Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

19.09.2019 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeździsz na wakacje z aparatem fotograficznym i smartfonem? Jeśli tak, to być może nie zorientowałeś się jeszcze, że aparaty fotograficzne w niektórych smartfonach przewyższają już możliwościami niejeden model klasycznego aparatu fotograficznego. Tak, to prawda.

Ta rewolucja dzieje się praktycznie na naszych oczach. Wielu profesjonalnych fotografów przyznaje, że trudno im obecnie odróżnić zdjęcie wykonane nowoczesnym smartfonem, od zdjęcia wykonanego lustrzanką.

Aby osiągnąć taki efekt, trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy jest oczywisty – należy kupić smartfon z wysokiej jakości aparatem fotograficznym. Nie musi to być bardzo drogi telefon. Smartfon z dobrym aparatem to choćby Xiaomi Redmi Note 8T, czy w Poco X3. Ich ceny nie są wygórowane, a zdjęcia, które wykonamy z ich pomocą, wyglądają naprawdę fantastycznie.

Więcej smartfonów do zdjęć z różnej półki cenowej znajdziesz w Jaki smartfon do zdjęć? Ranking najlepszych modeli

Drugi warunek to zdobycie pewnych umiejętności w zakresie fotografii. Nawet smartfon do zdjęć z najlepszym aparatem w ręku osoby niemającej pojęcia o fotografii owocować będzie najwyżej przeciętnymi zdjęciami. Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem? Poniżej znajdziesz kilka użytecznych porad na ten temat.

Przeczytaj również artykuł Aplikacje do przechowywania zdjęć w chmurze

Aby zrobić dobre zdjęcie smartfonem:

  • Pamiętaj o czyszczeniu obiektywu
  • Zwróć uwagę na kompozycję
  • Unikaj korzystania z zoomu
  • Pamiętaj o linii horyzontu
  • Korzystaj z najlepszego światła
  • Zapoznaj się z opcjami smartfona
  • Zainwestuj w kijek lub statyw

1. Pamiętaj o czyszczeniu obiektywu

Dlaczego tak oczywista rada znalazła się na pierwszym miejscu? Ponieważ wiele osób nie wykonuje tak oczywistej czynności. Naszego smartfona często nosimy w torebce, czy w kieszeni spodni. Codziennie dotykamy go – nierzadko chwytamy palcami za obiektyw aparatu. Żaden, nawet najlepszy aparat nie wykona dobrego zdjęcia z brudnym obiektywem. Zacznijmy więc od wyrobienia sobie przyzwyczajenia do czyszczenia go raz na jakiś czas odpowiednią ściereczką.

Zobacz produkty do kosmetyki sprzętu elektronicznego >

2. Zwróć uwagę na kompozycję

Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcia były dobrze skomponowane i czytelne, zwróć uwagę na podstawowe zasady kadrowania. Wyobraź sobie, że kadr jest podzielony na dziewięć prostokątów ułożonych równo i o równych wielkościach. Dzielą go na równe części 4 linie: 2 poziome i 2 pionowe.

Obiekt, który fotografujesz, powinien być umieszczony gdzieś na przecięciu tych linii. Jeśli fotografowany obiekt jest szerszy niż wyższy, to trzeba go sfotografować poziomo. Jeśli jest odwrotnie, to skadrować go pionowo.

jak robić dobre zdjęcia

3. Unikaj korzystania z cyfrowego zoomu

Cyfrowy zoom to pewnego rodzaju oszustwo. Nie przybliża on optycznie fotografowanych obiektów. Powiększa je jedynie kosztem utraty jakości zdjęcia. Podobny efekt uzyskuje się, przybliżając obiekt podczas obróbki zdjęcia na odpowiednim programie komputerowym. Jeśli więc masz tylko taką możliwość, to zamiast używać cyfrowego zoomu, po prostu przybliż się do fotografowanego obiektu.

4. Pamiętaj o linii horyzontu

Horyzont to linia prosta i wszelkiego rodzaju odchylania od niej w większości przypadków psują fotografię.

Podczas robienia zdjęcia, nie przekrzywiaj smartfonu – trzymaj go prosto tak, aby linia horyzontu była prosta w kadrze.

W niektórych modelach smartfonów możesz włączyć sobie pomocnicze linie siatki. Korzystanie z nich to nic złego – szczególnie na początku Twojej przygody z fotografią. Jeśli już jednak zdjęcie wyjdzie krzywe, to da się je jeszcze uratować, gdy mamy odpowiednie programy do obróbki zdjęć lub zainstalowane w smartfonie aplikacje do zdjęć.

5. Korzystaj z najlepszego światła

Dobre zdjęcie najczęściej potrzebuje dobrego światła. Na niebie są chmury i zasłaniają słońce? Poczekaj kilka minut – gdy chmury odsłonią słońce, zobaczysz, że zdjęcie wyjdzie o wiele lepiej. Wrażliwość na warunki oświetleniowe to pole, na którym smartfonom nadal trudno dorównać profesjonalnym aparatom fotograficznym. Jednak nie zawsze jesteśmy na straconej pozycji. Często można na własną rękę doświetlić fotografowany obiekt. Możemy też poszukać odpowiednich opcji w naszej aplikacji do wykonywania zdjęć. Zmiana trybu fotografowania, często jest bardzo pomocna.

6. Zapoznajmy się z opcjami, które oferuje smartfon

Używanie opcji, które wspierają nas przy wykonywaniu zdjęć to nic złego. Użycie niektórych funkcji może całkowicie zmienić nasze zdjęcie i sprawić, że będzie ono wyglądać naprawdę świetnie. Jedną z takich „magicznych” funkcji jest tryb HDR.

High Dynamic Range to technika robienia zdjęcia, która w równomierny sposób doświetla jego poszczególne elementy.

Po jej włączeniu zdjęcie robione jest tak naprawdę trzykrotnie, na trzech różnych wartościach ekspozycji. Pierwsze jest niedoświetlone, kolejne ma światło standardowe, a ostatnie jest nieco prześwietlone. Oprogramowanie następnie łączy najlepiej oświetlone obszary z trzech wykonanych zdjęć, tworząc z nich jedno idealne.

Można powiedzieć, że w ten sposób otrzymujemy obraz, który jest bardzo zbliżony do tego, które rejestruje ludzkie oko. Użycie trybu HDR zapewni nam naprawdę dobre zdjęcia w smartfonie.

Więcej o tej technologii znajdziesz w artykule Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.

jak robić dobre zdjęcia

7. Zainwestuj w kijek do selfie oraz statyw

Smartfon masz niemal zawsze przy sobie, ale często nie ma osoby, która w danej chwili mogłaby Ci wykonać zdjęcia na konkretnym tle. Selfie wykonywane „z ręki” często wychodzą dość słabo i na dodatek fotografowana osoba wypełnia większość kadru. Dlatego warto zaopatrzyć się w kijek do selfie. Pozwoli on odsunąć smartfon od siebie na odpowiednią odległość i wykonać naprawdę dobrą fotografię.

O tym jak wybrać kijek do selfie dowiesz się z poradnika Jak wybrać kijek do selfie?

Zobacz kijki do selfie >

Z kolei statyw do smartfona to element wyposażenia szczególnie pomocny przy wykonywaniu zdjęć przy słabym oświetleniu lub w nocy. W takich warunkach dobre zdjęcia ze smartfona wymagają jego zastosowania, bowiem każde drgnienie ręki psuje efekt końcowy – nasze zdjęcie jest rozmazane.

Statyw eliminuje ten problem. Wbrew pozorom nie jest to duży element wyposażenia. Obecnie statywy są bardzo lekkie, a po ich złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Zobacz statywy do aparatów >


Przeczytaj również Jaki smartfon do zdjęć? Ranking najlepszych modeli


Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej