Jak sprawdzić parametry komputera?

Prędzej czy później każdy użytkownik komputera będzie musiał zorientować się, co kryje się pod maską jego urządzenia. Do zbadania podzespołów PC nie musisz zatrudniać  fachowców – za chwilę zobaczysz, jak sprawdzić specyfikacje komputera samodzielnie, szybko i bezpłatnie. Jeżeli na pokładzie masz Windowsa, to możesz skorzystać z narzędzi wbudowanych w system lub użyć zewnętrznych aplikacji. Równie łatwe zadanie czeka Cię w MacBookach i sprzęcie z Linuxem. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, żeby podołać temu zadaniu. Oto szczegóły, jak sprawdzić parametry komputera.

Spis treści


Komputery stacjonarne w sklepie


Sprawdzanie parametrów komputera z Windows

Nie każdy wie, co kryje się we wnętrzu użytkowanego lub dopiero kupowanego sprzętu komputerowego. A wiedza ta jest przydatna, ponieważ daje możliwość dopasowania dodatkowych urządzeń do sprzętu. Jest też niezbędna jeśli zauważymy, że nasz komputer nie działa tak, jak powinien. Poniżej wyjaśniamy, jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows 10 i Windows 11.

Jeżeli używasz komputera z Windows 10 to:

 • Wpisz w wyszukiwarkę systemową (lewy, dolny róg ekranu z lupą) hasło “Informacje o systemie”. Zobaczysz najważniejsze informacje o specyfikacji komputera

jak sprawdzić parametry komputera

 • Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych danych, to kliknij w ikonę Windows na pasku zadań i wejdź w Ustawienia >Informacje. Znajdziesz tam specyfikację urządzenia (w tym procesor, pamięć RAM, wersję Windows). W Ustawieniach możesz też kliknąć Wyświetlacz i Dźwięk aby poznać parametry tych elementów komputera
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy w logo Windows i wybierz System lub Menedżer Urządzenia. Dzięki temu zyskasz dostęp do szczegółowych informacji o podzespołach komputera

Jak sprawdzić podzespoły komputera z Windows 11? I w tym wypadku zadanie jest bardzo łatwe:

 • Wybierz Start >Ustawienia >System >Informacje

Jak sprawdzić parametry komputera - Windows 11

 • Kliknij prawy przyciskiem myszy w logo Windows i wybierz System/Menedżer Urządzenia

Jednak najlepsze informacje o głównych podzespołach – CPU, RAM, HDD i GPU – znajdziemy w panelu Menedżer zadań w zakładce Wydajność. Aby wywołać okno Menedżer zadań wciśnij jednocześnie klawisze CTRL+SHIFT+ESC. Klikając na każdą ikonę wykresu po lewej otrzymamy szczegółowe informacje.

Jak sprawdzić podzespoły komputera?

Jeżeli korzystasz z systemu Windows XP:

 • kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę „Mój komputer”
 • wybierz opcję „Właściwości”, w otwartym oknie ujrzysz „Menedżer urządzeń”
 • wejdź w niego, a w ten sposób otrzymasz dostęp do sprzętów zainstalowanych w Twoim komputerze

Gdzie znajdziesz informacje o systemie Windows Vista i Windows 7?

 • Wybierz „Start” a następnie „Uruchom”
 • wpisz nazwę „Explorer” i wybierz z listy nazwę „Mój komputer”
 • kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”
 • w taki sposób otrzymasz informację o parametrach systemu Windows Vista

W przypadku systemu Windows 8:

 • wybierz pasek boczny znajdujący się po prawej stronie ekranu i wpisz w pole wyszukiwania „Ten komputer”
 • Następnie wybierz ikonę „Ten komputer” i „Właściwości”

Zewnętrzne aplikacje do sprawdzania specyfikacji komputera

Oprócz narzędzi systemowych można wykorzystać dedykowane aplikacje, które pozwolą dokładnie zweryfikować podzespoły komputera. Dostępnych jest wiele narzędzi, ale wśród najczęściej używanych i polecanych warto polecić niektóre z nich. Przede wszystkim jest to program HWINFO, który oprócz odczytu specyfikacji technicznej jest w stanie również pokazać temperatury poszczególnych układów (m.in. karty graficznej i procesora). Program ten umożliwia także przeprowadzanie testów obciążeniowych komputera.

Jak sprawdzić specyfikacje PC przy użyciu innych aplikacji? Szczegółowe informacje o wszystkich podzespołach komputera dostaniesz dzięki AIDA64 Extreme – to kompleksowe narzędzie do diagnostyki i testowania systemu.

Wśród innych przydatnych aplikacji są m.in. CPU-Z (darmowy program dedykowany procesorom), GPU-Z (darmowy program z danymi o karcie graficznej), HWMonitor (bezpłatne narzędzie do monitorowania stanu komputera i podzespołów) oraz Speccy do uzyskania podstawowych danych.

Jak sprawdzić specyfikacje komputera?

Sprawdzanie specyfikacji komputera z Linux

Sprawdzenie specyfikacji sprzętowej komputera opartego na Linuxie, można wykonać przez wydawanie krótkich komend w terminalu – inaczej nazwanego konsolą. W tym przykładzie weźmiemy pod lupę konsolę dystrybucji Ubuntu oraz Mint, w celu sprawdzenia szczegółowych parametrów:

 • W pierwszej kolejności kliknij ikonę o nazwie „Terminal”, która znajduje się w menu lub na pasku (terminal znajdziesz ją także na liście „wszystkie programy”).
 • Pojawi się okienko z wypisaną nazwą Twojego użytkownika i nazwą komputera – właśnie w tym miejscu możesz wydać systemowi komendy, które pozwolą na sprawdzenie parametrów komputera.
 • Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o procesorze komputera, wpisz cat /proc/cpuinfo #informacje.
 • Dotyczące dysków: lshw -class disk (pełne informacje w trybie super-user).
 • O wielkości pamięci dowiesz się, wpisując komendę cat /proc/meminfo #pamięć.
 • Inne komendy, które mówią o parametrach to: lspci -tv #urządzenia pci, lsusb -tv #urządzenia usb, uname -m #architektura.

Drugi sposób, na pewno wygodniejszy dla niezaawansowanych użytkowników, to otwarcie okna „Raporty systemowe” a w nim zakładki „Informacje o systemie”. Można je uruchomić albo bezpośrednio z menu > lista programów, albo w Centrum sterowania w grupie Administracja > Raporty systemowe (wiele zależy od dystrybucji Linuxa i wersji).

Na jednej stronie umieszczone są wtedy wszystkie dane na temat CPU, płyty głównej, karty graficznej,  audio, sieci, dysków, portów USB i innych urządzeń. Łatwo też wszystkie te informacje skopiować do pliku tekstowego.

Jak sprawdzić specyfikację iMac i MacBooka?

Jeżeli nie wiesz, jak sprawdzić specyfikacje laptopa od Apple (czyli MacBooka) lub komputera stacjonarnego (iMaca), uspokajamy – to bardzo łatwe zadanie.

Aby zdobyć informacje na temat podstawowych parametrów sprzętu MacBook i iMac, w menu należy wybierać opcję „Ten Mac”, a na monitorze wyświetli Ci się informacja na temat modelu, procesora, numeru seryjnego, pamięci, a także wersji systemu macOS.

Jak sprawdzić podzespoły komputera mc?

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu bardziej szczegółowych informacji na temat tego sprzętu, wówczas wystarczy kliknąć „Raport systemowy”. Wybierając poszczególne elementy na pasku bocznym, jesteś w stanie uzyskać więcej informacji o każdym z nich, np. jaka znajduje się w nim karta graficzna, pamięć ram, procesor oraz informacje na temat innych podzespołów.

Dlaczego warto znać parametry komputera?

Może się wydawać, że wiedza o tym, jak sprawdzić komponenty komputera nie jest potrzebna dla przeciętnego użytkownika laptopa lub peceta. Nic bardziej mylnego.

Wystarczy, że taka osoba będzie chciała zainstalować nowy program lub grę, która musi spełnić konkretne wymagania np. związane z procesorem, ilością rdzeni, minimalnym RAM czy ilością wolnego miejsca na dysku, kartą graficzną o określonej mocy lub zgodnością z DirectX. To ważne np. dla osób, które chcą pracować z wymagającymi programami, a nie wiedzą, czy ich urządzenie “udźwignie” zaawansowane software lub zainstalować Windows 11.

Mając wiedzę o specyfikacji komputera możesz sprawdzić, jakie są jego realne możliwości. Szybciej odkryjesz też, co wpływa negatywnie na wydajność i sprawność systemu operacyjnego lub aplikacji. Na przykład za mało pamięci RAM, za wolny dysk twardy, za słaby procesor, albo za słaba karta graficzna.

Jak samodzielnie złożyć komputer?

Może jeszcze o tym nie słyszałeś, ale jest coś takiego, jak konfigurator PC, pozwalający na złożenie swojego własnego komputera. Przyjęła się opinia, że samodzielne składanie PC jest zarezerwowane dla zaawansowanych użytkowników, ale korzystając z konfiguratora też można od podstaw zbudować swój sprzęt do pracy lub gier. Dzięki temu dobierzesz dla siebie takie podzespoły, jakie tylko chcesz i dopasujesz je do swojego budżetu.

Samodzielne składanie komputera może być fajną zabawą dla pasjonatów, a dodatkowo pozwala na wybranie dowolnej obudowy spośród całej oferty przeróżnych modeli. Jest to również dobry sposób na szybkie zapoznanie się budową komputera. Konfigurator nie pozwoli pominąć kluczowych podzespołów, a także zwróci uwagę na kwestie kompatybilności wybranych elementów – np.: procesor do płyty głównej, płyta główna do obudowy, pamięci do płyty, itd.

Warto wiedzieć, że każdy komponent wchodzący w skład komputera ma swoją gwarancję. Więc jeśli tylko coś się popsuje, nie musisz wymieniać całego sprzętu, a tylko jedną potrzebną część.

Od czego rozpocząć przygodę z budowaniem swojego komputera? Oczywiście od wybrania jego podzespołów i określenia budżetu. Wybierasz więc procesor, chłodzenie procesora, pamięć RAM, kartę graficzną, dysk twardy, zasilacz oraz obudowę.

Z drugiej strony, jeżeli jednak uważasz, że lepiej będzie po zamówieniu już podzespołów, aby złożenia sprzętu dokonał ktoś bardziej doświadczony, zawsze możesz poprosić o pomoc np. specjalistów w Komputronik. Wówczas złożony i już przetestowany sprzęt trafi bezpośrednio pod Twoje drzwi.


Komputery stacjonarne w sklepie


 

Może Cię zainteresować:

Autor
Małgorzata Buchkovska
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej