Jak urządzić taras przed domem i w bloku?

17.03.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiosna i lato to czas czerpania pełnymi garściami z wszechobecnych promieni słonecznych i przyjemnych, ciepłych wieczorów. Nieoceniona okazuje się wtedy obecność tarasu na podwórku lub balkonu. Umożliwiają one naładowanie baterii i efektywny relaks nawet podczas krótkich przerw w pracy i codziennych obowiązkach. Jak go urządzić, aby możliwie jak najlepiej spełniał swoją rolę i zachęcał do częstych odwiedzin?

W przypadku tarasu przed domem nie istnieje wiele ograniczeń dotyczących jego projektu poza wyobraźnią właściciela lub projektanta, jeśli skorzysta się z jego usług. Aranżacja przydomowej przestrzeni powinna być projektowana równolegle do całego domu, ale często jest wtedy traktowana po macoszemu. Wówczas pozostaje jedynie ratowanie sytuacji, ponieważ nagle pojawia się znacznie więcej ograniczeń.

Taras balkonowy i jego aranżacja wymaga nieco więcej kreatywności, głównie poprzez wyraźnie określony, niezbyt wielki rozmiar powierzchni. Zdecydowanie jednak nawet na kilku metrach kwadratowych da się stworzyć kącik, który stanie się swoistą oazą pośród codziennych obowiązków.

W tym artykule znajdziesz:

  • Jakie meble ogrodowe wybrać?
  • Czy zadaszenie tarasu jest niezbędne?
  • Skrzynia ogrodowa gwarancją porządku
  • Jak stworzyć na tarasie wyjątkową atmosferę?
  • Jak urządzić taras na balkonie?

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Przed zakupem konkretnych mebli ogrodowych warto zastanowić się na tym, jaką rolę mają pełnić. Niektóre wyjątkowo nowoczesne i designerskie modele mogą nie zapewnić należytego komfortu. Wygodne siedziska ogrodowe będą za to zdecydowanie zachęcały do wypicia kawy czy rozmów z przyjaciółmi na powietrzu.

Analizie należy też poddać liczbę miejsc, która okazałaby się przydatna i nie wymagała dostawiania domowych stołków w przypadku spotkania towarzyskiego. Z pomocą przychodzą gotowe zestawy ogrodowe. Producenci starają się zdjąć z klientów brzemię dopasowywania siedzisk ogrodowych do sof oraz krzeseł do stołów i oferują gotowe kombinacje, które uda się dopasować do tarasu bez względu na jego rozmiar i przeznaczenie.

Kolejnym istotnym kryterium dotyczącym mebli ogrodowych jest materiał, z którego zostały wykonane. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ produkty słabej jakości mogą ulec szybkiemu zniszczeniu, na przykład pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Estetyczny i schludny wygląd oraz długą żywotność gwarantują między innymi drewniane meble ogrodowe.

Zestawy ogrodowe w sklepie

Czy zadaszenie tarasu jest niezbędne?

Korzyści posiadania dachu nad tarasem są oczywiste, ale nie stanowi on nieodłącznego elementu wypoczynku na powietrzu. Zadaszenie wpływa jednak przede wszystkim na nagłe zmiany pogodowe. W przypadku niespodziewanego nadejścia burzowych chmur nie trzeba w pośpiechu przerywać wspólnego grillowania ogrodowego ani chować książek czy innych przedmiotów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Z drugiej strony, przyjemny cień może uchronić przed palącymi promieniami słońca.

Oczywiście w przypadku chęci zakrycia tarasu nie jest konieczne, aby decydować się na zadaszenie stałe. W zupełności wystarczy materiałowa markiza, która może jednocześnie zredukować niepożądane działanie wiatru i działać niczym parawan.

Skrzynia ogrodowa gwarancją porządku

Przydomowy taras może spełniać wiele ról. Najczęściej stanowi miejsce odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi, a często ma pełnić po prostu walory estetyczne. Bez względu na to, która opcja będzie wykorzystywana najczęściej należy zadbać o jego schludny wygląd. Porozrzucane zabawki dziecięce, książki, bibeloty czy akcesoria do grillowania nie powinny zwracać na siebie uwagi już na pierwszy rzut oka.

Z drugiej strony nawet miejsce, w którym będą przechowywane wszystkie drobne przedmioty musi samo w sobie wyglądać elegancko, aby nie rujnować aranżacji całej przestrzeni i dopasować się do niej. Doskonałym rozwiązaniem wydają się być skrzynie ogrodowe.

Występują w wielu kolorach i są wykonane z wszystkich możliwych materiałów. Warto wybierać meble ogrodowe wysokiej jakości, które zagwarantują długoletnie użytkowanie, a także zapewnią tarasowi schludny wygląd każdego dnia. Skrzynie ogrodowe uratują sytuację podczas ekspresowego sprzątania przed wizytą niezapowiedzianych gości!

Skrzynie ogrodowe w sklepie:

Jak stworzyć na tarasie wyjątkową atmosferę?

Podczas projektowania tarasu można również zwrócić uwagę na jego bezpośrednie sąsiedztwo. Nic tak nie ukoi skołatanych nerwów jak cichy szum wody z fontanny lub małego strumyka płynącego po skalniaku. Skomplikowane aranżacje nie mogą pozwolić zapomnieć o prawdziwej istocie przebywania na świeżym powietrzu. Obcowanie z przyrodą i efektywny relaks to jedynie nieliczne z szeregu zalet.

Roślinność

Nieodłącznym elementem każdego tarasu jest roślinność. W zależności od upodobań można ten teren zaaranżować na prawdziwą dżunglę lub po prostu umieścić na niej kilka nienachalnych pojemników i doniczek z roślinami. Jakie gatunki najlepiej posadzić na tarasie? Właścicieli ogranicza jedynie wyobraźnia. Warto wyselekcjonować je tak, aby kolorystycznie pasowały do projektu przydomowej przestrzeni.

Trzeba pamiętać również o tym, żeby dobrane barwy nie męczyły oczu. Taras ma przecież służyć przede wszystkim efektywnemu relaksowi. Na największe uznanie zasługuje zieleń i wszystkie jej odcienie. Podczas wyboru konkretnych gatunków flory należy wystrzegać się jaskrawych kolorów, ponieważ nie sprzyjają one odpoczynkowi, a dodatkowo mogą zdominować swoją nachalnością reprezentacyjną część ogrodu.

Ogromny wybór dostępnych na rynku doniczek i pojemników pozwoli dopasować je do wyglądu tarasu. Aby w pełni uzupełniały wystrój, a nie bezpośrednio rzucały się w oczy, powinno się przeanalizować, który materiał będzie tym najbardziej korzystnym. Można wybierać pomiędzy doniczkami ceramicznymi, z tworzywa sztucznego, a także metalowymi. W starannej pielęgnacji całego stworzonego przez właściciela tarasu ekosystemu pomogą drobne narzędzia ogrodowe.

Oświetlenie ogrodowe

Jednym z czynników budujących atmosferę jest światło. Podczas projektowania tarasu nie wolno zapomnieć o oświetleniu ogrodowym. Nienachalnie błyszczące, małe lampki umieszczone w kilku miejscach sprawią, że każda wizyta przed domem po zmroku będzie niepowtarzalna. Subtelna gra świateł umożliwi efektywny relaks i zagwarantuje przyjemne doznania estetyczne. Jeśli właścicielowi nie zależy na intymnej atmosferze, może zdecydować się na jedną dużą lampę ogrodową, która pozwoli na radosne biesiadowanie od zmroku aż do wschodu słońca.

Jak urządzić taras na balkonie?

Bloki i kamienice w miastach często znajdują się na betonowych osiedlach, które nie są najlepszym miejscem dla rozwoju roślin. Zarządcy dbają o to, aby między blokami możliwie jak najbardziej zieleniło się od drzew i krzewów, ale pewnych ograniczeń nie mają możliwości ominąć. Zatem właściciele balkonów, nawet tych najmniejszych, powinni wziąć sprawy w swoje ręce.

Pierwszym kryterium udanego relaksu na minitarasie jest materiał, którym została obłożona podłoga. Drewno nada całej aranżacji elegancji i schludnego wyglądu, ale wyraźnie przyjemniejsza w dotyku będzie sztuczna trawa. Aby wprowadzić na balkonie atmosferę prawdziwego łona przyrody warto wyposażyć go w rośliny. Ze względu na kameralne wymiary doskonale sprawdzą się mniejsze doniczki i pojemniki.

O klimat tajemniczego zagajnika zadba delikatne oświetlenie ogrodowe. Należy zwrócić należytą uwagę na ten element wystroju, ponieważ światło nie może przeszkadzać sąsiadom nawet podczas późnej kolacji właściciela pod osłoną nocy. Lekko błyszczące lampki zagwarantują dodatkowo atrakcyjną atmosferę, która będzie zachęcała do wieczornych wizyt.

Bez względu na to jakim obszarem i budżetem dysponujemy warto zdecydować się na zaaranżowanie tarasu przed domem lub na balkonie. Meble i oświetlenie ogrodowe pozwolą zaprojektować teren, który stanie się swoistą oazą i strefą komfortu dla jego właściciela. Mnogość inspiracji umożliwia stworzenie wyjątkowego miejsca nawet na kilku metrach kwadratowych. Nie należy jednak zapominać o istocie przebywania na świeżym powietrzu. Ma ono zapewnić efektywny odpoczynek, tworzyć miejsce do spotkań z bliskimi, a także umożliwiać korzystanie z dobroczynnego działania promieni słonecznych!

Warto zobaczyć również:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!