
Procesory testowane są poprzez wykonanie testu obciążeniowego i monitorowaniu parametrów procesora w czasie trwania testu. Dlaczego warto i jak testować procesor? Cele wykonywania takich testów mogą być różne. Możemy je wykonać, by sprawdzić wydajność chłodzenia, potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie uszkodzenia procesora, sprawdzić rzeczywistą wydajność jednostki (tzw. benchmark), albo sprawdzić stabilność procesora, co przydaje się gdy decydujemy się na wykonanie overclockingu CPU.
Więcej o procesorach dowiesz się z poradnika: Jaki procesor? Poradnik zakupowy
Jeśli komputer nieoczekiwanie wyłącza się, restartuje, lub ma problem z uruchomieniem – może to być winą nieodpowiedniego chłodzenia, uszkodzonego procesora i warto w takiej sytuacji wykonać test, by móc zdecydować o podjęciu kolejnych kroków. W artykule dowiesz się, jak testować procesor.
Więcej, o tym dlaczego laptop sam się wyłącza dowiesz się z poradnika: Co robić, gdy laptop sam się wyłącza lub przegrzewa?
Polecane procesory w Komputronik.pl
Na czym polega testowanie obciążeniowe?
Testowanie obciążeniowe (stress test) procesora najczęściej sprowadza się do zmuszenia go do wykonania jakiegoś skomplikowanego algorytmu matematycznego.
Metoda testowania Lucasa-Lehmera
Jednym z takich algorytmów jest test Lucasa-Lehmera, który sprawdza, czy dana liczba jest liczbą pierwszą. Jest to złożony algorytm wymagający dużej mocy obliczeniowej, zatem świetnie sprawdza się jako narzędzie do obciążenia procesora i zmuszenia go do pracy na najwyższych obrotach.
Renderowanie grafiki komputerowej
Inną metodą testowania może być renderowanie wysokiej jakości grafiki komputerowej – ta metoda wykorzystywana jest w benchmarkach, testujących wydajność jednostki. Benchmarki prezentują osiągi CPU w postaci czytelnego wyniku (score), dzięki któremu w łatwy sposób można porównać wydajność różnych modeli CPU – przeważnie im wyższy wynik, tym lepiej.
FLOPS
Alternatywną miarą wydajności procesora jest FLOPS – liczba operacji zmiennoprzecinkowych, jakie procesor jest w stanie wykonać w ciągu sekundy. Mierzenie wydajności we FLOPS nie jest jednak miarodajne – procesor może mieć problemy z innymi typami operacji, przez co jego ogólna wydajność będzie w rzeczywistości niższa, mimo posiadania większej wartości FLOPS.
Jak testować procesor – jakie programy do testowania procesora?
Testowanie procesora nie będzie wymagało ze strony użytkownika dużego zaangażowania. Najczęściej wystarczy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie, które całą pracę wykona za nas.
Popularne programy do testowania procesora to między innymi OCCT, Prime95, lub płatny AIDA64. Do wykonania benchmarka i sprawdzenia wydajności centralnej jednostki obliczeniowej można użyć PassMark.
A jak sprawdzić temperaturę procesora? W tym celu można skorzystać z niewielkiego programu HWMonitor, który służy do odczytu temperatury CPU i GPU, informuje o napięciach, częstotliwościach, czy energii pobieranej aktualnie przez komponenty.
Więcej o temperaturze procesora dowiesz się z poradnika Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?
Program OCCT do testowania CPU – jak działa?
Z racji swojej uniwersalności i przejrzystego interfejsu, opisywane w artykule testowanie będzie bazowało na programie OCCT.
Co to jest OCCT?
Jest to darmowe narzędzie do kompleksowej diagnostyki procesora i układu graficznego, wyposażone w mierniki temperatur, napięcia, czy częstotliwości taktowania, działające w czasie rzeczywistym.
Program posiada również opcje przerywające test, gdy temperatura na wybranym komponencie przekroczy zdefiniowaną wartość (lub znajdzie się poniżej niej), dzięki czemu nie musimy wpatrywać się w monitor w obawie, czy za chwilę nie spalimy sprzętu.
Program składa się z dwóch głównych części – po lewej stronie znajdziemy opcje testowania CPU, GPU oraz zasilania, natomiast po prawej szereg wykresów. Możemy wybrać czas trwania testu – test nie powinien trwać krócej niż pół godziny, choć są i tacy, którzy twierdzą, że test powinien trwać co najmniej 24 godziny.
Jak wykonać test procesora (CPU)?
Aby uzyskać najlepszy efekt, wykonaj godzinny test z użyciem programu OCCT, gdyż ten ewentualne błędy jest w stanie wykryć już po kilku minutach od uruchomienia. Jeśli test wypadnie pozytywnie, wówczas można uruchomić test trwający 12 lub 24 godziny, korzystając z programu Prime95, który jest w stanie znacznie bardziej obciążyć procesor.
Podczas trwania testu nie powinno się uruchamiać żadnych zbędnych programów. Nie powinno się również w tym czasie używać komputera. Z tego powodu testowanie najlepiej zaplanować sobie na noc, gdy nie będzie potrzeby korzystania z urządzenia.
Rozpoczynanie testu w programie OCCT
Aby rozpocząć test w programie OCCT, wystarczy ustawić żądane parametry testu i wcisnąć zielony przycisk. Możemy wybrać długość testu, jego wersję (32 lub 64 bity), liczbę rdzeni CPU biorących udział w teście, czy rozmiar danych testowych (mały generuje większe ciepło, duży sprawniej wychwytuje błędy).
Dobrze również ustawić temperatury, po których przekroczeniu test zostanie przerwany, aby nie uszkodzić komputera. Domyślnie test zakończy się, gdy temperatura procesora lub GPU osiągnie 85 stopni Celsjusza.
Test można przerwać w każdej chwili. Po jego zakończeniu otrzymamy szereg zrzutów obrazów wykresów, z których odczytamy jak zmieniały się wartości poszczególnych parametrów podczas trwania testu (temperatura, napięcie, itp.). To świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie przegapimy żadnych anomalii.
Jeśli test zakończył się nie zwracając żadnego błędu, to znaczy, że nie wykryto problemów ze stabilnością procesora. Jeśli natomiast pojawił się błąd, a komputer wyłącza się, lub ma problemy z uruchomieniem – może to być znak, że konieczna będzie wymiana CPU lub chłodzenia na wydajniejsze.
Produkty, które polecamy w naszym sklepie:
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki procesor wybrać? Poradnik zakupowy
- Czarny Piątek, czyli Black Friday – kiedy wypada?
- Jakie chłodzenie do procesora wybrać? Poradnik zakupowy
- Co robić, gdy laptop sam się wyłącza lub przegrzewa?
- Komputer z chłodzeniem wodnym – dlaczego warto?
- Jak wyciszyć komputer stacjonarny?
- Procesor do komputera gamingowego – co wybrać
- Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?
- Jaki procesor do gier – Intel, czy AMD? Co wybrać?
Najnowsze


Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty


Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych i dla dzieci? Najlepsze hulajnogi elektryczne


Jaki tablet graficzny wybrać? Ranking i poradnik zakupowy


Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?


Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa


Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

