Jak ustawić blokadę ekranu smartfona? Rodzaje blokad ekranu

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić po zakupie smarfona, jest ustawienie blokady ekranu. To najprostszy sposób na to, aby uniemożliwić postronnym osobom dostęp do naszych prywatnych danych i informacji zapisanych w pamięci smartfona.

Oto 3 sposoby na zablokowanie smartfona.

Polecamy też naszą specjalną sekcję poradników Akademia Wiedzy, w której odpowiadamy na najpopularniejsze pytania i proponujemy rozwiązania najczęstszych problemów z laptopami, komputerami, czy smartfonami.

Jak ustawić blokadę ekranu smartfona – wideoporadnik

Poradnik przygotowaliśmy w dwóch formach. Pierwsza to krótki film. Wykorzystaliśmy w tym celu smartfona Samsung Galaxy S9, ale warto podkreślić, że procedura ustawiania blokady jest praktycznie taka sama, na każdym smartfonie z systemem operacyjnym Android.

PIN

Najczęściej stosowna metoda to PIN. Aby ustawić tę blokadę należy wejść w ustawienia ogólne i odszukać zakładkę Ekran blokady i zabezpieczenia, a następnie Typ blokady ekranu oraz opcję Kod PIN.

Jak ustawić blokadę ekranu smartfona - PIN

W kolejnym kroku wpisujemy kod PIN, który może mieć od 4 do 16 cyfr. Następnie należy go potwierdzić i w ten sposób blokada staje się aktywna.

Hasło

Analogicznie przebiega ustawianie hasła. Wchodzimy w Zakładkę wyboru blokady ekranu i wybieramy tym razem opcję Hasło.

Jak ustawić blokadę ekranu smartfona - Hasło

Kolejny krok to wpisanie hasła liczącego od 4 do 16 znaków, a następnie jego potwierdzenie.

Wzór

Trzeci sposób to blokada ekranu za pomocą wzoru, który trzeba narysować palcem na wyświetlaczu. Symbol może mieć długość od 4 do 9 punktów. Warto pamiętać, że im mniej oczywisty schemat, tym trudniej będzie go złamać.

Jak ustawić blokadę ekranu smartfona - Wzór Symbol

Najważniejsza zasada

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że żadna z tych metod nie zadziała, jeśli telefon nie zostanie wcześniej zablokowany. Dlatego warto pamiętać, aby robić to za każdym razem, kiedy z niego nie korzystamy, a także ustawić automatyczną blokadę ekranu, która zablokuje telefon po ustalonym czasie.