Jakie głośniki 2.1 do komputera, konsoli i TV wybrać?

23.03.2017 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Trudno wyobrazić sobie bez nich komfortowe korzystanie z komputera. Głośniki to urządzenia, których potrzebują zarówno zwykli użytkownicy, którzy lubią od czasu do czasu posłuchać dobrej muzyki, jak i maniacy filmów czy gracze komputerowi.

Uniwersalną propozycją są głośniki 2.1 – czym kierować się przy ich wyborze, by nie żałować zakupu i cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem niezależnie od tego, jak dużym budżetem dysponujemy?

Głośniki 2.1 to często najlepszy wybór

Głośniki 2.1, czyli zestaw złożony z dwóch głośników satelitarnych oraz jednego głośnika niskotonowego (subwoofer), to optymalny wybór w większości przypadków. Nie zajmuje dużo miejsca (dzięki czemu nadaje się też do małego pokoju), nie wymaga zaawansowanego sprzętu (głośniki 5.1 potrzebują na przykład lepszej karty dźwiękowej), a jest w stanie zapewnić naprawdę dobrej jakości dźwięk stereo z mocnymi basami.

Jest w stanie zapewnić dobry dźwięk, ale nie zawsze zapewnia. Wybór zestawu 2.1 nie należy do najłatwiejszych i zwracać trzeba uwagę na wiele różnych czynników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników 2.1?

Trzy kluczowe elementy specyfikacji głośników komputerowych 2.1 to:

  • Moc (RMS) – podstawowy parametr głośnika, wyrażany w watach. W najprostszych słowach świadczy on o tym, jak „potężny” dźwięk są w stanie wydać z siebie równocześnie głośniki satelitarne i subwoofer. Zasadą podstawową jest: im więcej, tym lepiej. Nie mniej ważne jest jednak…
  • Pasmo przenoszenia (zwane też częstotliwością) – informuje ono o tym, jak niskie i jak wysokie dźwięki mogą być odtwarzane. Wartość minimalna powinna być jak najniższa (za podstawę najczęściej uznaje się 35 Hz), maksymalna zaś jak najwyższa (tutaj minimum to 20 000 Hz, czyli 20 kHz). Kolejnym ważnym aspektem są…
  • Złącza – także tutaj warto kierować się zasadą im więcej, tym lepiej, bowiem każde kolejne złącze rozszerza możliwości naszych głośników. Do połączenia z komputerem wystarczy zwykły jack 3,5 mm, ale już do telewizora czy konsoli, warto żeby było HDMI i RCA. Praktycznym dodatkiem jest wyjście słuchawkowe, które zgodnie z nazwą umożliwia podłączenie do głośników słuchawek.

Dodatkowe funkcje i cechy głośników 2.1

Istotny jest również materiał, z jakiego zostały wykonane głośniki.

Najlepiej postawić na drewno (czy też przypominające je tworzywo MDF). Dlaczego? Ponieważ przekłada się to na lepszą akustykę niż ma to miejsce w przypadku „plastiku”. Jeśli nie cały zestaw, to przynajmniej subwoofer powinien być drewniany.

Wymienione wcześniej cechy świadczą przede wszystkim o samej jakości dźwięku. Nie tylko ona jednak charakteryzuje głośniki. Na przykład niektóre modele (głośniki Bluetooth) oferują dodatkowo łączność bezprzewodową, która pozwala w prosty sposób odtworzyć muzykę ze smartfona czy odtwarzacza PM3.

Nie można lekceważyć także długości przewodu przyłączeniowego, obecności (lub braku) pilota do sterowania głośnikami oraz stylistyki – wszak zestaw audio najczęściej jest wyeksponowany, czy to na biurku czy szafce pod telewizor.

Jakie głośniki komputerowe 2.1, a jakie głośniki 2.1 do TV?

W zależności od tego, do jakich celów zamierzamy wykorzystywać nasze głośniki, powinniśmy zwracać uwagę na nieco inne aspekty. Co innego jest bowiem ważne dla gracza, a co innego dla melomana.

Głośniki do słuchania muzyki / na co dzień

Miłośnicy dobrej muzyki powinni postawić na głośniki o mocy RMS na poziomie co najmniej 40 watów. Najważniejsze jednak, by pasmo przenoszenia było możliwie najszersze – to kluczowe, by dźwięk był wiernie reprodukowany. Tutaj duże znaczenie mają także możliwość regulacji tonów oraz materiał – drewno będzie strzałem w dziesiątkę. Dodatkowe cechy, o które warto zadbać, to dobre okablowanie i pozłacane gniazda.

Głośniki do gier wideo / do konsoli

Gracze również powinni szukać głośników o mocy kilkudziesięciu watów, ale materiał nie gra już tak dużej roli. Kluczowa jest obecność gniazd HDMI i RCA, które umożliwią podłączenie ich do konsoli PlayStation 4 lub Xbox One. Miłośnicy gier będą wiedzieli również jak zrobić użytek z wyjścia słuchawkowego i wejścia na mikrofon (dlatego dobrze, żeby były).

Głośniki do telewizora / do oglądania filmów

Gniazda HDMI i RCA przydają się także, jeśli chcemy podłączyć głośniki do telewizora. Warto też zwrócić uwagę na obecność certyfikatów (np. Dolby Digital, Dolby Pro Logic II lub DTS), które świadczą o możliwości uzyskania dobrego brzmienia dźwięku z TV. Nieocenionym dodatkiem do takiego zestawu będzie pilot zdalnego sterowania – niezbyt komfortowe jest bowiem wstawanie z kanapy za każdym razem, gdy chce się wyregulować głośność.

Najlepsze głośniki 2.1 – co wybrać?

Wybór głośników 2.1 jest bardzo szeroki, a wśród modeli są zarówno lepsze, jak i gorsze konstrukcje. Skupmy się jednak na tych pierwszych.

Logitech Z333 to uniwersalne głośniki 2.1

Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej opłacalnych obecnie modeli. Głośniki Logitech Z333 sprawdzą się zarówno podczas słuchania muzyki, grania w gry czy oglądania filmów. Jest tak dzięki optymalnej mocy (40 W), złączom mini jack i RCA oraz wysokiej jakości wykonania.

Głośniki 2.1 do 300 zł? Sprawdź Microlab FC330

Głośniki Microlab FC330 cechują się bardzo wysoką jakością wykonania, kompletem złączy oraz doskonałym brzmieniem. Mają szeroki zakres częstotliwości oraz dużą moc RMS. Przyjrzeć im powinni się przede wszystkim miłośnicy dobrej muzyki oraz maniacy filmów. Ich plusem jest też elegancki wygląd.

Spójrzmy też na nieco wyższą półkę…

Jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, zwrócić uwagę warto przede wszystkim na zestaw Logitech Z623 o zdumiewającej mocy 200 watów, które otrzymały certyfikat THX. To plus złącza audio i wejście RCA oznacza doskonałą propozycję dla graczy i kinomaniaków.

Osoby preferujące niesztampową estetykę, z pewnością zainteresują się z kolei zestawem Harman Kardon Soundsticks Wireless . To bezprzewodowe głośniki 2.1 Bluetooth wyróżniające się nie tylko świetną jakością audio, ale też przezroczystą konstrukcją.

Głośniki, które polecamy w naszym sklepie:

Zdjęcia: Logitech

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej