Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug

Inteligentne gniazdko, zwane z angielskiego Smart Plug to pomysł tak praktyczny i użyteczny, że aż dziw, że pojawiły się one w sprzedaży dopiero niedawno. Inteligentne gniazdka pozwalają znacznie unowocześnić nasz dom, dając możliwości, których dotąd nie mieliśmy.

Dodatkowo są one niewielkie i przeważnie bardzo eleganckie. Podkreślają styl nowoczesnego domu, często inteligentnego domu. Ich codzienne użytkowanie zależy tylko od naszej kreatywności i zapotrzebowania. Poznajmy więc to urządzenie i zdecydujmy jakie inteligentne gniazdko elektryczne wybrać do swojego domu.

Więcej o inteligentnym domu dowiesz się w poradniku: Czym jest inteligentny dom?

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest inteligentne gniazdko?

Zanim jednak przejdziemy do zalet tego urządzenia, wyjaśnijmy krótko, co to właściwie jest inteligentne gniazdko.

Inteligentne gniazdko to nakładka na każde gniazdko 220V, jakie mamy w naszym domu. Najczęściej składa się ono z niewielkiego prostopadłościanu, który zawiera zaawansowaną elektronikę, oraz oczywiście wtyczki, którą wsuwamy do gniazdka.

Inteligentne gniazdko potrafi kontrolować przepływ prądu do konkretnych urządzeń, a także jest w stałym kontakcie z odpowiednią aplikacją na naszym urządzeniu mobilnym. Może posiadać też łączność z centralką inteligentnego domu.

Przeczytaj również Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

Jak działa Smart Plug?

Smart plug można najłatwiej określić mianem zdalnie sterowanego, inteligentnego włącznika sprzętów elektrycznych. Wiele modeli posiada też funkcję pomiaru zużywanej energii. Nie musisz martwić się o jego instalację. Gniazdko nie wymaga montażu. Nie musisz mieć żadnej wiedzy o elektryce. Wystarczy wyjąć je z pudełka, włożyć do zwykłego gniazdka w ścianie i podłączyć do niego dowolne urządzenie elektryczne.

jakie inteligentne gniazdko

Zdjęcie: TP-Link, Produkt: TP-Link HS110

Od tego momentu inteligentne gniazdko będzie kontrolowało dostarczanie energii elektrycznej. Co oznacza, że możesz zdalnie włączać i wyłączać urządzenie, a także dokładnie znać ilość zużywanej energii. Wszystkie te informacje będą trafiać na Twój smartfon lub tablet. Przykładem takiego inteligentnego gniazdka jest TP-Link HS110. Gniazdka mogą również korzystać z różnych standardów komunikacji bezprzewodowej. Może to być na przykład Ultra Low Energy (ULE) lub Z-Wave.

Czy do gniazdka potrzebna jest centralka?

Pytanie, czy do gniazdka potrzebna jest centralka zadają sobie zapewne osoby nieposiadające jeszcze systemu inteligentnego domu. Oczywiście różni producenci stawiają różne wymagania, ale generalnie można przyjąć, że jeśli chcemy kontrolować gniazdka z obszaru domu, to nie jest to konieczne.

Jednak cały urok tego typu technologii polega na tym, że możemy mieć taką kontrolę z dowolnego miejsca na świecie. A do tego typu zdalnej kontroli potrzebna jest już centralka, która zbierze sygnały i wyśle je na nasze urządzenie mobilne. Takie inteligentne gniazdko z natychmiastowym powiadomieniem może poinformować nas na przykład o wybiciu korków w naszym domu.

Więcej o centralkach inteligentnego domu przeczytasz w Systemy inteligentnego domu – co to takiego?

Zobacz centralki inteligentnego domu >

Jak wybrać inteligentne gniazdko? Co jest ważne?

Wybierając inteligentne gniazdko, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego funkcje. Podstawowa z nich to oczywiście zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń.

Kontrolowanie zużycia energii

Ale też niektóre z modeli umożliwią nam kontrolowanie bieżącego zużycia energii przez urządzenie, które jest do gniazdka podłączone. Inteligentne gniazdko ze statystykami zużycia energii poinformuje nas na przykład, które urządzenia w trybie stand-by zużywają najwięcej prądu.

Harmonogram włączania i wyłączania gniazdka

Urządzeniom takim możemy zaplanować harmonogram włączania i wyłączania. Bo przecież, po co nasz telewizor ma pracować w trybie czuwania w środku nocy?

Zdjęcie: TP-Link

Wizualizowanie poboru energii

Niektóre z gniazdek potrafią też wizualizować pobór energii. Robią to za pomocą diod świetlnych. Wraz ze zwiększaniem się poboru, zmienia się barwa światła.

Kontrolowanie swojej temperatury

Część gniazdek potrafi też kontrolować temperaturę. Gdy klasyczne gniazdko zacznie się nagrzewać, inteligentne gniazdko z czujnikiem przegrzania zaalarmuje domowników.

Funkcja wykrywania zwarcia

Są również modele inteligentnych gniazdek, które potrafią wykrywać zwarcie w zasilanym urządzeniu i takich przypadkach odcinać zasilanie, chroniąc tym samym całą sieć przed przepięciem.

Komunikacja w inteligentnych gniazdkach

Zastanawiając się jakie inteligentne gniazdko wybrać, zwróćmy też uwagę na standard komunikacji bezprzewodowej, które obsługuje. Dobrze by było, by nasze urządzenie mobilne również go obsługiwało. Na rynku spotkamy najczęściej Inteligentne gniazdka WiFi, takie jak Ferguson Smart Wi-Fi Plug lub TP-Link HS110. Ale bez kłopotu odnajdziemy także Inteligentne gniazdka Z-Wave.

Zasięg inteligentnego gniazdka

Warto też zwrócić uwagę na zasięg inteligentnego gniazdka. Powie nam on, w jakiej maksymalnej odległości powinien się znajdować odbiornik, którego funkcję może pełnić albo nasze urządzenie mobilne, albo centralka.

Inteligentne gniazdko – ranking Smart Plug 2023

 


Co można podłączyć do inteligentnego gniazdka?

Odpowiedź jest prosta – wszystkie, które zwykle podłączamy do klasycznych gniazdek. Dzięki Smart Plug możemy włączyć czajnik, leżąc jeszcze w łóżku o poranku. Możemy wyłączyć telewizor, myjąc zęby w łazience. Możemy uruchomić oświetlenie ogrodu, będąc na wakacjach. Możemy włączyć ogrzewanie przed powrotem do domu. Możliwości zależą tylko od naszej wyobraźni.


Zdjęcie główne: TP-Link

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.2/5 (9 głosów)

Czytaj więcej