Jakie głośniki do komputera, konsoli i TV wybrać?

Trudno wyobrazić sobie bez nich komfortowe korzystanie z komputera. Głośniki to urządzenia, których potrzebują zarówno zwykli użytkownicy, którzy lubią od czasu do czasu posłuchać dobrej muzyki, jak i maniacy filmów czy gracze komputerowi.

Głośników jest obecnie bardzo dużo na rynku – dość uniwersalną propozycją do komputera są głośniki 2.1 oraz głośniki 5.1 .Czym kierować się przy wyborze głośników komputerowych, by nie żałować zakupu i cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem niezależnie od tego, jak dużym budżetem dysponujemy?

Spis treści

Rodzaje głośników do komputera i laptopa

Najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o głośniki do komputera i laptopa, są głośniki 2.1. W przypadku TV i konsoli królują głośniki 5.1, które dają przestrzenny, czysty dźwięk przy wsparciu wibrujących, głębokich basów.

Głośniki 2.1

Głośniki 2.1, czyli zestaw złożony z dwóch głośników satelitarnych oraz jednego głośnika niskotonowego (subwoofer), to optymalny wybór w większości przypadków. Nie zajmuje dużo miejsca (dzięki czemu nadaje się też do małego pokoju), nie wymaga zaawansowanego sprzętu (głośniki 5.1 potrzebują na przykład lepszej karty dźwiękowej), a jest w stanie zapewnić naprawdę dobrej jakości dźwięk stereo z mocnymi basami.

Jest w stanie zapewnić dobry dźwięk, ale nie zawsze zapewnia. Wybór zestawu 2.1 nie należy do najłatwiejszych i zwracać trzeba uwagę na wiele różnych czynników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników 2.1?

Trzy kluczowe elementy specyfikacji głośników komputerowych 2.1 to:

 • Moc (RMS) – podstawowy parametr głośnika, wyrażany w watach. W najprostszych słowach świadczy on o tym, jak „potężny” dźwięk są w stanie wydać z siebie równocześnie głośniki do komputera satelitarne i subwoofer. Zasadą podstawową jest: im więcej, tym lepiej. Nie mniej ważne jest jednak…
 • Pasmo przenoszenia (zwane też częstotliwością) – informuje ono o tym, jak niskie i jak wysokie dźwięki mogą być odtwarzane. Wartość minimalna powinna być jak najniższa (za podstawę najczęściej uznaje się 35 Hz), maksymalna zaś jak najwyższa (tutaj minimum to 20 000 Hz, czyli 20 kHz). Kolejnym ważnym aspektem są…
 • Złącza – także tutaj warto kierować się zasadą im więcej, tym lepiej, bowiem każde kolejne złącze rozszerza możliwości naszych głośników. Do połączenia z komputerem wystarczy zwykły jack 3,5 mm, ale już do telewizora czy konsoli, warto żeby było HDMI i RCA. Praktycznym dodatkiem jest wyjście słuchawkowe, które zgodnie z nazwą umożliwia podłączenie do głośników słuchawek.

Dodatkowe funkcje i cechy głośników 2.1

Istotny jest również materiał, z jakiego zostały wykonane głośniki do komputera lub TV.

Najlepiej postawić na drewno (czy też przypominające je tworzywo MDF). Dlaczego? Ponieważ przekłada się to na lepszą akustykę niż ma to miejsce w przypadku „plastiku”. Jeśli nie cały zestaw, to przynajmniej subwoofer powinien być drewniany.

Wymienione wcześniej cechy świadczą przede wszystkim o samej jakości dźwięku. Nie tylko ona jednak charakteryzuje głośniki. Na przykład niektóre modele (głośniki Bluetooth) oferują dodatkowo łączność bezprzewodową, która pozwala w prosty sposób odtworzyć muzykę ze smartfona czy odtwarzacza PM3.

Nie można lekceważyć także długości przewodu przyłączeniowego, obecności (lub braku) pilota do sterowania głośnikami oraz stylistyki – wszak zestaw audio najczęściej jest wyeksponowany, czy to na biurku czy szafce pod telewizor.

Głośniki 5.1

Głośniki 5.1 to specjalne zestawy nagłośnieniowe dla osób, które szukają przestrzennych wrażeń podczas oglądania filmów, grania oraz słuchania muzyki. Głośniki 5.1 mają subwoofer, dzięki któremu wrażenie przestrzenności jest jeszcze bardziej intensywne.

Zestawy głośników 5.1 nie są najtańszym rozwiązaniem, dlatego decydują się na nie głównie osoby, które chcą kupić głośniki do TV lub konsoli. Te zestawy głośników są bowiem nastawione na dużą moc i czysty dźwięk, są więc dużo lepsze – a co za tym idzie – droższe, od głośników 2.1. O ile w przypadku głośników do komputera zestawy 2.1 są wystarczające, tak w przypadku zwiększenia doznań podczas gier czy seansów komputerowych głośniki 5.1 zdecydowanie wygrywają to starcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników 5.1?

W przypadku głośników 5.1 warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, dzięki którym kupisz sprzęt, który posłuży Ci na dłużej.

 • Moc zestawu – dobre głośniki 5.1 posiadają głośnik centralny o mocy minimum 50 W, subwoofer 150 W oraz głośnik satelitarny o mocy do 50 W.
 • Materiał zestawu – w przypadku głośników 5.1 materiał, z którego zbudowano obudowę, jest kluczowy i ma wpływ na to, jak czysty dźwięk będzie się wydobywał z zestawu. W przypadku głośników 5.1 zdecydowanie najczęściej polecanym materiałem obudowy jest płyta MDF („drewniana”).
 • Subwoofer – w nim powinnna być nie tylko drewniana płyta, ale i możliwość podpięcia kabli.
 • Certyfikaty – najlepiej by głośniki miały certyfikat Dolby Pro Logic II, DTS lub Dolby Digital.
 • Udogodnienia – takie jak gniazdo słuchawkowe, długość kabla zasilającego, uchwyty do podwieszania.
 • Wzmacniacz – dobre głośniki 5.1 będą dawały lepszy dźwięk, gdy zostaną wyposażone we wzmacniacz.
 • Pilot sterujący – nie jest to konieczne, jednak w przypadku zestawów 5.1 sterowanie głośnikami jest znacznie wygodniejsze.
 • Złącza – najlepiej coaxial lub złącza optyczne.

Jakie głośniki do komputera, a jakie do TV lub konsoli?

W zależności od tego, do jakich celów zamierzamy wykorzystywać nasze głośniki, powinniśmy zwracać uwagę na nieco inne aspekty. Co innego jest bowiem ważne dla gracza, a co innego dla melomana.

Głośniki do słuchania muzyki / na co dzień

Miłośnicy dobrej muzyki powinni postawić na głośniki o mocy RMS na poziomie co najmniej 40 watów. Najważniejsze jednak, by pasmo przenoszenia było możliwie najszersze – to kluczowe, by dźwięk był wiernie reprodukowany. Tutaj duże znaczenie mają także możliwość regulacji tonów oraz materiał – drewno będzie strzałem w dziesiątkę. Dodatkowe cechy, o które warto zadbać, to dobre okablowanie i pozłacane gniazda.

głośniki do komputera

Głośniki do gier wideo / do konsoli

Gracze również powinni szukać głośników o mocy kilkudziesięciu watów, ale materiał nie gra już tak dużej roli. Kluczowa jest obecność gniazd HDMI i RCA, które umożliwią podłączenie ich do konsoli PlayStation 5 lub Xbox Series S. Miłośnicy gier będą wiedzieli również jak zrobić użytek z wyjścia słuchawkowego i wejścia na mikrofon (dlatego dobrze, żeby były).

Głośniki do telewizora / do oglądania filmów

Gniazda HDMI i RCA przydają się także, jeśli chcemy podłączyć głośniki do telewizora. Warto też zwrócić uwagę na obecność certyfikatów (np. Dolby Digital, Dolby Pro Logic II lub DTS), które świadczą o możliwości uzyskania dobrego brzmienia dźwięku z TV. Nieocenionym dodatkiem do takiego zestawu będzie pilot zdalnego sterowania – niezbyt komfortowe jest bowiem wstawanie z kanapy za każdym razem, gdy chce się wyregulować głośność.

Głośniki do komputera, laptopa lub konsoli – ranking 2023

Te głośniki 2.0 mimo iż są tylko dwa – będą doskonałym wyborem dla graczy na PC czy laptopie. Komunikują się ze sobą przez Bluetooth, ale można je podłączyć także poprzez kabel. Mają aż 4 złącza: 1 x koaksjalne, 1 x optyczne oraz 2 x RCA. Mają przetwornik niskotonowy 5.5 cali. Wyposażono je we wstęgowy głośnik wysokotonowy z korekcją fazową, który zapewnia najwyższą czystość dźwięku. 5.5-calowy głośnik niskotonowy w modelu A200 jest stożkową membraną aluminiową drgającą, zaprojektowaną przez Phila Jonesa.


Ten zestaw głośników 5.1 będzie idealny dla każdego gracza. Oferują doskonały i czysty dźwięk przestrzenny, który jest zapewniany przez dwa podświetlane głośniki przednie, dwa głośniki tylne, dedykowany kanał centralny i potężny 6,5-calowy subwoofer. Tylne głośniki łączą się bezprzewodowo z subwooferem i można je zamontować na ścianie, dzięki czemu nie tylko oszczędzisz miejsce w pokoju, ale także idealnie dopasujesz je do swoich potrzeb dźwiękowych. Zestaw ma panel sterujący: informacyjny ekran OLED umożliwia łatwy dostęp do funkcji głośności, wyciszania, 5.1 Upmix, przełączania słuchawek, sterowania diodami LED, parowania Bluetooth, dostosowywania dźwięku i funkcji systemowych.


SteelSeries Arena 7 pozwala na doświadczenie najwyższej jakości dźwięku o niezliczonej ilości detali – jest to możliwe dzięki osobnemu głośnikowi niskotonowemu, który emituje średnie częstotliwości. Dodatkowo zestaw ma głośnik wysokotonowy, skupiający się wyłącznie na czystości wysokich tonów. Każdy przetwornik spełnia swoją rolę z najwyższą precyzją, zapewniając najwyższą jakość dźwięku. Potężny, 6,5-calowy subwoofer skierowany w dół poszerzy Twoje doznania dźwiękowe o głębokie basy.


Moc szczytowa tych głośników 5.1 to 1000 W, a moc RMS: 500 W. Dzięki temu zestaw emituje potężny dźwięk przestrzenny, posiada także certyfikat THX oraz obsługuje formaty Dolby Digital i DTS. Zestaw umożliwia podłączenie nawet sześciu zgodnych urządzeń przy użyciu złącza 3,5 mm, wejścia RCA, 6-kanałowego wejścia bezpośredniego, cyfrowego wejścia koncentrycznego lub wejść optycznych. Wybór wejścia auto jest łatwy dzięki konsoli sterowania lub dołączonego pilota.


To idealne głośniki dla gracza, któremu zależy na niskiej cenie i doskonałej jakości. Zestaw oferuje łatwą konfigurację w ciągu kilku minut, bas (sterownik pełnozakresowy 2,75 ” z wbudowanym wzmacniaczem cyfrowym o mocy do 40 W RMS i mocy szczytowej do 80 W) oraz zapewnia szeroki, wiernie odwzorowany dźwięk z głębią i czystością. To typowe głośniki biurkowe, które nie są duże, więc nie zajmą Ci zbyt dużo miejsca w pracowej przestrzeni. Mają dołączonego pilota, którym możesz sterować głośnikami nawet z drugiego końca pokoju.


Najlepsze głośniki do komputera i konsoli – jakie wybrać?

Oczywiście wszystko zależy od Twoich preferencji, jednak jest kilka wspólnych elementów, na które powinieneś zwracać uwagę, wybierając głośniki do komputera czy konsoli. Są to przede wszystkim: liczba kanałów (czyli typ zestawu – 2.0, 2.1 lub 5.1), typ komunikacji między głośnikami (najlepiej wybrać Bluetooth), moc głośników RMS bądź moc szczytowa, a także brak lub obecność pilota sterującego.

Głośniki do komputera nie muszą być koniecznie 5-kanałowe, jednak jeśli zamierzasz podłączyć je do telewizora i używać przy konsoli – to warto zastanowić się nad nimi, ponieważ oferują głębszy i bardziej przestrzenny dźwięk. Pamiętaj, żeby w tym przypadku nie kierować się wyłącznie ceną, a parametrami oraz jakością i opiniami użytkowników. Dzięki temu kupisz głośniki do komputera lub konsoli, które posłużą Ci kilka lub nawet kilkanaście lat! Pamiętaj też, że głośniki 5.1 nierzadko wymagają lepszej jakości sprzętu, do którego je podłączasz – koniecznie więc sprawdź parametry swojego komputera przed zakupem sprzętu audio.


Może Cię zainteresować:
Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej