Jak sprawdzić parametry komputera? Instrukcja dla Windowsa, Linuxa, iMaca

Aby zobaczyć, co kryją w sobie komputery stacjonarne lub laptopy, wcale nie trzeba sięgać po skrzynkę z narzędziami czy zaglądać do wnętrza obudowy. Istnieją programy potrafiące samodzielnie określić, jakie podzespoły składają się na nasz sprzęt, po czym wyświetlić je w postaci czytelnej tabelki na ekranie. To szybkie i proste, a do tego nie wiąże się z żadnymi opłatami. Z tego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić parametry komputera Windows 10 lub 11, iMaca lub MacBooka, a także komputera z Linuxem.


Komputery stacjonarne w sklepie


Spis treści

Sprawdzanie parametrów komputera z Windows

W przypadku systemów operacyjnych Microsoftu sprawa jest naprawdę prosta, ponieważ nie trzeba niczego instalować (choć można – ale o tym za chwilę). W zupełności wystarczają bowiem narzędzia, stanowiące część systemu Windows 11 czy też Windows 10. Należą do nich przede wszystkim:

  • Ustawienia > System > Informacje,
  • Menedżer urządzeń,
  • Informacje o systemie,
  • Menedżer zadań.

Omówmy sobie teraz pokrótce każde z tych narzędzi, aby zrozumieć, co dokładnie oferują oraz kto i kiedy może chcieć z nich skorzystać.

Jak sprawdzić parametry komputera - Windows 11

Najprostszy sposób na to, jak sprawdzić specyfikację komputera z Windows

Aby sprawdzić parametry komputera Windows 11, wystarczy uruchomić Ustawienia (ja zwykle robię to wciskając równocześnie klawisze Windows + I), następnie przejść do sekcji System, a tam wybrać ostatnią kartę: Informacje. Wówczas na ekranie pojawi się skrócona specyfikacja, zawierająca nazwę procesora czy też ilość pamięci operacyjnej. To szybki sposób na poznanie najważniejszych detali, ale często zakres tych ostatnich może okazać się niewystarczający.

Jak sprawdzić wszystkie podzespoły komputera?

Jeśli potrzebne Ci są bardziej szczegółowe informacje, to pozostając w tym oknie zjedź do sekcji Pokrewne i tam wybierz Menedżer urządzeń. Alternatywnie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na logo Windows na pasku zadań i z listy wybrać właśnie Menedżer urządzeń.

Narzędzie to pozwala zobaczyć zestawienie wszystkich podzespołów komputera (na czele z płytą główną, procesorem, kartą graficzną, pamięcią operacyjną i dyskami), jak również urządzenia peryferyjne, które zostały do niego podłączone (myszka, klawiatura, monitor, drukarka itp.). Każdą kategorię możesz rozwinąć, aby zobaczyć listę komponentów, a klikając dwukrotnie na wybranej pozycji możesz także poznać szczegóły (np. na temat sterownika).

Szczegółową specyfikację swojego komputera odnajdziesz także w innym miejscu. Uruchom menu Start i w polu wyszukiwarki wpisz Informacje o systemie, po czym wciśnij klawisz Enter. W oknie, które zostanie otworzone, znajdziesz komplet informacji na temat każdego z podzespołów PC.

Przeglądanie informacji w tym narzędziu nie jest jednak zbyt intuicyjne. Jest tak, ponieważ mówimy tu o rozwiązaniu, kierowanym raczej do profesjonalistów, którzy potrzebują dostępu do specjalistycznych danych na temat komputera.

Menedżer zadań pozwala sprawdzić podzespoły komputera i ich status

Jeszcze jednym miejscem, w którym możesz szukać informacji na temat komputera, jest Menedżer zadań (możesz go uruchomić klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierając opcję Menedżer zadań lub też wciskając równocześnie klawisze Ctrl + Shift + Esc).

W sekcji Wydajność – znajdziesz ją w menu głównym przy lewej krawędzi okna – znajdują się karty poświęcone poszczególnym podzespołom: procesorowi (CPU), karcie graficznej (GPU), pamięci operacyjnej (RAM), pamięci masowej (HDD lub SSD) oraz karcie sieciowej (LAN lub Wi-Fi). 

Menedżer zadań pozwala sprawdzić nie tylko nazwy i podstawowe parametry tych podzespołów, ale też podejrzeć ich status: aktualne wykorzystanie, czas pracy itd. Poznasz w ten sposób na przykład aktualną szybkość procesora, liczbę aktywnych procesów, ilość pamięci operacyjnej w użyciu, szybkość odczytu i zapisu danych na dysku twardym czy też szybkość transferu sieciowego.

Zewnętrzne aplikacje do sprawdzania specyfikacji komputera

Dla większości użytkowników narzędzia wbudowane w system operacyjny będą całkowicie wystarczające. Warto jednak w razie czego wiedzieć, że istnieją także zewnętrzne programy umożliwiające sprawdzanie parametrów komputera.

Jednymi z najpopularniejszych są HWMonitor oraz HWiNFO, które nie tylko przedstawiają specyfikację PC, ale też wyświetlają temperatury poszczególnych podzespołów, a do tego umożliwia przeprowadzenie testów obciążeniowych, co z kolei pozwala na ocenę wydajności i kondycji procesora czy też karty graficznej. To świetne rozwiązanie dla entuzjastów.

Jeśli zaś zależy Ci na uzyskaniu specyfikacji komputera w możliwie prostej i przejrzystej formie, to wartym sprawdzenia programem jest Speccy stworzony przez firmę Piriform – tę samą, która odpowiada za popularne narzędzie CCleaner do oczyszczania i optymalizowania komputera.

Mnie samemu nierzadko zdarzało się także korzystać z małych, ale oferujących spore możliwości programików CPU-Z i GPU-Z, które pozwalają na szybką identyfikację najważniejszych podzespołów komputera. Zgodnie z nazwami pierwszy z nich służy przede wszystkim do określania specyfikacji procesora (ale też wielu innych podzespołów), drugi zaś koncentruje się na karcie graficznej.

Sprawdzanie specyfikacji komputera z Linux

A jak sprawdzić parametry komputera z Linuxem na pokładzie? To też nikomu nie powinno przysporzyć większych problemów – przynajmniej tak długo, jak mówimy o najpopularniejszych dystrybucjach, na czele z Ubuntu, openSUSE i Linux Mint. Istnieją dwa podstawowe sposoby.

Pierwszy polega na odnalezieniu Raportów systemowych, które najczęściej znajdują się po prostu na liście wszystkich programów albo też w Centrum sterowania (zwykle w zakładce Administracja). W ten sposób uzyskasz zestawienie najważniejszych parametrów komputera, a więc informacji na temat procesora, układu graficznego, płyty głównej, karty sieciowej czy też dysków twardych.

Drugi sposób jest kierowany do osób o nieco wyższym poziomie zaawansowania – wymaga bowiem skorzystania z Terminalu, a więc linuxowego wiersza poleceń. Choć wpisywanie komend i otrzymywanie odpowiedzi białymi literami na czarnym tle może odstraszać, to w rzeczywistości nie jest to nic skomplikowanego. Już wyjaśniam…

Po uruchomieniu Terminalu, możesz po prostu wpisać określoną komendę, aby uzyskać informacje na temat danego komponentu – najważniejsze z nich to:

  • cat /proc/cpuinfo wyświetla informacje na temat procesora,
  • lshw -class disk wyświetla informacje na temat dysków twardych,
  • cat /proc/meminfo wyświetla informacje na temat pamięci operacyjnej,
  • a lspci -tv lub lsusb -tv wyświetlają informacje o urządzeniach peryferyjnych.

Na Ubuntu i innych linuxowych dystrybucjach wykorzystujących środowisko GNOME można również skorzystać z aplikacji Resources, która jest czymś w rodzaju windowsowego Menedżera zadań. Podobnie jak on umożliwia podejrzenie uruchomionych procesów, ale też sprawdzenie informacji o podzespołach i monitorowanie ich statusu.

Jak sprawdzić specyfikację iMac i MacBooka?

Przejdźmy teraz do sytuacji, w której masz komputer stacjonarny Apple (Mac Pro, Mac Mini, iMac…) lub MacBooka i chcesz poznać parametry komputera. Gdzie sprawdzić szczegóły na temat specyfikacji?

Kliknij menu z logo Apple w rogu ekranu, a następnie wybierz opcję Ten Mac. Wówczas na wyświetlaczu pojawi się skrócona specyfikacja z najważniejszymi informacjami na temat podzespołów komputera.

Jak sprawdzić podzespoły komputera mc?

Jeśli jednak potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, to z tego samego menu Apple wybierz Ustawienia systemowe, następnie kliknij Ogólne, a później wybierz Informacje. W kolejnym kroku odszukaj opcję Raport systemowy.

Z wyświetlonego Raportu systemowego dowiesz się, jakie podzespoły znajdują się w środku komputera, jakie urządzenia peryferyjne zostały do niego podłączone, jakie są aktywne połączenia sieciowe i jakie zostało zainstalowane oprogramowanie. Korzystając z menu głównego możesz ustalić, czy raport ma być bardziej, czy też mniej szczegółowy.

Istnieje również możliwość zapisania lub wydrukowania takiego raportu albo też przesłania go bezpośrednio do zespołu wsparcia technicznego Apple – dzięki temu eksperci będą mogli szybciej pomóc Ci w rozwiązaniu problemu, z jakim boryka się Twój komputer.

Dlaczego warto znać parametry komputera?

Choć dla laika specyfikacja może nie mieć większego znaczenia, to nierzadko znajomość parametrów komputera odgrywa istotną rolę. Pozwala poznać realne możliwości, jakimi dysponuje PC lub Mac. Korzystanie z wymienionych w tym poradniku narzędzi pomaga również w identyfikacji ewentualnych problemów z komputerem – zarówno mniejszych (np. obniżenie wydajności), jak i większych (to mogą być nawet poważniejsze awarie).

Znajomość specyfikacji komputera jest także bardzo ważna między innymi dla graczy. Dzięki niej miłośnicy elektronicznej rozrywki mogą bowiem szybko ocenić, czy dany tytuł ruszy na ich sprzęcie, a jeśli tak, to na jak wysokich ustawieniach graficznych. Wystarczy później skonfrontować posiadaną konfigurację z wymaganiami sprzętowymi podanymi przez wydawcę gry.

Warto wiedzieć, co znajduje się w komputerze, także wtedy, gdy planuje się jego modernizację. Chodzi konkretnie o ustalenie, czy nowy komponent będzie kompatybilnymi z pozostałymi, a także czy żaden z pozostałych podzespołów nie będzie ograniczał tego nowego.

Podejrzenie aktualnej konfiguracji pozwala również ocenić, gdzie konkretnie znajduje się potencjalna przyczyna niskiej wydajności – czy to za słaby procesor, niewystarczająca karta graficzna czy też zbyt mała ilość RAM. To zaś umożliwia podjęcie właściwej decyzji zakupowej w procesie modernizacji.


Może Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej