Jak wybrać kamerę 360 stopni? Jaka kamera sferyczna?

03.04.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Oglądając film pewnie nieraz zastanawialiśmy się, co by było, gdyby można było spojrzeć w inne miejsca, niż tylko te pokazywane właśnie przez kamerę. Zapewne podobne przemyślenia towarzyszyły twórcom kamery 360 stopni. Te niezwykle innowacyjne urządzenia dają nam nieosiągalne wcześniej możliwości. Możemy nagrywać nie tylko obraz, który widzimy przed sobą i obiektywem klasycznej kamery – można nagrywać jednocześnie całą przestrzeń dookoła nas.

Kamera sferyczna sprawia, że osoby oglądające nagrane w ten sposób filmy, mogą w pełni doświadczać miejsc, w których byliśmy, „rozglądając się” w filmie dookoła. Jaka kamera 360 stopni okaże się najlepszym wyborem?

Jak działa kamera 360 stopni?

O ile opis technologii zastosowanych w tego rodzaju kamerach brzmi w skomplikowany sposób, to już budowa kamery jest dość prosta, a jej obsługa intuicyjna.

Typowa kamera panoramiczna 360 nagrywa równocześnie dwa lub więcej filmów dokoła własnej osi. Każda z kamer musi mieć oczywiście odpowiednie obiektywy, ale tak naprawdę efekt zmiany „zwykłych” filmów w film 360 stopni odbywa się za pomocą zaawansowanych aplikacji.

Po obróbce obrazu powstaje film, w którym widz może się rozglądać, przesuwając palcem po ekranie dotykowym lub jedynie przechylając w odpowiedni sposób smartfona.

jaka kamera 360

Jaka kamera 360 stopni? Rodzaje kamer

Na chwilę obecną możesz wybrać jeden z dwóch najpopularniejszych rodzajów kamer 360 stopni.

 • kamery 360 stopni z wieloma obiektywami – kamery z dwoma obiektywami lub nawet wyposażone w większą ich ilość to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nagrywają wiele ścieżek filmowych jednocześnie. Nagrania te są ze sobą łączone w jedno, które daje możliwość obrotu. Urządzenia te mogą rejestrować obraz w naprawdę doskonałej jakości. Są dość drogie, ale efekty, które osiągniemy z ich pomocą, są warte swojej ceny.
 • kamery 360 stopni z jednym obiektywem – w kategorii kamer 360 stopni znajdują się też kamery z tylko jednym obiektywem. Wtedy obraz nagrywany jest w postaci sferycznej. Później obraz jest spłaszczany do takiej formy, która umożliwia jego obrót.

Czy obraz zawsze musi być sferyczny?

Kupując kamerę 360 stopni, możesz ją również wykorzystać do nagrywania zwykłych filmów. Jeśli kamera do nagrywania wykorzystuje dwa lub więcej obiektywów, to w większości przypadków możemy łatwo przełączać się pomiędzy nimi. W ten sposób nagrywamy obraz tylko z jednej strony (pół sfery). Jest to opcja przydatna, gdy chcemy zaprezentować tylko część widoku i nagrać klasyczny film video.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery 360 stopni?

Jaka kamera 360 stopni sprawdzi się najlepiej? Wybór idealnej dla nas kamery 360 stopni może nie być prosty. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele świetnych modeli.

Na jakie cechy zwracać szczególną uwagę?

 • łączność bezprzewodowa ze smartfonem,
 • rozdzielczość,
 • płynność obrazu,
 • pamięć,
 • czas pracy na baterii,
 • stabilizator obrazu,
 • wytrzymała obudowa.

Łączność bezprzewodowa ze smartfonem

Bardzo istotna cecha, która niezwykle ułatwia korzystanie z kamerki. Dzięki niej możemy między innymi przesłać filmy zaraz po ich nagraniu, zwalniając dzięki temu miejsce na nowe nagrania. Pamiętajmy, że filmy nagrane przez kamerę sferyczną zajmują znacznie więcej miejsca niż klasyczne nagrania.

Jaka rozdzielczość kamery 360 stopni?

W przypadku rozdzielczości zasada jest prosta – im wyższa, tym lepiej. Wyższa rozdzielczość w praktyce oznacza lepszą szczegółowość. Trzeba jedynie brać pod uwagę, że im lepsza rozdzielczość, tym cięższe pliki z nagraniami. W przypadku kamer 360 rozdzielczość jest szczególnie ważna, bo nagrania obejmują o wiele większy kadr niż w przypadku klasycznych kamer.

Rozdzielczość Full HD nie zawsze będzie wystarczająca. Znacznie bardziej godne polecenia są kamery nagrywające filmy w Ultra HD (4K UHD).

Płynność obrazu – jakie ma znaczenie?

W przypadku nagrywania krajobrazów lub innych statycznych scenerii płynność obrazu ma drugorzędne znaczenie. Ale jeśli chcemy nagrywać dynamiczne ujęcia, to parametr ten jest bardzo ważny. Dobra płynność pozwoli nam uzyskać wyraźne nagrania, nawet jeśli obraz wokół kamery przesuwa się bardzo szybko (np. mamy zamontowaną kamerę na samochodzie lub na kasku).

Minimalną zalecaną płynnością jest 30 kl./s. Jest to wartość wystarczająca do większości ujęć. Jeśli jednak planujemy często nagrywać dynamiczne, sportowe ujęcia to kamera sportowa 360 stopni powinna nagrywać w 60 kl./s.

Jaka powinna być pamięć kamery 360?

Filmy nagrywane w technologii 360 stopni ważą niestety bardzo dużo. Dlatego nie oszczędzajmy na ilości pamięci, w którą będzie wyposażona nasza kamera. Niezależnie od tego, czy jest to pamięć wbudowana, czy też posługujemy się kartą microSD, powinno to być minimum 16GB. W praktyce optymalna pamięć to około 64 do 128GB.

Czas pracy na baterii

Filmy 360 stopni wymagają sprzętu, który zużywa sporo energii. Jednocześnie zależy nam, aby kamera była lekka i poręczna. To wyklucza zastosowanie dużych i ciężkich akumulatorów. Nie spodziewajmy się więc możliwości nagrywania wielogodzinnych filmów bez doładowania.

W praktyce możemy oczekiwać czasu działania na poziomie około półtorej godziny. Nie jest to wiele, jeśli czas działania porównamy np. do smartfona, ale realnie przez ten czas możemy wykonać dużo zdjęć i filmów. Poza tym zawsze możemy wyposażyć się w Power Bank, który znacząco wydłuży działanie naszej kamerki.

Stabilizator obrazu i obudowa kamery

Stabilizator obrazu to nic innego jak mechanizm niwelujący drganie naszej ręki podczas nagrywania. Znacznie łatwiej nagrywa się też ujęcia choćby z jadącego samochodu, czy podczas uprawiania sportu. Zadbajmy więc, aby nasza kamera taki stabilizator posiadała.

Kamera podobnie jak smartfon może być narażona na uszkodzenia. Obudowa wykonana z wytrzymałego materiału zwiększy jej odporność na upadki, przenoszenie w plecaku lub kieszeni, a także da nam większą pewność, że ten drogi sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu.

jaka kamera 360

Czy kamerę 360 stopni można połączyć ze smartfonem?

Możliwość połączenia kamery ze smartfonem to z wielu względów bardzo wygodne rozwiązanie. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że kamera łączy się tylko ze smartfonem tej samej marki, za to z innymi już niekoniecznie. Takim przykładem są kamery Samsung.

Większą elastyczność wykazują producenci kamer, którzy nie są związani z rynkiem smartfonów. Takie modele kamer najczęściej łączą się ze smartfonami bez względu na ich markę. Tu wystarczy jedynie zgodność z konkretnym systemem operacyjnym – na przykład danymi wersjami Androida.

Dla kogo kamera 360 stopni?

Najprościej mówiąc, jest to sprzęt dla wszystkich, którzy chcą dzielić się z innymi swoimi doznaniami i doświadczeniami – zarówno wykorzystując video, jak i zdjęcia 360 stopni. Może tu chodzić na przykład o uprawiany sport, podróże, czy szybką jazdę samochodem.

Tego typu kamera nadaje się także do biznesowych zastosowań. Może służyć do prezentacji mieszkań na rynku nieruchomości. Wchodzi tu w grę nawet nagrywanie filmów VR. Kamerka może pokazywać przestrzeń wokół przyszłego domu. Może również prezentować atrakcje turystyczne lub wnętrza hoteli.

Kamera 360 stopni do samochodu pomoże w jego parkowaniu, a kamera 360 4k świetnie sprawdzi się w ochronie budynków. Kamerka do nagrywania może nam też służyć do komunikacji ze znajomymi podczas podróży.

Akcesoria do kamery 360 stopni

Akcesoria do kamery znacznie zwiększają jej możliwości. Warto tu wspomnieć między innymi o:

 • gimbal – jest to rodzaj osiowego mocowania, które umożliwia swobodne obracanie zamocowanej kamerki. Niweluje ono m.in. drgania dłoni operatora,
 • program do montażu – nagrać film to jedno, jednak cała sztuka jest w jego umiejętnym montażu. Profesjonalne programy dołączone do kamerki znacznie nam to ułatwią,
 • statyw – statyw gwarantuje pełną stabilność kamery podczas kręcenia filmu. Większość modeli można błyskawicznie rozłożyć i złożyć do niewielkich rozmiarów.

Dodatkowe funkcje kamery 360 stopni

Przed podjęciem decyzji, jaka kamera 360 stopni najlepiej odpowie na Twoje oczekiwania, warto sprawdzić dodatkowe funkcje jakie oferują dane modele. Warto tu wspomnieć m.in.:

 • funkcja Bluetooth – umożliwia błyskawiczne przesłanie danych do naszych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, czy tablet,
 • bezpośrednie podłączenie do TV – niektóre kamery można podłączyć bezpośrednio do telewizora lub monitora – najczęściej za pomocą wyjścia micro HDMI lub mini HDMI. Dzięki temu wyświetlimy filmy lub zobaczymy podgląd na żywo na dużym ekranie.

Polecane kamery 360 w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł