
Czasami pojawia się potrzeba lub konieczność, by sprawdzić główne parametry komputera. Parametry komputera w każdym systemie operacyjnym sprawdza się w trochę inny sposób. Jeśli zależy Ci na tym, aby posiąść tę wiedzę, bez konieczności angażowania fachowca, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Przedstawiamy jak w poszczególnych systemach sprawdzić parametry komputera.
Spis treści
- Sprawdzanie parametrów komputera z Windows
- Zewnętrzne aplikacje do sprawdzania specyfikacji komputera
- Sprawdzanie specyfikacji komputera z Linux
- Jak sprawdzić specyfikację iMac i MacBooka?
- Dlaczego warto znać parametry komputera?
- Jak samodzielnie złożyć komputer?
Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?
Nie każdy wie, co kryje się we wnętrzu użytkowanego lub dopiero kupowanego sprzętu komputerowego. A wiedza ta jest przydatna, ponieważ daje możliwość dopasowania dodatkowych urządzeń do sprzętu. Jest też niezbędna jeśli zauważymy, że nasz komputer nie działa tak, jak powinien. W tym przypadku wyjaśnimy, jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows.
W systemie Windows 10 można wpisać w lupie, znajdującej się w lewym dolnym rogu, hasło „Informacje o systemie”. Dostaniemy tam tylko podstawowe informacje.
Nieco więcej danych znajdziemy już w dziale Ustawienia systemu > System a tam w poszczególnych zakładkach: Ekran, Dźwięk, Pamięć
Jednak najlepsze informacje o głównych podzespołach – CPU, RAM, HDD i GPU – znajdziemy w panelu Menedżer zadań w zakładce Wydajność. Aby wywołać okno Menedżer zadań wciśnij jednocześnie klawisze CTRL+SHIFT+ESC. Klikając na każdą ikonkę wykresu po lewej otrzymamy szczegółowe informacje.
Jeżeli korzystasz z systemu Windows XP:
- kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę „Mój komputer”,
- wybierz opcję „Właściwości”, a w otwartym oknie ujrzysz „Menadżer urządzeń”,
- wejdź w niego, a w ten sposób otrzymasz dostęp do sprzętów zainstalowanych w Twoim komputerze.
Gdzie znajdziesz informacje o systemie Windows Vista i Windows 7?
- Wybierz „Start” a następnie „Uruchom”,
- wpisz nazwę „Explorer” i wybierz z listy nazwę „Mój komputer”,
- kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”,
- w taki sposób otrzymasz informację o parametrach systemu Windows Vista.
W przypadku systemu Windows 8:
- wybierz pasek boczny znajdujący się po prawej stronie ekranu i wpisz w pole wyszukiwania „Ten komputer”
- Następnie wybierz ikonę „Ten komputer” i „Właściwości”.
Sprawdzanie specyfikacji technicznej za pomocą aplikacji zewnętrznych
Oprócz narzędzi systemowych można wykorzystać dedykowane aplikacje, które pozwolą dokładnie zweryfikować podzespoły komputera. Dostępnych jest wiele narzędzi, ale wśród najczęściej używanych i polecanych warto polecić niektóre z nich.
Przede wszystkim jest to program HWINFO, które oprócz odczytu specyfikacji technicznej jest w stanie również pokazać temperatury poszczególnych układów (m.in. karty graficznej i procesora). Program ten umożliwia także przeprowadzanie testów obciążeniowych komputera.
Dużą popularnością cieszą się również aplikacje CPU-Z i GPU-Z, za pomocą których można poznać informacje o poszczególnych podzespołach zainstalowanych w komputerze.
Sprawdzanie konfiguracji sprzętowej komputera na Linuxie
Sprawdzenie specyfikacji sprzętowej komputera opartego na Linuxie, można wykonać przez wydawanie krótkich komend w terminalu – inaczej nazwanego konsolą. W tym przykładzie weźmiemy pod lupę konsolę dystrybucji Ubuntu oraz Mint, w celu sprawdzenia szczegółowych parametrów:
- W pierwszej kolejności kliknij ikonę o nazwie „Terminal”, która znajduje się w menu lub na pasku (terminal znajdziesz ją także na liście „wszystkie programy”),
- pojawi się okienko z wypisaną nazwą Twojego użytkownika i nazwą komputera – właśnie w tym miejscu możesz wydać systemowi komendy, które pozwolą na sprawdzenie parametrów komputera,
- jeżeli chcesz wiedzieć więcej o procesorze komputera, wpisz cat /proc/cpuinfo #informacje,
- dotyczące dysków: lshw -class disk (pełne informacje w trybie super-user)
- o wielkości pamięci dowiesz się, wpisując komendę cat /proc/meminfo #pamięć,
- inne komendy, które mówią o parametrach to: lspci -tv #urządzenia pci, lsusb -tv #urządzenia usb, uname -m #architektura.
Drugi sposób, na pewno wygodniejszy dla niezaawansowanych użytkowników, to otwarcie okna „Raporty systemowe” a w nim zakładki „Informacje o systemie”. Można je uruchomić albo bezpośrednio z menu > lista programów, albo w Centrum sterowania w grupie Administracja > Raporty systemowe (wiele zależy od dystrybucji Linuxa i wersji).
Na jednej stronie umieszczone są wtedy wszystkie dane na temat CPU, płyty głównej, karty graficznej, audio, sieci, dysków, portów USB i innych urządzeń. Łatwo też wszystkie te informacje skopiować do pliku tekstowego.
Jak sprawdzić specyfikację MacBooka i iMaca?
Aby zdobyć informacje na temat podstawowych parametrów sprzętu MacBook i iMac, w menu należy wybierać opcję „Ten Mac”, a na monitorze wyświetli Ci się informacja na temat modelu, procesora, numeru seryjnego, pamięci, a także wersji systemu macOS.
Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu bardziej szczegółowych informacji na temat tego sprzętu, wówczas wystarczy kliknąć „Raport systemowy”.
Wybierając poszczególne elementy na pasku bocznym, jesteś w stanie uzyskać więcej informacji o każdym z nich, np. jaka znajduje się w nim karta graficzna, pamięć ram, procesor oraz informacje na temat innych podzespołów.
Dlaczego warto znać parametry komputera?
Osobom korzystającym na co dzień z komputera może wydawać się, że znajomość jego specyfikacji na niewiele się przyda. To fakt, że mając jedynie podstawową wiedzę na temat komputera i podzespołów komputerowych, takie informacje raczej niewiele powiedzą laikowi.
Może jednak zdarzyć się, że będziesz chciał zainstalować oprogramowanie lub grę, która oczekuje konkretnych wymagań (lub ma wymagania minimalne) np.: moc procesora, ilość rdzeni, minimalna ilość RAM, minimalna ilość wolnego miejsca na dysku, karta graficzna o określonej mocy i zgodności z DirectX, itp.
Dzięki temu możesz sprawdzić, jakie faktycznie są możliwości Twojego komputera. Znając specyfikację, również szybciej odkryjesz, co wpływa negatywnie na wydajność i sprawność systemu operacyjnego lub aplikacji. Na przykład za mało pamięci RAM, za wolny dysk twardy, za słaby procesor, albo za słaba karta graficzna.
Jak samodzielnie złożyć komputer?
Może jeszcze o tym nie słyszałeś, ale jest coś takiego, jak konfigurator PC, pozwalający na złożenie swojego własnego komputera. Przyjęła się opinia, że samodzielne składanie PC jest zarezerwowane dla zaawansowanych użytkowników, ale korzystając z konfiguratora też można od podstaw zbudować swój sprzęt do pracy lub gier. Dzięki temu dobierzesz dla siebie takie podzespoły, jakie tylko chcesz i dopasujesz je do swojego budżetu.
Samodzielne składanie komputera może być fajną zabawą dla pasjonatów, a dodatkowo pozwala na wybranie dowolnej obudowy z pośród całej oferty przeróżnych modeli. Jest to również dobry sposób na szybkie zapoznanie się budową komputera. Konfigurator nie pozwoli pominąć kluczowych podzespołów, a także zwróci uwagę na kwestie kompatybilności wybranych elementów – np.: procesor do płyty głównej, płyta główna do obudowy, pamięci do płyty, itd.
Warto wiedzieć, że każdy komponent wchodzący w skład komputera ma swoją gwarancję. Więc jeśli tylko coś się popsuje, nie musisz wymieniać całego sprzętu, a tylko jedną potrzebną część.
Od czego rozpocząć przygodę z budowaniem swojego komputera? Oczywiście od wybrania jego podzespołów i określenia budżetu. Wybierasz więc procesor, chłodzenie procesora, pamięć RAM, kartę graficzną, dysk twardy, zasilacz oraz obudowę.
Z drugiej strony, jeżeli jednak uważasz, że lepiej będzie po zamówieniu już podzespołów, aby złożenia sprzętu dokonał ktoś bardziej doświadczony, zawsze możesz poprosić o pomoc np. specjalistów w Komputronik. Wówczas złożony i już przetestowany sprzęt trafi bezpośrednio pod Twoje drzwi.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaka karta sieciowa do komputera? Jak wybrać kartę WiFi?

Jak wybrać MacBooka? MacBook Air czy Pro?

Jaka nawigacja samochodowa? Najważniejsze cechy

Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty

Transmiter FM – co to jest, jak działa, który model wybrać?

Jaki telefon do słuchania muzyki? Jak wybrać smartfon muzyczny?

Jaki wentylator wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki klimatyzator wybrać? Poradnik zakupowy
