Jak testować procesor?

25.10.2017 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Procesory testowane są poprzez wykonanie testu obciążeniowego i monitorowaniu parametrów procesora w czasie trwania testu. Dlaczego warto i jak testować procesor? Cele wykonywania takich testów mogą być różne. Możemy je wykonać, by sprawdzić wydajność chłodzenia, potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie uszkodzenia procesora, sprawdzić rzeczywistą wydajność jednostki (tzw. benchmark), albo sprawdzić stabilność procesora, co przydaje się gdy decydujemy się na wykonanie overclockingu CPU.

Więcej o procesorach dowiesz się z poradnika: Jaki procesor? Poradnik zakupowy

Jeśli komputer nieoczekiwanie wyłącza się, restartuje, lub ma problem z uruchomieniem – może to być winą nieodpowiedniego chłodzenia, uszkodzonego procesora i warto w takiej sytuacji wykonać test, by móc zdecydować o podjęciu kolejnych kroków. W artykule dowiesz się, jak testować procesor.

Więcej, o tym dlaczego laptop sam się wyłącza dowiesz się z poradnika: Co robić, gdy laptop sam się wyłącza lub przegrzewa?

Polecane procesory w Komputronik.pl

Na czym polega testowanie obciążeniowe?

Testowanie obciążeniowe (stress test) procesora najczęściej sprowadza się do zmuszenia go do wykonania jakiegoś skomplikowanego algorytmu matematycznego.

Metoda testowania Lucasa-Lehmera

Jednym z takich algorytmów jest test Lucasa-Lehmera, który sprawdza, czy dana liczba jest liczbą pierwszą. Jest to złożony algorytm wymagający dużej mocy obliczeniowej, zatem świetnie sprawdza się jako narzędzie do obciążenia procesora i zmuszenia go do pracy na najwyższych obrotach.

Renderowanie grafiki komputerowej

Inną metodą testowania może być renderowanie wysokiej jakości grafiki komputerowej – ta metoda wykorzystywana jest w benchmarkach, testujących wydajność jednostki. Benchmarki prezentują osiągi CPU w postaci czytelnego wyniku (score), dzięki któremu w łatwy sposób można porównać wydajność różnych modeli CPU – przeważnie im wyższy wynik, tym lepiej.

FLOPS

Alternatywną miarą wydajności procesora jest FLOPS – liczba operacji zmiennoprzecinkowych, jakie procesor jest w stanie wykonać w ciągu sekundy. Mierzenie wydajności we FLOPS nie jest jednak miarodajne – procesor może mieć problemy z innymi typami operacji, przez co jego ogólna wydajność będzie w rzeczywistości niższa, mimo posiadania większej wartości FLOPS.

Jak testować procesor – jakie programy do testowania procesora?

Testowanie procesora nie będzie wymagało ze strony użytkownika dużego zaangażowania. Najczęściej wystarczy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie, które całą pracę wykona za nas.

Popularne programy do testowania procesora to między innymi OCCT, Prime95, lub płatny AIDA64. Do wykonania benchmarka i sprawdzenia wydajności centralnej jednostki obliczeniowej można użyć PassMark.

A jak sprawdzić temperaturę procesora? W tym celu można skorzystać z niewielkiego programu HWMonitor, który służy do odczytu temperatury CPU i GPU, informuje o napięciach, częstotliwościach, czy energii pobieranej aktualnie przez komponenty.


Więcej o temperaturze procesora dowiesz się z poradnika Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?

Program OCCT do testowania CPU – jak działa?

Z racji swojej uniwersalności i przejrzystego interfejsu, opisywane w artykule testowanie będzie bazowało na programie OCCT.

Co to jest OCCT?

Jest to darmowe narzędzie do kompleksowej diagnostyki procesora i układu graficznego, wyposażone w mierniki temperatur, napięcia, czy częstotliwości taktowania, działające w czasie rzeczywistym.

Program posiada również opcje przerywające test, gdy temperatura na wybranym komponencie przekroczy zdefiniowaną wartość (lub znajdzie się poniżej niej), dzięki czemu nie musimy wpatrywać się w monitor w obawie, czy za chwilę nie spalimy sprzętu.

Program składa się z dwóch głównych części – po lewej stronie znajdziemy opcje testowania CPU, GPU oraz zasilania, natomiast po prawej szereg wykresów. Możemy wybrać czas trwania testu – test nie powinien trwać krócej niż pół godziny, choć są i tacy, którzy twierdzą, że test powinien trwać co najmniej 24 godziny.

Jak wykonać test procesora (CPU)?

Aby uzyskać najlepszy efekt, wykonaj godzinny test z użyciem programu OCCT, gdyż ten ewentualne błędy jest w stanie wykryć już po kilku minutach od uruchomienia. Jeśli test wypadnie pozytywnie, wówczas można uruchomić test trwający 12 lub 24 godziny, korzystając z programu Prime95, który jest w stanie znacznie bardziej obciążyć procesor.

Podczas trwania testu nie powinno się uruchamiać żadnych zbędnych programów. Nie powinno się również w tym czasie używać komputera. Z tego powodu testowanie najlepiej zaplanować sobie na noc, gdy nie będzie potrzeby korzystania z urządzenia.

Rozpoczynanie testu w programie OCCT

Aby rozpocząć test w programie OCCT, wystarczy ustawić żądane parametry testu i wcisnąć zielony przycisk. Możemy wybrać długość testu, jego wersję (32 lub 64 bity), liczbę rdzeni CPU biorących udział w teście, czy rozmiar danych testowych (mały generuje większe ciepło, duży sprawniej wychwytuje błędy).

Dobrze również ustawić temperatury, po których przekroczeniu test zostanie przerwany, aby nie uszkodzić komputera. Domyślnie test zakończy się, gdy temperatura procesora lub GPU osiągnie 85 stopni Celsjusza.

Test można przerwać w każdej chwili. Po jego zakończeniu otrzymamy szereg zrzutów obrazów wykresów, z których odczytamy jak zmieniały się wartości poszczególnych parametrów podczas trwania testu (temperatura, napięcie, itp.). To świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie przegapimy żadnych anomalii.

Jeśli test zakończył się nie zwracając żadnego błędu, to znaczy, że nie wykryto problemów ze stabilnością procesora. Jeśli natomiast pojawił się błąd, a komputer wyłącza się, lub ma problemy z uruchomieniem – może to być znak, że konieczna będzie wymiana CPU lub chłodzenia na wydajniejsze.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!