
Wiele osób staje przed dylematem: laptop, czy tablet? Laptopy 2 w 1 sprawiają, że nie trzeba wybierać – można mieć i to, i to, w jednym urządzeniu. Laptopy, które można przekształcić w tablety sprawdzają się w pracy czy podczas przeglądania stron internetowych, ale równie dobrze mogą pełnić funkcję laptopa dla graczy.
To uniwersalne i niezwykle mobilne komputery, które zyskują coraz więcej zwolenników. Na co zwrócić uwagę wybierając laptop 2 w 1?
W tym poradniku znajdziesz:
- Czy laptop 2 w 1 i laptop hybrydowy to to samo?
- Czy warto zdecydować się na zakup notebooka 2 w 1?
- Jaki system operacyjny w laptopie 2 w 1?
- Laptop 2 w 1 z procesorem Intel
- Jaka karta graficzna, ile pamięci RAM?
- Jaki ekran, czyli przekątna, typ i rozdzielczość?
- Jaki dysk, akumulator i porty?
- Najważniejsze cechy lekkich laptopów
- Dodatkowe cechy laptopów 2 w 1
Najpopularniejsze laptopy 2 w 1 w Komputronik.pl
Czy laptop 2 w 1 i laptop hybrydowy to to samo?
Laptop konwertowalny to nie to samo co „hybryda”. Zacznijmy od tego, że przenośne komputery 2 w 1 dzielą się zasadniczo na dwie kategorie.
- Pierwszą stanowią laptopy konwertowalne, czyli wyposażone w zawiasy, umożliwiające w pełni swobodny obrót ekranu i w ten sposób uzyskanie tabletu.
- Drugie to z kolei laptopy lub tablety hybrydowe (nazywane i tak, i tak) pozwalają na całkowite odłączenie wyświetlacza od stacji dokującej z klawiaturą.
Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W pierwszym przypadku nie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą akcesorium, a także można cieszyć się większą wydajnością i dłuższym czasem pracy. W drugim mamy do czynienia ze smuklejszym i lżejszym urządzeniem, które zabierzemy ze sobą dosłownie wszędzie.
Różne rodzaje mechanizmów
Notebook konwertowalny może być przekształcany w tablet na kilka sposobów. Najpopularniejszym mechanizmem jest ekran odchylany o 360 stopni, spotykany między innymi w serii Lenovo Yoga.
Jest to bardzo dobra forma, bo zapewniająca dużą wytrzymałość, a dodatkowo umożliwiająca ułożenie laptopa na kilka różnych sposobów (np. namiot).
Aby zwiększyć komfort trzymania laptopa klawiaturą do dołu (w trybie tabletu), ta często jest automatycznie blokowana (to standard, aktualnie także w tańszych modelach).
Jak już było to wspomniane, w laptopach hybrydowych mamy ekran odpinany. Inne mechanizmy (takie jak ekran rozsuwany czy obracany w ramce) odchodzą zaś do lamusa.
Czy warto zdecydować się na zakup notebooka 2 w 1?
Przede wszystkim ze względu na jego smukłą obudowę i niewielką, często nieprzekraczającą 1 kilograma wagę – cechy, które sprawiają, że wydajny i funkcjonalny komputer można ze sobą zabrać dokądkolwiek tylko chcemy się udać. Komputer tego typu łączy wielofunkcyjność komputera z mobilnością tabletu. Takie urządzenie potrafi też być niezwykle wygodne w użytkowaniu. Aby takie było, trzeba jednak dobrze wybrać. Dlatego więc odpowiedzmy sobie na pytanie…
Jaki system operacyjny w laptopie 2 w 1?
Zanim przejdziemy do podzespołów, zajmijmy się systemem – bo nawet najlepsze komponenty są na nic, jeśli komputer nie pozwoli nam ich wykorzystać. Windows 10 Home lub Windows 10 Pro jest obecnie najlepszym wyborem z możliwych. Dlaczego?
Sprawdź poradnik Jaki system operacyjny Windows wybrać?
Już sam w sobie zawiera mnóstwo przydatnych aplikacji, takich jak edytor tekstu, odtwarzacz multimedialny, przeglądarka Microsoft Edge, czy edytor grafiki Paint. Pozwala też na zainstalowanie bardziej zaawansowanego oprogramowania – na przykład narzędzi biznesowych. Popularna „dziesiątka” to także gwarancja pełnej kompatybilności z najnowszymi grami (wymagającymi DirectX 12).
System Windows 10 jest tak dobrze pomyślany, że zapewnia równie wysoki komfort użytkowania na ekranie dotykowym, jak i przy pomocy klawiatury i gładzika (lub myszki) – w przypadku hybrydowych urządzeń jest więc doskonały.
Laptop 2 w 1 Microsoft Surface Book 3
Do standardowych zastosowań powinien wystarczyć system w wersji Home, użytkownicy biznesowi powinni natomiast zdecydować się na laptopa z Windows 10 Pro. Profesjonaliści z kolei mają do wyboru przede wszystkim Microsoft Surface Pro oraz Microsoft Surface Book 3.
Więcej o Surface Book 2 przeczytasz w artykule Przegląd laptopów Microsoft Surface
Laptop 2 w 1 z procesorem Intel
Kluczowym podzespołem notebooka 2 w 1 jest procesor. Wbrew panującej opinii nie liczba rdzeni jest najważniejszym wyznacznikiem jego jakości, choć wraz z taktowaniem (wyrażanym w GHz) może stanowić pewną wskazówkę na temat spodziewanej wydajności. Przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę na rodzinę, do jakiej należy dany komponent.
W najtańszych modelach najczęściej stosowane są procesory Intel Core i3 oraz AMD Ryzen 3. Są to energooszczędne układy, które wystarczą do prostych aplikacji, programów i korzystania z internetu i pakietu biurowego.
Na nieco więcej pozwoli laptop z procesorem z serii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5, które zadowolić powinny zdecydowaną większość użytkowników.
Najmocniejsze układy, czyli Intel Core i7 oraz AMD Ryzen 7 przeznaczone są dla użytkowników, którzy wykorzystać swojego laptopa 2 w 1 do grania lub pracy (np. z oprogramowaniem graficznym).
Jaka karta graficzna, ile pamięci RAM?
Intel HD Graphics jest rodziną jednych z najbardziej uniwersalnych kart graficznych do hybrydowego laptopa. Te układy są lekkie i energooszczędne, a jednocześnie potrafią zaskoczyć wydajnością, co czyni je optymalnym wyborem dla użytkowników mniej i średnio wymagających.
Chcąc postawić na biznesowy notebook 2 w 1 warto też rozważyć Intel Iris Xe Graphics – inną serię zintegrowanych kart graficznych, która została okrzyknięta rewolucyjną pod względem efektywności. Układy te można znaleźć między innymi w wyższych modelach spod znaku Dell XPS.
Wyborem graczy zaś najczęściej są karty GeForce (np. Geforce MX350 lub w wydajniejszych urządzeniach: Geforce GTX 1650).
Na wydajność przenośnego komputera duży wpływ ma również ilość pamięci RAM. Lekki laptop mobilny 2 w 1 to sprzęt, w którym wystarczy 4 GB, przedsiębiorca i gracz będą zadowoleni z 8 GB, a użytkownicy o największych wymaganiach powinni rozważyć kupno modelu z 12 GB RAM-u lub większą.
Laptop 2 w 1 Dell XPS
Jaki ekran, czyli przekątna, typ i rozdzielczość?
Notebook konwertowalny – podobnie jak tradycyjny – może oferować ekran mniejszy lub większy, a najpopularniejsze są te z zakresu 10,1 – 15,6 cali. Im większy, tym wygodniejsza jest praca, ale też mniejsza mobilność. Warto też zwracać uwagę na to, by jak największa była rozdzielczość – oznacza to bowiem nie tylko bardziej szczegółowy obraz, ale też większą powierzchnię roboczą.
Osobom korzystającym z laptopa wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach powinien odpowiadać ekran błyszczący, natomiast użytkownicy używający notebooka poza domem docenią matrycę antyrefleksyjną – pozwala ona bowiem na komfortową pracę nawet w pełnym słońcu.
Więcej o matrycach w laptopach przeczytasz w Jaka matryca do laptopa – matowa, czy błyszcząca?
Jaki dysk, akumulator i porty?
Gdy system i podstawowe komponenty mamy już wybrane, czas na dopełnienie całości. Zaczynamy od dysku twardego – mamy do wyboru HDD lub SSD. Ten drugi zapewnia większą szybkość i niezawodność, a do tego cechuje się wyższą kulturą pracy, dlatego dziś to on jest standardem. Tradycyjne dyski magnetyczne spotykane są coraz rzadziej.
Najtańsze modele mają dyski o pojemności 128 GB – to niewiele i w takim przypadku warto dodatkowo pomyśleć o dysku zewnętrznym lub miejscu w chmurze.
Najpopularniejsze laptopy z kolei oddają do dyspozycji użytkownika 256 GB, co jest już wynikiem wystarczającym w większości przypadków. W razie potrzeby, gracze i profesjonaliści znajdują też dla siebie pojemniejsze opcje.
O tym jak dobrze wybrać dysk do laptopa przeczytasz w artykułach:
W przypadku akumulatora sprawa jest prosta – im większą ma pojemność, tym lepiej, bo pozwoli na dłuższą pracę na jednym ładowaniu. Oferowana przez laptopa łączność to istotna cecha, ale kierować trzeba się własnymi potrzebami. Absolutne minimum to uniwersalny port USB (najlepiej niejeden) oraz moduł Wi-Fi. Przydatne może okazać się również gniazdo HDMI, umożliwiające podłączenie na przykład zewnętrznego monitora.
Więcej o złączach USB przeczytasz w Przegląd USB – rodzaje i zastosowanie złączy
Laptop 2 w 1 Dell XPS 15
Najważniejsze cechy lekkich laptopów
Konwertowalny laptop sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach. Jeśli szukasz uniwersalnego komputera do domu, optymalnym rozwiązaniem będzie model z:
- procesorem Intel Core i3 / AMD Ryzen 3
- grafiką Intel UHD Graphics / AMD Radeon Graphics
- 4 GB RAM-u,
- błyszczącym ekranem 13,3- lub 14-calowym.
Z kolei hybrydowy laptop do gier powinien mieć:
- 4-rdzeniowy procesor Intel Core i5 lub i7 / AMD Ryzen 5
- dysk SSD o dużej pojemności,
- jak „najwyższą” grafikę GeForce np. GTX 1650Ti
- co najmniej 8 GB pamięci RAM,
- wyświetlacz o rozdzielczości Full HD lub większej.
O podobnej konstrukcji powinni pomyśleć użytkownicy biznesowi, którzy muszą zwrócić też uwagę na złącza oddane do ich dyspozycji.
Jeśli zaś szukasz notebooka 2 w 1, który będzie towarzyszył ci podczas podróży, postaw na jak najlżejsze urządzenie, energooszczędny procesor Intel Core lub AMD Ryzen oraz antyrefleksyjny ekran o przekątnej maksymalnie 14 cali.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jak robić zdjęcia nocą? Fotografia nocna

Jaki smartfon wybrać? 10 porad, które ułatwią Ci zakup

Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

Jak wybrać laptop z dyskiem SSD? Polecane laptopy z SSD

Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu

Nauka w domu – co jest niezbędne dla dziecka?

Jaki laptop gamingowy? Wybieramy laptopa do gier

Jaki monitor gamingowy? Czym wyróżnia się monitor do gier?
