Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug

05.04.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Inteligentne gniazdko, zwane z angielskiego Smart Plug to pomysł tak praktyczny i użyteczny, że aż dziw, że pojawiły się one w sprzedaży dopiero niedawno. Inteligentne gniazdka pozwalają znacznie unowocześnić nasz dom, dając możliwości, których dotąd nie mieliśmy.

Dodatkowo są one niewielkie i przeważnie bardzo eleganckie. Podkreślają styl nowoczesnego domu, często inteligentnego domu. Ich codzienne użytkowanie zależy tylko od naszej kreatywności i zapotrzebowania. Poznajmy więc to urządzenie i zdecydujmy jakie inteligentne gniazdko elektryczne wybrać do swojego domu.

Więcej o inteligentnym domu dowiesz się w poradniku: Czym jest inteligentny dom?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest inteligentne gniazdko?
  • Jak działa Smart Plug?
  • Czy do gniazdka potrzebna jest centralka?
  • Jak wybrać inteligentne gniazdko?
  • Jakie sprzęty można podłączyć do inteligentnego gniazdka?

Co to jest inteligentne gniazdko?

Zanim jednak przejdziemy do zalet tego urządzenia, wyjaśnijmy krótko, co to właściwie jest inteligentne gniazdko.

Inteligentne gniazdko to nakładka na każde gniazdko 220V, jakie mamy w naszym domu. Najczęściej składa się ono z niewielkiego prostopadłościanu, który zawiera zaawansowaną elektronikę, oraz oczywiście wtyczki, którą wsuwamy do gniazdka.

Inteligentne gniazdko potrafi kontrolować przepływ prądu do konkretnych urządzeń, a także jest w stałym kontakcie z odpowiednią aplikacją na naszym urządzeniu mobilnym. Może posiadać też łączność z centralką inteligentnego domu.

Przeczytaj również Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

Jak działa Smart Plug?

Smart plug można najłatwiej określić mianem zdalnie sterowanego, inteligentnego włącznika sprzętów elektrycznych. Wiele modeli posiada też funkcję pomiaru zużywanej energii. Nie musisz martwić się o jego instalację. Gniazdko nie wymaga montażu. Nie musisz mieć żadnej wiedzy o elektryce. Wystarczy wyjąć je z pudełka, włożyć do zwykłego gniazdka w ścianie i podłączyć do niego dowolne urządzenie elektryczne.

jakie inteligentne gniazdko

Zdjęcie: TP-Link, Produkt: TP-Link HS110

Od tego momentu inteligentne gniazdko będzie kontrolowało dostarczanie energii elektrycznej. Co oznacza, że możesz zdalnie włączać i wyłączać urządzenie, a także dokładnie znać ilość zużywanej energii. Wszystkie te informacje będą trafiać na Twój smartfon lub tablet. Przykładem takiego inteligentnego gniazdka jest TP-Link HS110. Gniazdka mogą również korzystać z różnych standardów komunikacji bezprzewodowej. Może to być na przykład Ultra Low Energy (ULE) lub Z-Wave.

Czy do gniazdka potrzebna jest centralka?

Pytanie, czy do gniazdka potrzebna jest centralka zadają sobie zapewne osoby nieposiadające jeszcze systemu inteligentnego domu. Oczywiście różni producenci stawiają różne wymagania, ale generalnie można przyjąć, że jeśli chcemy kontrolować gniazdka z obszaru domu, to nie jest to konieczne.

Jednak cały urok tego typu technologii polega na tym, że możemy mieć taką kontrolę z dowolnego miejsca na świecie. A do tego typu zdalnej kontroli potrzebna jest już centralka, która zbierze sygnały i wyśle je na nasze urządzenie mobilne. Takie inteligentne gniazdko z natychmiastowym powiadomieniem może poinformować nas na przykład o wybiciu korków w naszym domu.

Więcej o centralkach inteligentnego domu przeczytasz w Systemy inteligentnego domu – co to takiego?

Zobacz centralki inteligentnego domu >

Jak wybrać inteligentne gniazdko? Co jest ważne?

Wybierając inteligentne gniazdko, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego funkcje. Podstawowa z nich to oczywiście zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń.

Kontrolowanie zużycia energii

Ale też niektóre z modeli umożliwią nam kontrolowanie bieżącego zużycia energii przez urządzenie, które jest do gniazdka podłączone. Inteligentne gniazdko ze statystykami zużycia energii poinformuje nas na przykład, które urządzenia w trybie stand-by zużywają najwięcej prądu.

Harmonogram włączania i wyłączania gniazdka

Urządzeniom takim możemy zaplanować harmonogram włączania i wyłączania. Bo przecież, po co nasz telewizor ma pracować w trybie czuwania w środku nocy?

Zdjęcie: TP-Link

Wizualizowanie poboru energii

Niektóre z gniazdek potrafią też wizualizować pobór energii. Robią to za pomocą diod świetlnych. Wraz ze zwiększaniem się poboru, zmienia się barwa światła.

Kontrolowanie swojej temperatury

Część gniazdek potrafi też kontrolować temperaturę. Gdy klasyczne gniazdko zacznie się nagrzewać, inteligentne gniazdko z czujnikiem przegrzania zaalarmuje domowników.

Funkcja wykrywania zwarcia

Są również modele inteligentnych gniazdek, które potrafią wykrywać zwarcie w zasilanym urządzeniu i takich przypadkach odcinać zasilanie, chroniąc tym samym całą sieć przed przepięciem.

Komunikacja w inteligentnych gniazdkach

Zastanawiając się jakie inteligentne gniazdko wybrać, zwróćmy też uwagę na standard komunikacji bezprzewodowej, które obsługuje. Dobrze by było, by nasze urządzenie mobilne również go obsługiwało. Na rynku spotkamy najczęściej Inteligentne gniazdka WiFi, takie jak Ferguson Smart Wi-Fi Plug lub TP-Link HS110. Ale bez kłopotu odnajdziemy także Inteligentne gniazdka Z-Wave.

Zasięg inteligentnego gniazdka

Warto też zwrócić uwagę na zasięg inteligentnego gniazdka. Powie nam on, w jakiej maksymalnej odległości powinien się znajdować odbiornik, którego funkcję może pełnić albo nasze urządzenie mobilne, albo centralka.

Co można podłączyć do inteligentnego gniazdka?

Odpowiedź jest prosta – wszystkie, które zwykle podłączamy do klasycznych gniazdek. Dzięki Smart Plug możemy włączyć czajnik, leżąc jeszcze w łóżku o poranku. Możemy wyłączyć telewizor, myjąc zęby w łazience. Możemy uruchomić oświetlenie ogrodu, będąc na wakacjach. Możemy włączyć ogrzewanie przed powrotem do domu. Możliwości zależą tylko od naszej wyobraźni.

Zdjęcie główne: TP-Link

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł