Jak wybrać komputer do gier? Poradnik zakupowy

06.03.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 10 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W przeciwieństwie do maszyn służących jedynie do przeglądania internetu czy korzystania z pakietu biurowego, komputery do gier to zaawansowane urządzenia z wyjątkowo wydajnymi podzespołami. Zwolennicy wirtualnej rozrywki mogą sami dobrać komponenty, takie jak specjalna karta graficzna, procesor czy płyta główna do gier, tak aby jak najlepiej odpowiadały one ich potrzebom.

W przypadku, kiedy samodzielny montaż bądź dopasowanie do siebie poszczególnych elementów z oferty są zbyt skomplikowane lub czasochłonne, można zdecydować się na gotowy komputer do gier. Wybór takiego, złożonego już w sklepie zestawu sprawi, że użytkownikowi pozostanie już tylko podłączenie urządzeń peryferyjnych i instalacja ulubionych gier.

Niezależnie od wariantu, podpowiadamy na co zwrócić uwagę modernizując lub kupując całkowicie nowy, kompletny komputer gamingowy, który w każdej chwili można podkręcić, zmodyfikować i dostosowywać do wymagań najnowszych gier.

Najpopularniejsze komputery do gier w Komputronik.pl


Jaki komputer do gier wybrać?

W tym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę decydując, jaki komputer do gier wybrać:

 • Podzespoły do komputera PC
 • Cechy komputera gamingowego
 • Jaki procesor do gier wybrać?
 • Karta graficzna dla gracza
 • Szybki i pojemny dysk do komputera gamingowego – jaki wybrać?
 • Jaka gamingowa płyta główna?
 • Jaki zasilacz do komputera do gier?
 • Wentylator do chłodzenia komponentów – co się sprawdzi?
 • Komputery do gier – ranking polecanych modeli

Podzespoły do komputera PC

Producenci poszczególnych elementów wchodzących w skład komputerów gamingowych mniej więcej co kwartał wypuszczają nowe podzespoły PC. Stale zmieniają się więc możliwości i ceny. Jeśli zakupu nowego sprzętu dokonujemy raz na kilka lat, warto zwrócić uwagę na każdy element, aby wybrać dobry komputer do gier, który przez długi czas pozwoli na zabawę z takimi tytułami, jak: Fortnite, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Tom Clancy’s The Division 2, Metro Exodus, czy FIFA 20.

jaki komputer do gier

Cechy komputera gamingowego:

 • Co najmniej 4-rdzeniowy, najlepiej 6-rdzeniowy lub 8-rdzeniowy procesor
 • Wydajna karta graficzna GeForce GTX/RTX lub Radeon RX
 • Dodatkowy, szybki dysk SSD
 • Płyta główna do gier, dopasowana do procesora i pamięci RAM
 • Markowy zasilacz o mocy dostosowanej do pozostałych komponentów
 • Dobre chłodzenie podzespołów komputera

Wybieramy procesor do gier – jaki wybrać?

Pewien czas temu większość procesorów potrafiła obsłużyć dokładnie tyle wątków, ile miała rdzeni. W chwili obecnej, dzięki technologii Hyper Threading, możemy spotkać się z sytuacją, w której na przykład 2-rdzeniowy procesor Intel Pentium Gold G5620 obsługuje 4 wątki. Liczba ta powinna być zresztą zdecydowanym minimum jeśli chodzi o gry. Bywa bowiem, że wykorzystując procesor o jedynie dwóch rdzeniach, nowe gry mogą nie działać płynnie nawet w najniższej rozdzielczości.

Wybierając CPU komputera gamingowego, który ma służyć przez kilka następnych lat, warto rozważyć nieco droższe, ale wydajniejsze rozwiązania.

Jeśli chcemy uruchamiać najnowsze gry co na najmniej średnich ustawieniach graficznych, zakupowym minimum powinien być procesor o 4 rdzeniach i 4 wątkach jak AMD Ryzen 3 3200G czy Intel Core i3-9100F.

W sprzedaży dostępne są także procesory gamingowe o ilości 6 i 8 rdzeni, jak Intel Core i5-9600K lub AMD Ryzen 7 3800X. Jest to naprawdę wydajny sprzęt, który sprawdzi się również podczas streamowania lub półprofesjonalnej obróbki grafiki i wideo. Każda jednostka powyżej tych wartości (np. komputery z procesorem Core i9) służy już raczej typowo do zastosowań profesjonalnych.

Należy również pamiętać, że jeśli podzespoły odstają od siebie wydajnością, mogą się nawzajem „osłabiać”. Przykładowo, korzystając z mało wydajnego procesora, nie wykorzystamy pełni możliwości najnowszej karty graficznej – i odwrotnie. Lepiej więc rozłożyć budżet na komponenty z podobnej półki jakościowej, niż inwestować tylko w jeden, potężny element.

Więcej informacji w poradniku Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Jak wybrać?

Procesory


Karta graficzna do gier – co wybrać?

Przy wyborze karty graficznej do gier można sugerować się dwoma aspektami: oznaczeniem producenta oraz ilością zamontowanej pamięci graficznej.

Oznaczenie producenta

Pierwszym jest oznaczenie producenta. W przypadku modeli GeForce będzie to skrót GTX lub RTX, jak w modelu NVIDIA Geforce GTX 1050 Ti, GeForce GTX 1660 lub GeForce RTX 2070, natomiast najnowsze karty Radeon najczęściej będą miały w swojej nazwie litery RX, jak AMD Radeon RX 5600 XT.

Ilość zamontowanej pamięci graficznej

Drugim istotnym i miarodajnym aspektem jest ilość zamontowanej pamięci graficznej. Już gry z zeszłego roku w minimalnych wymaganiach sprzętowych miały wymienione 2 GB dostępne na karcie graficznej.

Obecne produkcje w zalecanej konfiguracji (pozwalającej na granie w wysokich detalach) najczęściej sugerują 4 lub nawet 6 GB, a przy wyższych rozdzielczościach typu 1440p lub 4K jest to już co najmniej 8 GB. Budując zestaw na lata warto więc zainteresować się takimi kartami, jak NVIDIA GeForce RTX 2080, Nvidia Geforce RTX 2080 Ti, lub najlepiej jedną z kart najnowszej generacji, np. Nvidia Geforce RTX 3080. lub AMD Radeon RX 5700 XT.

Sprawdź poradnik: Jaką kartę graficzną do komputera gamingowego wybrać?

Karty graficzne NVIDIA


Karty graficzne AMD


Karta graficzna do gier w 4K

Do grania w jakości 4K lub na kilku połączonych monitorach nie obejdzie się bez topowych kart graficznych pokroju AMD Radeon RX 5700 XT lub NVIDIA GeForce RTX 2080. W przypadku kart NVIDII można zdecydować się na połączenie dwóch flagowych modeli w trybie SLI.

Karta graficzna do gier e-sportowych

Po karty z pamięcią nie większą niż 4 GB (np. GeForce GTX 1650 SUPER lub Radeon RX 5500 XT) mogą spokojnie sięgać ci gracze, którzy przede wszystkim skupiają się na rozgrywkach e-sportowych, w takich tytułach jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legends czy Fortnite.

Przyjęło się, że w tego typu produkcjach, w celu jak najlepszej widoczności i płynności rozgrywki, wyłącza się dodatkowe efekty graficzne, takie jak mgła, krew czy rozbłyski – a to właśnie one w dużym stopniu wymagają potężnej karty.

Szybki i pojemny dysk do komputera gamingowego – jaki wybrać?

Wbrew pozorom, także nośnik danych ma znaczenie, jeśli chodzi o wydajność. Szybki dysk do komputera stacjonarnego pozwoli między innymi na znacznie krótsze czasy ładowania kolejnych poziomów w grach.

Dwa dyski w komputerze gamingowym

Dobrym pomysłem jest zastosowanie dwóch dysków. Polega ono na kupnie mniejszego dysku SSD, na którym zainstalowany będzie system i większego, HDD, do magazynowania danych.

Przykładowo, Crucial MX500 o pojemności 250 GB zmieści w sobie Windowsa 10, najważniejsze programy i przynajmniej jedną dużą grę. Do kompletu warto wtedy dokupić tradycyjny dysk talerzowy, jak WD Red 2TB , który pozwoli na przechowywanie filmów, zdjęć, muzyki czy nieco mniej wymagających gier.

Ciekawą alternatywą (szczególnie dla tańszych zestawów) może być zakup standardowego dysku talerzowego i dokupienie pamięci Intel Optane. Połączenie to powinno być tańsze, a przy tym zapewni komfort pracy porównywalny do konfiguracji z nośnikiem SSD.

Więcej informacji w poradniku Jaki dysk twardy wybrać? Poradnik zakupowy.

Dyski twarde

jaki komputer do gier

Gamingowa płyta główna

Podstawowym kryterium przy doborze płyty głównej do komputera jest jej kompatybilność z pozostałymi częściami. Musi mieć ona bowiem gniazdo, do którego pasuje wybrany procesor. Warto jednak pamiętać, że starsze płyty główne Intel 100 i 200 z podstawką LGA 1151 nie obsługują najnowszych układów Core 8. i 9. generacji.

Od konkretnego modelu płyty głównej zależy też obsługiwana pojemność i częstotliwość pamięci RAM, która odgrywa istotną rolę w wydajności całego zestawu. W przypadku lepszych zestawów warto zwracać uwagę, żeby dostępne były 4 sloty pozwalające zamontować 32 GB pamięci RAM lub nawet 64 GB pamięci RAM, a także by dało się obsadzić szybsze moduły o taktowaniu 3200 MHz lub 3600 MHz.

Jaka płyta główna do komputera będzie dobrym wyborem w wydajnych zestawach? Osoby składające topowe konfiguracje powinny również zwrócić uwagę na możliwość połączenia kart graficznych w trybie SLI (konkurencyjne rozwiązanie AMD CrossFireX niedawno zostało porzucone). Taką funkcję zwykle oferują topowe konstrukcje z danego segmentu.

Sprawdź także nasz poradnik Jaka płyta główna do gier? Doradzamy jak wybrać.

Płyty główne

Jaki zasilacz do komputera do gier?

Jeśli decydujemy się na gamingowy komputer o mocnych podzespołach, musimy liczyć się z wysokim poborem mocy. Co za tym idzie, niezbędny będzie dobry zasilacz. W większości przypadków wystarczą zasilacze komputerowe o parametrach 550-700 W, jednak składając samodzielnie zestaw PC, warto indywidualnie wyliczyć zapotrzebowanie wszystkich komponentów, zwłaszcza jeśli decydujemy się na dwie wydajne karty graficzne. Wówczas wymagane są mocniejsze konstrukcje (800-1000 W).

Dobre zasilacze mogą też oferować prostsze sposoby łączenia, dzięki modułowości złączy i większej ilości dostępnych przewodów. Choć nie jest to element, który bezpośrednio przełoży się na wydajność w grach, nie warto na nim oszczędzać. Tanie i awaryjne modele niesprawdzonych firm mogą w skrajnych przypadkach spowodować nawet samoistne resetowanie się komputera lub awarię któregoś z podzespołów.

Przygotowaliśmy także poradnik Jak wybrać zasilacz komputerowy? Jaki zasilacz ATX?

Wentylator do chłodzenia komponentów – co się sprawdzi?

Korzystając z wymagających programów, jakimi bez wątpienia są gry, narażamy podzespoły na wzrost temperatur. Sytuacja ta ma miejsce szczególnie, jeśli decydujemy się na podkręcenie procesora, czy karty graficznej. Zwiększa się wtedy wydajność, ale i rośnie potrzeba dodatkowego chłodzenia – warto więc zainwestować w dobry wentylator komputerowy.

W tym zakresie mamy duże możliwości. W naszym sklepie dostępne są wentylatory komputerowe i systemy obniżające temperaturę niemal każdego z komponentów. Dzięki temu można z łatwością wymienić standardowy cooler na procesorze lub dopiero go zakupić (jeżeli nie jest on dodawany w zestawie). Jedynym ograniczeniem jest tu kompatybilność z danym gniazdem i wielkość obudowy, która musi zmieścić dodatkowe akcesoria.

Więcej w poradniku Jakie chłodzenie procesora wybrać?

jaki komputer do gier

Co pewien czas warto też wymienić pastę termoprzewodzącą procesora, aby ta lepiej odprowadzała ciepło. Zaawansowani użytkownicy mogą też zdecydować się na zestaw do chłodzenia wodnego. Gotowe zestawy AiO są łatwe w montażu, natomiast prawdziwi entuzjaści mogą zdecydować się na budowę autorskiej konstrukcji, jednak ze względu na ryzyko zalania części elektronicznych, nie jest to rozwiązanie polecane dla nowicjuszy w dziedzinie samodzielnej rozbudowy sprzętu.

Przeczytaj również artykuł Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Akcesoria dla graczy

Przy wyborze komputera do gier równie ważne są akcesoria, bo to właśnie od nich będzie zależeć komfort grania. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Klawiatura – zwykłe klawiatury membranowe są tańsze, ale gracze na ogół bardziej cenią działanie klawiatur mechanicznych. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zainteresować się dodatkowymi funkcjami: możliwością programowania klawiszy, dodatkowymi przyciskami multimedialnymi czy podświetleniem.

Przeczytaj także poradnik Jaka klawiatura do gier? Mechaniczna czy membranowa?

 • Myszka – niezbędny jest również wybór odpowiedniej myszki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę przycisków, ergonomię, jakość wykonania, regulację wagi czy sposób podłączenia do komputera (przewodowy lub bezprzewodowy). Istotną kwestią jest też sensor z wysoka precyzją i szybki czas reakcji.

Polecamy również artykuł Jaka myszka gamingowa? Co powinna mieć myszka do gier?

 • Słuchawki – w arsenale prawdziwego gracza nie może zabraknąć dobrych słuchawek. Dobrych to znaczy nie tylko o dobrej jakości dźwięku, ale też wygodnych. Ponadto należy zwrócić uwagę na mikrofon, jakość wykonania oraz sposób podłączenia sprzętu – przewodowy (za pomocą wtyczki minijack lub USB) lub bezprzewodowy.

Sprawdź również artykuł Jakie słuchawki gamingowe? Polecane słuchawki do gier

 • Monitor – komputer do grania nie obejdzie się bez dobrego monitora. Oprócz odpowiedniej przekątnej i rozdzielczości, warto zwrócić uwagę również na typ i parametry zastosowanej matrycy. Miłośników dynamicznych gier akcji ucieszy wysoka częstotliwość odświeżania (np. 120 lub 144Hz), wsparcie dla funkcji NVIDIA G-Sync lub AMD FreeSync, a także czas szybki reakcji. Miłym dodatkiem może być hub USB czy wieszak na słuchawki.

Przeczytaj także poradnik Jaki monitor do gier wybrać?

Polecane komputery do gier – ranking TOP 5

Komputer do gier do 2500 zł Komputronik Sensilo RX-610 [C001]

Komputronik Sensilo RX-610 [C001] pozwoli na granie w starsze i mniej wymagające tytuły, a także komfortową pracę w codziennych zastosowaniach. Napędza go 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor Ryzen 5 2400G z grafiką Radeon RX Vega 11, a ponadto ma 16 GB pamięci DDR4 oraz szybki dysk SSD NVMe PCIe o pojemności 512GB.

Całość zamknięto w efektownej obudowie Corsair z przeszklonym panelem bocznym. Warto jednak pamiętać o dokupieniu Windowsa (zestaw jest sprzedawany bez systemu operacyjnego). Komputronik Sensilo RX-610 [C001] to najtańsza propozycja w naszym zestawieniu – komputer kosztuje niespełna 2500 zł.

Jeśli jesteśmy gotowi nieco dopłacić do tej kwoty, to możemy wybrać wersję z dedykowaną kartą graficzną GTX 1650, która pozwoli na znacznie bardziej komfortowe granie. Możemy też wybrać wersję z zainstalowanym systemem Windows.


Komputer do gier do 3000 zł: Lenovo Legion T530 [90JL00K0PB]

Lenovo Legion T530 to jedna z ciekawszych propozycji za mniej więcej 3000 zł. Oprócz efektownej stylistyki, zestaw wyróżnia się też dobrą wydajnością. Producent zastosował procesor AMD Ryzen 5 2400G, kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 oraz 8 GB pamięci RAM DDR4 2666MHz. Przewidziano również dwa miejsca na dyski, z których jeden slot jest zajęty przez klasyczny HDD 1 TB 7200 RPM.

Komputer poradzi sobie z nowszymi grami w jakości Full HD. Nie powinniśmy też obawiać się przegrzewania konstrukcji, bo obudowa wykorzystuje dwukanałowy system chłodzenia i zintegrowany system zarządzania okablowaniem.

Lenovo Legion T530 dostępny jest także w droższych konfiguracjach, w których można znaleźć m.in. procesor Intel Core i5-8400, grafikę RTX 2060, dysk SSD, czy 16 GB RAM.


Dobry komputer do gier za 4000 zł

Wchodząc na wyższy pułap cenowy możemy oczekiwać konkretnych usprawnień. Jeśli chodzi o kartę graficzną, to w komputerach dostępnych w naszym sklepie instalowane są m.in. Geforce GTX 1070, GTX 1660 czy GTX 1660Ti. Z kolei jeśli chodzi o procesory to wybór jest równie interesujący. Dość wymienić np. AMD Ryzen 5 2400G, Ryzen 5 3600, czy komputery z Intel Core i5.

Takie podzespoły bez problemu poradzą sobie z utrzymaniem płynnej animacji w nowych grach.


Komputer stacjonarny do gier z 5000 zł

Komputer gamingowy za 5000 zł? W tej cenie warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w grafikę RTX 2060 lub RTX 2060 Super. To już układy o naprawdę sporych możliwościach, które są w stanie poradzić sobie nawet z obsługą technologii Ray Tracing. Oprócz tego w tej cenie otrzymamy np. mocny 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-9400F lub AMD Ryzen 5 3600. Oczekiwać także można co najmniej 16 GB pamięci RAM i konfiguracji z jednym lub dwoma dyskami (w tym oczywiście SSD).


Gamingowy komputer za 6000 zł

Wspinamy się na coraz wyższą półkę, a to oznacza coraz większe możliwości komputera do gier i coraz szerszy uśmiech gracza, na samą myśl o nadchodzących rozgrywkach. W cenie do 6000 zł da się już znaleźć gamingowy pecet z grafiką Geforce RTX 2070, a to już nie przelewki. Nawet jednak wybranie komputera z RTX 2060 lub inną grafiką o podobnych możliwościach, z pewnością spełni oczekiwania.

To samo można powiedzieć o procesorach, zarówno sześciordzeniowy AMD Ryzen 5 3600, jak i ośmiordzeniowy Intel Core i7-9700F to jednostki o bardzo wysokiej wydajności. Komputer do gier za 6000 zł to sprzęt, który wystarczy na kilka najbliższych lat.


Złożony komputer do gier za 8000 zł

Na koniec coś dla wymagających graczy, którzy szukają sprzętu z najwyższej półki. W kwocie do 8000 zł nie ma problemu, aby znaleźć peceta z 8-rdzeniowym procesorem Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7 3700X. Przy odrobinie szczęścia można nawet trafić na komputer z grafiką RTX 2080 Super, a takiej konfiguracji niestraszne będą żadne gry.

Wśród innych wartych uwagi podzespołów warto wspomnieć o grafice RTX 2060 i RTX 2070 Super, a także AMD Radeon RX 5700 XT. Specyfikację powinny uzupełniać jeden lub dwa dyski i co najmniej 16 GB pamięci RAM. Można także oczekiwać systemu operacyjnego Windows 10 w cenie.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium 5.0m szary UTP cat. 5e
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Sprawdź cenę!
Papier HP Home & Office
Sprawdź cenę!