Jak wybrać etui na telefon? Co warto wiedzieć?

Dobre dopasowanie etui na telefon jest kluczowe nie tylko po to, aby zapewnić odpowiednią ochronę i zwiększyć żywotność urządzenia, ale także, aby poprawić komfort użytkowania. Na jakie materiały do produkcji etui warto zwrócić uwagę? Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest personalizacja etui? Sprawdźcie nasze porady dotyczące wyboru etui na telefon.

Spis treści:


Etui na telefon w sklepie


Jak wybrać etui na telefon?

W sytuacji, gdy wydaliśmy niemało pieniędzy na smartfon, naturalnym jest, że chcielibyśmy, aby urządzenie jak najdłużej zachowało idealny wygląd i nie uległo uszkodzeniu. To jest możliwe, pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczymy telefon, nie tylko przy pomocy folii ochronnej czy szkła hartowanego, ale także dobrego etui.

Aby wybrać odpowiednie etui do telefonu, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. W pierwszej kolejności należy się upewnić się, czy etui będzie pasowało do danego modelu smartfonu. Nawet niewielkie różnice dotyczące rozmiaru, rozmieszczenia przycisków czy też liczby aparatów fotograficznych mogą sprawić, że korzystanie z etui nie będzie możliwe. Na szczęście można tego uniknąć – dokładny model i wymiary telefonu sprawdzimy w specyfikacji technicznej urządzenia.

Jak dopasować etui do modelu telefonu?

Jeśli nie interesują nas etui uniwersalne do telefonu, kluczowe jest odpowiednie dopasowanie pokrowca do posiadanego przez nas modelu telefonu. Sprawdźmy zatem w specyfikacji technicznej urządzenia, w ustawieniach telefonu (w zakładce O telefonie lub Informacje o urządzeniu), na opakowaniu lub też na obudowie, z jaką konkretnie marką i modelem mamy do czynienia. Następnie upewnijmy się, że pokrowiec, który przypadł nam wizualnie do gustu to etui dedykowane dokładnie temu samemu modelowi smartfona.

Etui dedykowane jest dokładnie dopasowane do wymiarów telefonu i zawiera wycięcia na porty, przyciski i aparaty w odpowiednim miejscu. Można je dopasować także do telefonów o specyficznym design, np. bez ramek czy też z niestandardowym układem aparatów fotograficznych. Jest ono również kompatybilne z różnorodnymi dodatkowymi funkcjami smartfona, np. czujnikami biometrycznymi lub ładowaniem indukcyjnym.

Warto wiedzieć: dobierając etui dedykowane zwróćmy uwagę na oznaczenia typu Pro, Ultra czy też Mini w nazwie danego modelu smartfona. Przykładowo, jeśli jesteśmy posiadaczami Xiaomi 14 Ultra, przekątna wyświetlacza jest większa niż w modelu Xiaomi 14, te dwa modele różnią się także rozmiarami i potrzebują zupełnie innych etui.

Inne ważne aspekty przy wyborze etui, to także:

  • Oczekiwany poziom ochrony
  • Preferencje estetyczne
  • Udogodnienia, na których nam zależy, np. w postaci podstawki do oglądania filmów lub tzw. ringa na palec

Dlaczego warto inwestować w etui na telefon?

W dobrej jakości etui na telefon warto zainwestować przede wszystkim ze względu na to, że w ten sposób możemy znacznie wydłużyć żywotność smartfonu i zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia. Etui to inwestycja, która pomoże w utrzymaniu telefonu jak najdłużej w lepszym stanie – bez rys na obudowie, pęknięć ekranu czy też innych widocznych uszkodzeń. Dzięki etui unikniemy również kosztownych napraw w przyszłości.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Najważniejszym powodem, dla którego posiadacz nowego smartfonu powinien od razu zainwestować w etui do telefonu, jest ochrona urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Smartfony, zwłaszcza nowoczesne modele z dużym ekranem, są bardzo wrażliwe na uderzenia, upadki i zarysowania. Jeśli jednak wyposażymy telefon w etui, taki pokrowiec zamortyzuje wstrząsy i pochłonie część energii podczas upadku, zwiększając w ten sposób szansę na to, że urządzenie nie dozna poważniejszych uszkodzeń.

Na rynku są dostępne modele etui do telefonu z podwyższonymi krawędziami i wbudowaną folią ochronną lub szkłem hartowanym – zabezpieczają one w dużym stopniu ekran telefonu przed zarysowaniami i pęknięciami. A jeśli mamy skłonność do częstego upuszczania smartfonu, warto zainwestować w etui ochronne pancerne, czyli pokrowiec z dodatkowymi wzmocnieniami w rogach i wokół wyświetlacza, spełniający normy wojskowe.

Minimalizacja ryzyka uszkodzeń wewnętrznych podzespołów

Jeśli nie korzystamy z etui do telefonu, z czasem może dojść do uszkodzenia wewnętrznych podzespołów naszego smartfonu. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wskutek przedostania się do środka urządzenia zanieczyszczeń lub jeśli doszło do przypadkowego zachlapania urządzenia. Przed tego typu wypadkami uchroni porządne etui, w tym w szczególności modele, które są pyłoszczelne i etui wodoszczelne. Co ciekawe, niektóre rodzaje etui, jak np. etui z poliwęglanu, mogą chronić także przed promieniowaniem UV. Ma to znaczenie w kontekście blaknięcia kolorów i osłabienia materiałów obudowy w wyniku długotrwałej ekspozycji smartfonu na słońce.

Większy komfort użytkowania

Etui na telefon może poprawić komfort podczas codziennego korzystania z urządzenia. Niektóre etui dedykowane mają teksturowaną powierzchnię, co minimalizuje ryzyko upuszczenia telefonu podczas rozmowy, inne wyposażono w klapki ochronne, podstawki czy też uchwyty na palec. W etui na telefon mogą być również wbudowane kieszonki na karty płatnicze czy też uchwyty magnetyczne.

Personalizacja etui

Etui stanowi świetny sposób na nadanie telefonowi wyjątkowego i osobistego wyglądu. Personalizacja etui, np. poprzez wybór określonych kolorów, materiałów czy wzorów, pozwala na dopasowanie go do własnego, indywidualnego stylu. W zależności od preferencji możemy wybrać eleganckie etui skórzane, nowoczesne etui silikonowe z przezroczystym tyłem, a także wiele innych modeli, np. ze zdobieniami w stylu glamour, boho lub steampunk. Niektóre firmy oferują również usługi personalizacji etui – wystarczy skorzystać z prostego kreatora, by stworzyć idealne etui, np. z podobizną naszego psa.

Jakie etui na telefon?

Rodzaje etui na telefon

Wśród porad dotyczących wyboru etui do telefonu nie mogło zabraknąć kilku słów na temat różnych rodzajów etui dostępnych na rynku. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich, czyli:

  • etui uniwersalne
  • etui dedykowane
  • etui silikonowe
  • etui z poliwęglanu
  • etui z TPU
  • etui skórzane
  • etui wodoszczelne
  • futerał
  • etui plecki

Etui uniwersalne

Etui uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, pasuje do każdego modelu telefonu. Tego typu pokrowce mogą wyglądać jak portfel lub futerał na okulary, mogą także mieć postać przezroczystego etui wodoszczelnego. Zwykle są one wyposażone w sznurek do zawieszenia na szyi, mogą również stanowić połączenie torebki typu nerka do biegania i etui ochronnego – wtedy nosi się je najczęściej w pasie.

Etui dedykowane

Jeśli mamy telefon znanej marki, powinniśmy szukać etui dopasowanego dokładnie do naszego modelu smartfonu. Wtedy będziemy mieć pewność, że pokrowiec ma odpowiedni wymiar i kształt oraz dobrze dopasowane wycięcia na kamerki, porty i przyciski. Mianem etui dedykowanego określa się również pokrowce, które służą do niestandardowego użytkowania, np. etui na telefon w formie opaski na ramię opracowane z myślą o sportowcach.


Etui silikonowe


Gdy zależy nam na budżetowym rozwiązaniu, częstym wyborem są miękkie, przezroczyste i elastyczne etui silikonowe. Ten rodzaj pokrowca jest łatwy w montażu i dość dobrze pochłania wstrząsy. Wady etui silikonowego to brak tak dobrej ochrony jak w przypadku etui z poliwęglanu czy też modeli pancernych oraz tendencja do łatwego przyciągania kurzu. Ceny etui silikonowych są jednak bardzo atrakcyjne i zaczynają się już od około 7 złotych za sztukę (same plecki).

Etui plastikowe

Wśród etui na telefony można spotkać także modele wykonane z plastiku – są one twardsze od silikonu i przez to trudniejsze w montażu. Wadą etui plastikowego jest również słaba odporność na upadki – pod wpływem uderzenia plastikowy pokrowiec może szybko pęknąć. Natomiast zalety to: atrakcyjna cena (od około 7 złotych za sztukę) i szerokie możliwości personalizacji etui.


Etui z poliwęglanu


Ciekawym rozwiązaniem na rynku są etui z poliwęglanu, które, w porównaniu z silikonem są bardziej odporne na promieniowanie UV i zarysowania. Taki pokrowiec zapewni lepszą ochronę, ale może po dłuższym czasie użytkowania żółknąć, co wpływa negatywnie na wygląd. Jeśli chodzi o ceny, etui z poliwęglanu kupimy już za około 15-30 złotych za sztukę.


Etui z TPU


Alternatywą dla etui silikonowego i etui z poliwęglanu jest etui wykonane z TPU (termoplastycznego poliuretanu). To materiał do produkcji etui, który jest elastyczny i doskonale dopasowuje się do kształtu telefonu. Pokrowiec z TPU można łatwo ściągnąć i założyć, wykazuje on również naturalne właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu telefon nie wypada z rąk podczas rozmowy. Etui z TPU są bardziej wytrzymałe niż silikon, jednak przy upadku z dużej wysokości zapewniają one słabszą ochronę niż etui z poliwęglanu. Jeśli chodzi o ceny, etui wykonane z tworzywa TPU kupimy w cenie już od 10-20 złotych za sztukę.

Etui skórzane

Bardzo eleganckim rozwiązaniem są etui skórzane na telefon. Są one jednak mniej odporne na wstrząsy i zarysowania niż etui silikonowe czy etui z poliwęglanu. Ceny etui skórzanych zaczynają się już od około 14 złotych za sztukę (proste modele z klapką). Jeśli zależy nam na etui w postaci portfela, z kieszeniami na karty płatnicze, ceny zaczynają się od około 25-30 złotych za sztukę.

Etui wodoszczelne

Jeśli nasz smartfon jest często narażony na zachlapanie, np. z racji częstej jazdy na rowerze lub używania telefonu podczas wędrówek w trudniejszych warunkach atmosferycznych, warto zainwestować w etui wodoszczelne. Ceny niewielkich pokrowców wykonanych z silikonu zaczynają się już od kilku złotych za sztukę. Tymczasem pokrowce wyższej jakości, w przedziale cenowym od 25-30 złotych za sztukę wzwyż, ochronią telefon nie tylko przed wodą, ale także przed piaskiem i kurzem.


Futerał


W przypadku etui z klapką, np. wykonanego ze skóry, o czym wspominaliśmy powyżej, inna nazwa to także futerał. W takim pokrowcu tył smartfonu jest zabezpieczony na stałe, a do wyświetlacza możemy uzyskać dostęp przy pomocy otwieranej (najczęściej na bok) klapki. Etui uniwersalne z klapką może posłużyć do ochrony nie tylko telefonu, ale także kart płatniczych lub dokumentów o niewielkich rozmiarach, np. faktur lub legitymacji.


Etui plecki


Warto wiedzieć, czym są plecki do telefonu – tak nazywa się specjalny rodzaj etui, który zasłania tylko i wyłącznie tylną część obudowy smartfonu. Ponieważ plecki nie zapewniają dobrej ochrony wyświetlacza, jeśli zdecydowaliśmy się na taki model etui do telefonu, warto dokupić także od razu szkło hartowane lub przynajmniej folię ochronną.

Materiały używane w etui na telefon

Materiały do produkcji etui mają swoje wady i zalety – warto je wziąć pod uwagę na etapie zakupu i nie patrzeć tylko na wygląd, lecz również na to, jaki poziom ochrony chcemy uzyskać.

Silikon

Silikon to miękka substancja podobna do żelu, wytwarzana z występującej w naturze krzemionki. Jak wspomnieliśmy powyżej, etui silikonowe to z reguły najtańsze rozwiązanie. Tego typu materiały do produkcji etui są przezroczyste, dzięki czemu cały czas można cieszyć się pierwotną stylistyką smartfonu. Niestety etui silikonowe może się szybko zużywać wraz z upływem czasu, nie zapewnia ono również tak dobrej ochrony jak modele wykonane z poliwęglanu i najczęściej ma postać prostych plecków do telefonu, więc nie zabezpiecza dobrze ekranu.

Poliwęglan

Poliwęglany są tworzywami sztucznymi o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, a jednocześnie dość dużej przezroczystości. Etui z poliwęglanu są grubsze niż etui silikonowe i mogą zauważalnie zwiększyć gabaryty smartfona. Zapewniają one jednak bardzo wysoką odporność na zarysowania, uderzenia czy też upadki. W szczególności dużą wytrzymałością wyróżniają się te etui z poliwęglanu, które spełniają normy wojskowe – cechuje je podwyższony stopień odporności na wstrząsy, a także zwiększona ochrona narożników.

TPU (termoplastyczny poliuretan)

TPU (termoplastyczny poliuretan) to wszechstronne tworzywo sztuczne, które łączy w sobie niektóre cechy silikonu i poliwęglanu. Materiał do produkcji etui wyróżnia odporność na uszkodzenia mechaniczne (w tym ścieranie) i promieniowanie UV, a jednocześnie elastyczność. Jest on łatwy w obróbce, ale za to z czasem może ulegać odkształceniu i/lub żółknąć.

Syntetyczna skóra

Osoby ceniące estetykę i elegancki wygląd mogą zdecydować się na etui skórzane. Skóra syntetyczna (sztuczna), stosowana w etui jest tańsza i łatwiejsza w pielęgnacji niż prawdziwa skóra, jest również przyjazna dla wegan. Dostępnych jest wiele różnych wzorów i kolorów, dzięki czemu możemy szybko wybrać taki model, jaki się nam podoba najbardziej. Minusem jest słaba ochrona przed uderzeniami i upadkami, a także wyższa cena etui skórzanego w porównaniu z etui silikonowym czy też etui z poliwęglanu.

Materiał mieszany

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o materiały do produkcji etui, jest mieszanka różnych substancji, np. dla iPhone’a możemy kupić etui z materiału FlexShock, który absorbuje siłę uderzenia, a jednocześnie ma ultralekką i ultracienką konstrukcję. Tymczasem Samsunga możemy ubrać w etui wykonane z połączenia mikrofibry i silikonu. Jest ono miękkie i przyjemne w dotyku, a dodatkowo, dzięki wyłożeniu od środka specjalną, delikatną mikrofibrą, zapobiega zarysowaniom obudowy telefonu. Dostępne są również etui dedykowane z wysokiej jakości drewna zabezpieczonego naturalnym olejo-woskiem, w połączeniu z gumowymi bokami. Wyróżnia je bardzo elegancki wygląd, a jednocześnie zminimalizowane ryzyko przypadkowego upuszczenia urządzenia.

Porady przy wyborze etui na telefon

Na koniec garść porad dotyczących wyboru etui, związanych z tym, które etui jest najmocniejsze oraz jakie etui do telefonu wybrać na wakacje.

Najmocniejsze etui – co powinno łączyć?

Solidne etui ochronne może znacznie przedłużyć żywotność telefonu i zmniejszyć zarówno ryzyko uszkodzenia obudowy, jak i podzespołów wewnętrznych. Po czym poznać najmocniejsze etui? Charakteryzują się one zwykle:

  • odpornością na wstrząsy
  • odpornością na zarysowania (np. w postaci wbudowanej folii ochronnej)
  • pyłoszczelnością
  • wielowarstwową, wzmocnioną konstrukcją w miejscach narażonych na uszkodzenia, np. w rogach i na brzegach
  • wodoszczelnością

Najmocniejsze etui są pancerne i spełniają wojskowy standard MIL-STD 810G-516,6 – certyfikat oznacza podwyższoną odporność na upadki, uszkodzenia i wstrząsy.


Zobacz też folie i szkła ochronne


Etui na wakacje – jakie wybrać?

Etui na telefon w czasie wakacji powinno zarówno pełnić funkcję ochronną, jak i zwiększać komfort korzystania podczas ze smartfona w różnych warunkach. Warto zwrócić uwagę na to, aby chroniło ono nie tylko przed przypadkowymi uszkodzeniami czy upadkami, ale też piaskiem i kurzem. Dobrym wyborem może się okazać etui w postaci torby podróżnej noszonej w pasie, warto zwrócić także uwagę na etui pancerne o zwiększonej odporności na wstrząsy i uderzenia. Jeśli planujemy urlop nad wodą, wyposażmy się dodatkowo w etui wodoszczelne, w którym nasz telefon będzie bezpieczny nawet w trakcie takich aktywności jak pływanie łódką czy spływ kajakowy.


Mogą Cię zainteresować?

zdjęcie autora
Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej