Jak stuningować komputer? Od czego zacząć modding obudowy?

Wydajność i funkcjonalność to nadal dwie najważniejsze cechy dobrego komputera, jednak coraz więcej posiadaczy PC oczekuje od swojej „skrzynki” czegoś więcej. Ważny jest również wygląd sprzętu, cicha praca, skuteczne chłodzenie, niskie temperatury podzespołów.

Najszybszy i najprostszy efekt daje efektowna obudowa, specjalne podświetlenie LED, wiatraki z podświetleniem. Dodatkowe funkcje można osiągnąć poprzez zakup specjalnych komponentów, a także tuning PC.

Przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jak stuningować komputer. Dowiesz się z niego:

 • Modding PC – co to właściwie znaczy?
 • Tuning PC, czyli jak ulepszyć działanie komputera
 • Modding obudowy komputera, czyli personalizacja wyglądu
 • Tuning podzespołów PC
 • Czy warto modyfikować komputer?

Modding PC – co to właściwie znaczy?

Modding PC to szerokie pojęcie, które oznacza dodatkowe usprawnienia, mające na celu poprawić walory wizualne i użytkowe komputera. Bardzo często jest to już hobby i pasja, która wyróżnia entuzjastów w tej kategorii sprzętu.

Tuning PC najczęściej sprowadza się do modyfikacji wyglądu komputera, aby stał się jeszcze bardziej efektowny i widowiskowy. Warto tutaj wymienić chociażby modowanie obudowy komputera, często przeprowadzane w warsztacie za pomocą dodatkowych narzędzi, sprayów i elementów zdobiących. Efekty takich modyfikacji często potrafią zaskoczyć.

Tuning peceta może również oznaczać dodatkowe modyfikacje, mające na celu poprawę chłodzenia lub wyciszenie pracy podzespołów.

Jak stuningować komputer

Tuning PC, czyli jak ulepszyć działanie komputera

Osoby zainteresowane przeprowadzeniem tuningu PC, obecnie mają znacznie ułatwione zadanie, bo większość specjalnych części można zakupić w sklepach komputerowych. Jak więc poprawić kulturę pracy komputera? Warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

 • Regulacja obrotów wentylatorów – najskuteczniejszą metodą jest dopasowanie prędkości obrotowej zamontowanych wentylatorów – zmniejszenie obrotów pozwoli zachować kompromis między odpowiednią wydajnością a generowanym hałasem. Do sterowania prędkością obrotową można wykorzystać zarówno proste regulatory obrotów, jak i rozbudowane panele sterujące, często oferujące również funkcję pomiaru temperatury.
 • Wyciszenie obudowy – dobrym pomysłem może okazać się również zastosowanie mechanicznych elementów wyciszających PC-ta. Podkładki antywibracyjne redukują drgania generowane przez wentylatory i zasilacz, natomiast maty wyciszające pozwolą dodatkowo wytłumić wnętrze obudowy komputera.

Jak stuningować komputer

Modding obudowy komputera, czyli personalizacja wyglądu

Istotnym aspektem moddingu PC jest personalizacja wyglądu, czego efektem może być prawdziwe dzieło sztuki, przyciągającego wzrok każdego entuzjasty PC. Od czego warto zacząć modowanie obudowy komputera?

 • Mniej doświadczeni entuzjaści mogą wykorzystać gotowe elementy. Bardzo popularne są obudowy z przeszklonym bokiem, dającym możliwość wyeksponowania zainstalowanych komponentów. Wśród nich powinny się znaleźć elementy z efektownym chłodzeniem i podświetleniem LED. W ofercie nie brakuje tego typu podzespołów, również z przystępnej półki cenowej.
 • Doświadczeni użytkownicy mogą pokusić się o samodzielny tuning obudowy. Wymaga to użycia dodatkowych narzędzi, farb lub sprayów, a także dodatkowych zdolności manualnych. Co więcej, najlepsi modderzy mogą zmagać się w konkursach organizowanych raz na jakiś czas przez producentów sprzętu, gdzie stawką są atrakcyjne nagrody.

Tuning podzespołów PC

Najprostszym sposobem tuningu komputera jest zakup odpowiednich podzespołów, które są projektowane z myślą o modyfikowanych zestawach.

 • Pamięci RAM z podświetleniem RGB – dobrym przykładem są pamięci HyperX Predator RGB DDR4, które wyróżniają się nie tylko wysoką wydajnością, ale też efektownym wyglądem. Producent zastosował w nich specjalny radiator z programowalnym podświetleniem RGB LED, umożliwiając synchronizację efektów z płytą główną i pozostałymi elementami komputera.

 • Dysk SSD z podświetleniem RGB – warto również zwrócić uwagę na FURY RGB SSD – jeden z najciekawszych dysków SSD dostępnych na rynku. Nośnik poprawi komfort użytkowania komputera, ale dodatkowo pozwoli spersonalizować wygląd zestawu. Dodatek ten szczególnie sprawdzi się w obudowach z wyeksponowanym miejscem na nośnik 2,5 cala.

Czy warto modyfikować komputer?

Niegdyś modding był zarezerwowany tylko dla największych entuzjastów, którzy dokonywali amatorskich przeróbek w domowych warsztatach. Obecnie jest to znacznie prostsze, dzięki szerokiej dostępności specjalnych części. Podstawowe modyfikacje mogą przeprowadzić nawet mniej doświadczeni użytkownicy.

Zmodyfikowany komputer będzie świetną wizytówką każdego gracza i entuzjasty. Ponadto może wyróżniać się efektywniejszym chłodzeniem lub poprawioną kulturą pracy. Warto jednak mieć świadomość, że zakup specjalnych części lub samodzielna modyfikacja często wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Tuning PC HyperX Predator RGB HyperX Fury RGB SSD
Jak stuningować komputer Jak stuningować komputer Jak stuningować komputer

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.