Jak radzić sobie ze smogiem? Co daje oczyszczacz powietrza?


Nie ma już chyba w Polsce osoby, która nie słyszałaby o problemie zanieczyszczonego powietrza. Przez długie lata wydawało się, że jest to problem wysoko uprzemysłowionych krajów azjatyckich. Niestety okazuje się, że problem ten dotyczy również i naszego kraju

Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie odczuwalne w dużych miastach. Ale również i małe miasteczka nie są wolne od tego problemu, szczególnie z uwagi na problem spalania różnego rodzaju odpadów w domowych piecach.

W artykule Smog a oczyszczacz powietrza. W jaki sposób działa i czy warto kupić? pisaliśmy o narastającym problemie zanieczyszczonego powietrza, skutkach zdrowotnych i zapobieganiu.

W tym artykule znajdziesz:

 • Co to jest SMOG?
 • Jakość powietrza w danej lokalizacji – gdzie sprawdzić?
 • Jak radzić sobie ze smogiem?
 • Oczyszczacz powietrza – co warto wiedzieć?
 • Jak działa oczyszczacz powietrza?
 • Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Co to jest SMOG?

Połączenie zanieczyszczonego powietrza i niekorzystnych warunków atmosferycznych tworzy bardzo niebezpieczną kombinację nazywaną smogiem.

Szkodliwe pyły i związki chemiczne wchodzące w skład smogu są czynnikami sprzyjającymi alergiom i astmie. U osób chorych mogą pogłębiać niewydolność oddechową i zaostrzać dolegliwości układu oddechowego.

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła smog do zjawisk kancerogennych. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem wiążącym się ze smogiem jest drobny pył zawieszony zwany PM10 lub PM2,5. Jest to mieszanina substancji toksycznych takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. PM10 przenika do płuc i może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych.

Jakość powietrza w danej lokalizacji – gdzie sprawdzić?

Poniżej aktualna smogowa mapa Polski przedstawiająca występowanie szkodliwego smogu (stan na 27.11.2018).

Źródło: Airly (stan na 27.11.2018)

Aktualny stan powietrza w Twoim mieście możesz sprawdzić tutaj

Jak radzić sobie ze smogiem?

Jest to dość trudne, bo niestety najlepszym wyjściem byłaby przeprowadzka do miejsca, w którym smog nie występuje. Rzadko jest to jednak możliwe. Dobrym wyjściem jest bez wątpienia dbanie o czystość powietrza w domu. Idealnym urządzeniem do tego celu jest oczyszczacz powietrza.

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się najlepiej i czym powinien się on cechować? Zasada jego działania jest dość prosta.

Oczyszczacz powietrza to rodzaj wentylatora, który z jednej strony pobiera powietrze z otoczenia, następnie oczyszcza je korzystając z ze specjalnego systemu filtrów, a na końcu wdmuchuje je z powrotem do pomieszczenia.

Zanim jednak ruszymy do sklepów na poszukiwanie wysokiej jakości oczyszczacza, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z ich istotnymi cechami.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na deklarowaną wydajność tych urządzeń. Jest ona najczęściej podawana w metrach kwadratowych. Możemy więc dopasować wydajność urządzenia do powierzchni pokoju, w którym ma on pracować. Najczęściej oczyszczacze powietrza mają wydajność około 30 metrów kwadratowych. Droższe modele mają już ten parametr opisany jako 50, a nawet 80 metrów kwadratowych.

Poniżej grafiki prezentujące wyposażenie oczyszczacza oraz sposób filtracji powietrza na podstawie modelu marki Sharp.

oczyszczacz powietrza

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Sercem każdego oczyszczacza powietrza jest system filtrów. Najczęściej można się spotkać z filtrami HEPA, wodnym oraz węglowym.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

Najpopularniejszy z nich to filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air). Jest on wykonany ze spiekanego szkła gwarantującego filtrację cząsteczek o wielkości około 0,3µm. Według dostępnych badań zatrzymuje on nawet 99,97% zanieczyszczeń tej wielkości i większych. Zatrzymywana jest więc w nim zdecydowana większość zarodników grzybów, pierwotniaków i bakterii.

Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA >

Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym

Filtr węglowy doskonale zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe oraz eliminuje przykre zapachy. Posiada on bardzo dużą ilość niewielkich i chłonnych porów. Jak wiadomo, węgiel jest materiałem doskonale wiążącym związki chemiczne. Zanieczyszczenia przechodzące przez filtr, reagują chemicznie z węglem i zostają z nim na stałe związane. Nie zlikwidujemy w ten sposób całkowicie problemu zadymienia, ale przynajmniej zmniejszymy szkodliwe skutki jego oddziaływania na nasz organizm.

Oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym >

Oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA

Więcej o filtrach HEPA przeczytasz w artykule: Co to jest filtr HEPA?

Oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym

Ciekawym rodzajem filtra jest filtr wodny. W tym przypadku zanieczyszczenia są zatrzymywane przez znajdującą się w specjalnym zbiorniku wodę. To rozwiązanie jest bardzo tanie w eksploatacji. Nie musimy kupować nowego filtra. Wystarczy wylać brudną wodę i zastąpić ją czystą.

Jaki oczyszczacz wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Decydując, jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, warto jeszcze zwrócić uwagę na:

 • poziom hałasu,
 • automatyczny tryb pracy,
 • nocny tryb pracy,
 • dodatkowe funkcje np. jonizacja czy nawilżanie.

Poziom hałasu w oczyszczaczu powietrza

Kupując oczyszczacz na smog zwróćmy też uwagę na komfort jego użytkowania.
Przede wszystkim chodzi tu o hałas, jaki będzie on generował podczas pracy. Pamiętajmy, że oczyszczacz pracuje non-stop przez kilka godzin. Często też pracuje w nocy. Odgłos jego pracy nie może być więc dla nas uciążliwy.

Oczyszczacz cichy: generowany hałas w urządzeniach z górnej półki będzie miał natężenie w okolicach 20 dB, a więc właściwie nie będziemy go słyszeć.

Oczyszczacz – standardowy poziom hałasu: generuje około 35 dB.

Oczyszczacz pracujący głośno: hałas powyżej 50 dB będzie już nam bardzo przeszkadzał.

Automatyczny tryb pracy i tryb nocny

Oczyszczacz powietrza z automatycznym trybem pracy – komfort pracy zwiększa też automatyczny tryb pracy dostępny w modelach z wyższej półki. W takim trybie oczyszczacz samodzielnie dobiera parametry pracy na podstawie wskazań swoich czujników. Mogą to być czujniki kurzu, zapachu, wilgotności powietrza, czy też temperatury. My nie musimy nic ustawiać. Nasza rola ogranicza się jedynie do włączenia i wyłączenia urządzenia.

Oczyszczacz powietrza z nocnym trybem pracy – warto pamiętać, że niektóre sprzęty mają możliwość uruchomienia trybu nocnego. Wtedy oczyszczacz pracuje na niskiej prędkości, ale za to wytwarza minimalny hałas.

Dodatkowe funkcje

 • Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – kupując oczyszczacz powietrza warto też zwrócić uwagę na modele wyposażone w jonizator. Jonizator pomaga też odświeżać powietrze. Dla wielu osób (zwłaszcza dla dzieci, alergików i osób starszych) powietrze takie wydaje się być lekkie i przyjemne. Zjonizowane powietrze likwiduje unoszące się grzyby, bakterie i wirusy.
 • Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania
 • Oczyszczacz powietrza z technologią Plasmacluster – prawdziwą rewolucją ostatnich lat są oczyszczacze powietrza wyposażone w technologię Plasmacluster. Technologia ta doskonale sprawdza się do likwidacji szkodliwych substancji obecnych w powietrzu – takich jak choćby dym papierosowy. Jony plasmacluster otaczają niektóre szkodliwe składniki dymu i doprowadzają do rozpadu substancji toksycznych do nieszkodliwych cząsteczek. Warto dodać, iż jony Plasmacluster są nieszkodliwe i bezpieczne dla otoczenia.

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons

Oczyszczacze powietrza do 1000 zł Oczyszczacz powietrza do 2000 zł

Jak radzić sobie ze smogiem? Jaki sprzęt do domu wybrać?
5 (100%) 1 głosów