Jak testować kartę graficzną?

24.10.2017 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Karty graficzne to jedne z najważniejszych elementów w komputerze – to właśnie one odpowiadają za wyświetlanie obrazu, generowanie animacji w grach, a także wspomaganie obliczeń przy profesjonalnych zastosowaniach. Niestety, urządzenie to może ulec usterce, co ma wpływ na pracę całego systemu. Nie każdy jednak wie, jak poradzić sobie z takim problemem.

W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opisaliśmy najczęstsze usterki i doradziliśmy jak testować kartę graficzną. Wbrew pozorom, diagnozowanie sprawności karty graficznej nie należy do specjalnie skomplikowanych czynności i poradzą sobie z nim nawet mniej doświadczeni użytkownicy.

Wystarczy znać kilka podstawowych zagadnień i odpowiadających im rozwiązań.

W tym artykule znajdziesz:

  • Problem z kartą, czyli przegrzewanie się karty graficznej
  • Programy do testowania kart graficznych
  • Sprawdzanie chłodzenia
  • Testowanie wydajności karty graficznej
  • Benchmarki dla kart graficznych
  • Problemy ze sterownikami
  • Jak sprawdzić wersje sterowników karty graficznej?

Problem z kartą, czyli przegrzewanie się karty graficznej

Najwięcej problemów związanych z kartą graficzną dotyczy przegrzewania, szczególnie w przypadku starszych, niekonserwowanych zestawów. Usterka ta może prowadzić do zwiększonego poziomu generowanego hałasu, zmniejszonej wydajności i niestabilnej pracy komputera, a w skrajnych przypadkach nawet trwałego uszkodzenia podzespołów. Testowanie najlepiej zacząć od kontroli parametrów karty.

Programy do testowania kart graficznych

Najlepiej wykorzystać tutaj darmowe aplikacje MSI Afterburner i EVGA Precision X (do modeli GeForce), które wspierają wszystkie najpopularniejsze karty graficzne i pozwalają na monitorowanie najważniejszych parametrów akceleratora – temperatury, obrotów wentylatora, a także taktowania procesora graficznego i pamięci wideo.

Informacje te najlepiej sprawdzić podczas bardziej wymagających zastosowań, gdzie karta jest konkretnie obciążona (np. podczas grania) – wskazania mogą być wyświetlane bezpośrednio na ekranie lub monitorowane w formie wykresu.

Aplikacja EVGA Precision X do kart graficznych

Aplikacja MSI Afterburner do testowania kart graficznych

Sprawdzanie chłodzenia

Jeżeli aplikacja potwierdzi problemy z przegrzewaniem akceleratora – a więc podczas obciążenia temperatury będą dochodzić do 100 stopni Celsjusza, warto sprawdzić stan zamontowanego chłodzenia. Czy nie jest zbytnio zabrudzone i czy wentylator może się swobodnie obracać. W razie problemów konieczne będzie oczyszczenie konstrukcji – można tutaj skorzystać ze sprężonego powietrza (warto jednak wcześniej zwrócić uwagę na ewentualne plomby gwarancyjne na obudowie komputera).

Więcej o czyszczeniu komputera przeczytasz w Co robić, gdy komputer się przegrzewa? oraz Jak wyciszyć komputer stacjonarny?

Dobrym rozwiązaniem jest również samodzielne zwiększenie obrotów wentylatora (tutaj również można wykorzystać aplikacje MSI Afterburner lub EVGA Precision X), aczkolwiek często wiąże się to ze zwiększeniem poziomu generowanego hałasu. Ponadto można zdecydować się na wymianę chłodzenia karty graficznej na cichszą i/lub wydajniejszą konstrukcję.

Rozwiązanie to polecamy jednak bardziej doświadczonym użytkownikom, bowiem jest to już dosyć skomplikowana czynność.

Chłodzenie do obudowy komputera

Testowanie wydajności karty graficznej

W identyfikacji problemu pomoże również sprawdzenie wydajności karty graficznej. Każdy model z danej serii (np. GeForce GTX 1070 lub Radeon RX 570) powinien oferować mniej więcej takie same osiągi, a większe odstępstwa od normy mogą wskazywać na problemy np. z niewystarczającym chłodzeniem i spowalnianiem zegarów lub obciążaniem karty przez niepożądane aplikacje (np. wirusy – koparki kryptowalut bazujące na mocy obliczeniowej GPU).

Benchmarki dla kart graficznych

Do sprawdzenia wydajności karty graficznej można wykorzystać benchmarki 3DMark i Unigine Superposition (darmowe w przypadku zastosowań niekomercyjnych). Aplikacje oferuje kilka testów, które zostały przystosowane do różnych konfiguracji – od słabszych zestawów do codziennych zastosowań, do nawet najwydajniejszych komputerów do grania. Wszystkie testy oczywiście są powtarzalne.

Co więcej, dzięki dużej popularności, baza 3DMark obejmuje też bogatą listę wyników, gdzie nasz komputer można porównać z innymi, zbliżonymi konfiguracjami.

Problemy ze sterownikami

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że część problemów związanych z kartą graficzną wynika z niedopracowanych sterowników. Całe szczęście producenci układów graficznych nie spoczywają na laurach i co jakiś czas udostępniają nowe, ulepszone wersje oprogramowania. Wśród wprowadzanych zmian bardzo często pojawiają się optymalizacje pod nowe gry, a także poprawki dla znanych usterek lub niedoróbek.

Jak sprawdzić wersje sterowników karty graficznej?

Warto więc aktualizować sterowniki karty graficznej – szczególnie w przypadku najnowszych modeli, gdzie poprawek pojawia się najwięcej.

Do identyfikacji posiadanej karty graficznej i wykorzystywanej wersji sterowników można wykorzystać darmowe programy GPU-Z lub HWiNFO. Jeżeli sprawdzimy posiadaną kartę, powinniśmy odwiedzić stronę producenta układu graficznego (AMD lub Nvidia) w poszukiwaniu nowej wersji oprogramowania – jeżeli takowe jest dostępne, warto je pobrać i zainstalować. Często właśnie aktualizacja sterowników okazuje się rozwiązaniem nurtującego nas problemu.

Widać zatem, że sprawdzenie karty graficznej nie należy do zbyt skomplikowanych zadań. Część problemów rzeczywiście można zidentyfikować i rozwiązać we własnym zakresie, ale te bardziej skomplikowane usterki są zbyt poważne – w takiej sytuacji wymagana jest wymiana komponentów lub oddanie komputera na gwarancję.


Karty graficzne, które polecamy w sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł