Jak wybrać kawę? Wybieramy najlepszą kawę

Na polskim rynku nie brak kaw, które przyciągają pięknymi opakowaniami oraz intrygującymi nazwami. Jaka kawa pozwoli cieszyć się niezwykłym smakiem i aromatem, idealnie dopasowanym do preferencji kawosza? Jaką kawę warto wybrać? Oto mały poradnik o tym, jak wybrać kawę dla początkującego konesera kawowych specjałów.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Dopasowanie rodzaju kawy do sposobu parzenia
 • Rodzaje kawy – co wybrać?
 • Najpopularniejsze gatunki kawy
 • Najlepsze i najdroższe kawy świata

Dopasowanie rodzaju kawy do sposobu parzenia

Jak wybrać kawę, by mogła w pełni oczarować swym smakiem? W pierwszej kolejności należy pamiętać, jak ważną kwestią jest dopasowanie rodzaju kawy do możliwości naszego ekspresu. Im lepiej dopasujemy rodzaj kawy do sposobu jej parzenia, tym lepsze rezultaty osiągniemy.

Kawa do parzenia w ekspresach ciśnieniowych wymaga przecież innego rodzaju wypalania ziaren kawowca niż ta kawa, którą zaparzymy w tradycyjny sposób – wrzącą wodą w filiżance. O ile w ekspresach ciśnieniowych sprawdzi się kawa ciemna, to znacznie lepszym rozwiązaniem do ekspresów przelewowych będzie kawa z jasnego wypału, mogąca się pochwalić delikatnym smakiem.

Zobacz również: Jak wybrać ekspres do kawy? oraz Kawiarka czy ekspres przelewowy?

jak wybrać kawę

Rodzaje kawy – co wybrać?

Szeroki wybór ekspresów przekłada się na coraz szerszy wybór kaw, z jakich mogą korzystać ich posiadacze. Jaka kawa najlepiej odpowie na Twoje potrzeby? Oto najchętniej wybierane rozwiązania.

 • kawy ziarniste i mielone,
 • kapsułki,
 • kawy rozpuszczalne.

Kawy ziarniste i mielone – co wybrać?

W sklepach dominują kawy mielone, choć znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kawa ziarnista. Idealnie sprawdzi się ona w przypadku tych osób, które posiadają ekspres z wbudowanym młynkiem, choć korzystanie z osobnego młynka do mielenia kawy wcale nie jest trudnym i pracochłonnym zadaniem.

Dlaczego warto postawić na ziarna? Kawa ziarnista znacznie dłużej utrzymuje świeżość, a to przekłada się na lepszy smak i aromat. Kawa zmielona, nawet zamknięta w szczelnym opakowaniu, szybko wietrzeje, przez co traci aromat.

Zobacz kawy ziarniste w sklepie >

Dla kogo kawa w kapsułkach?

Główną zaletą kapsułek jest szeroki wybór kaw oraz napojów kawowych, których przygotowanie ogranicza się do umieszczenia w ekspresie na kapsułki wybranej kapsułki i przyciśnięciu jednego guzika. Próżniowe pakowanie sprawia, że kawy takie mogą dłużej zachować swą świeżość, a my – cieszyć się ich aromatem oraz wybornym smakiem.

Sporym minusem może być jednak jej koszt – znacznie wyższy niż w przypadku kaw mielonych i ziarnistych. Za jedną kapsułkę kawy zapłacimy około złotówki.

Zobacz kawy w kapsułkach w sklepie >

Kawy rozpuszczalne

Wybór kaw rozpuszczalnych (zarówno tych w słoikach, jak i tych sprzedawanych w saszetkach) jest szeroki. Takie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością wśród tych, którzy często podróżują, dla których liczy się czas i wygoda, chętnie też po napoje w saszetkach sięgają ci, którzy parzą kawę w tradycyjny sposób.

Niestety – wygoda oznacza tu zazwyczaj utratę smaku i aromatu, dodatkowym problemem jest też ogromna ilość dodatków, obecnych w kawowych napojach z saszetek. Dlatego też znacznie częściej wybierane są tradycyjne rozwiązania – kawy ziarnistych i mielone, które już samym swym zapachem będą nas pobudzać i motywować do działania.

jak wybrać kawę

Jak wybrać kawę? Najpopularniejsze gatunki kawy

Wśród kaw ziarnistych wyróżniają się dwa gatunki: arabika oraz robusta, z których często powstają oryginalne mieszanki. Jak wybrać kawę najlepszą dla siebie? Wybierając gatunek kawy, warto zwrócić uwagę na ich cechy charakterystyczne, a także najważniejsze właściwości danych rodzajów kawy, które odpowiedzą na Twoje potrzeby.

Zobacz również: Jakie są gatunki kawy? oraz  Jakie właściwości ma kawa? Rodzaje kawy i jej działanie?

Arabika, czyli najszlachetniejszy gatunek kawy

Arabika uznawana jest za najszlachetniejszy gatunek kawy. Plantacje takiego kawowca spotkać można w wielu rejonach świata, dzięki czemu liczba odmian arabiki może nas zaskoczyć.

Ponieważ krzew tego kawowca jest dość delikatny, a jego ziarna muszą być zbierane ręcznie, cena takiej kawy może stanowić dla niektórych miłośników „małej czarnej” spory problem. Średnio za kilogram samej arabiki trzeba zapłacić około 80 złotych, co w przypadku osób pijących bardzo dużo kawy wymaga dużego budżetu.

Jakie kawy tego typu warto wybrać? Wśród ciekawszych propozycji dla osób stawiających na stuprocentową arabikę pojawia się m.in. JURA Malabar Moonsoned Indie z niższej półki cenowej oraz reprezentująca bardzo dobrą jakość Lavaza Qualita Oro.

Robusta – czym różni się od arabiki?

Robusta to gatunek tańszy, ponieważ jest mniej wymagający przy uprawie od arabiki, a krzewy kawowca są bardziej odporne na choroby oraz zmiany klimatyczne. Kawa ta uznawana jest mniej wykwintną niż szlachetna arabika. Bardziej gorzki smak oraz większa zawartość kofeiny – oto najbardziej charakterystyczne cechy tej kawy, które zadecydowały o tym, że najczęściej pojawia się ona jako składnik kawowych mieszanek.

Mieszanki arabiki i robusty

Mieszanki arabiki i robusty to najczęstsze, a zarazem najchętniej wybierane rozwiązanie. Sama arabika zniechęca wysoką ceną, z kolei sama robusta to mniej ciekawy smak. Umiejętne połączenie tych dwóch gatunków może z kolei pomóc w osiągnięciu wspaniałych rezultatów. Jeśli z arabiki i robusty wyciągnie się to, co w nich najlepsze, zyska się kawową mieszankę o wybornym smaku i niższej cenie.

Ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą postawić na mieszankę składającą się z 40% arabiki i 60% robusty jest Lavazza Gran Espresso oraz De’Longhi COFFEE CLASSIC.

jak wybrać kawę

Najlepsze i najdroższe kawy świata

Arabika, robusta oraz mieszanki tych kaw to podstawowe rozwiązania, z jakich mogą obecnie korzystać miłośnicy kawy. A jakie gatunki mogą dodatkowo zaintrygować koneserów tego napoju?

 • Kopi Luwak – to najdroższa na świecie kawa, produkowana z ziaren zjedzonych, a następnie wydalonych przez luwaka (drapieżne zwierzę żyjące na terenie Indonezji, często nazywane też łaskunem). Cechuje się niezwykle łagodnym smakiem oraz wysoką ceną. Cieszy się popularnością wśród koneserów. Za 50 g tej kawy trzeba zapłacić około 150 złotych.
 • Esmeralda Special – to ciekawa kawa z gatunku Gesha, którą uprawia się tylko na starannie wybranych plantacjach Panamy. Ten rodzaj kawy wyróżnia się intensywnym, kwiatowo-owocowy aromatem oraz niepowtarzalnym, nieco słodkim smakiem. Co ciekawe – kawę tę można kupić okazjonalnie w trakcie aukcji organizowanej raz do roku. Oznacza to, że Esmeralda Special staje się kolejnym gatunkiem kawy dla koneserów mogących sporo zapłacić za wyjątkowe ziarna.
 • El Injerto – produkowana od pokoleń na jednej rodzinnej farmie na terenie Guatemali, jest kolejnym gatunkiem kawy, któremu najwięksi miłośnicy „małej czarnej” są w stanie poświecić sporo uwagi. El Injerto to dojrzałe, zbierane ręcznie ziarna wyjątkowej kawy, które – dzięki suszeniu na słońcu – nabierają wyjątkowego charakteru.
 • Fazenda Santa Ines – kawa ta godnie reprezentuje Brazylię, a wśród koneserów tego napoju cieszy się ogromnym uznaniem. Tradycyjne metody uprawy zbierania i przetwarzania ziaren sprawiają, iż zadziwia ona wyjątkowym smakiem. Można tu wyczuć lekki posmak jagód i karmelu, a połączenie takie sprawia, że zaliczana jest do grona najbardziej intrygujących gatunków kawy na świecie.
 • Blue Montain – pochodząca z Jamajki (a raczej z jamajskich gór) kawa, która intryguje wielu koneserów kawowych specjałów. Ziarna, zbierane z kawowców rosnących na wysokości między 915 a 1570 m. n.p.m., zachwycają przede wszystkim delikatnym, wolnym od goryczki smakiem oraz aromatem, któremu bardzo trudno jest się oprzeć.
 • Yauco Selecto – to kawa pochodząca z Puerto Rico, która zyskuje coraz większą sławę. Choć obecnie można ją kupić w wielu krajach, jest ona towarem rzadkim i bardzo drogim. Jej roczna produkcja to zaledwie 3000 opakowań, co przy rosnącym zainteresowaniu tym specjałem wiąże się z coraz wyższą ceną.
Kawy i napoje w kapsułkach Ekspresy do kawy
jak wybrać kawę jak wybrać kawę

Jak wybrać kawę? Wybieramy najlepszą kawę
5 (100%) 2 głosów