Jak sformatować dysk lub pendrive na Windows?

08.05.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Formatowanie dysku, lub partycji dysku, jest procesem, który przygotowuje dysk do ponownego zapisu informacji. Najczęściej formatowanie obejmuje nowe dyski twarde, przy instalacji nowego systemu operacyjnego, dla nowo utworzonej partycji lub w wymiennym nośniku danych, jak dyski zewnętrzne lub pendrive.

Więcej o dyskach twardych przeczytasz w poradniku: Jaki dysk twardy wybrać?

Spis treści:

  • Formatowanie dysku lub pendrive – co oznacza?
  • Formatowanie całego dysku lub partycji – jaka jest różnica?
  • Jak sformatować dysk twardy z systemem Windows?
  • Jak sformatować pendrive na Windows?

Polecane dyski w Komputronik.pl

Formatowanie dysku lub pendrive – co oznacza?

Formatowanie często utożsamiane jest z całkowitym czyszczeniem dysku z danych. Tak naprawdę sektory dysku zawierające dane nie są czyszczone czy usuwane, a jedynie oznaczane jako gotowe do ponownego zapisu. W związku z tym, korzystając z odpowiedniego oprogramowania, w pewnych sytuacjach można nawet odzyskać dane z nośnika poddanego formatowaniu.

Formatowanie dysku spowoduje utratę wszystkich danych z tego dysku. Jeśli Twój dysk posiada więcej niż jedną partycję i zdecydujesz się na wykonanie formatowania tylko jednej wybranej lub jej usunięcie, upewnij się dwa razy, że sformatujesz tę właściwą. Odzyskanie skasowanej partycji lub danych ze sformatowanego nośnika jest wprawdzie możliwe, ale będzie czasochłonne i wymaga specjalistycznych aplikacji.

Poniżej w prostych wskazówkach opisujemy, jak wykonać format dysku lub jak wykonać format pendrive w Windows.

Formatowanie całego dysku lub partycji – jaka jest różnica?

Jeden dysk może zawierać tylko jedną partycję gdzie sformatujemy cały dysk ale może też zawierać dwie, trzy lub więcej partycji, a wówczas możemy poddać formatowaniu tylko jedną wybraną partycję, kilka partycji, lub cały dysk. Dane zostaną usunięte tylko z tej partycji, którą wybierzemy do formatowania. Dane na pozostałych partycjach nie zostaną wtedy skasowane.

Przykład

Dysk z dwiema partycjami: na pierwszej system Windows, na drugiej nasze dane (np.: zdjęcia, filmy itp.). Możemy sformatować tylko partycję na której jest system Windows i zainstalować go ponownie na czystej partycji. Zdjęcia i filmy na drugiej partycji pozostaną nadal na dysku – nie zostaną skasowane.

Aby sformatować cały dysk, należy wykonać kasowanie każdej partycji z osobna.

Jak sformatować dysk (twardy, zewnętrzny) na Windows?

Aby wykonać formatowanie całego dysku (lub partycję z systemem), na którym zainstalowany jest już system Windows, wykonaj poniższe kroki:

Krok 1: Zapisz na innym dysku lub partycji dane, które chcesz zachować

Opcjonalnie: Przenieś na inny dysk zewnętrzny (lub drugą partycję dysku, jeśli formatujesz tylko pierwszą) pliki, jeśli chcesz zachować coś z formatowanego dysku.

Krok 2: Przygotuj płytę instalacyjną Windows lub bootowalny pendrive z obrazem płyty

Format dysku, na którym zainstalowany jest system Windows, wiąże się zwykle z ponowną, świeżą instalacją systemu. Przygotuj zatem płytę instalacyjną Windows. Jeśli nie posiadasz płyty instalacyjnej, możesz samodzielnie wykonać odpowiednią płytę lub bootowalny pendrive. W tym celu należy pobrać odpowiednią wersję systemu ze strony Microsoftu i postępować według instrukcji zawartych w programie.

Dokładną instrukcję znajdziesz w poradniku Jak zrobić bootowalny pendrive?

Aby zainstalować system i potwierdzić jego oryginalność, będziesz potrzebować 25-znakowego klucza produktu (jeśli kupujemy Windows 10 w wersji pudełkowej) lub licencji cyfrowej. W przypadku licencji cyfrowej nie trzeba ręcznie wprowadzać klucza produktu. System jest aktywowany automatycznie.

Większość laptopów sprzedawana jest obecnie z zainstalowanym systemem Windows 10. Klucz produktu jest przypisywany do płyty głównej, dzięki czemu nawet w przypadku formatowania dysku lub jego wymiany na nowy, nie trzeba ponownie aktywować systemu. Dzieje się to automatycznie po podłączeniu komputera do internetu.

W starszych wersjach systemu Windows (czyli 8, 8.1, 7, Vista i XP), aby ponownie zainstalować system i potwierdzić jego oryginalność, konieczne było ręczne wprowadzenie klucza.

Krok 3: Zmień priorytet rozruchu systemu w BIOSie

Aby system uruchomił się z płyty lub dysku pendrive, konieczna może być zmiana priorytetu rozruchu w BIOSie. Aby dostać się do opcji BIOS, uruchom ponownie komputer. Gdy ekran będzie jeszcze czarny, wciskaj jeden z klawiszy – zależnie od posiadanego komputera, może to być F1, F2, F10, DEL, lub ESC. Najczęściej klawisz odpowiedzialny za wejście do BIOS będzie wyświetlony podczas rozruchu komputera.

jak sformatować dysk

W BIOS trzeba odszukać opcje związane z rozruchem (boot) i upewnić się, że na liście na pierwszej pozycji znajduje się pozycja CD-ROM Drive (w przypadku posiadania płyty z systemem), lub Removable Devices (w przypadku dysku USB z obrazem systemu).

Krok 4: Włóż nośnik z systemem i rozpocznij instalację

Włóż płytę do napędu lub bootowalny dysk flash do gniazda USB. Jeśli poprawnie ustawiono priorytet w poprzednim kroku, komputer powinien uruchomić się z zewnętrznego nośnika, a naszym oczom powinno ukazać się okno instalatora systemu.

Po wybraniu języka i formatu daty, oraz zaakceptowaniu postanowień licencyjnych, wybieramy instalację zaawansowaną.

W kolejnym oknie znajdziemy partycje znajdujące się na dysku. Wybieramy te, które chcemy poddać formatowaniu i naciskamy przycisk, po czym potwierdzamy decyzję.

Z tego miejsca możemy również zarządzać partycjami – w przypadku usuwania partycji, miejsce które było jej przydzielone zostanie dodane do pozycji „nieprzydzielone miejsce”. Możemy je wykorzystać do utworzenia nowych partycji lub rozszerzenia istniejących.

Wykonując czystą instalację systemu, zaleca się usunięcie wszystkich partycji. System plików jaki należy wybrać to NTFS.

Gratulacje, dysk został sformatowany! Możesz teraz zainstalować system Windows, lub przerwać instalację.

jak sformatować dysk

Jak sformatować pendrive na Windows?

Formatowanie pendrive w Windows przebiega tak samo, jak każdego innego dysku lub zewnętrznego dysku twardego.

Krok 1: Podłącz do komputera pendrive, który chcesz sformatować

Krok 2: Opcjonalnie – przenieś na inny dysk pliki, które chcesz zachować

Krok 3: Uruchom panel zarządzania dyskami

Aby uruchomić okno zarządzania dyskami, wciśnij i przytrzymaj klawisz z logo Windows, a następnie nie puszczając go, naciśnij klawisz X. Z wyświetlonej listy wybierz pozycję „Zarządzanie dyskami”.

Krok 4: Wybierz z listy właściwy nośnik i sformatuj go

W wyświetlonym oknie odszukaj pendrive lub zewnętrzny dysk i kliknij na wybranej pozycji prawym przyciskiem myszy. Z menu wybierz opcję „Formatuj…”

jak sformatować dysk

Formatowanie dysku zewnętrznego Windows wiąże się z koniecznością zapoznania się z dwoma popularnymi systemami plików wykorzystywanymi w takich dyskach: NTFS i FAT32. Obydwa mają swoje zalety i wady, a wybór powinien być dostosowany do naszych potrzeb.

Pendrive w standardzie NTFS jest kompatybilny z mniejszą ilością urządzeń, ale pozwala na przechowywanie dowolnie dużych plików.

Pendrive w standardzie FAT32 pozwoli na podłączenie do radia, czy odtwarzacza CD, jednak maksymalny rozmiar pliku w tym systemie to 4 GB.

Jeśli zamierzasz wykorzystać nośnik do słuchania muzyki na przenośnych odtwarzaczach, wybierz FAT32, ale pamiętaj o ograniczeniu wielkości plików. Jeśli natomiast pendrive będzie służył do przechowywania plików, wybierz NTFS.

Pendrive sformatowany jako FAT32 nie będzie miał również problemu z komunikacją z urządzeniami Apple (MacBook, iMac).

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł