Jak spakować się na wakacje? Jak spakować elektronikę na podróż?

27.06.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Przygotowywanie się do wyjazdu na upragniony urlop wcale nie jest rzeczą łatwą. Wie o tym każdy, kto próbował zmieść swoje rzeczy do małej walizki dopuszczanej przez tanie linie lotnicze. Prawdziwym wyzwaniem jest też odpowiednie zabezpieczenie wrażliwych sprzętów elektronicznych, których wozimy ze sobą coraz więcej.

Na szczęście producenci walizek, toreb i innych podróżnych akcesoriów turystycznych, nadążają za potrzebami swoich klientów i oferują nam szereg bardzo ciekawych rozwiązań ułatwiających pakowanie się. Doradzamy zatem, jak spakować się na wakacje oraz co warto wiedzieć?

W tym artykule znajdziesz porady, jak spakować się na wakacje:

Jak spakować się do samolotu?

W ostatnich latach pakowanie bagaży na podróż samolotem mocno się skomplikowało. Stało się tak przede wszystkim z uwagi na wymagania tanich linii lotniczych w kwestii rozmiarów bagażu, który można bezpłatnie wnieść na pokład samolotu.

Walizki podróżne

Każda z linii lotniczych ma tu swoje indywidualne wytyczne, które należy koniecznie sprawdzić przed wylotem.

Na przykład w przypadku linii WizzAir na pokład całkowicie bezpłatnie można wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Z kolei linia Ryanair dopuszcza jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40 cm x 25 cm x 20 cm.

Tradycyjną walizkę o wymiarach 55 x 40 x 23 cm w przypadku obu linii można zabrać (w obu liniach) jeśli wykupimy usługę Pierwszeństwa wejścia na pokład.

Wszystkie walizki powyżej tych rozmiarów należy nadać jako bagaż rejestrowany.

Bagaż podręczny WizzAir Bagaż podręczny Ryanair
wymiary 40 x 30 x 20 cm wymiary 40 x 25 x 20 cm

Wiedząc, jaki rozmiar walizki możemy wziąć na pokład samolotu, możemy już spokojnie zastanowić się nad jej zakupem. Nie warto kupować najtańszych dostępnych modeli. Musimy zdać sobie sprawę, że w walizce tej zamknięte będą wszystkie rzeczy niezbędne nam w podróży. Jeśli w walizce zepsuje się zamek lub odpadną jej kółka, może nas to kosztować niepotrzebny stres.

Nasza walizka powinna być przede wszystkim lekka i wytrzymała. Warunek ten spełniają choćby modele wykonane z poliwęglanu. Powinna mieć też odpowiednio dużo przegródek, kieszeni i segregatorów – łatwiej nam będzie uporządkować w niej swoje rzeczy.

Część producentów oferuje też zamki zabezpieczone szyfrem – doskonale sprawdzą się one dla bagażu rejestrowanego, który umieszczany jest w luku bagażowym.

Przeczytaj również Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Waga bagażowa

Linie lotnicze bardzo dużą uwagę zwracają na dopuszczalne limity wagi naszego bagażu. Jeśli bagaż okaże się zbyt ciężki, zostaniemy zmuszeni do poniesienia dodatkowych opłat. Dlatego warto zaopatrzyć się w podręczną wagę bagażową. Jest to niewielkie urządzenie, do którego przyczepiamy ważony bagaż. Gdy podniesiemy całość do góry, na wyświetlaczu pokaże się waga naszej walizki lub torby.

jak spakować się na wakacje

Jak spakować się na wakacje w podróż samochodem?

O ile w samolocie rozmiar i waga naszej walizki jest ograniczona wewnętrznymi przepisami linii lotniczych, o tyle do samochodu możemy wziąć właściwie wszystko co nam się tylko podoba. Możemy więc bez przeszkód kupić torby dowolnej wielkości.

Torby podróżne

Torba, którą weźmiemy do auta, powinna być przede wszystkim wytrzymała – mowa tu zarówno o zamku, jak i o materiale, z którego jest zrobiona. Powinna też pasować do naszego bagażnika – na rynku dostępne są torby dedykowane do konkretnych modeli samochodów. Kupując je, możemy być pewni, że co do centymetra będą pasować do wnętrza naszego auta. Niektóre torby samochodowe posiadają też rzepy od spodu i po bokach. Dzięki nim przyczepiają się do dna i boków bagażników, które przeważnie wyłożone są materiałem.

jak spakować się na wakacje

Jak spakować elektronikę?

O ile spakowanie naszych codziennych rzeczy nie jest specjalnym problemem, o tyle spakowanie urządzeń elektronicznych może już być kłopotliwe. Doradzamy zatem, jak spakować się na wakacje, aby nie uszkodzić tak wrażliwych sprzętów jak: laptopy, aparaty fotograficzne, tablety.

Torba na aparat lub kamerę

Jeśli chcemy wziąć ze sobą aparat cyfrowy lub kamerę, nie wrzucajmy ich do walizki wraz z ubraniami. Każdy, kto widział, jak bagażowi na lotniskach traktują bagaże podróżnych, wie, dlaczego taka troska jest wymagana.

Polecane pokrowce i torby do aparatów

Do przechowywania tego typu urządzeń służą specjalne torby. Są one dopasowane kształtem do urządzenia i wyścielone od środka bardzo miękką warstwą materiału, który zabezpiecza je przed wstrząsami. Torby na aparaty i kamery są też zabezpieczone bardzo mocnymi ściankami.

W sprzedaży są też dostępne torby, których paski, na których ją nosimy, zabezpieczone są stalowymi linkami. Są one ukryte wewnątrz pasków i sprawiają, że nikt nie będzie w stanie ich przeciąć, próbując ukraść nam torbę wraz z cenną zawartością.

Plecaki do lustrzanek

Torba na laptop

Kupując torbę na laptop, zacznijmy od sprawdzenie jego wielkości. Jest to szczególnie ważne, gdy zakupu dokonujemy przez Internet. Uchroni nas to przed przykrym zaskoczeniem, gdy torba okaże się zbyt mała na nasz sprzęt.

Przeczytaj koniecznie Jak bezpiecznie przewozić laptopa?

Torba na laptop powinna być wykonana z solidnego materiału. Podobnie jak torba na aparat musi być od środka wyścielona miękkim materiałem redukującym wstrząsy. Koniecznie musi być wodoodporna – kto wie, w jakich warunkach pogodowych przyjdzie nam ją nosić? Idealnie by było, gdyby oprócz samej komory na laptopa posiadała jeszcze dodatkową komorę na drobne rzeczy osobiste – takie jak notatki, książki, czy płyty.

Torba na laptop powinna mieć sztywne i mocne dno – wiele razy będziemy ją przecież stawiać na podłodze. Dobrze też, gdyby miała odpowiednie przegródki na drobne akcesoria związane z laptopem, takie jak pendrive`y, ładowarki, karty pamięci, czy opcjonalną myszkę.

Dobra torba na laptop to:

  • solidne wykonanie
  • wyściółka z miękkiego materiału redukującego wstrząsy
  • wodoodporna konstrukcja
  • dodatkowa komora na rzeczy osobiste
  • sztywne, mocne dno
  • przegródki na akcesoria

Torba na laptop to tylko jedna z możliwości przewożenia lub ochrony sprzętu. Na rynku dostępne są również poręczne etui na laptopy lub wygodne plecaki na laptopy, które doskonale sprawdzają się podczas dłuższych podróży. Więcej przeczytasz w Jaka torba i plecak na laptopa?

Plecak na laptopa

Alternatywą dla torby jest plecak. To pod wieloma względami wygodniejsze rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w podróży. Dobry plecak na laptop wyposażony jest w liczne przegrody, kieszenie i komory, w których łatwo wygodnie umieścić komputer i wszelkie akcesoria. Rozmiar plecaka powinien być dopasowany do rozmiarów laptopa.

Etui na tablet

Torba lub etui na tablet, czy notebook jest znacznie węższa od torby na laptopa, ale musi spełniać podobne założenie. Absolutną koniecznością jest miękka wyściółka. Tego typu torby są najczęściej zapinane na zamek – powinien być on więc wysokiej jakości z zabezpieczeniem przeciw przypadkowemu rozsunięciu się.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj więcej