Jak sprawdzić parametry komputera?

05.08.2021 | autor: Małgorzata Buchkovska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Czasami pojawia się potrzeba lub konieczność, by sprawdzić główne parametry komputera. Parametry komputera w każdym systemie operacyjnym sprawdza się w trochę inny sposób. Jeśli zależy Ci na tym, aby posiąść tę wiedzę, bez konieczności angażowania fachowca, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Przedstawiamy jak w poszczególnych systemach sprawdzić parametry komputera.

Spis treści

Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?

Nie każdy wie, co kryje się we wnętrzu użytkowanego lub dopiero kupowanego sprzętu komputerowego. A wiedza ta jest przydatna, ponieważ daje możliwość dopasowania dodatkowych urządzeń do sprzętu. Jest też niezbędna jeśli zauważymy, że nasz komputer nie działa tak, jak powinien. W tym przypadku wyjaśnimy, jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows.

W systemie Windows 10 można wpisać w lupie, znajdującej się w lewym dolnym rogu, hasło „Informacje o systemie”.  Dostaniemy tam tylko podstawowe informacje.

jak sprawdzić parametry komputera

Nieco więcej danych znajdziemy już w dziale Ustawienia systemu > System a tam w poszczególnych zakładkach: Ekran, Dźwięk, Pamięć

jak sprawdzić parametry komputera z Windows

Jednak najlepsze informacje o głównych podzespołach – CPU, RAM, HDD i GPU – znajdziemy w panelu Menedżer zadań w zakładce Wydajność. Aby wywołać okno Menedżer zadań wciśnij jednocześnie klawisze CTRL+SHIFT+ESC. Klikając na każdą ikonkę wykresu po lewej otrzymamy szczegółowe informacje.

jak sprawdzić specyfikacje komputera

Jeżeli korzystasz z systemu Windows XP:

 • kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę „Mój komputer”,
 • wybierz opcję „Właściwości”, a w otwartym oknie ujrzysz „Menadżer urządzeń”,
 • wejdź w niego, a w ten sposób otrzymasz dostęp do sprzętów zainstalowanych w Twoim komputerze.

Gdzie znajdziesz informacje o systemie Windows Vista i Windows 7?

 • Wybierz „Start” a następnie „Uruchom”,
 • wpisz nazwę „Explorer” i wybierz z listy nazwę „Mój komputer”,
 • kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”,
 • w taki sposób otrzymasz informację o parametrach systemu Windows Vista.

W przypadku systemu Windows 8:

 • wybierz pasek boczny znajdujący się po prawej stronie ekranu i wpisz w pole wyszukiwania „Ten komputer”
 • Następnie wybierz ikonę „Ten komputer” i „Właściwości”.

Sprawdzanie specyfikacji technicznej za pomocą aplikacji zewnętrznych

Oprócz narzędzi systemowych można wykorzystać dedykowane aplikacje, które pozwolą dokładnie zweryfikować podzespoły komputera. Dostępnych jest wiele narzędzi, ale wśród najczęściej używanych i polecanych warto polecić niektóre z nich.

Przede wszystkim jest to program HWINFO, które oprócz odczytu specyfikacji technicznej jest w stanie również pokazać temperatury poszczególnych układów (m.in. karty graficznej i procesora). Program ten umożliwia także przeprowadzanie testów obciążeniowych komputera.

jak sprawdzić informacje o komputerze

Dużą popularnością cieszą się również aplikacje CPU-Z i GPU-Z, za pomocą których można poznać informacje o poszczególnych podzespołach zainstalowanych w komputerze.

Sprawdzanie konfiguracji sprzętowej komputera na Linuxie

Sprawdzenie specyfikacji sprzętowej komputera opartego na Linuxie, można wykonać przez wydawanie krótkich komend w terminalu – inaczej nazwanego konsolą. W tym przykładzie weźmiemy pod lupę konsolę dystrybucji Ubuntu oraz Mint, w celu sprawdzenia szczegółowych parametrów:

 • W pierwszej kolejności kliknij ikonę o nazwie „Terminal”, która znajduje się w menu lub na pasku (terminal znajdziesz ją także na liście „wszystkie programy”),
 • pojawi się okienko z wypisaną nazwą Twojego użytkownika i nazwą komputera – właśnie w tym miejscu możesz wydać systemowi komendy, które pozwolą na sprawdzenie parametrów komputera,
 • jeżeli chcesz wiedzieć więcej o procesorze komputera, wpisz cat /proc/cpuinfo #informacje,
 • dotyczące dysków: lshw -class disk (pełne informacje w trybie super-user)
 • o wielkości pamięci dowiesz się, wpisując komendę cat /proc/meminfo #pamięć,
 • inne komendy, które mówią o parametrach to: lspci -tv #urządzenia pci, lsusb -tv #urządzenia usb, uname -m #architektura.

jak sprawdzić dokładne parametry komputera

Drugi sposób, na pewno wygodniejszy dla niezaawansowanych użytkowników, to otwarcie okna „Raporty systemowe” a w nim zakładki „Informacje o systemie”. Można je uruchomić albo bezpośrednio z menu > lista programów, albo w Centrum sterowania w grupie Administracja > Raporty systemowe (wiele zależy od dystrybucji Linuxa i wersji).

Na jednej stronie umieszczone są wtedy wszystkie dane na temat CPU, płyty głównej, karty graficznej,  audio, sieci, dysków, portów USB i innych urządzeń. Łatwo też wszystkie te informacje skopiować do pliku tekstowego.

sprawdzanie parametrów komputera

Jak sprawdzić specyfikację MacBooka i iMaca?

Aby zdobyć informacje na temat podstawowych parametrów sprzętu MacBook i iMac, w menu należy wybierać opcję „Ten Mac”, a na monitorze wyświetli Ci się informacja na temat modelu, procesora, numeru seryjnego, pamięci, a także wersji systemu macOS.

parametry komputera jak sprawdzić

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu bardziej szczegółowych informacji na temat tego sprzętu, wówczas wystarczy kliknąć „Raport systemowy”.

jak sprawdzić dane komputera

Wybierając poszczególne elementy na pasku bocznym, jesteś w stanie uzyskać więcej informacji o każdym z nich, np. jaka znajduje się w nim karta graficzna, pamięć ram, procesor oraz informacje na temat innych podzespołów.

jak sprawdzić specyfikację komputera

Dlaczego warto znać parametry komputera?

Osobom korzystającym na co dzień z komputera może wydawać się, że znajomość jego specyfikacji na niewiele się przyda. To fakt, że mając jedynie podstawową wiedzę na temat komputera i podzespołów komputerowych, takie informacje raczej niewiele powiedzą laikowi.

Może jednak zdarzyć się, że będziesz chciał zainstalować oprogramowanie lub grę, która oczekuje konkretnych wymagań (lub ma wymagania minimalne) np.: moc procesora, ilość rdzeni, minimalna ilość RAM, minimalna ilość wolnego miejsca na dysku, karta graficzna o określonej mocy i zgodności z DirectX, itp.

Dzięki temu możesz sprawdzić, jakie faktycznie są możliwości Twojego komputera. Znając specyfikację, również szybciej odkryjesz, co wpływa negatywnie na wydajność i sprawność systemu operacyjnego lub aplikacji. Na przykład za mało pamięci RAM, za wolny dysk twardy, za słaby procesor, albo za słaba karta graficzna.

Jak samodzielnie złożyć komputer?

Może jeszcze o tym nie słyszałeś, ale jest coś takiego, jak konfigurator PC, pozwalający na złożenie swojego własnego komputera. Przyjęła się opinia, że samodzielne składanie PC jest zarezerwowane dla zaawansowanych użytkowników, ale korzystając z konfiguratora też można od podstaw zbudować swój sprzęt do pracy lub gier. Dzięki temu dobierzesz dla siebie takie podzespoły, jakie tylko chcesz i dopasujesz je do swojego budżetu.

konfigurator komputera PC

Samodzielne składanie komputera może być fajną zabawą dla pasjonatów, a dodatkowo pozwala na wybranie dowolnej obudowy z pośród całej oferty przeróżnych modeli. Jest to również dobry sposób na szybkie zapoznanie się budową komputera. Konfigurator nie pozwoli pominąć kluczowych podzespołów, a także zwróci uwagę na kwestie kompatybilności wybranych elementów – np.: procesor do płyty głównej, płyta główna do obudowy, pamięci do płyty, itd.

Warto wiedzieć, że każdy komponent wchodzący w skład komputera ma swoją gwarancję. Więc jeśli tylko coś się popsuje, nie musisz wymieniać całego sprzętu, a tylko jedną potrzebną część.

Od czego rozpocząć przygodę z budowaniem swojego komputera? Oczywiście od wybrania jego podzespołów i określenia budżetu. Wybierasz więc procesor, chłodzenie procesora, pamięć RAM, kartę graficzną, dysk twardy, zasilacz oraz obudowę.

Z drugiej strony, jeżeli jednak uważasz, że lepiej będzie po zamówieniu już podzespołów, aby złożenia sprzętu dokonał ktoś bardziej doświadczony, zawsze możesz poprosić o pomoc np. specjalistów w Komputronik. Wówczas złożony i już przetestowany sprzęt trafi bezpośrednio pod Twoje drzwi.

Może Cię zainteresować:

Autor
Małgorzata Buchkovska
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!