 był pierwszym przedstawicielem kolejnej generacji tych komputerów. Urządzenia te zostały zupełnie przeprojektowane. Obudowa nie ma już kształtu klina, a ramki wokół ekranu są znacznie węższe. Charakterystyczną cechą ich wyglądu jest notch, czyli wycięcie przy górnej części ekranu. Układ M2 jest wydajniejszy od M1 oraz potrafi obsłużyć większą ilość pamięci RAM, co przydaje się osobom, które na komputerze wykonują wiele zadań jednocześnie. Rok później pojawiły się 15-calowe modele. Poza większym ekranem mają między innymi także lepsze głośniki.

13-calowy i 15-calowy MacBook Air z układem M3

Najnowsze modele MacBooków Air z układem M3 wyglądają tak samo jak poprzednia generacja. Różnic między nimi nie ma zbyt wielu, ale te, które występują są znaczące. Po pierwsze bardziej wydajny układ M3 z GPU wspierającym sprzętowe przyspieszenie ray tracingu i technologią mesh shading, dzięki czemu MacBooki powoli stają się komputerami do gier. Są także lepsze mikrofony oraz wsparcie dla Wi-Fi 6E i znacznie szybsze dyski SSD w podstawowej konfiguracji. Różnice między mniejszym, a większym modelem tej generacji są takie same jak w przypadku poprzedniej.


14-calowy MacBook Pro z układem M3

Ten model to najtańszy przedstawiciel serii Pro, który jest sporo droższy nawet od 15-calowego Aira. Trzeba jednak wiedzieć, że modele tej serii nie powinny być pierwszym wyborem dla każdego. Co prawda, dysponują nieco większą mocą obliczeniową (za sprawą aktywnego systemu chłodzenia, który ogranicza thermal throttling), ale są grubsze i cięższe od modeli Air. Mają też między innymi lepszy ekran, więcej portów, lepsze głośniki oraz dłużej pracują na baterii. Przed zakupem należy zatem przemyśleć czy ważniejsza jest niższa cena i mobilność, czy lepsze podzespoły, ale cięższy komputer i wyższa cena. Każdy potrzebuje czegoś innego.

14-calowy MacBook Pro z układem M3 Pro lub M3 Max

Tutaj wchodzimy już na wyższy stopień wtajemniczenia. O ile 14-calowy MacBook Pro z układem M3 można jeszcze uznać za komputer dla szerszej, ale nieco bardziej wymagającej grupy odbiorców, to modele z czipami M3 Pro i M3 Max nie są dla każdego. Za najtańszą konfigurację zapłacić trzeba sporo ponad 10 tysięcy złotych, ale w zamian otrzymujemy komputer do zadań specjalnych. Chcąc mieć najbardziej wydajny sprzęt, należy zdecydować się na procesor M3 Max, który obsługuje między innymi maksymalnie 16-rdzeniowe CPU, 40-rdzeniowe GPU, 128 GB RAM czy dysk SSD o pojemności 8 TB.

16-calowy MacBook Pro z układem M3 Pro lub M3 Max

16-calowe MacBooki Pro to już najwyższa liga. Ich wydajność bardzo zbliżona jest do 14-calowych modeli o takiej samej konfiguracji, ale są pewne różnice. Po pierwsze większy wyświetlacz, który umożliwia bardziej komfortową pracę z wieloma aplikacjami oraz dłuższy czas pracy na baterii dochodzący do 22 godzin. Warto dodać, że 16-calowe MacBooki Pro są sporo cięższe i ważą ponad 2 kilogramy. Na koniec wspomnijmy, że każdy model Pro różni się od Airów także dużo jaśniejszym wyświetlaczem z podświetleniem mini-LED i wsparciem dla technologii ProMotion (częstotliwość odświeżania do 120 Hz).


Zobacz MacBooki Pro


MacBook – czy warto?

Za MacBooka zapłacić trzeba więcej niż w przypadku konkurencyjnych laptopów, ale należy pamiętać, że każdy model tego komputera to urządzenie klasy premium, więc relacja ceny do jakości jest bardzo dobra. Nawet najtańszy model spełni wymagania najbardziej wybrednych użytkowników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety laptopów marki Apple:

  • Bateria– MacBooki to laptopy stworzone z myślą o pełnej mobilności, dlatego też cechują się bardzo długim czasem pracy na baterii – nawet do 22 godzin, jak w przypadku 16-calowego MacBooka Pro z układem M3 Pro lub M3 Max.
  • Stabilność systemu– MacBooki wykorzystują system macOS firmy Apple, którego zaletami są: szybkość działania, funkcjonalność i wygodny interfejs. System jest też bezpieczny i stabilny, a do tego co roku bezpłatnie aktualizowany do kolejnych wersji.
  • Optymalizacja– MacBooki są zoptymalizowane w taki sposób, by zapewniać wydajność komputera stacjonarnego i wygodę pracy znaną z urządzeń mobilnych. Jest tak, ponieważ system macOS, przeznaczony jest do działania na znacznie mniejszej liczbie modeli laptopów niż chociażby Windows. Dzięki temu firma Apple może lepiej dostosować działanie systemu operacyjnego do sprzętu i sprzęt do systemu operacyjnego.
  • Design– to coś, co wyróżnia MacBooki. Mają elegancką, stonowaną stylistykę, jak również solidne i wytrzymałe obudowy. Są bardzo smukłe i do tego bardzo mało ważą – MacBook Air niecałe 1,3 kilograma, a najpotężniejszy MacBook Pro z 16-calowym ekranem nieco ponad 2 kilogramy.
  • Touchpad– gładzik Force Touch ma duży wpływ na komfort korzystania MacBooka. Nie tylko działa bezproblemowo i obsługuje gesty, ale też wykrywa siłę nacisku, co pozwala intuicyjnie i sprawnie wykonywać rozmaite zadania. Sposób działania porównać można do ekranu smartfona.
  • Klawiatura– w najnowszych modelach MacBooków wykorzystana została klawiatura z mechanizmem nożycowym, która jest niemal bezawaryjna. Wcześniej stosowano mechanizm motylkowy, z którym było nieco problemów. Cechy charakterystyczne obecnie wykorzystywanych klawiatur to między innymi wysoki poziom czułość, a co za tym idzie duża responsywność.
  • Ekosystem Apple– krótko mówiąc, wszystkie urządzenia Apple są stworzone do tego, by ze sobą współpracować, a więcej na ten temat w kolejnym rozdziale.
  • Ekran– MacBooki mają wyświetlacze Retina o przekątnych od 13,3 do 16,2 cali, a każdy z nich cechuje się żywymi kolorami, wysoką rozdzielczością oraz obsługą wielu zaawansowanych technologii, które sprawiają, że jakość wyświetlanego obrazu stoi na najwyższym poziomie.
  • Wydajność– w listopadzie 2020 roku firma zaprezentowała pierwszy model MacBooka z procesorem własnego projektu, który nazwany został jako Apple Silicon M1. Niedługo później okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, a komputery z tymi czipami są w zdecydowanej większości aspektów lepsze od modeli z procesorami Intel. Obecnie dostępne są już MacBooki z trzecią generacją tych czipów. Nowe procesory są bardziej wydajne od swoich poprzedników oraz potrafią między innymi obsługiwać szybszą pamięć operacyjną o wyższej pojemności, ale zalet jest zdecydowanie więcej.

Jaki MacBook wybrać?

Ekosystem Apple – co warto wiedzieć?

Wszystkie urządzenia Apple tworzą jeden ekosystem. Oznacza to, że mogą się ze sobą łączyć i współpracować, a dzieje się to w tle. Wystarczy, że użytkownik zaloguje się na swoich urządzeniach na to samo konto Apple ID. To świetne rozwiązanie dla osób, które korzystają na przykład z MacBooka, iPhone’a i zegarka Apple Watch.

Swego czasu pokutowała opinia, że ekosystem Apple nie jest kompatybilny z niektórymi programami i urządzeniami innych marek. Jednak obecnie niemal wszystkie popularne aplikacje dostępne są na te komputery, więc nie należy się tym już przejmować. Tak, na MacBookach można korzystać między innymi z pakietu biurowego Microsoft 365, dawniej zwanego jako pakiet Office.

Najważniejszą zaletą ekosystemu Apple jest synchronizacja i integracja wszystkich urządzeń, czyli MacBooka, iPhone’a, iPada czy Apple Watcha.

Realne korzyści:

  • Zadania wykonywane na jednym urządzeniu można sprawnie i bezproblemowo kontynuować na innym, niezależnie od tego, czy jest to słuchanie muzyki, oglądanie filmu czy też czytanie lub pisanie artykułu
  • Możliwość kopiowania danych między tymi urządzeniami
  • Prowadzenie rozmów telefonicznych bez konieczności posiadania przy sobie iPhone’a
  • Odczytywanie wiadomości tekstowych na ekranie komputera
  • Odblokowywanie ekranu MacBooka za pomocą zegarka Apple Watch
  • Możliwa jest nawet obsługa komputera Mac i iPada jedną myszką w tym samym czasie

Trzeba jednak mieć świadomość, że przesiadka na macOS oznacza też konieczność zapoznania się z nowymi aplikacjami.

Przeczytaj: Jak działa system macOS? Poradnik dla początkujących

Najważniejsze różnice między macOS i Windows 11

Inne aplikacje i inny interfejs użytkownika sprawiają, że przesiadka z Windows stanowi pewne wyzwanie. Krótko mówiąc: do nowego systemu trzeba się przyzwyczaić. Na szczęście macOS jest na tyle intuicyjny, że już po kilku dniach nie ma się najmniejszych problemów z jego użytkowaniem.

Podstawę stanowi dynamiczne Biurko (w Windowsie Pulpit), które pozwala skoncentrować się na wykonywanych zadaniach. Do przeglądania i katalogowania plików służy Finder (w Windowsie Eksplorator plików). Za wyszukiwanie treści odpowiada Spotlight (w Windowsie Narzędzie wyszukiwanie w menu Start).

Pozostałe różnice między systemami Windows i macOS:

  • Pasek menu– w macOS systemowy pasek menu zmienia się w zależności od uruchomionej aplikacji. W Windowsie wszystkie ustawienia aplikacji wyświetlane są w jej oknie.
  • Dock– charakterystyczny element interfejsu macOS, czyli pasek z ikonami ulubionych i aktualnie otwartych aplikacji, który można umieścić na dole lub po jednej ze stron ekranu.
  • Skróty klawiszowe– inny układ klawiatury wymaga zmiany przyzwyczajeń oraz nawyków. W MacBookach odpowiednikiem windowsowego klawisza Alt jest klawisz Option, a zamiast Ctrl jest Command.

Podsumowując, choć nie brakuje pomiędzy nimi różnic, pod względem produktywności, intuicyjności, wydajności i bezpieczeństwa, obydwa systemy reprezentują podobny poziom.

Więcej w artykule Przesiadka z Windows na macOS – co warto wiedzieć?

A jeśli zastanawiasz się, czy ma sens kupowanie MacBooka, gdy nie ma się iPhone’a, to odpowiedź brzmi: tak. Choć trzeba mieć oczywiście świadomość, że nie wykorzysta się wówczas wszystkich atutów tego laptopa i jego systemu macOS.

MacBook Air czy Pro?

MacBook Air czy Pro? Który wybrać?

Gdy już stwierdzimy, że laptop firmy Apple to coś dla nas, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, który komputer wybrać. W ofercie dostępne są modele serii Air z 13-calowym i 15-calowym ekranem, które w mniemaniu firmy Apple przeznaczone są dla mniej wymagających użytkowników. W rzeczywistości to jednak wydajne maszyny. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni sięgnąć po modele serii Pro. Do wyboru są komputery z ekranem o przekątnej 14 oraz 16 cali. Są one wyposażone między innymi w zdecydowanie bardziej wydajne procesory, aktywny układ chłodzenia i jeszcze lepsze wyświetlacze, które przydają się w pracy fotografa, filmowca czy grafika.

Oto krótkie podsumowanie:

  • Najdłuższy czas pracy na baterii to coś, czym może pochwalić się 16-calowy MacBook Pro z układem M3 Max oraz 14-calowy MacBook Pro z układem M3. Apple deklaruje, że mogą działać na baterii przez około 22 godziny. Nieco gorzej, ale nadal świetnie, radzą sobie najmniejsze, 13-calowe modele Air, które na baterii wytrzymują do 18 godzin.
  • Najbardziej mobilny jest MacBook Air– 13-calowe modele z układami Apple Silicon ważą niecałe 1,3 kilograma. W przypadku modelu z układem M1 grubość w miejscu, gdzie ekran styka się z obudową wynosi 1,61 centymetra. Przy krawędzi znajdującej się pod touchpadem wynosi ona zaledwie 41 milimetrów. Grubość modeli z M2 i M3 to 1,13 centymetra na całej głębokości.
  • Najlepszy MacBook do pracy – MacBook Pro z układem M3. Jego procesor dysponuje dużą mocą, a do tego zastosowano wydajny układ aktywnego chłodzenia, który zapobiega przegrzewaniu się podzespołów.
  • Najlepszy dla grafika – będzie nim 16 lub 14-calowy MacBook Pro z układem M3 Pro lub M3 Max. Posiadają one maksymalnie 40 rdzeniowe układy graficzne oraz dedykowane silniki do kodowania i dekodowania multimediów
  • Najlepszy MacBook do gier – tutaj także najlepiej sprawdzą się modele z czipami serii M3. Układy graficzne będące częścią nowych procesorów oferują sprzętowe przyspieszenie ray tracingu i technologię mesh shading z przyspieszeniem sprzętowym, dzięki czemu świetnie radzą sobie z renderowaniem grafiki.
  • Najlepszy dla studenta lub ucznia jest zdecydowanie MacBook Air z układem M2. Ma lekką konstrukcję, świetny wyświetlacz Retina o przekątnej 13,3 cala, szybki procesor, a także wygodną klawiaturę i gładzik Force Touch. Sporządzanie notatek, tworzenie dokumentów czy przeglądanie materiałów przebiega sprawnie i bezproblemowo.
  • Najtańszy MacBook obecnie to MacBook Air z układem M1. Mimo, że jest to najtańszy model, to jego wydajność jest dużo większa niż w przypadku dużo droższych modeli z procesorami Intel.

Jak wybrać MacBooka w 2025 roku?

Należy pamiętać, że najnowsze modele MacBooków Air i Pro z 14-calowym ekranem, wyposażone są w ten sam układ M3, ale ich wydajność nie jest taka sama. Ze względu na zastosowanie aktywnego układu chłodzenia, model Pro jest wydajniejszy w przypadku dużego obciążenia systemu. Wentylatory minimalizują efekt tak zwanego thermal throttlingu, czyli spadku wydajności w celu obniżenia temperatury układu.

W MacBookach Air wykorzystano pasywny system chłodzenia, co oznacza, że te komputery nie mają wentylatorów, więc podczas pracy nie generują żadnego hałasu. Co więcej, testy porównawcze pokazują, że nawet starsze komputery z M1 są szybsze niż dużo od nich droższe 16-calowe MacBooki Pro wyposażone w procesory Intel Core i9 dziewiątej generacji.

Należy też dodać, że nie warto obecnie zwracać uwagi na MacBooki wyposażone w procesory marki Intel, ponieważ ich wydajność jest dużo niższa. Warto jednak dodać, że takie komputery nie są już dostępne w oficjalnej dystrybucji i coraz trudniej je kupić, a w dodatku stosunkowo niedługo zakończy się ich wsparcie, więc nie będzie można na nich zainstalować najnowszych wersji systemu macOS.

MacBook - czy warto?

Jaki MacBook kupić?

Najtańszą opcją jest MacBook Air z układem M1 o atrakcyjnym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Dzięki zastosowaniu układu M1, jego wydajność jest wystarczająca do realizacji nawet nieco bardziej zaawansowanych zadań. Zaletą jest również lekka konstrukcja, dobry wyświetlacz i wygodna klawiatura. Warto także zwrócić uwagę na nowe modele, które wyposażone są w układ M2 oraz M3. Zostały one przeprojektowane i wyglądają zupełnie inaczej niż poprzednia generacja. Układy M2 oraz M3 są wydajniejsze niż M1, a dodatkowo posiadają na przykład dedykowane silniki do kodowania i dekodowania multimediów.

Warto też zainteresować się modelami serii Air z 15-calowym wyświetlaczem. Pod względem wydajności nie różnią się od swoich mniejszych odpowiedników, ale większy wyświetlacz świetnie sprawdzi się wśród osób, które pracują na przykład z kilkoma aplikacjami jednocześnie, czyli realizują kilka zadań w jednym czasie.

Do specyficznych zastosowań wybrać można 14 lub 16-calowego MacBooka Pro z układem M3 Pro lub Max. Dzięki możliwości obsługi do 128 GB pamięci RAM oraz dużemu ekranowi sprawdzą się one w takich zastosowaniach jak edycja grafiki, zdjęć, wideo czy zaawansowane programowanie.


Polecane MacBooki


Mogą Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (22 głosy)

Czytaj więcej